Dítě má strach z koupání. Můžete mi poradit?

suki
11. pro 2007

Ahoj kočky, tak tu zas musím založit téma. Naše malá začala strašně plakat, když ji koupeme. Ze začátku se jí to líbilo a teď - poslední tři týdny jen uvidí vaničku, už začne natahovat a jak ji dáme do vody strašně pláče - celou dobu. Když ji vytáhneme, tak je zase hned v klidu a usměvavá. Opravdu nevím co s tím. Chci s ní od nového roku chodit plavat, ale mám strach, že tam bude plakat, tak poraďte prosím. 😒

hanzuli
18. pro 2007

Tak u nás je to to samé. Kačka koupání skoro vždycky prořve a taky o žádném nepříjemném zážitku nevím. Položení do vody už jakžtakž snáší (to je u nás pokrok), ale mytí vlásků je jistota pláče. Poslední dobou jsem si ale všimla, že se rozbrečí, až když se pokládá do vody moc naležato. Tak jsem ji posledně koupala v sedě a pouze na mytí vlásků ji naklonila dozadu. Vždycky, když začala nabírat, zase jsem ji posadila a ona se uklidnila. A tak jsme zvládli snad první koupání vlastně bez pláče. 😉
Asi to není návod, každé miminko je jiné. Ale každopádně mě těší, že v tom nejsme sami. Všude kolem sebe totiž slyším, jak jiná miminka koupání milují ☹

suki
autor
18. pro 2007

hanzuli no právě-člověka to mrzí, že když slyší, jak to ostatní děti baví a to tvoje pláče a pláče....taky jsem ráda, že v tom nejsem sama, ale samozřejmě to nikomu nepřeju 😉

terezkaaa
18. pro 2007

suki,plavat nechodíme-to bych mu nemohla udělat 😀 ☹ Zatím koupeme čtvrtý den po sobě,takže zatím úspěchy nevidím-ani na hračky ho nenalákám,prostě bude po mě,já se taky vody jak dlouho bála 😉

dlinduska
18. pro 2007

suki na plavani klidne zacnete chodit. my chodime (byly jsme 3x) luci ma naopak koupani rada a v bazenu mi vydrzi max. 20 min a zacne se ji to nelibit a place. naopak tam je miminko ktery nema rado koupani doma a v bazena si primo lahodi 🙂 takze si myslim ze to neni na sobe az tak zavisle. ono totiz mimco v tom bazenu ma preci trochu jine zazitky a vjemy.

terezkaaa
18. pro 2007

holky, já nevím, jak s tím bazénem-moc se mi do toho sajrajtu malýho brát nechce...Já si vždycky z bazénu odnesla vyrážku nebo bradavice 😒

suki
autor
18. pro 2007

holky já si zaplatím tu zkušební hodinu a uvidím co na to malá 😉

terezkaa já bych se zas tak těch bacilů nebála-snad pro ty děti to mají nějak ošetřený ne? 😉

tlapicka
18. pro 2007

pro nerozhodne: nase Eli nenavidi koupani ve vane, ale v bazene byla nadsena (plavat nechodime, byli jsme jednou s holkama a detickama)

terezkaaa
19. pro 2007

suki, no, já se bojím, že si s tím hlavu moc nelámou...Mě spíš děsí ten sajrajt co sypou do vody...

terezkaaa
19. pro 2007

holky a od jakého věku se chodí plavat?je to nějak vymezené?A jak to tam probíhá?

suki
autor
19. pro 2007

terezkaa někde berou děti už od 6-ti týdnů, ale optimální je začít asi tak po třetím měsíci. Jinak nevím jak to tam probíhá, protože jsem tam ještě nebyla, ale chystáme se na zkušební hodinu.

suki
autor
29. pro 2007

holky tak vítězství zkusila jse nakombinovat plínečku a dát malou do vody v klubíčku a vůbec si ničeho nevšimla, kreásně jsme vykoupali a daří se nám dál, takže děkuju všem za rady a snad nebudu muset toto téma už navštívit. 😉

olusenka
22. bře 2012

Obnovuji téma. Snad mi někdo poradíte. Náš problém s počívá v tom, že naše miminko mělo od začátku koupání rádo ale po dvou měsících věku má najednou z vody strach a velký. Vím, že u koupání nebrečí hlady nebo únavou, to jsem už zjistila. Zatím probrečel 4 poslední koupání. Tedy spíš prořval. Brečí i po vyndání z vody. Nepomohlo ani zabalit ho do plíny. Jak se prostě namočí, řve. Nepomohlo ani dát méně vody, více vody apod. Dlouho po koupání mu trvá, než se utiší. Spíš až u kojení. Musím ho dlouho chovat. Bojím se, že se to trauma bude prohlubovat a zhoršovat. Ještě plánuju dát na suché lehátko do vaničky a vodu přidávat postupně a omývat žínkou. Budu Vám vděčná za radu. (jen do koupacího kyblíku nejdu. To už mi bylo taky porazeno. Ale myslím, že jemu je jedno, v čem je, jemu prostě vadí voda. 😒 )

olusenka
4. dub 2012

Nikdo nic? Nikdo nemá zkušenost? ☹

fifca
5. dub 2012

@olusenka ahoj, já bych zkusila to lehátko. Budeme teď taky zkoušet. Moje malá mi taky křičí, ale je na ní vidět, že je to strachy, že jí pustim. A většinou se uklidní, když ji otírám ručníkem. Ale četla jsem i článek, kdy se to některým dětem nelíbí večer a radili tam koupat dřív a nebo ráno. 🙂

ssassi
5. dub 2012

@olusenka proč nechceš jít do kýblu? koho znám, je s kýblem spokojený. kouzlo je děcko namydlit vedle, na přebalováku třeba a do kýblu dát jen opláchnout. nic na tom není. moje děcko má v 8 měsících 10,5kg a stále chce být v kýblu! je to přirozenější pro dítě. pocit bezpečí... dětem většinou vadí ten pocit, že ve vaničce do vody "padají". nebo si vezmi dítě do vany. namydli opět na přebalováku a pak se omyjte spolu ve vaně/sprchovém koutě pod jemným proudem vody (jestli máš pocit, že mu vadí "stojatá voda", mohlo by to zabrat.) bude v tvé bezprostřední blízkosti, tak to snad nějak zvládnete. spolu se pak zabalte do jednoho županu, vše v klidu, tichosti, snaž se vycítit, co chce a co se mu líbí....a nebo prostě nějaký týden dítě omývej jen žínkou na podložce. zbytečně ho nestresuj.
a taky bych zaexperimentovala s místem (koupelna, obývák, dětský pokoj), časem (ráno, večer, po jídle, před spaním, po spaní....), teplotou (třeba je to na něj moc horké?), osvětlením (moje dítě nemá rádo moc světla, třeba je to jen taková drobnost) .
budu držet palce

olusenka
5. dub 2012

@fifca : jak zkusit lehátko? My teď párkrát zkoušeli dát ho na suché lehátko do prázdné vaničky. Omývat mokrou žínkou a vodu přilívat postupně. Asi 3x to pomohlo, jednou trochu brečel, ale zabralo mávat nad ním chrastítkem, včera ale už bylo zase vše při starém. Už to nebyl obyčejný pláč, přímo vřeštěl, zas ten strach v očích. Začal, jakmile byl trochu namočený. Dokud byl suchý, vše v pořádku. Omývání žínkou při ranní hygieně nebo když je pokakaný, snáší. Asi vynecháme na čas vaničku a zkusíme velkou vanu a vlezu si tam s ním. Ano, koupeme večer, většinou mezi šestou a sedmou, když je doma manžel.

olusenka
5. dub 2012

@ssassi : děkuju moc za rady. Něco zkusím.
Ke kýblu nemám důvěru. Miminko tam jakoby sedí, což by nemělo, hlava mu zatěžuje páteř, a nevím, jak ho držet. Jak se dostat dolů k zadečku, který se musí umýt. Taky hodně stojí. Měla jsem zlomenou ruku a teď co je malý na světě a nosím ho, začalo mě to zlobit a pořád mě ta ruka bolí. Takže když leží na lehátku ve vaničce, tak mi to vyhovuje; nevím, jak bych s ním operovala v kyblíku. Co jsem vypozorovala, má strach z vody. Je mu jedno, když pod ním mám někdy ruku, přidržuju ho. Jakmile se namočí, začne cirkus. Dáváme ho teď do suché vaničky na suché lehátko, namočenou žínkou ho myju a manžel přilívá postupně vodu z kýblu. 3x to zabralo, včera ne, ale taky vím, že včera měl hlad a je nachlazený, má asi trochu rýmu.
Tchýně ho včera viděla, říká, že musel něco ošklivého prožít, třeba studená nebo horká voda, ale za tím si stojím, že ne.
Dodržujeme rituály, vše se snažíme stejně, takže bych radši koupala večer před spaním (pořád držíme že jen obden), ale pokud by pomohlo koupat ráno, nic by asi nezbylo. S místem jako takovým je to horší. Přebalovák a všechny věci na něj mám v dětském pokoji, v koupelně ne, tam je málo místa, pračka plněná vrchem, tam už se mi skoro nevejde (má 62cm), abych ho mydlila na přebalováku a nosila namydleného do koupelny...
Plánuju dát ho do velké vany (sprcháč nemáme), třeba to pomůže a být tam s ním. Aby na vaničku jako zapomněl. No, do těch 2 měsíců a týdne bylo vše v pořádku, nevím, co se stalo.

ined77
5. dub 2012

@olusenka ...ahoj 🙂 , nečetla jsem co radily holky...co zkusit koupat bobka třeba ráno 😉 .víš, jen na nějaký čas a pak zkusit zase normálně večer.možná jen už je unavený z celého dne a prostě nemá náladu 😉 .
jo už vidím, že to tu padlo.no za zkoušku to určitě stojí 😉 .
ad pračka...taky máme pračku s vrchním plněním a na ní mám přebal. podložku a super to funguje 😉 .
zkusila bych změnit ten čas a nebo koupání zrychlit, resp. pobyt ve vodě na nejnutnější.možná je mu jen zima....a v kombinaci po celém dnu už je toho na něj prostě dost ☹ 😉 .
držím palce ať se malému začne koupání brzy líbit! 😵

olusenka
5. dub 2012

@ined77 : kdybys ho viděla do toho druhého měsíce! To byl ve vodě opravdu spokojený. A nic jsem nezměnila: prostředí, dobu, vodu, nic. Doktor říká, že je to tím, že je větší a víc si uvědomuje okolí. Ale já myslím, že na 2měs a 1týdnu už si to uvědomoval dávno. Podle toho, jak se chová s malými obměnami poslední 4 týdny, jako by mu vadila voda, potom ale nechápu, proč nebrečí, když děláme ranní hygienu na radu paní Kiedroňové (napsala knížku Něžná náruč rodičů). Tu jsem zavedla poslední týden: donesu ho nahého do koupelny v poloze na tygříka, pustím vodu do umyvadla a myju oličej, ručičky a zadek. Asi mu fakt vadí ta kombinace lehátko a vanička. Vyzkouším všechno možné. 😉 Zítra pokračujeme.

katyxq
5. dub 2012

@olusenka Miminko v kyblíku rozhodně nesedí, voda ho nadnáší, pokud už se kyblíku dotýká, tak velmi jemně v kříži a to není sed ani náhodou, navíc v kyblíku není dlouho 😉, maximálně pár minut.
My koupali ve vaničce jen jednou s úděsným řevem, od té doby koupem jedině v kyblíku. Nemydlíme, jen do vody přidáváme hydrofilní mycí olej, kvůli citlivé kůži (ekzém zažehnán, ale to patří do jiného tématu) koupeme jednou za 3-4 dny a máme i tak krásně voňavé miminko 🙂.
Na youtube se dá najít řada videí, jak miminko do kyblíku dát a pak ho držet, když už je uvnitř, tak se přidržuje jen bradička nad vodou, aby si mimčo neloklo, zbytek zařídí nadnášení vodou.

olusenka
5. dub 2012

@katyxq : já koupila tu Linolu Fett olejovou koupel. To začal poprvé brečet. Pak už jsem ji nepoužila. Bohužel má taky citlivou kůži. Bojujeme s ekzémem na hlavě a v obličeji. Teď koupu jen v čisté vodě a na zadek používám Lypikar Syndet ale potřebovala bych zas tu olejovou koupel na něj použít.

katyxq
5. dub 2012

@olusenka Ekzém u malých miminek je v převážné většině případů z potravin (doporučuju tento článek http://www.proalergiky.cz/aktuality/128.html)

A at´ je to k tématu, tak jedna kyblíková koupací fotka 😉.

katyxq
5. dub 2012

@olusenka Tak třeba mu ta Linola vadí, zkus jinou značku, ale pozor, olej nikdy ne na akutní a subakutní fázi ekzému (mokvání, rudé plochy, pupínky).

billi
25. kvě 2013

Dobrý večer, jdu se poradit. Mám 18 měsíční batole, co má obrovský strach z koupání. Nepřišli jsme na to, z čeho se to děje, ale trvá to už půl roku. Jsem z toho na prášky, občas je pár dní klid, někdy třeba přestane brečet, když je ve vaně, ale většinou ho ze sebe musím servat a násilím nacpat do vany. Řve už ve chvíli, kdy mu řeknu, že jdeme koupat, nebo ho začnu svlíkat.
Za každou radu moc děkuji.

magdadunajova
9. led 2017

Ahoj, potrebuju poradit, jsem uz zoufala. Nase male ted bude 15 mesicu, od malicka mela rada koupani, az do ted. Od Vanoc kazde koupani to je horror. Uz jen kdyz reknu, ze jdeme se koupat tak hned je rev, ale priserny rev. Trva to po celou dobu myti, mala nemuze se ani uklidnit. Rve tak hrozne, ze obcas natahuje na zvraceni. Zkousela jsem na ni mluvit, zpivat pisnicky ktere ma rada, mluvit rikanky a nic nepomaha, muj krik na ni taky ne (to zacina jeste vic rvat). Nevim o nicem spatnem, co by se ji mohlo pri koupani v minulych tydnech prichodit. Budu vdecna za kazdou radu.

smaug
9. led 2017

@magdadunajova taky jsme to měli, ale kolem půl roka. Moje rada, koupej se s ní, dej jí do vany věci co jí baví, mytí bych omezila na nutné minimum, když se jí nebude chtít každý den, tak bych nenutila, zkrátka ať je to pro ní zábava, ne povinnost. Ono to zase přejde. My neustále bojujeme s mytím vlasů, takže třeba nemyjeme vlasy po plavání, protože to došlo tak daleko, že v poslední době kvůli tomu začala řvát už před bazénem. Ale věřím, že to jednou přejde 🙂

sedmiteckas
9. led 2017

Nevim, jak je Vaše dcerka stará, moje dcera měla taky období, že nechtěla do vany a brečela v ní, začala jsem se koupat s ní a brzo to zase bylo ok, po pár koupáních se mnou už se koupala pak v klidu sama...

tehulkamaminka
10. lis 2020

Taky máme u obou děti fobii z vody u 2,5 dcery je to spíš okoukaný od syna 5 let. Do vany napouštěné vlezou, sprchy se bojí, celé té hadice. Když byl Verunce a Mirovi rok tak jim ani hadice do roka nevadila. Prostě smyt šampon hadici je utrpení a koupelna vypadá jak po bitvě. Do jakéhokoliv rybníka, bazénu, i v zoo nebo Mirakulum brouzdaliště nevlezou. Prostě pouze do napouštěné vany tam jedině vlezou, ale osprchovat tělo nebo smyt hlavu to je řev jak když je vraždís. No snad je ta fobie přejde.