Dítě po úrazu leží. Jak ho zabavit?

mikulka
12. říj 2010

Ahoj holky,

můj dvouletý klučík měl úraz - zlomenina stehenní kosti. Zasádrovali ho až pod prsa, tedy včetně pasu. Může jen ležet, max mu mohou zvednout trochu pod zády a hlavu.
Navíc jsem nemocná, mám angínu, už naštěstí na ústupu, teď "jen" kašlu. MM onemocněl taky, šel stonat k rodičům, aby nám to malý nechytl.
Jsem tedy na vše sama, kluk, domácnost. Pohádala jsem se svojí mámou, protože jsem jí o něco prosila aona odmítla, jelikož hlídala ségře dítě (11 leté kluka!!!). Mně to naštvalo, protože v téhle situaci snad nemusí pomáhat ségře. Kvůli tomu jsou naše věčné spory. Ségry dítě mají naši celé prázdniny, všechny svátky, vždy, když je nemocný, nebo je nemocná ségra. Máma ségře pere a žehlí.
Směrem ke mně je pomoc minimální a to mi ještě řekla,že to vidím zkresleně, že pořád jen pomáhá mně!
Ale čím? Je pravda, že jak se to Kájovi stalo (před 5 dny), uvařila nám na dva dny, ale to je vše.
Moc mne to mrzelo. Každopádně spolu nemluvíme, takže pomoc od ní není žádná.
Táta mi pomáhá tím, že dnes šel s malým ven. P"jde ven prý max 1x týdně, já honem doma uklízela (a jak je mi blbě, kašlala jsem jak blázen).

Víte, připadám si na to vše sama a jsem unavená fyzicky a psychicky.
Kluk váží skoro 14 kilo, s tou sádrou je hodně těžký, navíc vše se odehrává vleže - kakání, mytí, jídlo, hry.

A u her je problém. Kreslíme, prohlížíme knížky, modelujeme, máme magnetickou tabulku, navlékací korálky... Ale jeho nic nebaví. ANi tv. nic. Na vše říká nene a odhazuje to hned za pár minut. Já nevím, jak ho zabavovat.
Navíc u něj nemůžu sedět pořád, musím taky doma něco udělat, třeba přichystat oběd a tak, a on celou dobu kříčí: Mámo, mámo... a pak brečí, že nejsem s ním, což je pak něco na moje nervy.
Teď, jak je venku s mým tátou, tak prý furt říká, že chce domů, což mi říkal taky, když jsem s ním byla venku já.
Doufala jsem, že venek nás oba povzbudí, ale jeho to nebaví, protože je v kočárku (který jsme před 3 měsíci zrušili) a může tam jen ležet. Nic kreativního.

Bojím se o jeho psychiku, o to, jak to zvládnu já, o to, aby se ode mne ještě nenakazil...
Prostě na tom nejsem psychicky dobře, jsem unavená.

Sádru bude mít 4-6 týdnů.

Holky, povzbuďte mne, zažily jste něco podobného?
Máte tipy jak a čím ho zabavit? Když on hlavně miluje auta, ale když s nimi nemůže jezdit na zemi...
Dnes jsem mu dala na zem deku, že bychom si posílali auta, ale jemu se to z lehu špatně dělalo, tak ho to samozřejmě taky nebavilo.

Tak nevím, jak to celé zvládnu, MM ještě dlouho enpřijde, ten je na tom zle.

Holky, zvládne to malý, a já? Povzbuďte...

nikka.vo
12. říj 2010

@mikulka a co kdyby si manžel koupil v lékárně roušky a byl s tebou?

mikulka
autor
12. říj 2010

@nikka.vo Já nevím, nikky, bojím se... To už by nás položilo oba, kdyby ještě onemocněl. Pak bych si to vyčítala.
Já chodím doma s plenou přes pusu...

cervik1111
12. říj 2010

ahoj,my jsme na tom podobně jako vy,o trošku líp-mám 3letou dceru a ta si před třemi týdny zlomila na trampolíně holenní a stehenní kost.Doktoří nechápou,jak si to mohla takhle zlomit a k tomu ještě poranit růstovou kustku ☹ Takže máme sádru,ale "jen"do půl stehna.Ze začátku to byla hrůza,byla jen na lůžku,pořad jen řvala,když mě neměla na očích.Ještě máme klučika 9měs.,manžel do práce chodí,takže vím,jaké to je starat se.Máme tu výhodu,že asi po týdnu,když ju to přestalo bolet,dám jí na zem,a jezdí po prdeli,takže už si sama pohraje,troškku se zabaví.Ale musím říct,že do teďka je hrozně na mě zavislá,cítí,že je nemohoucí,a jen mě nevidí,řve jak tur.Doufám,že ji to nezůstanééé 😒 😒
Nevím,jak tě povzbudit,já jsem ze začátku jen a jen brečela,protože ji to hodně bolelo a já ji nemohla nijak pomoct.Te´d už můžem jen čekat až uplynou 3 týdny,a kdy nám sundají sádru.Hrozná představa,taková doba ještě.
Ještě jsem chtěla říct,byli jsme na pohotovostí ve frýdku-místku,a děs.Malé se to stalo ráno v 9hod. a na operací ji bralí až v 17hod.Asi nikdy nezapomenu,jak to malou bolelo,bolestí se mi zahrýzavala do ruky.Není nic horšího,dívat se,jak trpí tvoje dítě,a ty nemůžeš nijak pomoct.
A ještě jsem ti chtěla napsat(né ve špatným).Manžel je taky nemocny,a nikdy by mě nenapadlo,aby šel manžel z baráku pryč.To se mi zdá takové divné 😒 Nezlob se,je to můj názor 😉
Jinak přejí brzké uzdravení a určitě napiš,svěř se,těším se,ahoj 🙂

mikulka
autor
12. říj 2010

@cervik1111 Buď ráda, že ti malá nemusí jen ležet, že nemá zasádrovaný pas a že může sedět.
Jen nechápu, proč mi malýho takhle zasádrovali, když má jako vy zlomennou stehenní kost.
A úplně, jak kdybych psala já, že je hrozné, když dítě trpí a nemůžeš pomoci. Nás ošetřili také až asi za 6 hodin!!! Byla to hrůza, malý mi z toho první noce nespal, měl trauma,spal vždy jen 3 min.
Vy to máte těžší, že máte ještě jedno dítko!

MM je u rodičů, kteří bydlí u nás v domě. Brala jsem to jako ochranu, aby se malý k tomu všemu ještě nenakazil... 😔

cervik1111
13. říj 2010

jé,já jsem myslela asi na vás,tak jsem napsala stehenní kost-my máme zlomenou holenní a lýtkovou kost,a poraněnou růstovou kůstku.Takže omluva za překlep 😕
No malá mi sice neleží,ale měla být.Má poraněné nějaké ty kůstky,a jsme upozornění,že to může mít nějaké následky v růstu,ale doufáme,že to bude dobré.Ale já ji v žadném případě neudržím na lůžku.Právě se mě doktor ptal,že pokud ju udržím v klidu,že nám ji sundají o týden dřív.Ale řekla jsem mu hned upřímně,že ji neudržím na lůžku.To radějí ten týden navíc vydržíme,ale bude vše v pohodě.
Malá měla z toho taky problémy-manžel sní byl v nemocnici,já ještě kojím malého,a taky říkal,že se furt budila,za prvé bolestí a za druhé,furt řvala "já nechci" ze spaní.........
Ale naštěstí to nejhorší máme za sebou 🙂
Můžu se zeptat,co se vám stalo?

mikulka
autor
13. říj 2010

@cervik1111 chudinka, tak to měla taky trauma z bolesti a vůbec z nemocnice.

Malý mi přepadl přes míč. Byl to mírný pád, ale kost prostě tlak těla nevydržela.
Já si myslím, že pro psychiku malé je snad lepší, aby úplně neležela a měla tu sádru o týden déle. Na jak dlouho ji máte mít?
My 4-6 týdnů.

Ležení je špatné, hlavně to, že malý, jak má zasádrovaný pas, nemůže sedět. Tedy jen leží a to se vymýšlí špatně činnosti.
Včera večer mne dokonale vyděsil, měl průjem a dnes taky, a taky teplotu. Tak čekám, co z toho bude! Doufám, že v Motole něco nechytil. Máme sebrat stoličku a dr. ji pošle na rozbor. Už mám strach ze všeho, jak jsem vynervovaná.
Taky mi vůbec nejí, a to byl takový jedlík. Možná je to tím, jak jen leží? Ach jo. ☹

Holky, napíšete ještě někdo?

cervik1111
13. říj 2010

Ty dětí mají asi tak slaboučké kosti,že je to hned.Mě se doktoři ptali,z jaké velké výšky spadla,že to ma tak domordované.Že není možné,aby to měla ze skákání na trampolíně.Ještě se na tebe divali,jak kdyby ji na to někdo skočil nebo co.Prostě si skakala,a naráz leží a brečí.

No na psychiku je to určitě lepší,teď už je to celkově dobré,nebolí a to je hlavní.Už se stím naučila po zemí,v noci se normálně převaluje(ze začátku jen na zádech).
Akorát,co u ní zůstavá je to,že jak mě nevidí,začne řvát jak hysterka 😒
My máme sádru už 3týdny a ještě 3 týdny budeme mít 😢

My jsme měli úplně to samé,průjem a 40ky horečky-naštěstí už je to dobré,už jen trochu kašleme
A že ti malý nejí,to je určitě i tím stresem,malá je taky hodně pohublá,od té doby,co má sádru.A to jsem si říkala,at se sní nestane otesánek bez pohybu 😀 😀

Jak koupete? 😀 😀 😀

cervik1111
13. říj 2010

@mikulka dej nějaké fotky do albíčka 😀 😀 😀

mikulka
autor
13. říj 2010

@cervik1111 Malý taky nevydrží ani minutu beze mně, a mně to hrozně znervózňuje, když mně furt volá a pak brečí.
Koupat se samozřejmě nedá, vše se odehrává na lůžku, mytí, jídlo, hraní, spaní, vše.
Jen omývám na posteli prostě. 😒

cervik1111
13. říj 2010

to já jsem taky pak už i protivna na ní,jak mě pořad volá.......

monkula
13. říj 2010

@mikulka, no máš to ťažké... Úraz za sebou máme aj my, syn si min. rok zlomil v škole ruku a sádru mal do polovice bicepsu.
Viem, že sa to nedá porovnať, ale tiež sme to nemali jednoduché, syn je športovec, a takto nemohol ani behať, ani nechodil do školy, zlomenú mal pravú ruku, tak čo by tam robil... a hoci mohol chodiť, tiež ho nič nebavilo.. vo nsme nechodili, lebo sa mu to stalo v novembri, všade námraza, sneh, koordinácia samozrejme žiadna, ešte aby si nohu polámal 😝 😝
Ale kŕmiť som ho musela ja, lebo keď papal ľavou, tak mal viac na tričku, než v žalúdku, musela som ho kúpať, utierať po kakaní, ale to sa rýchlo naučil ľavou, lebo sa hanbil...
Tak Ti držím palce, nech je to čo najrýchlejšie za vami....
nejaké fotky zo sadrou mám v albume 😉

console
13. říj 2010

@mikulka Nezoufej!!!JA vim, ze je to tezke a na palici a vycerpavajici atd...Ale bude lip, sadra se sunda. Ja to znam, jak deti dokazou byt "otravne". Ziju s malou sama, od rana do vecera, je mi smutno, na zachod si ani nedojdu, vecene hned vola, Mami, kde si? a rve a knuci, knoura...Taky casto vybuchnu a pak me to mrzi...Bud rada, ze mas zdrave dite, co ma jen docasny uraz...Je mi jasne, ze si to vse uvedomujes, ale clovek to chce slyset i od druheho))). Vydrz!!! 🙂

morturi
13. říj 2010

@mikulka Musí to být hrozný zápřah, opravdu ti nikdo nemůže pomoct? Co manželovi rodiče, když bydlíte ve stejném domě, nemůžou se každý aspoň na hodinku stavit, aby malého pro změnu na chvíli bavili oni?
Co mu pouštět něco zajímavého k poslouchání? Něco neobvyklého?
A jde napolohovat na břicho? Neumím si moc představit, jak je zasádrovaný až do podpaží, ale kdybys ho mohla nějako vypodložit polštáři a dekama, aby aspoň chvíli byl na břiše a mohl si tak trošku s něčím pohrát ...
Snažím se tu něco vymyslet, ale upřímně, moc se mi nedaří ☹ , snad jen ty návštěvy, nemáš třeba nějaké kreativní kamrád(k)y, co by mu přišli/y zahrát nějakou klaunskou scénku? (Jako ti, co chodí za dětmi do špitálů,) Nebo někoho staršího, kdo by mu přišel povídat pohádky hezky dramaticky zpracované, "cizí" lidé by ho mohli zaujmout více než ty, protože tebe má už okoukanou. Případně by sis (pokud finance dovolí) mohla třeba ob den zaplatit babysitting, který by fakt dostál svému doslovnému překladu, že by ti u něj prostě někdo kdokoliv neokoukaný poseděl a zabavil ho?
A zpíváte spolu? Nebo co nějakého nového plyšáka jako nového kamaráda, který mu pomůže zvládnout tenhle těžký čas?
Jo, pro inspiraci koukni sem: http://www.terapiedeti.cz/pepa.php?item=1

A jak mu teď je, myslím s tím akutním problémem, průjem a teplota?
Držím vám palce, ať to přežijete se zdravým rozumem, je to opravdu moc těžké, ale přejde to!!!! Budu na vás myslet. M.

mikulka
autor
14. říj 2010

@morturi Moc děkuji, taky mně napadlo mu sem někoho pozvat, jako by profesionála...
Rodiče MM, tedy maminka tady byla, taky ná vaří, což je ohromná pomoc. I když tu byla hodinu, vždy to bylo dobré.
Průjem dneska ještě měl, poslala jsem vzorek mojí dr., dá to do laborky, tak d ržte palce.
Já se jen modlím, aby už v noci spal, zatím je to už týden, kdy nespíme...

Bůbý je, že on má reflux a v jícnu mu zůstává vzduch, který musí odříhávat a to takhle nejde, tak pořád blinká. Dneska už to nešlo, takže jsem ho vzala normálně jako mimino do vertikální polohy a on říhal, byl plný vzduchu. teda řeknu vám, záda mně bolí, váží 13.5 kg a teď stou sádrou, ale co, HLAVNĚ KDYŽ MU TO POMŮŽE!!!

Dnes už je tu MM, tak je to lepší.

Trápí mne, že malýmu je líto venku, že nemůže chodit, uvědomuje si to a nebaví ho to. přitom venky, to jsme vždycky milovali... Ale říkám si, hlavně když bude zdravý a bude mít "jen" sádru, ať pomine průjem atd.

@console máš pravdu, že mám být ráda, že je zdravý a sádra bude pryč, díky moc za podporu... 😅