Dítě se mě bojí, ale když jsem klidná, je drzý, odmlouvá

morava739
5. únor 2012

poradite mi nekdo co delat kdyz mi syn v posledni dobe parkrat rekl ze se me boji?(ma 5let) snazim se nekricet ale pokud mu musim porad pripominat ze ma neco udelat a on je jak hluchy nebo zacne odmlouvat nebo mi zacne sermovat pred oblicejem pesti tak proste zarvu nekdy prijde i na varechu ale ne bezhlave 1max3 placnuti a ne vsi silou.taky si uvedomuju ze jsem cim dal vic podrazdena,jenze kdyz zvedam hlas uz se zacina prikrcovat.kdyz si to nechavam od nej libit a jsem klidna tak je drzy a odmlouva jeste vice.nevim jak to vyresit,klidem nebo placnutim?, ale vadi mi ze mi rika mami bojim se nervi ale kydz nervu tak mi kali na hlavu

tyrisa
8. únor 2012

@lenam to zrovna nebylo na tebe mno.....🙂

diviska
8. únor 2012

@kaculka46
@tyrisa a podobné, to že vlastní mám půl roční neznamená, že nemám zkušenost s výchovou staršího,ale s váma já se už zahazovat nebudu. Jen si plácejte a křičte na své děti, oni vám to brzo vrátí.

naty
8. únor 2012

@meleri malej mi tohle občas taky dělá, většinou stačí říct mu, že když teda nechce jít, tak na mě počká doma a půjdu s tatínkem sama...naznačím odchod a už si lehá, že chce oblíct...

mikimiri
8. únor 2012

@diviska Nezahazuj nikdo tě nenutí. Tady někdo pořád musí předhazovat že to či ono je lepší než výchova toho druhého,no kam jsme se to dostali ....

diviska
8. únor 2012

@mikimiri to je dobrá otázka?! kam jsme se dostali s plácáním a křičením?!

tyrisa
8. únor 2012

@meleri no,to taky zabírá,že jdu sama....

meleri
8. únor 2012

@naty jo ja kdyz tohle reknu tak zacne plakat nebo rvat ze nesmime jit bez neho a bud se pak necha uz obliknout nebo to ale trva dal.....nekdy je to o nervy.
a jeste otazka, jak resit kdyz ublizuje mladsimu? nesmis ublizovat je to tvuj bratr, to je jedine co me napada a nebo dej mu pusu a ukaz mu ze ho mas rad misto biti. ale moc ucinne to neni protoze to delam furt dokola a porad to tak je tak je to asi normalni ze se navzajem certi?

kaeth01
8. únor 2012

@diviska nez jsem otehotnela silene jsem nechapala a divala se skrz prsty na matky co koji sve deti do 4let.. pak se narodila moje mala princezna a ja ji kojila celych 18mesicu!! uz nikdy jsem si po narozeni sve dcery nedovolila odsoudit a nebo soudit neco co jsem si neprozila!!!! a to ted prave delas ty..

naty
8. únor 2012

@meleri a jak sou staří?

tyrisa
8. únor 2012

@diviska podle mě to teda znamená,že zkušenosti nemáš.....podle toho jak tady reaguješ.

mikimiri
8. únor 2012

@diviska No kam asi? Myslím že zrovna ty jsi ta spravedlivá co nikdy nechybuje a jen káže jak nejlíp na výchovu !

meleri
8. únor 2012

@tyrisa zajimalo by me proc to delaji a hlavne jestli to prestane....jinak by to bylo docela fajn...jo a jete si nechce cistit zuby to je taky peklo kazde rano...jako by mu vadila ta denni rutina;...i k jidlu stokrat volat, pobizet....tak je to asi normalni?

tyrisa
8. únor 2012

@meleri s tím ubližováním sourozenci se obávám,že ti neporadím,já mám jen jedno a teda vůbec nevím jak bych to řešila.......jako laik v tomto tématu bych řekla,že je to normální,že si dokazuje svou silnější pozici...i v přírodě to tak je mezi mládaty,ale jak to řešit....zkus pohledat na netu,třeba tam něco je.

naty
8. únor 2012

@meleri u nás na zoubky: čistí si je sám, to ho docela baví - může si vzít kartáček z "jelena" (takový gumový držátko ve tvaru zvířecí hlavy), rozšroubovat pastu, omýt kartáček, čistíme spolu, já pak musím dočistit, to se trošku vzteká, ale vidím, že to jen hraje 😀
co se jídla týká, připravujeme ho spolu - vyndá příbory, trhá salám, utírá stůl, připraví si židličku, míchá,...prostě věci, co je schopen dělat na jeho úrovni....takže mě se hodně osvědčuje ho do všeho co nejvíc zapojit...s dvěma dětma je to pak asi náročnější...

tyrisa
8. únor 2012

@meleri bohužel je...mi se taky ráno nechce čistit zuby a to jsem dospěla :-P

meleri
8. únor 2012

@naty mladsi ma jedenact mesicu a starsi tri roky. kdyz sem ho prinesla z porodnice vylozene ho vzal pres hlavu cednikem ale pak ho zacal mit rad a vim ze ho ma velmi rad ale nekdy se nastve neco mu vezme nebo ho necim prasti nebo ho shodi....ja pak rikam aby mu dal pusu a to je jeho zpusob omluvy ale nechci aby si myslel ok muzu mu dat pohlavek kdy chci protoze pak staci se omluvit...obcas mi ujedou nervy, vetsinou kdyz jsem nastvana na manzela a dam mu na zadek ale pak je o horsi....ajaj skoda musim koncit zrovna se vzbudil.

meleri
8. únor 2012

@tyrisa jo to mi taky asi nesmim byt tak narocna😀

1983hr
8. únor 2012

@mikimiri Můj starší miluje mladšího brášku a jak mi pomáhá.🙂Hladí ho,zpívá mu a společně ho koupeme.Dcera ta si ho moc nevšímá ,zajímají jí víc psi než malej brácha.

tyrisa
8. únor 2012

@meleri po pravdě jsem z takového věkového rozdílu mezi dětmi měla bobky.....tak jsem počkala,páč fakt nevím jak bych to řešila ☹

kaculka46
8. únor 2012

@diviska bud tak laskava a neber mě do úst.

naty
8. únor 2012

@meleri jinak s tím boucháním ti neporadím, prostě mu jen vysvětlovat, že to druhýho bolí...zkusit řešit situace? Bouchá ho jen tak nebo kvůli něčemu?
Pokud ho bije jen tak, tak bych to řešila tím vysvětlením...víc asi nezmůžeš...
Pokud je naštvaný - říct mu, že vidíš, že se na něj zlobí, ale že to může říct i jinak než boucháním....v tomhle bych ti doporučila Jak mluvit, aby nás děti poslouchaly, jak naslouchat, aby nám důvěřovaly - je to tam krásně a jednoduše logicky rozebraný, myslím, že by ti to mohlo pomoct... 😉
Jinak my sme se se ségrou řezaly až do puberty, přes všechny výhružky... 😀

mikimiri
8. únor 2012

@1983hr Každý je osobností,že si nevšímá neznamená nezájem nebo to že ho nemá ráda,třeba jen neví jak to projevit. Víš u nás se každý z dětí k té nejmladší projevuje jinak a každý jí má rád po svém,ale to neznamená že víc nebo míň než ten druhý.

mikimiri
8. únor 2012

No nic taky musím jít,jsem zvědavá k čemu dospějete. Přeji všem hezký den 🙂

naty
8. únor 2012

@meleri tak to si myslím, že bude žárlivost...abych ti to jednoduše shrnula, jde tam o to přijmou pocity dítěte a sdělit mu to ve formě přijatelné jeho věku (neznamená to tolerovat jeho chování!) - a ukázat mu jinou možnost, jak se v takové situaci chovat...pokud máš zájem, večer ti naskenuju pár stránek, kde se tohle řeší...

jasekd
8. únor 2012

Jasne, i kdyz clovek nema sve vlastni, muze mit zkusenost se starsimi detmi, ale pokud je to jen sourozenec napriklad, tak to uplne neberu, od sourozence muzu pryc, nemam ho na plny uvazek, na plnou zodpovednost, nejsem mama, ktera musi fungovat furt. Takze jak jsem psala, protoze mam obe deti pod dva roky, rady matkam 5tiletych neudilim 😉 Muj syn byl zlatej, hodnej, u doktoru se smal, vsechny mel rad, byl milouckej, kazdej ho mohl pohlidat, poslouchal, byl opatrnej, pak stacil 1 mesic, zrovna se narodila dcera, k tomu nejaky neprijemny zazitky v nemocnici, plus asi nastoupila bejbypuberta 😀 Je to uplne jine dite, na vsechno slysim NE, vylozene kouka, co udelam ja, kdyz on zlobi, ma z toho srandu. V ten moment je nejlepsi ho ignorovat (pokud nejde o zivot samozrejme), prestane ho to bavit. Bohuzel jsem se taky pristihla , ze slevuju ze svych zasad, protoze kdyz jsem na ne sama, mala rve hlady, ji musim krmit, za 15 minut musime k doktorovi, kde musim byt presne, zmeskat nemuzu, protoze sem jezdi jednou za 3 mesice, nervy mi pracuji, a starsi se v jidle patla, hazi na zem a ji rukama, prestoze predtim uz krasne jedl lzickou (predtim to bylo jen jidlo a jezeni lzickou bylo nove, ted uz je to nuda a objevil, ze s jidlem se da delat spousta zabavy 🙄 ), tak kdyz jsem mela jen jeho, sedla jsem k nemu, trpelive ukazovala a ucila jak jist a kdyz to neslo, sebrala jsem mu to nebo nakrmila, ale ted nestiham, takze at si ji rukama, hlavne kdyz samostatne bez me pomoci neco sni a muzem vyrazit 😅 Takze cast zasad sla do kopru prostym vyvojem a stretem s realitou, cast zasad sla do kopru s narozenim dcery, nekdy si rikam, zda mi vubec nejake zbyly 😀

apollo11
8. únor 2012

@tyrisa Tak nejdřív nesmí přispívat matky holek, teď zas matky dětí pod 3-5 let 😀 Některé věci člověk dělá pořád stejně, ať je dítěti rok nebo 5, a nikdo z nás neví, jak se projeví naše výchova v pubertě 😉 Píšem jen o svých názorech a přesvědčeních, o tom jak komu co funguje.. zakladatelka morava může přispět a říct, že naše kecy nepotřebuje 😉

@kaculka46 já jsem třeba žádnou knihu o výchově nečetla 😅 RaBR jen "znám". Takže opravdu si nedovolím radit, jak se co má dělat 😉

diviska
8. únor 2012

@tyrisa
@mikimiri
@kaeth01

Nikdy jsem nenapsala že odsuzuji především zakladatelku této diskuze. Taky jsem psala, že nemůžu rozhodně říct, že mi nikdy neujedou nervy..co mi vadí je, že vám to přijde normální - protože není. Nemusíme jako maminky křičet a nemusíme plácat, jde to i jinak. To že vy se rozhodnete v tu chvilku pro tuto variantu, je vaše věc, ale nesnažte se mi namluvit, že je to normální a že se tu musí!! Pracovala jsem 10 let jako chůva v rodinách a viděla jsem spousty způsobů výchovy a opravdu plácání a křičení nebylo efektivnější..Doučovala jsem taky děti a některé na tom byly tak, že když jsem je chtěla pohladit, nebo poplácat po rameni, začali se krčit..jejich rodiče je taky nebili, ale "jen" občas plácli...

kaeth01
8. únor 2012

@diviska normalni je relativni.. co je normalni pro tebe neni pro jine.. a naopak - takze netvrd ty ze my ty normalni nejsme!!! ja taky nerikam ze muj zpusob vychovy je ten stopro spravny, jen rikam jak to delam a jak to u nas funguje.. tot vse..
a mimochodem tve posledni dve vety - neverim!! deti ktere placnes kdyz vi ze neco provedly spatne se nekrci kdyz je chces pohladit - prehaaaaaaaniiiiiiiis!!!

tyrisa
8. únor 2012

@apollo11 nepíšu,že nesmí...sakra holky čtěte pořádně...píšu jen,že ten názor pak neberu až tak vážně,když mám pocit,že neví o čem mluvím......přece nmůžu po někom chtít,aby bral vážně mé rady ohledně výchovy třeba puboše,kyž jsem žádnýho nevychovala...netvrdím,že jsou špatné,ale jen já je beru s nadhledem,ještě když mě tu někdo přesvědčuje,že to dělám špatně.....

tyrisa
8. únor 2012

@diviska prosím,napiš,že to jde až bude tvoje dcera alespon bez plín,jo ?