Dítě se mě bojí, ale když jsem klidná, je drzý, odmlouvá

morava739
5. únor 2012

poradite mi nekdo co delat kdyz mi syn v posledni dobe parkrat rekl ze se me boji?(ma 5let) snazim se nekricet ale pokud mu musim porad pripominat ze ma neco udelat a on je jak hluchy nebo zacne odmlouvat nebo mi zacne sermovat pred oblicejem pesti tak proste zarvu nekdy prijde i na varechu ale ne bezhlave 1max3 placnuti a ne vsi silou.taky si uvedomuju ze jsem cim dal vic podrazdena,jenze kdyz zvedam hlas uz se zacina prikrcovat.kdyz si to nechavam od nej libit a jsem klidna tak je drzy a odmlouva jeste vice.nevim jak to vyresit,klidem nebo placnutim?, ale vadi mi ze mi rika mami bojim se nervi ale kydz nervu tak mi kali na hlavu

kacenka1111
6. únor 2012

@morava739 ty hele, ted jsem si jeste cetla tv uj prispevek, jak te syn "likviduje"....Ja bych toho psychologa navstiila...Jednou je to v ramci hry a muze se to stat...Tohle uz me docela smrdi...Asi me tu nekdo odsoudi, ale jak rikam, mame to v rodine a zpocatku to taky nikdo nevidel a obvinovali jsme vsechny, jen ne maleho...Jako aby me zlomil zub, tamhle noha, tamhle ruka....

berenika39
6. únor 2012

@kacenka1111 psychologa pro dítě? které se bojí vlastní mámy, protože na něj křičí a bije ho? kterého bije i babička? nebo pro tu maminku, aby se naučila ovládat sama sebe, aby se naučila docela obyčejně komunikovat se svým dítětem, protože to prostě neumí? vždyt to dítě naprosto přesně a věrně kopíruje chování, které vidí kolem sebe, dělá to, co si myslí, že je v pohodě. proč bych já nepraštil, když máma to dělá????

berenika39
6. únor 2012

@marecek4 nevymlouvám ti nic. svět nepředělám🙂)). není to moje věc, jak někdo jiný vychovává děti.

marecek4
6. únor 2012

@berenika39 s předěláváním světa by jsi měla moc práce a asi i málo úspěchů ☹ i když nepopírám,že by nebylo co napravovat

marecek4
6. únor 2012

@morava739 to že prcek říká,že se tě bojí je na pováženou,ale jak tu už bylo psáno-je to podnět k rozhovoru,může z toho vylézt i to,že to říká někdo druhý ve školce,sama přiznávám jsem občas vařečku použila,ale s přibývajícíma rokama a postupně dětma to prostě přestávám určité věci řešit-velcí jsou už velcí a malý je zatím na jakýkoliv trest malý,ale tak nějak u nás zatím působí ta domluva,co bude dál ukáže čas,jen si myslím,že asi nebudu vařečkou řešit takové věci jak u těch starších-ale to je už zkušenost,prostě nechceš si uklízet hračky,tak žádné mít nebudeš a nacpu je třeba do kůlny do pytle-zkus najít takovéto alternativy a uvidíš,že něco zabere,třeba na jezení u stolu u nás momentálně funguje baštění s Bobem-aby vydržel u stolu,tak jsme koupili prostírání které se mu líbí a u toho stolu vydrží

kacenka1111
6. únor 2012

@berenika39 ja nevim, ale nejak jsem z toho nepochopila, ze by ho matka tyrala....ale jak rikam, sama jeste dite nemam, tak radsi nebudu nic psat 😒

ptjj
6. únor 2012

@berenika39 opravdu si myslis, ze se to dite chova podle vzoru sve matky? ze mu matka rika jizlive veci a je na nej hnusna a ublizuje mu, kdyz zrovna nema naladu? podle toho, co autorka popisuje, si to nemyslim a rozhodne se priklanim k nazoru @kacenka1111, tohle neni normalni chovani ditete, pripada mi to lehce psychopaticke a nemyslim si, ze za to muze maminka s tim, ze mu obcas jednu placne nebo na nej zakrici, obzvlast pokud bylo dite do urciteho veku uplne v pohode.............vidim v tom hlubsi problem a nemyslim si, ze "psychologa na dite" je neco odsouzenihodneho, naopak, pokud si rodice opravdu nevi rady jako v tomto pripade, pak pomoc psychologa muze byt jen vitana, psycholog neni krotitel nebo prisera, aby to byl pro dite trest, jak to pro me vyzniva z tveho prispevku.

Co se tyce me, tak jsem byla vychovavana rovnez metodou cukru a bice a nemyslim si, ze obcasne placnuti nebo zakriceni na dite, je hrich. Dostavala jsem za veci, kterych jsem si byla vedoma, ze jsou spatne, a stejne jsem je udelala. Deti by se mely takto naucit, ze za "prestupek" prichazi trest, diteti nemuzes dat pokutu nebo ho zavrit do vezeni, takze se spravna pravidla chovani musi naucit takto, pokud uz vysvetlovani apod. nefunguje. Udelam-li neco spatneho, bude to mit nasledek, ktery se mi nebude libit a mela bych si to uvedomovat. U nas platila metoda trikrat a dost, tzn. trikrat napomenuti, napoctvte, pokud jsem provedla to same, uz prisla na radu varecka nebo tatinkova ruka. I pres tento styl vychovy si nejsem si vedoma toho, ze bych se kdykoli, v jakemkoli veku, domnivala, ze je normalni, kdyz se lidi vzajemne biji a krici na sebe, bylo mi naprosto jasne, o co jde a nikdy bych neuhodila dospeleho cloveka, at uz ciziho nebo z vlastni rodiny, pokud by to nebylo v sebeobrane. Manzel je vychovavany stejne a ma stejny pristup, stejne jako nespocet dalsich lidi, ktere znam.
Samozrejme jiny pripad jsou lide, kteri pouzivaji biti a krik jako jedinou vychovnou metodu, tam se neni o cem bavit, v krajnich pripadech je ale pouziti takoveho pristupu podle me mozne a jedine efektivni.
Kdy prestat s timhle pristupem a kdy uz to nema smysl, je podle me velmi individualni, dle vyspelosti ditete, ja jsem prestala dostavat postupne, kdyz jsem si zacala plne uvedomovat nasledky sveho jednani. Myslim si, ze treba v deseti letech uz jsem nedostavala vubec, ale nevim to jiste.
To jsme ale zabredli do diskuse ohledne vychovnych metod, ale autorce jsme tim moc neporadili 🙂 Jelikoz jeste dite nemam, tak poradit asi nedokazu a pristup ke kazdemu diteti se musi lisit dle jeho povahy a celkoveho chovani, coz lze z jednoho dotazu dost tezko vycist a poskytnout adekvatni radu, my tady do rodinneho zivota autorky nemuzeme absolutne objektivne vubec nahlednout, vsechno jsou to jen subjektivni dohady vyplyvajici z vlastnich zkusenosti.

kacenka1111
6. únor 2012

@berenika39 a navic se mi nezda to, ze by decko kopirovalo mamu....ona mu obcas "naplaca" - on ji lame nohy a zuby...to se ti zda adekvatni kopirovani? A aby ji do oci rikalo, si klidne pros?? me teda ne

kacenka1111
6. únor 2012

@ptjj no presne....

kacenka1111
6. únor 2012

presne ptjj - psychopaticke chovani - jak rikam, mame to v rodine - a je to velmi ( opravdu ) velmi podobne a nedivim se te matce, ze to s nervy obcas nevydrzi...vsak si predstav svoje dite, jak ti vylomi zub, rika ti, at si klidne prosis a ty mu jdes domluvit...ti jednu prasti mezi oci akorat....( to je samozrejmne prehnane )

andrea88
6. únor 2012

Pročetla jsem si diskuzi a taky bych se přiklonila k názoru navštívit dětského psychologa.

romcovaklarka
6. únor 2012

@kacenka1111 Tak já nevím, jestli je to takhle dobře pochopeno... Proto jsem se ptala zakladatelky, jestli má pocit, že malej dělá naschvály, nebo že je "jen" divokej. Jako že jí šlápnul v brusli na nohu nebo že do ní drcnul až si urazila zub o hrnek, to může být jak úmysl, tak i nehoda neposedného kluka. A to jak popisuje s tou nohou mi taky nepřijde, že by zrovna to to dítě udělalo naschvál. Proto se na to ptám. Jako že jí řekne "tak si pros", to je samozřejmě drzej a není to žádná neposednost, ale zas na druhou stranu to není hned psychopatické jednání.

A k tomu, co psala @berenika39 o psychologovi - já jsem pochopila, že to nebylo myšleno tak, jako by byl psycholog trest a strašák. Ale spíš tak, jako že proč řešit "problém" u dítěte, když by mohlo být efektivnější řešit "problém" (v komunikaci s dítětem) u matky 😉

berenika39
6. únor 2012

@ptjj proti psychologovi nenamítám vůbec nic, pokud je to namístě, určitě vyřeší víc než bezradní rodiče. a nic špatného na tom nevidím. ale z toho, co píše, je to jen začarovaný kruh. dítě nepotřebuje psychologa ze dne na den, jakože zkrat je z něj tyran. psala, že než chodil do školky, byl zlatý. třeba se nevyrovnla s tou změnou, a neuměl to v té době vyjádřit jinak, proto se začal chovat "jinak". A dostalo se mu negativní reakce, co jiného by z toho mohlo být? Kolotoč nervů. A pokud se k němu máma často staví negatiivně, křikem a vařečkou, nepomůže mu. Ani psycholog 😝 .
Vůbec, ale vůbec neznáme pozadí toho příběhu, atmosferu v té rodině, jejich soužití, jen dedukujeme z pár příspěvků, takže nikdo z nás nemůže říct, jak to je a co má dělat. poradila jsem to, co jsem věděla. Dokud si to mamča nesrovná v hlavě, sto psychologů se může rozkrájet.. pokud to nepůjde cestou klidu, pochopení, diskuse, ale VZÁJEMNÉ", pak se dá řešení hledat jinde. To není batole, to je už rozumnej kluk, který neví, proč jsou na něj doma oškliví. Ten příspěvek se jmenuje DÍTĚ SE MĚ BOJI!!!!!

apollo11
6. únor 2012

Nevím, jestli se diskuze trochu nepřekroutila. Dítě, které se bojí matky, je "psychopat"? Pro mě by tohle -že se mě dítě bojí.. že máme negativní vztah- byl obrovský impuls zastavit se a něco s tím udělat 😔 a ne se snažit obhájit sebe..

lenam
6. únor 2012

Holky, četla jsem celou diskuzi a asi bych dodala toto. Mám hošíčka a není to žádná puťka. Pořád někde běhá, skáče a protože nesedí na zadku, tak se někdy doma něco přihodí, ale nikdy jsem to nevztahovala ke své osobě, že mne likviduje. Také se mi někdy věší na nohu a je jen mojí věcí, zda ho setřesu a nebo ne. To, že ho Morava táhla a špatně došlápla na posledním schodu, tak je to její nešikovnost a neříkejte mi, že se vám někdy nestalo, že jste pili a nebo něco dělali a u toho se s dítěm nesrazili. Také do mne drkl, když jsem se nedívala a nemyslím si, že to bylo úmyslně. Jako já v tomhle nevidím psychopatické jednání dítěte, ale nepozornost a nešikovnost matky. To je jako bych říkala, že jsem běžela s kočárem do města, špatně šlápla na kanál a vyvrkla si kotník jen proto, že to dítě mám v kočárku (nebo na noze 🙂 ) Já abych neměla vyražené zuby a nebo vylitou vodu v bytě, tak si nechávám pití na lince a tam také piju. Nemůžu očekávat od malého dítěte, že když ke mně přiběhne, tak zdvořile počká až se maminka napije. Ale většinou je to tak, že mě chytne za ruku a někam mne táhne apod. Když v té chvíli budu pít, jsem blbá, že si nedávám pozor, když se ke mně blíží.

ptjj
6. únor 2012

@berenika39 ja si trochu myslim, z toho, co autorka pise, ze to, ze maly rika mamince, ze se ji boji, je jen obycejna manipulativni veta, protoze vi, ze maminku to zasahne a bude z toho spatna........jak rikas, je to uz kluk, ktery by mel mit dost rozumu na to, aby si prebral, ze se chova neadekvatne...........ano, presne, jak rikam, nevidime do toho a tenhle problem podle me chce dukladnou diskusi, nestaci jen par prispevku tady, proto mi ten psycholog pripada idealni, tam maminka muze popsat hodne veci, dr. se ji na spoustu veci muze zeptat, my tady do toho opravdu mame jen omezeny vhled.........vsechny tady vidime, ze kazda z nas se na ten problem diva trosicku jinak a ten uvodni prispevek si trochu jinak interpretuje.........presne, jak rika @romcovaklarka, nejsme schopni posoudit, jestli je to dite jen divoke nebo to ublizovani mamce jsou naschvaly..........z tveho predchoziho prispevku se mi zdalo, ze vyuziti psychologa uplne zavrhujes, tak se omlouvam, ze jsem to spatne pochopila

@apollo11 myslim, ze tady jde prave dost o to, jestli se to dite skutecne matky boji nebo to jen "predstira", aby se ona citila kvuli tomu spatne, deti dokazou byt nekdy velice zakerne a muze na to mit vliv treba zrovna ona zminena skolka a problem se s ni vyrovnat atd., neco jako "mama me posila do skolky, kde se mi nelibi, tak ji za to budu rikat, ze se ji bojim"..........samozrejme, ze obecne receno, dite, ktere se boji matky, neni psychopat, ale ten problem je tady uz vic rozebrany, tak mi to z toho vseho trochu vyplyva

@morava739 jeste me tak napadlo, jak uz tu nekdo zminil, jakou v tomhle "konfliktu" matka-syn ma roli tatinek? myslim si, ze to je vic nez dulezite.......pokud je to opravdu tak, ze dite dela naschvaly a je zakerne vuci matce, ale na druhou stranu respektuje otce a jeho autoritu, mel by mu otec dat nejakym zpusobem najevo, ze tahne s matkou za jeden provaz, ze jsou team a ze to, ze se dite spatne chova k matce, bude mit napriklad za nasledek, ze ho tata nevezme s sebou na fotbal, ci co ja vim, neco podobneho, co by mu ukazalo, ze chovat se dobre k mamince bude mit pro nej jen a jen pozitivni dusledky i na strane otce

ptjj
6. únor 2012

@lenam svym zpusobem mas urcite pravdu, opravdu hodne zalezi na tom odlisit, zda to dite opravdu dela naschval nebo jen z nepozornosti nebo zbrklosti

berenika39
6. únor 2012

@ptjj nene, jen jsem si myslela, že primárně by bylo potřeba řešit obyčejný způsob komunikace u nich - evidentně tam poletuje sem tam sprosté slovo, sem tam rána, sem tam bitka, a až potom, pokud by to nikam nevedlo, je na řadě příp.psycholog. Opravdu proti odborné péči nic nemám, naopak, je tu proto, aby s ejí využilo, ti lidé (většina) tomu rozumí.
Mě totiž ani nenapadlo, že by to ze strany toho malého mohlo být manipulativní, že by jakoby vydíral, že by byl sám od sebe zlý 😝 😝 😝 . Moje chyba, možná. 😝
A na tatínka jsem se psala hned po prvním objasnujícím příspěvku od autorky, moc jsem se nedozvěděla, jen že jeho spíš "poslechne", že má přirozenou autoritu - na rozdíl od maminky.

lenam
6. únor 2012

@ptjj Nevím, jak mohl matce v tomto případě úmyslně zlomit nohu. Morava píše, že špatně došlápla. Pokud vím, že mám živější dítě, snažím se tomu v určitých ohledech přizpůsobit. Ale pokud si mi syn sedne na nohu a já ho táhnu, je to mé rozhodnutí, za které nesu odpovědnost. Přeci nemůžu o dítěti napsat, že je psychopat na základě 3 událostí 😒 Myslím si, že je tam určitě něco špatně ve vztahu matka - dítě (možná i otec). Myslím si, že dítě v 5 letech není schopno naplánovat zlomeninu nohy a nebo vyražení zubů. Věřím, že děti dělají naschvály, ale pokud tam je bití a křik na denním pořádku, je možné, že dělá naschvály. Třeba je to jen způsob navázání kontaktu s matkou. Nikdo z nás neví, jak se mu rodina věnuje, kolik s ním "opravdu" tráví času. Být v jedné místnosti neznamená věnovat se dítěti. Doporučila bych návštěvu psychologa celé rodině, protože je samozřejmě těžké po 5 letech změnit způsob výchovy, ale rozhodně bych tam nešla s tím, že dítě je psychopat.

1983hr
6. únor 2012

@lenam souhlasím🙂Podle mě chlapeček nepotřebuje psychologa ale milujíci a pevnou ruku.Kdybych nedávala pozor tak mi dětátka taky lecos nechtě vyvedou.Dnes jsme si pěkně ťukli do hlaviček při hře -auau bolelo to dost🙂

ptjj
6. únor 2012

@berenika39 tak uvidíme, třeba nám k tomu @morava739 ještě na základě těchto příspěvků něco dalšího řekne
@lenam jj, s tím incidentem s tou nohou s tebou víceméně souhlasím, že setřást ho by neměl být problém a špatný došlap byl spíš maminčina chyba..............no to já bych taky určitě nešla k psychologovi s názorem, že dítě je psychopat 🙂, ale prostě, že je něco v nepořádku a je potřeba to řešit...............jasně, že to chce podívat se do toho hloub, jak jsou v té rodině vztahy nastavené; taky si nemyslím, že by si dítě bylo schopno naplánovat zlomeninu nohy nebo vyražení zubů, ale strčit schválně do mamky, aby se polila, to už si třeba naplánovat dokáže, myslím si, přecejen v pěti letech má už o dost víc koordinované myšlení a poyby atd. než třeba tvůj prcek.......no a to vyražení zubu mohl být prostě jen neúmyslný "bonus"..........teoreticky, ale jak říkám, nevidíme do toho tolik

apollo11
6. únor 2012

@ptjj To je ale ta samá podstata. Mě by to mrzelo stejně - kdyby to dělalo naschvál - a možná i víc. Není to v pořádku, když dítě dělá něco, aby se "máma cítila špatně" (myslím dlouhodobě a intenzivně), a to si nedělám o dětech iluze. Nejde o to najít, čí je to chyba - stavět je proti sobě jako dva tábory. Není tu viník.. není ani chyba v dítěti, protože tohle je jeho reakce na to, že si s něčím neumí poradit..jinak než útokem..přirozeně. Je to začarovaný kruh, ale jedna možnost je snažit se přestat spolu bojovat.

apollo11
6. únor 2012

A jo, taky myslím, že u pětiletého dítěte nemůže jít o nějak promyšlenou manipulaci 😕 nebo škodolibost. Neumím si to moc představit 😅

ptjj
6. únor 2012

@apollo11 no samozřejmě, že jde o to přestat spolu bojovat, ale podle mě se nejdřív musí přijít na příčinu toho boje

ptjj
6. únor 2012

Jinak já tedy vycházím z toho, že když maminka založí téma "dítě se mě bojí" a žádá od spolumaminek radu, tak to není žádná krkavčí matka, co by své dítě řezala za každou hovadinu a denně na něj ječela, takové by to totiž bylo úplně jedno, jestli se jí dítě bojí nebo ne.

andy80
6. únor 2012

Ten úvodní příspěvek zakladatelky je vtip? Tohle nemůže normální matka myslet vážně. Jak může máma dojít tak daleko, že se ho dítě bojí??? Pokud nezvládá své dítě, tak by měla hledat chybu u sebe, ne u dítěte. Dítě je odrazem svých rodičů, tudíž se chová tak, jak my se chováme k němu. Takže když budu dítě být a řvát na něj, nemůžu čekat, že na mě bude milé. Pokud nezvládá své dítě a vytočí jí kdejaká prkotina, tak je nejlepší odejít z místnosti, kde se dítě nachází, vybít si zlost někde jinde, pak se vrátit k dítěti a normálně si o problému s dítětem promluvit. A že děti neposlouchají nebo poslouchat nechtějí. Proboha, jsou to jen děti!!!

1983hr
6. únor 2012

@andy80 Dítě je odrazem svých rodičú?To neni taky vždy pravda.

apollo11
6. únor 2012

@ptjj Však to je jasný, takovou tady asi ani není možnost potkat 😵

romcovaklarka
6. únor 2012

@ptjj Ono to taky může být dost subjektivní, co to je "řezala za každou hovadinu a denně na něj ječela". Ty sama třeba píšeš, že si nemyslíš, "ze obcasne placnuti nebo zakriceni na dite, je hrich" a že jsi "dostavala za veci, kterych jsem si byla vedoma, ze jsou spatne, a stejne jsem je udelala". Nevím, co je u tebe "občasné" a jak často to je ještě v pořádku a co už je moc? Pro někoho je moc i jednou, pro někoho je třikrát denně ještě v pohodě 😒 Takže to se asi nedá tak říct, že když se tu tazatelka ptá, co s tím, že se jí dítě bojí, tak z toho automaticky vyplývá, že s dítětem komunikuje efektivně 😉

andy80
6. únor 2012

No nevím, nevím, je to divný, zase nový nick a hned takové téma. Možná je to zase vymyšlená pohádka, možná ne. Pokud ne, tak čtěte pozorně. Dítě vyselo na matce, matka spadla, zlomila si nohu. Dítě nešťastně drkne do matky, ta si hrnkem vyrazí zub a vy z toho hned děláte jak dítě láme matce nohy a zuby. Docela se bavím. Jinak já nejsem pro tělesné tresty. Neříkám, občas zvýším hlas, ale není od věci si z dětmi v klidu o všem promluvit.