Dítě se mě bojí, ale když jsem klidná, je drzý, odmlouvá

morava739
5. únor 2012

poradite mi nekdo co delat kdyz mi syn v posledni dobe parkrat rekl ze se me boji?(ma 5let) snazim se nekricet ale pokud mu musim porad pripominat ze ma neco udelat a on je jak hluchy nebo zacne odmlouvat nebo mi zacne sermovat pred oblicejem pesti tak proste zarvu nekdy prijde i na varechu ale ne bezhlave 1max3 placnuti a ne vsi silou.taky si uvedomuju ze jsem cim dal vic podrazdena,jenze kdyz zvedam hlas uz se zacina prikrcovat.kdyz si to nechavam od nej libit a jsem klidna tak je drzy a odmlouva jeste vice.nevim jak to vyresit,klidem nebo placnutim?, ale vadi mi ze mi rika mami bojim se nervi ale kydz nervu tak mi kali na hlavu

qitecek
8. únor 2012

@1983hr ale to přece nebylo vůbec mířeno k tobě, že bys to tak dělala ty 😉 Vařečku zmiňuji vzhledem k prvnímu příspěvku.. asi bych už ji v pěti letech nevytahovala. Neříkám, že nervy občas nepotečou, ale hledala bych jiné způsoby řešení situace a nějaké nápady na zvládání podobných situací právě přináší zde často zmiňovaná knížka.

apollo11
8. únor 2012

@tyrisa Však to já vim, že plácnutí po zadku není bití 😉 Jasně že když to začneš používat, že to začne i fungovat, ale proč, když z toho máte obě špatný pocit ☹ Ono je to možná přirozená reakce, v přírodě je to tak, samice kousne mládě nebo se ožene tlapou, když si moc dovoluje nebo se vystavuje nebezpečí, a přitom ho chrání a nikdy by mu neublížila 🙂 Já to neodsuzuju. Jen si myslím, že když máme ten dar komunikace, že bychom ho měli upřednostnit. S dítětem se mluvit dá, úměrně jeho věku, ale vždycky dá. Nebo ty gesta dělat bez toho, aniž bych použila to plácnutí. Třeba když se malá dívá na dvd a jde moc blízko, neplácnu ji, neřeknu už nic (protože jsem to opakovala stokrát 😀 ) prostě to vypnu, ona se otočí, podívá se na mě a vzdychne a couvne dál. Žere pastelky, vezmu jí je 😅 Lije po sobě jídlo a pití, dám ho pryč. Chce trhat knížku, tak si jí nebudem prohlížet. Není to volná výchova. Ví moc dobře, že necouvnu, že jsem jí to vysvětlovala a ona pochopila moc dobře, ale potřebuje to zkoušet. No a některé věci už nezkouší, protože už ví, co by následovalo. Takže je to asi podobné jako s plácnutím - ale situace pokaždé jiná, jiný následek. Podle mě by si z plácnutí tolik ponaučení nevzala 🙂 A fakt se mi vyplácí vysvětlovat po dobrém, někdy by ses divila, jak na to dítě dobře reaguje a chce se dokonce zavděčit - jako s tím uklízením pokoje @1983hr - neudělá to proto, že musí, ale že chce 😵 (Netvrdím, že to vždycky funguje ideálně!!, to opravdu ne. Ale dlouhodobě bych řekla, že je to super.)

diviska
8. únor 2012

@tyrisa tak za prvé jsem si přečetla diskuzi celou, nereaguji tudíž na jeden tvůj příspěvek, ale na všechny! A za druhé plácnou prostě NEMUSÍŠ! To že plácneš je tvoje svobodné rozhodnutí..to je to co mi vadí, tento přístup, plácnout musíš, všichni jsou vypočítaví - a je to tak dobře protože bez toho se v životě neobejdou. To ti připadá normální? Mě teda ne a doufám, že moje děti teda vypočítaví nebudou...

tyrisa
8. únor 2012

@apollo11 No,naposledy jsem malou plácla den před zubní prohlídkou,když jsem zjistila,že snědla najednou skoro tři siesty.....někdo by možná řekl,že jsem ji to měla vysvětlit,jenže to já dělám každý den a bavíme se o čištění a dírkách v zoubku,které pak vznikají a o tom jak to není zdravé atd atd...každý den to vysvětluji trpělivě,pač vím,že já jako malá jsem taky chtěla jíst jen sladkosti.To plácnutí už byl trest za to co udělala ačkoliv moc dobře věděla,že tolik toho sníst nesmí,věděla dobře proč to nesmí a přesto si tajně vzala......nevím co ji to popadlo,ale v tu chvíli mi vysvětlování přišlo zbytečné.Moje dcera dostane v průměru 3x do roka a to z důvodu který se týká jejího zdraví většinou.JInak radši řešíme domluvou s přítelem.Efekt to má veliký,ale někdy prostě vysvětlování nepomůže.

apollo11
8. únor 2012

Ještě jsem chtěla dodat, bylo období, kdy nás táta párkrát s bráchou přetáh lezeckou smyčkou 😀 - máme skvělej vztah, měl nás rád, věnoval se nám, ale holt mu to občas ujelo v situacích, kdy jsme běžně dětsky zlobili (tak kolem 7-9 let, dřív ne a pak už ani později). Jenže co si pamatuju, z tohohle jsem si nikdy nic nevzala, výchovný účinek nula nula, když jsem se probrečela z uražení, měli jsme z toho akorát psinu. Mnohem víc mě vychovalo právě to, jak se mnou rodiče jednali (takový celkem kamarádský vztah) a respekt k nim jsem získala z úplně jiných věcí. Takže nemyslím, že fyzický trest člověka poznamená (když je to jinak všechno v pořádku), ale ani si nemyslím, že to má bůhvíjaký efekt.

mikimiri
8. únor 2012

@apollo11 Tak toto fakt uznávám je to asi to nejlepší co může být,samozřejmě že nastávají situace kdy z jakéhokoliv důvodu toto praktikovat nejde a nebudu tu zrovna psát to co mě napadá jelikož by se našlo spousta lidí co by se hádali že to v té situaci jde nebo naopak nejde. Přesně toto se praktikuje u nás a nemám žádný problém že by to nefungovalo,jen je tam důležitá jedna věc a to je důslednost za každou cenu. Nastanou někdy okamžiky že to nešlo nebo se to prostě vysmeklo z těch správných kolejí myslím že se nic nestane pokud se to nestane pravidelností. Jak jsem psala mám jak kluky tak holky a v dost velkém věkovém rozpětí a musím říct že jsme sehraná parta ,která za každou cenu stojí při sobě a funguje to,děti se mají mezi sebou rádi a o toho našeho posledního drobečka se starají s takovou láskou až mi to někdy vhání slzy do očí. Pokud to jde vše vyřešit po dobrém nic jiného a lepšího neznám !

1983hr
8. únor 2012

@mikimiri jo jo nějdy to po dobrém nejde

tyrisa
8. únor 2012

@diviska Když měla moje dcera 6 měsíců,tak jsem přísahala,že na ni vživotě ruku nevztáhnu a budu ji vychovávat tak,jak jsem chtěla aby mě vychovávali mí rodiče...bez výprasků. časem i ty zjistíš,že někdy je nevyhnutelné plácnout dítě.....ne zmlátit,jak si asi ty mylně představuješ,že já dělám.Na tebe už reagovat nebudu,za prvé z důvodu tvého předchozího uražlivého příspěvku na mou osobu a za druhé,protože nemáš ani zdaleka páru co je to vychovávat předškolní dítě.Přijd až ji bude 5 a bude chodit do školky.Do té doby se my dvě nemáme o čem bavit.

mikimiri
8. únor 2012

@1983hr Ale to já přeci vím,myslím že zkušeností mám až nad hlavu. Vždy je na člověku co zvolí za volbu a opravdu je nejdůležitější výsledek.

berenika39
8. únor 2012

dotaženo do konce - proč by to nešlo - proč by bylo nevyhnutelné plácnout???? napřáhnu se, zamyslím, zastavím ruku a neplácnu. co se stane? úplně to samé, jako když plácnu. takže - jde to 😉

1983hr
8. únor 2012

@mikimiri já chtěla vyjádřit souhlas,psala jsem ve spěchu a blbe to podala🙂

tyrisa
8. únor 2012

@berenika39 Taky si někdy říkám,že bych měla jednat s chladnou hlavou....mnohokrát se mi daří.....Ty jsi opravdu za těch 20 let ani jednou nedala na zadek?

mikimiri
8. únor 2012

@berenika39 Jen by jsme asi museli být opravdu za každou cenu bezchybné stroje. A která z nás někdy neujela? Je to předci lidské,nikdo nejsme stoprocentní. Co se mě týče mám opravdu tolik práce a moje rodina taky že na nějaké zlobení není čas a když už nějaký čas máme tak ho využíváme tak že se jedeme někam podívat,hrajeme hry nebo si jen uděláme hezký den při televizi a něčem dobrém na baštu.

berenika39
8. únor 2012

@tyrisa už se mě tu na to ptali, jojo, jednoujsem měla extempore s pubertákem, šla jsem na něj s židlí nad hlavou...nervy mám někdy na pochodu, ale stačím se nadechnout a udělat něco, cokoliv jiného. hartusím, prskám, normálně se rozčiluju. ale neplácám.

mikimiri
8. únor 2012

@1983hr Já to pochopila v pohodě 🙂

tyrisa
8. únor 2012

@berenika39 puboši se nepočítaj...to je jiný kalibr 😀 takže nee,v tom případě máš můj obdiv 🙂

lenam
8. únor 2012

@tyrisa Můžu se zeptat? Tys nikdy neměla chuť na čokoládu nebo na něco a vzala sis kousek a pak ještě kousek a nakonec jsi to snědla celé? Jestli ne, tak obdivuji tvoji vůli. Fakt. Protože mě se to stane i teď někdy v dospělosti a vím, že bych neměla to celé sníst, ale ta chuť 🙂 To co udělala tvoje dcera není podle mne důvod k naplácání (tento pojem máte raději). To by moji rodiče museli moji sestru asi "uplácat". Pokud nechtěli, aby to jedla, tak to nekupovali a nebo dali tak, aby se k tomu nedostala. Pořád opakujete, že děti jsou děti, tak se do toho snaž trochu vžít a říci si, ono taky se mi někdy stane, že mám na něco chuť a můžu se pak toho ujíst. Možná neplácáš dceru často, ale tento důvod k plácání je, jak opakuji dle mého názoru, blbost. Většina holek tady píše, že plácá jen, když je dítě v ohrožení života apod. Nevím, jak s tím souvisí sušenky.
Ten důvod, proč se tady dohadujeme je o tom, že některým holkám přijdou některé důvody k plácání zbytečné.

berenika39
8. únor 2012

@tyrisa akorát mě se zdá, že puberta postihuje už 18m dítě, pak tříleté, pak školáka, pak 13ti letého, pak znovu kolem 18ti....takový nonstop karneval🙂

kaculka46
8. únor 2012

@tyrisa Napsala jsi to moc hezky.Líbí se mi jak se tu rozohňují matky od kojenců,ale o těch téma není.Nikdo snad není pro mlácení dětí,výchovné plácnutí na zadek nikoho psychicky nerozloží a mateřství není knižní studium.

1983hr
8. únor 2012

@tyrisa Máš pravdu,nechápu proč tady pořád někdo řeší plácnutí?Vždyť to neni mlácení,určitě je lepší plácnout než na dítě histericky ječet jako to některé matky dělají.Mikimiri@to máš fajn že se děti maji rádi,snad i u nás tomu tak i nadale bude

mikimiri
8. únor 2012

@1983hr No ono to není o tom jestli se doma sem tam popostrčí nebo jeden se na druhého naštve nebo urazí,ale určitě se mezi sebou nemlátí a vím že kdyby šlo do tuhého a bylo-li by potřeba budou stát jeden za druhým.

tyrisa
8. únor 2012

@lenam ale já přece netvrdím že je to správně.psala jsem,že v tu chvíli mi to tak přišlo.tobě příjde normální,když dítě dejme tomu kouří a rodiče ho na ponaučení nechají vykouřit celej balík,aby mu bylo špatně,jen aby se poučil,ale jsou na sebe hrdí a pyšní,že dítěti nedali facku,akorát to,že mu do plic donutí dostat nevím kolik sajrajtu je nenapadne....to mám jako dceru nechat sníst na co příjde aby přišla na to,že ji pak bude blbě a u zubaře už to nebude pochvala a prstýnek? Tento případ se mi stal jednou a já nebudu zamykat sladkosti atd.Myslím,že je dost velká a dostala dost vysvětlení na to aby věděla,že se to nemá.
Promiňte mi všichni,ale proč mám pocit,že nejvíce rad tu dávají maminky s dětmi pod 3 roky......
Dám ti příklad....budeš mít pejska a s ním nějaký výchovný problém,budeš si nechávat radit od člověka,který má štěně týden doma a vysvětlovat ti jak špatně vychováváš dospělého psa? Sorry za ten příklad,ale beremika má dospělýho kluka a když tu napíše,že to bez plácnutí jde,tak jí to věřím....ostatním,co maj děti v plínách prostě ne....

apollo11
8. únor 2012

@mikimiri Vždycky po dobrém to nejde, to máš pravdu. Taky jsem často bezradná a tápu. Vždycky si říkám, malá to má těžký, ono to batolecí období musí být nářez, strašně rychle se rozvíjí, uvědomuje si vztahy, svět, svou osobnost.. já bych jí měla poskytnout ten štít jistoty a pomoct jí vyrůst.. Ale to si vždyck yjen říkám, abych se uklidnila 😅 Ne vždy se mi to daří tak, jak bych chtěla. Někdy bych chtěla jenom klid 😝

tyrisa
8. únor 2012

@berenika39 ano,je to tak i v odborných literaturách popisují první dětskou pubertu kolem 2.roku 😀 ale to jsem přežila a i dcera bez ujmy...jen jsem nestačila valit bulvy co si to dovoluje a plácnout dítě v plíně mi příjde srandovní 😀

lenam
8. únor 2012

@tyrisa To že mám dítě pod 3 roky neznamená, že neslídí a něco nesní 🙂 To není jen výsada 5tiletých 🙂 Napsala jsem svůj názor na tvůj příspěvek. A říkám ti, že moje rodiče moji sestru kvůli tomu neplácali. To, že mám dítě pod 3 roky neznamená, že žiju ve vesmíru a nemám názor a nikdy jsem nic neviděla a nezažila 😉

kaeth01
8. únor 2012

@kaculka46 souhlas.. cetla jsem prispevky od @tyrisa a musim jen souhlasit.. mam 3letou holcicku - pekna hysterka po mamince bohuzel.. vim jak se rodice snazili "zlomit" me kdyz jsem byla mala.. a rikala jsem si, ze to tak nikdy delat nebudu.. do dvou let jsem ji snad placla pres plinky slovy parkrat a to si troufam tvrdit ze to ani nevedela!! bylo to jen placnuti - varovne.. od tretiho roku se ty "placance" malinko rozrozstly.. na prdel zatim dostala poradne asi 3x se vsim vsudy - mozna je to strach, ale funguje to.. to proc dostala uz neudela!! nejsem pro mlaceni deti!! sama jsem dostavala v zivote dost za svou "neprizpusobivou" povahu.. ale kdyz neco vysvetlim jeden den, druhy den.. a tak cely tyden a dalsi tyden zadny efekt - nejsem svata!!!! a kdo z nas je??? tech co na sve deti nevztahly nikdy ruku je jak safranu - maji muj obdiv, ale kurnik at nesoudi ty co maji jine vychovne metody. kazda mama je jina, kazde dite je jine!!
@morava739 je mi lito zakladatelky teto diskuse jelikoz odsuzujicich prispevku k jeji osobe je vice nez tech podporujich.. verim ze i pres to ze ma doma ted tento problem je skvela mama - ta spatna by to totiz nikdy neresila a nezadala o radu!!! nestoji o zbytecne ponizujici reci o tom jak to nezvlada jen proto ze na dite nekdy zakrici nebo jej placne!! zvlada!! protoze se snazi!!!
drzim ji pesti!!!!

mikimiri
8. únor 2012

@tyrisa Máš pravdu a nediv se jakýkoliv dáš příklad najde se někdo kdo bude oponovat ! A kdo tu opravdu tvrdí že má na všechno patent tak tomu nevěřím.

naty
8. únor 2012

@kaculka46 nikdo tady není pro mlácení dětí - na tom se už všichni shodli, tak proč to sem pořád pletete? Některým přispivatelkám jde tady o to, jaký účinek má na dítě plácnutí na zadek? Uleví spíš matce, která už neví, jak dál, nebo to opravdu dítěti něco dá? Vezme si z toho ponaučení? Jaké? Že se to nesmí, protože jinak dostane? Ano, přiznám se, taky sem plácla - vím, že je to moje selhání, a vím, že to bylo k ničemu...Jinak, to, že mateřství není knižní studium... 🙂 ...je sice hezký to takhle shazovat, ale konkrétně pro mě tyhle knížky měly obrovský význam - byla sem vychovávaná vařečkou, křikem, psychickým shazováním - mám v tom pokračovat i u svých dětí? Protože já jinou výchovu neznám! Mám z nich vychovat jedince, kteří budou horko těžko lovit v dospělosti svoje sebevědomí a hodnoty? Mně tyhle knížky přivedly na podle mě správnou cestu ve výchově, kterou se snažím jít...neříkám, že je vždycky lehká, to ani omylem...A ano, mám sice jen 2letý dítě, ale zkušenosti mám z domu od sourozenců, takže to není jen lamentování na prázdno, žádnou z těch holek neznáš, takže těžko můžeš říct, kdo má jaký zkušenosti...

mikimiri
8. únor 2012

@kaeth01 Hezky napsáno 🙂

meleri
8. únor 2012

me by zajimalo jak resite nebo jste resily situaci typu, za deset min musime jet pryc a dit se nechce oblikat, jsou mu tri roky a dela to casto..vysvetlovani nekdy pomuze nekdy ne. tak me napadlo proc ty deti vzdoruji s oblikanim? s ostatnima vecma to jde, muj syn je celkem hodny jen je to takovy certik ktery obcas utece na chodniku nebo neo rozbije nebo rve protoze chce pozornost.