Dítě se mě bojí, ale když jsem klidná, je drzý, odmlouvá

morava739
5. únor 2012

poradite mi nekdo co delat kdyz mi syn v posledni dobe parkrat rekl ze se me boji?(ma 5let) snazim se nekricet ale pokud mu musim porad pripominat ze ma neco udelat a on je jak hluchy nebo zacne odmlouvat nebo mi zacne sermovat pred oblicejem pesti tak proste zarvu nekdy prijde i na varechu ale ne bezhlave 1max3 placnuti a ne vsi silou.taky si uvedomuju ze jsem cim dal vic podrazdena,jenze kdyz zvedam hlas uz se zacina prikrcovat.kdyz si to nechavam od nej libit a jsem klidna tak je drzy a odmlouva jeste vice.nevim jak to vyresit,klidem nebo placnutim?, ale vadi mi ze mi rika mami bojim se nervi ale kydz nervu tak mi kali na hlavu

reruna
8. únor 2012

@evulinkab respektující výchova není volná výchova, kdy dítě nemá žádné hranice, naopak - hranice dítě potřebuje, dávají mu jistotu, vyžaduje je a právě "zlobením" si o ně říká. Nikdo tu nepsal, že dítěti se má vše dovolit.
@tyrisa pokud je dítě "vychcané" jak píšeš, je to důsledek trestů - trest v dítěti (ale i v dospělém) nevyvolá touhu napravit se, ale může vyvolat touhu po pomstě a pomstou pro dítě autorky může být to, že řekne mamince, že se jí bojí - vyvolá v ní pocit viny, že je špatná matka a o to mu jde. Vychovávat by se mělo stanovením jasných hranic a jejich důsledným dodržováním, důslednost ale není trestání.
@mikimiri to, že se snažím nějak vychovávat neznamená, že nejsem člověk, který má své chyby - taky mi ujedou nervy, taky křičím, taky plácnu, já jsem nikdy netvrdila, že jsem dokonalá, kdo čte mé příspěvky, tak je mu to jasné, jde o to, že o svých chybách vím, že si je umím přiznat, a že se snažím s tím něco dělat. Autorka diskuze tu přednesla problém, který chce řešit, proto jsem jí doporučila nějakou literaturu a řešení, která by mohla pomoct
Některé z vás vůbec neví, co je respektující výchova, zaměňují ji s volnou výchovou, ale hned někoho kritizují dost drsně, že se o takovou výchovu snaží a s žádným řešením pro autorku nepřijdou ...

berenika39
8. únor 2012

@tyrisa možná to píšu zbytečně, ale..
Tak, jak se o dítěti mluví, smýšlí, tak takové je. Pokud budeš dokola opakovat, že je dítě "vychcané", tak ho tím přiměješ k tomu, že se bude chovat vypočítavě. To je prostě fakt. Ale je to jen důsledek výchovy. Pomíjím to, jak je to urážlivé a degradující, napsat o dítěti, že je vychcané a kdyby tohle někdo říkal o mě, nelíbilo by se mi to.
Tobě jo?

1983hr
8. únor 2012

Aha takže vlastně by jsme neměly potrestat ani dospělé když něco udělají?Tak to pustíme lidi z věznic aby neměly touhu se mstít.A já dítě taky plesknu a nemstí se mi,neříká že mě nemá rádo.Naopak ví za co dostalo.To je důležité aby dítě vědělo tak ted jsem to přehnal tak bude trest a je fuk jestli dostane naplácané nebo staršímu zakážu pc.

mikimiri
8. únor 2012

@reruna V žádném případě tu nikoho nekritizuji ba naopak jsem tu několikrát napsala že nezáleží jak kdo dítě vychovává,ale jaký je výsledek. Nepřipadá mi přiměřené když někdo dítě za vše "mlátí" a stejně nepřiměřené mě připadá to co nazýváte volnou výchovou,myslím že někde uprostřed je ta ideální cesta a jakou si kdo zvolí je jen a jen na něm a samozřejmě že někdo může uznávat i onu volnou výchovu,jsme přeci každý jiný. Při svém životním tempu,práci a všem co musím za den v tak velké rodině s hospodářstvím stihnout nemám čas číst nějakou literaturu,neříkám že je to správné,ale vždy jsem se spíš řídila svým citem a láskou a mě osobně se to vyplácí a v dětech vrací. Já osobně bych se spíše než číst literaturu obrátila na nějakého odborníka pokud bych měla problém jaký má zakladatelka a jakou cestu si ona sama zvolí a jestli z daným problémem bude něco dělat je jen její věc a já jí přeji moc moc trpělivosti štěstí a opory od okolí a to zcela upřímně.

1983hr
8. únor 2012

@mikimiri Přesně tak🙂

berenika39
8. únor 2012

@1983hr ale ne. to je nesmysl. dospělý poruší zákon, a vzhledem k tomu, že je už plně odpovědný za svoje jednání, existuje institut soudu, ten vyměří trest. to je dobré k tomu, aby se v mega společenství, státu, udržel pořádek. josu věci, které jsou společensky nepřijatelné, a proti těm není jiná obrana. To nejde srovnávat s dítětem, které "něco udělá". zpravidla udělá jen to, že se to nelíbí tobě, že ty jsi měla představu uklizených hraček a on to prostě neudělal. A je fajn naučit dítě, aby "trestem" pro něj byl důsledek - když si ty hračky nedáš na místo, kam patří, ráno je nebudeš moct najít, nebo se může stát , že na ně někdo šlápne a robijou se. To je ten důvod, proč by mělo uklízet, ne to, že nad ním visí hrozba hudrování maminky , vařečky nebo zákazu pc.
Strašně moc tohle fungovalo v pubertě staršího (o nějakém rabru ani potucha 😉 ), prostě mohla jsem cokoliv strašit, vyhrožovat, zakazovat - nic. Až si párkrát prostě nabil ústa, něco pokazil, nenávratně propískal, pak teprve začal být trochu zodpovědnější a přestal nad všímmávat rukou. A i když mi to bylo hodně nepříjemné, nechala jsem ho narazit.
U malého dítěte je ten princip stejný - akorát je to na nás, měly bychom ho naučit, proč má to a to dělat, nebo nedělat.

diviska
8. únor 2012

@tyrisa asi budu hodně hnusná, ale z tvého projevu tedy se upřímně nedivím, že jsou tvé děti "vychcané" a "potřebují nařezat" tvůj přístup k výchově je přesný příklad jak se to dělat prostě nemá. Co dělat, takhle se hlavně nemá přemýšlet!

mikimiri
8. únor 2012

@diviska Tak s tím souhlasím psát o svém i jiném dítěti že je "vychcané" je přinejmenším od nás dospělých zvláštní. Myslím si že děti jsou opravdu v den narození jak se tak říká "nepopsaný list papíru" a co na něj "napíšeš nebo vložíš" záleží jen na tobě.

1983hr
8. únor 2012

@berenika39 Aha takže jsme u toho:dítě je dítě a podle toho se má chovat,nemůžu srovnavat dospěleho s dítětem a ani se dítěti jako k dospělemu chovat.Jak si sama řekla dítě za sebe zodpovědnost nenese,nesu jí já.Takže bude poslouchat protože já vim co je pro něj dobré.A mimochodem RAR neni zase tak populární a mnozí nad tim krouti hlavou.

berenika39
8. únor 2012

@1983hr samozžejmě že dítě samo od sebe tu zodpovědnost nemá, ale je na tobě, aby jsi ho to postupně naučila - ne trestem, ale tím, že mu ukážeš důsledky nežádoucího chování. pořád jen hledáš důvody, proč to nejde, nechceš zkusit něco, aby to šlo? 😉
Dítě srovnávám s dospělým ve způsobu komunikace - výhradně.
To, že neseš zodpovědnost za dítě je snad primární úděl matky🙂
RABR někoho zajímá, baví, pomáhá, někomu samozřejmě nevyhovuje, nelíbí se mu, co je na tom špatného? Tak to má být. Nejsme roboti, každý děláme všechno jinak.

petrakm
8. únor 2012

ahoj, koukam ,ze pekna diskuze 😀 ja si hlavne myslim, ze pokud ma pisatelka syna,tak by se opravdu mely vyjadrovat maminky s klukama..preci jenom je to jine..ja mam 2 syny a 3tiho v peci od puberty,dnes je uz 23lety a uz samostatny..takze tusim, co nastane v puberte a ted samo s mym 1nackem je to narocny..taky se samozrejme snazim vychovavat dle jinych pristupu nez byla vychovavana vetsina z nas..a to mne nikdo nebil..docetla jsem knihu-Jak vychovavat stastne dite nebo tak nejak🙂))super,funguje to, ale obcas taky to nezvladnu..myslim, ze hodne zalezi na tom,jak moc funkcniho tatinka mate,jak moc vam nekdo pomaha..pokud to mate jako ja,ze neustale jezdite a vozite prvorozenyho- u nas na hokej, tak verim, ze uz to obcas nejde..skola-ukoly-rychle trenink-rychle spat-nechce ukoly,nechce spat, nechce vsechno, podotykam, ze ma take volne dny ny hrani-nejsem matka, co dela ze sveho syna vrcholoveho sportovce(mam to vystudovane 😀 )..do toho place mimco..no obcas se musim schovat na zachod🙂))jsou to nase zlaticka..ja bych ale nebyla proti holkam ,co to nezvladaji tak nekompromisni..proste je to vzdycky trosku jinak..a muj syn se 100% nema cas nudit,ale bohuzel proste kdyz zrovna nechce,tak s nim nehnu bohuzel ani dle zarucenych rad dle detskych psychologu..a opravdu uz jsme take nikam neodjeli ,ptz jsme to nestihli, vysvetlovala jsem, ze kdyz neudela nebo nepomuze,tak nepodjedeme na trenink..nejeli jsme a kluk pak prisel,ze mu mam radeji vynadat,ptz on to pak udela -hlavne aby stihnul ten svuj trenink..no tak potom se v tom vyznejte 😉

1983hr
8. únor 2012

@berenika39 Já mam hold jiné názory na výchovu a neříkam že je nemůže mít každý jinak.Nebudu se tady o tom už rozepisovat,nemá to cenu.Sama vim že jsou situace kdy na domlouvání neni čas nebo to ani nejde.Mě by zajimalo co bys dělala kdyby si dítě uprostřed přechodu usmyslelo že nepujde protože ho třeba boli nohy.?Taky bys s ním rozmlouvala?

naty
8. únor 2012

@berenika39 naprosto s tebou souhlasím a obdivuju tě, že máš ty nervy, to tady ještě řešit... 😀 Jen by mě zajímalo, jestli @1983hr RaBR někdy aspoň prolistovala...ale to je na dlouho a obávám se, že u některých lidí zbytečný...

berenika39
8. únor 2012

@1983hr přece bych ho normálně vzala na ruku, donesla na druhou stranu a tam mu v klidu řekla, že kdyby zůstal na silnici, mohlo by přijet auto a přejet nás. a že příště přejdeme celou cestu najednou a rychle, spolu za ruku. nechceš mi doufám tvrdit, že tohle by měl být důvod k plácnutí, trestání nebo něčemu podobnému?

petruskaz
8. únor 2012

@naty taky @berenika39 obdivuju, že má sílu donekonečna vysvětlovat, že něco opravdu funguje někomu, kdo o to evidentně nestojí, a navíc to ani nezkusil 😉
já to vzdala už před pár stránkami, své jsem řekla... teď už jen občas nahlídnu, jaké další důvody někdo vymyslí, proč něco nefunguje a fungovat nemůže...

berenika39
8. únor 2012

@naty děkuju. když se někdo ptá odpovím. je trochu únavné čelit věčným negacím, to jo, ale mě optimismus neopouští. 😉

1983hr
8. únor 2012

@berenika39 Tak to si piš že bych přes zadek plácla.Co když ho na ruku vzít nemůžeš?Např.maš kočár s mimčem nebo těžký nákup.No holky sežerte mě🙂Já vzhledem k postižení syna četla lecos a RAR jen tak zběžně.Ale co je lepší plesknout dítě nebo ho nechat srazit autem,K nám jezdí díky synovi mladé holky co pracuji v Aple a ty by se tady nasmály

petruskaz
8. únor 2012

já bych ho teda taky radši popadla a odnesla na druhou stranu, nebo "odtáhla" za ruku a na chodníku vysvětlila... já nevím, když mám plný ruce nákupu nebo čeho všeho, tak nemám snad volný ruce ani na to, abych ho plácla (s čímž stejně nesouhlasím)... no nevim... to dítě si z toho nevezme NIC... ale možná tobě se uleví... a o to asi jde...

berenika39
8. únor 2012

@1983hr i s kočárkem i s nákupem jde dítě odnést. pokud chceš pořád jen oponovat a tlačit mě do kouta, odmítám dál diskutovat. kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod. jestli myslíš vážně, ž bys ho za to uhodila, nemám co dodat. K čemu mu to plácnutí bude?
RABR ti nikdo ani trochu nenutí, říkám, není to bible, čte jen ten, kdo chce.

apollo11
8. únor 2012

@1983hr Šmarja, normálně bych ho přenesla nebo převedla. A tobě funguje, když mu nařežeš? Že pak teda přes tu silnici jde? To se divím (ač věřím), jinak mám za to, že to má většinou zcela opačný efekt.. 😕 aspoň u mojí dcery by mělo určitě, ta by tam zcepeněla 😀

qitecek
8. únor 2012

Když jsou volné ruce na to ho plácnout přes zadek, jakto že ho nemůže člověk vzít za ruce? 😀 Tak tady je to vážně jen o těch způsobech a důvodech...

1983hr
8. únor 2012

@berenika39 jo tak 25kg dítě a nákup +mimčo v kočáru tak to promin ale neunesu.A ani bych nenosila.A kdo tě zahání do kouta?

berenika39
8. únor 2012

@1983hr mě to napadlo hned, ale nechtěla jsem vyrývat - pokud máš volnou ruku na plácnutí, máš i volnou ruku na popadnutí dítěte a odvedení na druhou stranu. trochu si ted nejsem jistá, jestli to všechno píšeš schválně, s cílem mě vytočit, nebo to myslíš vážně. upozorňuji, že jsem splachovací.

1983hr
8. únor 2012

@apollo11 Plácnout neni nařezat!
@qitecek Lehko polozim tasku,plesknu a jdu.Určite ho nebudu tahat na rukou +kočar a nakup.

petruskaz
8. únor 2012

někdy mám chuť spíš plesknout některý dospělý... než svoje dítě...
myslím, že debata zamrzla na mrtvém bodě a k ničemu užitečnýmu nevede...

1983hr
8. únor 2012

Bereniko já tě vytáčim?Čim prosím tě?Bavim se o svym dítěti,ty si klidne své nos

berenika39
8. únor 2012

@1983hr dobře, máš pravdu. už stačí, nikam to nevede. budeme si každá dělat po svém, ok?

alamo
8. únor 2012

Ono to neni jenom o placani. Nektere matky s ditetem mluvi, s prominutim, jako s nejakym debilem (ja se z tebe zblaznim, ty musis vsechno vzdycky zamazat, blablabla). Rocni dite me kamaradky se polilo cistou vodou na tricku a ona mu rekla: uz me nes.r! To mi prijde stejne drsne jako to placnuti.
Jo a uplne mi lezl mraz po zadech, jak tady nekdo radil diteti rict: kdyz nebudes zlobit, tak se me nemusis bat. To je veta jak z nejakeho hororu, brrr.

1983hr
8. únor 2012

@berenika39 To bude nejlepší

1983hr
8. únor 2012

@alamo Tak to je hnusné takhle se s dítětem bavit