Dítě se přestává chtít nosit. Co s tím?

kvakulka
11. led 2010

Žádné téma, které by podobný problém řešilo, jsem nenašla, tak zakládám nové téma. Jestli ale existuje, tak ať admini prominu a diskuzi uzavřou 😵 .
Problém spočívá v tom, že moje dítě se prostě přestává chtít nosit. po narození to ještě poměrně snášel, ale hlavně proto, že skoro pořád spal a ve spánku mu nošení nevadí. Jak ale začíná být čím dál víc bdělý, tak se vzpouzí a vzteká, někdy doslova při pokusu o nošení hysterčí- podle Konceptu kontinua je ale potřeba nošení u dětí jaksi základní- ale on prostě nechce. baví ho i hrát si samotný, třeba hodinu si zaujatě řeší hrazdičku a já ho zjevně ruším. nakonec si jen houkne, abych přišla a popovídala si s ním, po 1O minutách ale zase začne cosi probírat, třeba paleček strefit do pusy a mě moc nevnímá- tedy vnímal by, ale radši si hraje- prostě ví, že jsem blízko a je radši sám- jsme vadní, nebo není každý dítě "kontinuální"?
Jinak poznamenávám, že spí s námi v posteli od narození, to miluje. nošení ale ne... 😨

momin
11. led 2010

kvakulka ja si myslim ze to je jen obdobi a ze to noseni zase prijde.... 😵 takze byt tebou bych si to uzivala.. 😅
Moc nechapu co presne ti vadi nebo ceho se bojis? Koncept kontinua mi jaksi nic nerika.... 😅

Dan mel taky obdobi ze chtel byt sam. To uz lozil a kdyz sem k nemu prisla sel proste pryc. taky sem tu zakladala tema.. 😎

xzaje01
11. led 2010

Kvakulko, bud rada, ze je tvoje mimco takove sikovne! Ja musela nosit to svoje (s pomoci rodinnych prislusniku) prvnich 6 mesicu temer v kuse a nebyl to zadny med.

Koncept kontinua je jen kniha, nazor autorky, neni to Bible. (Ja osobne navic se spoustou veci v KK nesouhlasim)

simlenka
11. led 2010

Kvakulka,ja myslim ze to nejde brat doslova,ze indiani taky nenosi nonstop,ale ve chvili kdy je to potreba,tzn. kdyz nekam jdou nebo pri praci,ve chvilich volna podle me taky nechaji ditko protahnout,pohraji si s nim,pomazli atd... jeste me napadlo,pokud nosis jen v kolebce,pak prckovi treba vadi,ze nema vyhled... sama chci druhe dite nosit jak jen to pujde,ale podle me neni na miste lamat to pres koleno 😉 zkus ho par dni nenosit nebo treba jen na spani a pri bdeni at si hraje na dece.

martulikk
11. led 2010

teda já bych s tebou hned měnila! naše malá se chce naopak jen nosit... už má 6 kilo, takže když občas musíme min.1,5h večer před koupáním nosit, tak je to fakt mazec 😅 ale je pravda, že nikdy neměla ráda nošení čelem ke mně, musí mít výhled a pak je mooooc spokojená 😉 takže i když se všude píše, jak tento způsob nošení je špatný, naše malá ho prostě miluje 🙂

vinifera
11. led 2010

Kvakulka príde mi to divné. Ty si si proste niečo naštudovala čo sa Tebe páčilo a čo Tebe vyhovuje. Hold ale tvojmu dieťaťu nie. Ale to všetko nie je len o tom čo sa tebe páči. Výchova je aj o tom aby sa zharmonizovala dieťa s matkou a našli zlatú strednú cestu.
Nemám nič proti tomu ked sa deti nosia ked sú extrémne zlé. Uplakané od narodenia. Tam to asi inak nejde. Ale prečo nasilu vláčiť bábo ktoré sa samo zahrá. Ktorému sa nosenie nepáči? Prichádza do veku ked si chce trénovať pasenie koní. Postupne sa pretáčať a to sa teda isto v tom vaku na nosenie nedá. Môžeš byť rada, že sa sám zahrá. Môj malý pod hrazdičkou vydržal tak max. 15 a museli sme hľadať inú aktivitu.

dorinek
11. led 2010

kvakulka - buď úúplně v klidu 😀 Naše malá taky nesnášela nošení - bylo to pro ni zřejmě nepohodlné. Jak ale trošku zesílila, začla sama držet hlavičku a okoukala všechny hračky v postýlce, tak přišla na to, že když se nosí, víc toho vidí. No, posledních 14 dní neděláme nic jinýho, než nosíme. Buďte v klidu, ono to přijde - a když ne, tak taky dobře, aspoň tě nebudou bolet záda 😀 😀 A nebo taky zkuste nosit na bříšku- to se nám teda líbí úplně nejvíc 😀

shaula
11. led 2010

Kvakulka - Koncept kontinua jsem četla a pokud vím, tak tam autorka nikde nepíše, že se MUSÍ nosit i děti, kterým se to nelíbí nebo o to nestojí. Naopak tam zdůrazňuje důležitost respektování názoru i druhé strany 😉 Takže si užívej, že si malý vystačí i sám, je důležité ho nechávat, aby trénoval všechny svaly. Já jsem velký zastánce nošení, nicméně jsem 100% přesvědčená, že celodenní nošení dítěti škodí - potřebuje přiměřený čas pro samostatný rozvoj na podložce, nejlépe v poloze na bříšku 😉
Naši kluci byli strašně uplakaní až do půl roku, neustále jsem je tahala na rukách, a tehdy bych dala COKOLI za to, aby si aspoň chvilku zahráli sami jako tvůj syn 😉

evikg__2
11. led 2010

kvakulka, tak toto mi pripada akoby sa niekto stazoval, ze mu dieta pekne spinka 😖 . Neboj este sa ho nanosis....

barica
11. led 2010

Taky jsem Koncept Kontinu cetla, take se snazim nosit, ale mala spis preferuje noseni v zavinovacce na rukach, satek obcas na chvilku. Nic nelamu pres koleno, kdyz na to ma naladu, je v satku treba 1/2-1h, kdyz ne, tak ne... a fakt si myslim, ze cim bude starsi a bude chtit vic videt, tim vic se jim noseni v satku bude libit! Hlavne s nimi budeme moci vyrazit v satku ven a to uz je neco jineho, nez jen koukat po byte!

dalmationka
11. led 2010

kvakulka: Mám úplně stejný "problém." Taky bych chtěla nosit, ale malej prostě nechce. Většinou ho necháváme spát i s náma v posteli, vyjímečně ho necháváme spát v kolíbce. Úvaz kolíbka jsem párkrát zkoušela, když byl malinkej vydržel tam. Teď docela povyrostl, do úvazu kolíbka bych ho už nenacpala. Zkoušela jsem tedy úvaz kříž s kapsou na břiše. Taky bez výsledku, jenom co ho tam chci nasoukat, začne brečet. Čekám, až udrží hlavičku, že by pak viděl kolem sebe. Do toho vkládám asi poslední naději, jinak ten šátek nevyužiju....Teď mám koncept kontinua rozečtenej.

micha3
11. led 2010

ahoj holky,
pokud se dětem nošení nelíbí, tak přeci není důvodu je do toho nutit. my jsme měli šátek i klokanku, oboje zůstalo nevyužité🙂

tynushqa
11. led 2010

Ahojte,
moja mala sa tiez nechcela nosit /v satke/, ale v 4 mesiacoch sa na mna doslova prilepila a trva to az do dnes. Este teraz ju sem tam nosim, hlavne ked chcem nieco urobit /upratat, varit a pod. / Hlavne netreba dieta nutit, lebo moze mat potom odpor k noseniu. A tu knihu som teda necitala, riadim sa podla seba a babatka. Je hlavne aby mamine a babatku bolo dobre.
Inak dalmationka ja som malu este v 7 mesiacoch nosila v koliske 😉

kocicinka
11. led 2010

Ahoj Kvakulko, vyprdni se na knížky a řiď se potřebama svého miminka 🙂
Každé dítko je jiné, některé nošení miluje, některé ne... to je normální, nám se taky každému líbí něco jiného.
Jonášek by se mohl nosit pořád a stále, sám si vydrží hrát tak 5 minut a to pouze když jsem v s ním v jedné místnosti, jakmile zmerčí, že jdu pryč tak spustí. Nic mu nevyčítám, beru ho takového, jaký je. Holt ho musím pořád nosit a věnovat se mu a nestíhám zase domácnost a mám záda nadranc. A předpokládám, že další mimi bude úplně jiné... a nebo taky ne. Neboj se, určitě Jáchyma o nic neochuzuješ, hlavně ho k ničemu nenuť. Třeba se mu to za čas zase zalíbí 🙂

luccii
11. led 2010

koci, naprosty souhlas, hezky jsi to napsala 🙂 nas Vojtik se jak rad nosi, tak si rad hraje na dece (nekdy sam, nekdy vyzaduje pozornost)

berenika39
11. led 2010

ahoj, KK je třeba fajn při řešení problému - který ty zjevně nemáš 😉 😉 . Proč bys prcka nosila, když nechce? To je stejný jako kdyby někdo nenosil, kdyby dítě jasně dalo najevo, že nošení potřebuje. Přece by ses měla ty přizpůsobit potřebám miminka a ne opačně, stejně to nejde 😉 😉 . KK je zajímavý čtení, ale takových knížek je plno, není možný se starat o miminko podle návodu. Kdyby tam psali, nech ho vybrečet, když nemůže spát, taky bys to neudělala, ne?
Bud ráda za zlatý mimčo a nech mu prostor, sama si myslím, že děti potřebují i ten čas samy pro sebe, klid, nerušený chvíle jen samy se sebou, aby utřídily zážitky a nový vjemy. Nejsem zastánce nonstop "věnování se dítěti". Když o to stojí, jasně, ale když chce pátrat sám, jen ho pozoruju, aby něco nevyvedl a bavím se 😉 😉

lyongirl
11. led 2010

čo by som já dala za to, keby chcel byť sám a nie večne na mne zavesený 😉 , on chce totiž byť zavesený len na mne, nedajbože, že si ho zoberie tata, ale iný rodinný príslušník, to je revu...

sisi.v
11. led 2010

KK je zajímavý, četla jsem, něco využívám, ale to i z jiných přístupů, souhlasím s berenikou, není možné se řídit přesně podle myšlenek autora, které jsou na trhu 🙂.

moje malá po druhém měsíci nesnášela jakékoli nošení, a to i v náruči, občas vydržela jen na rameni na krknutí a i tam se většinou vrtěla a chtěla dolů...šátek jsem měla naštěstí jen půjčený, protože jinak bych z něj mohla ušít deku. neřešila bych to, každé dítě je jiné.

rebecca2006
12. led 2010

Kavkulka, som rada, že si založila túto tému.V prvom rade, Koncept kontinua som práve dočítala, a ešte mám z toho v hlave akýsi emotívny chaos, predpokladám, že sa mi to všetko musí ešte "uležať". V jednom mám ale jasno, Koncept kontinua chápem ako TEÓRIU, síce veľmi zaujímavú a určite v mnohom pravdivú, ale nič viac.
Pozorovania o výchove detí v " primitívnych" podmienkach sú pozoruhodné, ale nie celkom sa mi páči, ako autorka emotívne popisuje pocity nekontinuálnych bábätiek- na jednej strene veľmi emotívne, na druhej strane nie so si istá, či objektívne, veď to predsa môže byť len jej názor, či skôr predstava, že bábätká nenosené sa cítia presne takto opustené a nešťastné... Ale autorka to v knihe prezentuje ako FAKT- ako keby jej bábätká svoje pocity popísali...
Tiež si myslím, že kulktúra výchovy detí domorodých kmeňov sa asi nedá presne aplikovať na naše podmienky. Konieckoncou, aj Jean Liedloffová na konci knihy venuje celú kapitolu akýmsi návrhom na kompromis, ako možno KK uplatniť v našej spoločnosti. Ja osobne napríklad ako veľký problém vnímam to, že zatiaľčo u domorodcov je žena s bábätkom normálnou súčasťou kmeňa, pracuje a stretáva sa s ostatnými súkmeňovcami, u nás je matka sama na materskej dovolenke, venuje sa akurát domáci prácam- a keď pokračuje v kariére, je to väčšnou práca, ktorej sa miminko zúčastniť nemôže.
Keď napríklad ja nolsím Maťka v šatke, tak je spokojný napríklad hodinu, kým mu poukazujem byt, pozeráme spolu von oknom, alebo keď máme napríklad návštevu, ma sleduje pri rozhovore, spievame si, tancujeme.. Ale potom ho to prestane baviť- ani sa nedivím, ved aj prechádzky z izby do izby sa zunujú. Lepšie je to, keď môžeme ísť von, tam všetko pozoruje a v šatke sa nosí rád. To si myslím, že môže byť kľúčové, domorodky, totiž s miminkami v šatke robia všetky dené činnosti, mnohé z nich sú outdoorovou aktivitou, a okre toho ich nerobia sami, ale v spoločnosti iných žien, rozprávajú sa, smejú.. To je potom pre mimi jedna radosť sa šatkovať🙂))
Preto si myslím to, čo TI už popísali baby predo mnou, nie je to biblia, počúvaj svoje dieťa, pre jeho kontinuum je užitočné aj spoločné spanie a to, že si ústretová jeho potrebám, v čo nepochybujem, určite si úžasná a citlivá matka. A nosiť sa možno zasa začne rád, keď začnete napríklad chodiť na prechádzky...

meleri
13. led 2010

Kvakulko,

malému se taky v šátku moc nelíbilo, byl radši ve volném prostoru na dece, nebo v postýlce..nošení si oblíbil až daleko později..zkus ještě počkat..Taky jsem to četla, je to super kniha ale myslím že to co pasuje těm Indiánům tak prostě se nedá vždycky použít na naše děti, vždyť jsme úplně jiní a už dost ovlivnění civilizací, takže je asi lepší to brát trochu s rezervou, i když souhlasím s tím co se tam píše...

meleri
13. led 2010

..teda souhlasím jak s čím, do dítěte člověk úplně nevleze a být přesvědčený na 100 pro vím jak se cítí asi taky nejde...

aponchie
13. led 2010

miminko co se rado nosi neni sikovne?miminko co musis nosit nebo nosis je nesikovne aspon dle jedne pani.. 😝

sakura77
13. led 2010

baby akoze v skratke,to o com je?akoze ked sa rado nosi-bude nejake ,ked sa nechce,bude nejake ine? alebo co vlastne?necitala som...

artuse
13. led 2010

kvakulko, Koncept kontinua je hodně zajímavá knížka a já si z ní dost odnesla, ale určitě bych to nebrala jako dogma, myslím, že je potřeba se k dětem chovat s respektem - tedy respektovat i to, když se třeba nechce nosit v šátku, nosítku nebo dělat něco jíného, takže určitě bych nebyla špatná z toho, že se malý nechce zrovna teď nosit v šátku, děti mají různá období, za pár týdnů nebo měsíců se to může změnit a bude nošení zase vyžadovat, ale když je teď v pohodě a spokojenej, tak bych to neřešila 🙂 nošení dost pomáhá u neklidných a plačtivých dětí, dcera byla jako mimčo neklidná a v šátku se vždy trochu zklidnil a měla přehled co se děje 😉

lubkaaa
25. čer 2010

čo by som ja za to dala, keby sa moj nechcel nosit a aspon minutu vydrzal sam a TICHO ☹

fender
25. čer 2010

poselstvím KK přece není nošení nebo nenošení, ale spokojené a vyrovnané dítě ..... pokud je mrňous spokojený na zemi, tak ať je na zemi, ne? pokud je raději sám jen s mámou v zádech, než u mámy na břiše, tak co je na tom proboha špatně 😅
hlavně, že je v pohodě 😎

luvie
28. čer 2010

@kvakulka celou knihu jsem nečetla, protože mi tam spousta věcí přišla z mé strany naprosto samozřejmá, ale myslím, že konc. kont. není o tom, že musíš nosit za každé situace... Je to spíš o tom, respektovat otho malého tvorečka, být mu nablízku, když to potřebuje a vzít ho do náruče, když to vyžaduje. myslím, že tím, že je spokojený sám se sebou ti dává najevo, že se o něj dobře staráš a on se tedy nemusí v tom velkém světě bát objevovat na vlastní pěst. Taky si myslím, že období nošení ještě znovu přijde, vůbec bych se toho nebála 🙂

wilsonka
9. lis 2011

sak o to pri noseni deti ide- aby sa nakoniec osamostatnili🙂
ak je to pri malickom babetku, tak to berte ako prestavku🙂 ono to zas pride- ako tu pisete.

camelinka
9. lis 2011

co já bych za to dala 😅 ,malá zas nevydrží chvilinku sama, ale na druhou stranu mám pěkný bicáky 😀 😀 😀