Do kolika let dáváte dětem kotníčkové boty?

imzadi
10. kvě 2012

Zajímalo by mě, do kolika let jste dětem dávali nebo dáváte kotníčkové boty...jedná se mi hlavně o jarní a letní botky, zimní jsou jasné 😀 díky I.

beruska24.9.
10. kvě 2012

máme od dr. z neurologie nakázáno dávat min. do 3 let.
pak bude stejně přecházet do podzimních/zimních, takže na ven to neřeším, budou opět vyšší a na doma a do školky asi zkusím už dát nízké sandálky. zatím nosí všechny botky kotníčkové, i když doma si sandálky stejně často sundává.

jop
10. kvě 2012

Tohle by mě taky docela zajímalo. Syn má pořád kotníkové, jsou ale takové mohutné a uzavřené, moc nevětrají, ale zase mám strach mu dát ve 2,5 letech tenisky...

mamkamarketa
10. kvě 2012

tak ja tohle popravde moc neresila. syn v roce a pul nosil tenisky. u nas pripadaly v uvahu boty na suchy zip a ty kotnikovy se asi nedelaji 😅 navic mu vetsina bot nesedne-ma hodne vysoky nart.
takze ja kotnikovy boty fakt neresila
je mu ted 3,5 a nozicku ma v poradku.😉

katchi
10. kvě 2012

Ted jsem kupovala boty na jaro a kotnikove nejsou. Doma chodi v koze nych capackach a na ven volim kvalitni vetsinou kozenou obuv. Kotniky nejak neresim.

jmisa
10. kvě 2012

Jako na všechno bude existovat spousta názorů. Názory se liší i mezi lákaři hlavně ortoped x fyzioterapeut - rehabilitační lékař.

Nám řekla rehabilitační doktorka (kde se syn ocitl jako mimino, protože preferoval jednu stranu, krátce jsme chodili na cvičení než se dostal do normálu), že u zdravé nohy nedoporučuje zpevňovat kotník, protože noha se nemůže pořádně cvičit, hlavně ty malé svalíky v oné oblasti.

Takže syn měl kotníčkové jen dvoje sandálky, protože v té pidi velikosti ani nic jiného nebylo a dvoje tenisky, jinak kupujeme boty nízké, výjimka jsou tedy zimní a holiny. A pokud to jde, nechávala jsem chodit bosky - v písku, na koberci, na trávě.

Ale syn má nohy zdravé (zatím) a žádné další problémy.

Osobně mi přijde nejlepší když už, tak výšku bot střídat. Ale jak říkám, spousta názorů a dost se to liší i stát od státu.

kocicinka
10. kvě 2012

Já kupuji boty pouze na suchý zip, aby se mohl obouvat sám a nosí všechny kotníkové od firmy Santé. Ta vyrábí i kotníkové na suchý zip... Takže cca do třech a půl let.

eficenka
10. kvě 2012

přesně tak co člověk, to jiný názor.... na škole jsme se shodli my fyzioterapeuti s ortopedama, aleneurologama ne 😀
Já kotníkové boty vyloženě dávat nebudu - kotník je fyziologicky volný kloub, který má za funkci stabilizovat a vyrovnávat když je horší terén. Pokud je noha uzavřena v kotníkové botě, tak tuto funkci přejímají kolenní a kyčelní klouby a dítě pak naboso či v sandálech má horší stabilitu...
Jiné je to třeba u dětí s DMO, ale doufám že máš děti zdravé 🙂

berenika39
10. kvě 2012

Taky kotníkové boty nevím ani jestli měl. Možná takové ty první bačkůrky na tkaničku🙂. Začal chodit v září, venku pořádně až před zimou, takže zimní jsou jasné. Na jaře už měl normální. Docela si myslím, že i v tomhle jde vývoj dopředu a ta za každou cenu do xxx let zpevněná nožička v kotníkových botech je už přežitá. boty je fajn střídat, v létě bosky, kde to jde, a nedělala bych z toho vědu 😉 😉

apollo11
10. kvě 2012

Tak já nemyslím, že kvalitní kotníková bota znemožňuje pohyb kloubu, jak tu zaznělo. Jenom podporuje. Sama to vnímám při náročnější turistice, tam používám jenom kotníkové boty, nohy pak snesou větší zátěž. V balerínách je to jiný kafe 😀 Zas je ale pravda, že občas i dětské nohy potřebujou volnost, takže na doma moc neřeším, občas i nechám běhat bosky, stejně tak v létě venku. Jinak zatím kotníkovou obuv kupuju jakožto hlavní boty na chození včetně sandálků, protože malá chodí dost (plátěnky na písek kotník mít nemusí), cca do těch tří let asi budu. Hlavně všechny certifikované boty pro batolata kotník mají a jiné bych nekoupila. Třeba superfit vůbec nejsou těžké a mohutné 😉

betelgeuzz
11. kvě 2012

Já se snažím naopak kupovat boty nekotníkové. Stotožňuji se s názorem eficenka. KDyž si obuju lyžáky, tak mi ten kotník moc pracovat nebude, tak nechápu, jak se tak můžou posílit svaly. Akorát mi příjde, že koupit nekotníkové boty je dost problém, protože tady vládne kotníkové šílenství. 🙂 A na certifikované boty jsem se vykašlala. Stejně kvalitní se dají vybrat i boty bez certifikátu a kolikrát ty certifikované mají podražku tak tvrdou, že dítě nemůže ani ohnout chodidlo 😝

sarihy
11. kvě 2012

Ahoj, já kupuju jen kotníkové boty...tak nějak mám pocit, že v nich ta nožička líp drží...ale nejspíš jsem zdeformovaná z toho, že dcerka trochu šmajdá, má nohy do X a ploché nožičky, takže u ní je ta kotníková pevná boty nutnost. U té mladší jedu zatím stejně a uvidím, jak se jí bude nožka vyvíjet. Každopádně fyzioterapeutka mi říkala, že je dobře, že holky nosí kotníkové boty...no, a pak si vyber....

xuxie
11. kvě 2012

Čauky, máme oboje - na odrážedle lítá v teniskách (nízkých), pak má kotníčkové sandálky a pak jedny nízké, hodně otevřené, když je teplo - doma chodí bosý, bačkůrky si už sundavá. Jenom kotníčkové nosil první rok (lépe se mu v nich chodilo, byl stabilnější). Nožky má v pohodě, tak v tomto střídavém trendu budeme pokračovat i nadále - jinak kotníčkovky nemá moc rád, tak už ho moc netrápím 😉

pehaka
11. kvě 2012

kotníčkové botky přímo nevím, ale pevná pata by měla být prý do 7 let... 😉 nedám dopustit na botky FARE malýmu jsem koupila i obyč. tenisky v Deichman na motorku páč je za měsíc zrujnuje šíleným způsobem a občas mi řekl, že ho bolí nožičky!

ja.na81
11. kvě 2012

Muj syn mel prvni botky nizke... pak byla zima, tak kotnickove, to je jasne a ted na jaro ma zas kotnickove, ale spis proto, ze se mi proste libily i vzhledove 😉 Sandalky na leto uz mam vyhlidle taky kotnickove a pak uvidime, co bude na sklade 😉

pajafra
11. kvě 2012

Dcerka měla v únoru 3 roky a kotníkové certifikované botičky dáváme pořád - jen jsem udělala výjímku a k vodě nebo občas na písek jsem jí koupila coqui. Jinakmáme na léto sandálky a tenisky (na suchý zip, aby si je mohla obout a zout sama) - kotníkové a certifikované. Její botičky jsou samozřejmě dražší než ty moje a má je na chvíli (mám vždycky docela problém sehnat, co je vyhovující a navíc se mi líbí, je to docela fuška.-)) , ale myslím, že na botičkách pro prcky se nevyplatí šetřit.

kajalka
11. kvě 2012

Už jsem jednou odepisovala na podobnou otázku. Stačí trochu myslet zdravým selským rozumem. Proč zpevňovat právě a jenom kotník? Zpevněte dítěti všechny klouby. Zavřete mu nožku do svěráčku, dejte kotníkový boty, na kolínka ortézy, ovažte kyčličky, dejte mu korzet na tělíčko a ortézky na ramínka, lokty, zápěstí. Bude pak dítě zdravější a silnější? Nebude! Stačí trocha logiky. Tím, že mu sevřete kotník, sice bude na pohled líp chodit, ale znemožníte posilování svalů, co jdou přes kotník a drží klenbu. Dítě bude mít nutně změněný stereotyp chůze, nebude docházet k přirozenému odvalování plosky nohy a klenba se prostě neposílí tak, jak má. Ničí se tím kolena, kyčle, mění se postavení pánve a celý páteře.
Moc si přeju, aby konečně maminky začaly víc myslet "přírodně". Lidský tělo je dokonalý, jak ho stvořila příroda, dopřejte mu dokonalý vývoj v souladu s ní. Pak snad konečně zmizej trendy a tahače peněz, jako jsou chodítka či popř. "certifikované" boty pro děti.

nikes
12. kvě 2012

Tak bezkonkurenčně nejlepší boty, které jsou na trhu, jsou podle mně boty zn. Superfit. Mají skvělou, velmi ohebnou podrážku a jsou lehoučké, jak pírko. Velkým mínusem je jejich cena, ale radějí se uskromním jinde a dětem tyto botky koupím. Starší dcera měla celoroční botičky s goretexem, které nosila vkuse, celý rok, kromě zimy, kdy napadal sníh a botky vypadají, jak nové. A to je nosila jak do školky , tak i ven před barák, takže jsem ji nekupovala další boty, které by sloužily pouze na lítačku před domkem. Na zimu má taky botky s goretexem a to v nich jednou vlezla do potoka a světe div, ony neprotekly.

lucmart
Autor odpověď smazal
Zobraz