Do kolika let si děti hrajou?

brouhadka
4. črc 2012

Ahojda. Napadlo me do kolika let si vaše děti hrají? Mě nedavno říkala kamarádka a divila se, že její neteři je 5 a ještě si hraje. Mě to připadá normální. Naše malá si taky v 5 ještě hraje a doufám, že jí to dlouho ještě vydrží. Naopak mě připadá, že teprv teď ty hry už mají nějaký děj (nevím, jestli jsem se vyjádřila dobře, ale nevím jak to popsat, prostě že už jsou o něčem a mají nějakou pointu). Já si pamatuju, že jsem si taky hrála dlouho (snad do 12). Ale je fakt, že když vidím 12 letou holku a představím si ji s panenkou, že mi to nějak nejde k sobě. Za kolegyní do práce chodila 10 letá dcera a taky si tam ještě hrála. Mě to nikdy nepřipadlo divný. Já myslím, že naše malá ještě ani nevyzkoušela takové ty hry na které musí umět číst a psát, jako třeba na poštu, šití na panenky, vyšívání... Jak jsou na tom vaše děti?

ange_de_la_morte
4. črc 2012

Ahojky, není přece nic zvláštního na tom že si 5-ti leté dítě hraje , proč by nemělo ? My sme byli 3 sourozenci a pamatuju si že sme si hráli hodně dlouho , a jak říkáš postupně ty hry dostaly dávat i smysl , hledání pokladu na zahradě podle mapy nás bavilo ještě když mi bylo 12-13 ( jsem nejstarší)

hojda
4. črc 2012

nějak nechápu, co je to za otázku?? dokud je to baví, jen způsob hry se upravuje...

eficenka
4. črc 2012

a co je na tom divného? hodně sem si hrála tak do 5-6ti let, když sem ještě neměla povinnosti, pak přišla škola atd..
Ale i tak když jsem jela za sestřenicí sem si hrála s panenkama snad do 10-12ti let...
pak přišla puberta a začali se líbit kluci, ale i tak sem měla 5ti letou sestřenici, tak sem si sní hrála snad do 20 😀 asi sem divná 😀

dana3262
4. črc 2012

Deti si přece hrajou..kdyz ne s panenkami, tak jsou stolní hry, lego..to je taky hra. Kdybychom s muzem měli čas, tak si hrajem jak vztekli jeste ted 🙂 alespoň před naprostým vycucani dětmi jsme si hráli. Právě ty stolní hry a lego. Myslím, ze neexistuje hranice toho, co je hra a co ne (dle mého názoru může například byt pro nas ženy hra treba přestavět nábytek v bytě) a tak neni možné určit věkovou hranici. Ovsem 5 let je začátek.

mirunda
4. črc 2012

přijde mi, že dneska je to jinak než za nás.. mýmu švagříčkovi je 6 a pořád si hraje, docela hodně.. druhýmu švagříčkovi je 10 a ten spíš paří na počítači, ale že by vyloženě seděl u lega nebo něco takovýho, tak to už moc ne.. spíš když už, tak s klukama na hřišti kopou do míče, hrajou na schovku.. já osobně si tak do 12 hrála s panenkama..

blahova_andrea
4. črc 2012

Já jsem pro, ať si děti hrají co nejdéle. Dětství si mají užít a mít spoustu vzpomínek a ne být v 6letech malí dospěláci. Jasně, že si 10leté děti nebudou hrát už asi s autíčky nebo kočárkem, ale existují i společenské a vzdělávací hry, různé rébusy a poklady. Je spousta her, na které je potřeba, aby už dítko bylo trošku šikovnější a vyspělejší a upřímně...většina z nás si s nimi takovou hru občas rád zahraje 😉 Berme to jako vývojové stupně od hry na zvířátka, přes víly, doktory, vojáčky až po člověče nezlob se, hru na školu nebo nějaký ten poklad v terénu, co vymyslí šikovný tatínek nebo oddíl. Cokoli je lepší než posadit 3leté dítko k počítači, ať si tam skládá puzzle. Tohle jsem u neteře nikdy nepochopila. Proboha proč jí nedali dřevěné puzzlíky nebo kostky a neposadili ji na koberec? No každý jsme holt jiný...já jsem spíš pro hry venku a nebo ty, co si můžou hrát děti spolu nebo i s námi a nějak je to rozvíjí. Myslím, že u počítače se v životě nasedí ještě dost, no ne?

bocinka
4. črc 2012

Já si hrála asi než se narodil brácha - bylo mi deset, pak už jsem byla velká ségra 😅 😅 😅
Sestřenka si s barbínama hrála do 14ti, pak přešla během měsíce rovnou k sexu 😲 😀 😀 😀
Mladší ségra má jedenáct a myslím, že si hraje pořád, sbírá na zahradě kytky, lístky a "vaří parfémy" 🙂 🙂
No a se Sofií si hraji i teď, s kostičkama, s panenkama, děláme postýlky z krabic.... 😉 😉

jiy
4. črc 2012

Muži je 32 a hraje si pořád 🙂), takže pro mě nic zvláštního🙂).
Jen hry se věkem mění 🙂))

rozarka65
4. črc 2012

Já mám ještě malé děti a doufám,že si budou hrát dlouho a až budou starší,tak bych byla ráda,kdybychom spolu všichni hráli společenské hry...teda tatínek na to moc není,ale třeba se taky přidá... 😉 Dětství má být o hraní,fantazii.... 🙂 Třeba já jsem byla "brzo dospělá" a je to znát...neumím si moc hrát...tak se to učím od mých dětí... 😀 🙂

aja123
4. črc 2012

"Kdo si hraje, nezlobí" 😀

kocicinka
4. črc 2012

Jé, co to je za otázku? Mému muži je 30 a hraje si ještě teď a bude asi do konce života... včera jsme měli na návštěvě švagra- 28 let a jen co zmerčil Jonášův jeřáb na dálkové ovládání tak si hrál taky. Já jsem si s panenkama hrála do 15.....

camelinka
4. črc 2012

to je otazka, ja si hraju jeste ted 😀

mates22
4. črc 2012

Každej si hraje tak dlouho, jak ho baví............................ale jako, aby si v pěti dítě přestalo hrát, tak to slyším poprvé

brusinka.pusinka
4. črc 2012

záleží na dítku a co považuje za hru😀 malé děti mají své hry a větší to mají jako koníčky🙂 takže si hrají a hrají si i dospělí🙂 my třeba mylujeme dskové hry a tak si hrajeme skoro denně všichni🙂 Dětii do 10 let to mají s hraním vyřešené hrají si celý den🙂 a pak už to přechází do hr se zručností, nebo do hry s logikou.....Můj syn má skoro 18 let a pořád si hraje 🙂 miluje tvoření miluje vymýšlet hry pro svou sestru a jiné děti, miluje si hrát🙂 a já si také rada hraji😀 takže děti jsme všichni a všichni si hrajeme🙂a nejvíc dědečkové a tatínci😀 ti si hrát nikdy nepřestaly.-D 😵

marinka
4. črc 2012

Pamatuju si na sebe, že když jsem měla 10, tak jsem si jak jen to šlo hrála s bárbínama 🙂 Psala jsem o nich i "knížky", mamka mi na ně šila oblečení.. Je mi jasné, že teď je to posunuté o pár let, ale pětileté dítko by si přece mělo hlavně hrát!

ebsian
4. črc 2012

Já si hrála s panenkama asi do 13 let, je fakt, že hra byla už o vztazích a o tom, že panenky měly rande a zamilovaly se do zpěváků, ale bavilo mě to náramně 😀 😀 😀
Jo a všechny panenky měly ošupaný vlasy a byly už aj bez noh, ale no problem 😀 😀 😀 Pak taky jedna velká hadrová byl kluk, poměrně mohutnej a k němu bárbí bez noh v minišatech. Krásnej páreček 😀 😀 😀

kackaj
4. črc 2012

🙂 tak já si hrála do 14ti let (do nástupu na střední) s panenkama a mladší sestřenicí... a jinak jsem si hrála celé dětství a byl to můj svět a měla jsem fantazii jak blázen. Teď mám 3letého syna a hrát si jaksi s ním neumím...i mě to mrzí, ale radši dělám nějakou domácí práci. Neumím to prostě. Jako postavím mu cokoli z čehokoli, namalujeme občas něco, trošku poplácáme plastelínu, ale hrát hru, aby měla děj...např. s autama, nebo s holkama pak s panenkama...to už mi nějak nejde. Tak radši trávíme čas venku, procházky, atrakce atd. Prostě ta hrací fantazie mě zatím opustila.
I když je zas pravda, že se staršími dětmi už si rozumím třeba líp...oni něco nadhodí a já se chytím. Ten náš malej prďola se ale nechytí ničeho, co nadhodím já, takže nějak nám ta hra zatím nejde. Čekám celkem dychtivě na školku a na to, s čím bude chodit domů, jaké bude dělat pokroky právě v tom hraní si a taky chování atd. Zatím je to takové to nepujčovací a oxidující dítě🙂 Jako v dobrém, žádný velký sígr🙂
Ale jinak čekám, že v 5ti letech se to teprve pořádně rozjede a byla bych ráda, kdyby mu to vydrželo co nejdýl...na počítače bude mít čas celej život.

miawa
4. črc 2012

Taky moc nechápu, co je to za otázku. Než jsem si to celé přečetla, tak jsem si myslela, že otázka měla být na to, ODKOLIKA let si děti hrají. Protože jsou opravdu děti, které si hrát neumí. Nemají fantazii na tzv. funkční hru. Nedovedou si postavit domeček a hrát si s panáčky, že jdou do domečku. Nedovedou si hrát s panenkou nebo s autíčkem. Tak buďte rádi za vaše děti, které si ve 12 letech ještě hrají. 😉

jankadudova
4. črc 2012

Jezis...ja si hraju rada porad🙂 mas divnou sestrenici!!!

paja.83
4. črc 2012

No já myslím, že děti si hrajou dlouho, jenom se mění s věkem typ hraček.

fram
4. črc 2012

A co by měla v 5-ti letech dělat? 😕 😕 Nenormální by mi spíše připadalo kdyby si nehrála.

ciernavila
4. črc 2012

hry prebiehaju cely zivot len v inej forme, z detstva si pamatam este v 12-13 sme sa hrali barbinami, v skole ich vystriedali rodinne konstelacie ktore sme hrali s fixkami a perami 😀, po 13 som sa hrala so sestrou lebo bola o 6 rokov mladsia a to som skorej tie hry a hracky pre nu vyrabala, ale uz tam potom v neskorsom veku slo o "rolove hry" - na skolu, na obchod, na vazenie, na kostol....zhanali a vyrabali sme si k tomu rekvizity. Skratka musela som najst kompromis aby som sa zabavila aj ja 13 rocna aj ona 7 rocna. V 14 sme s kamaratkou vyrabali vlastne komixy.Potom to ustalo, skorej som hrala potom na hudobne nastroje.

patricie_ba
2. srp 2018

Děti si hrát chtějí, jen postupem času je zlákají technologie, ale když se do hry zapojí a namotivují, tak pořád blbnou jak malí a užívají si to. Mám akorát čerstvou zkušenost z příměstského tábora, kde jsem měla šílený věkový rozptyl 5-12 let. Malý si hrály ochotně a velcí si celé pondělí zvykali, že to nejsou hry na telefonu, ale už ve středu krásně hráli a řádili všichni. Pokud máte problém s motivací a odtržením je od jejich elektroniky tak mě se osvědčila třeba Agentská únikovka na doma (dala jsem jí i těm nejstarším na táboře), Bojovka chytrého rodiče, hledačka Faraonův poklad nebo gamebook bojovky.

dvojka
16. led 2019

Moje holky si hrajou pořád / 1O a 14 let), když nejsou na mobilu tak mají zájem o deskove hry, baví je schovávaná, hra na babu. Řádí v bungru, obzvláště je baví schovávat dědovi nářadí, pak se někam zašijou a smějou se tomu jak se rozčiluje, že nemůže nic najít. V poslední době hodně nacvičují různe gymnasticke sestavy a já jsem pak publikum.
Panenky je teda nikdy moc nebavily, ale hrave teda stále jsou :D

urtica
16. led 2019

Tak já si hrála s panenkama ještě v 16...i když tajně 😀

kajap615
6. bře 2021

No, mě bude tenhle rok 13 a někdy si s hračkami hraju, jak s kterými, a panenkami občas. Jinak si hraju s Littlest pet shop. Popravdě bych si hrála víc, jenže nemám teď moc času(škola, úkoly, kamarádi, povinnosti atd.) ale budu si hrát dokud mě to bude bavit 🙂