Dudlík, kdy je nejvhodnější doba dát ho dítěti poprvé?

jirijavu
7. kvě 2013

Chci, aby naše druhé dítko mělo dudlík. Kdy je nejvhodnější doba mu ho dát poprvé? Předpokládám, že budu kojit (u první jsem také v pohodě kojila, ta mi ale dudlík nechtěla). Mám zkoušet už v porodnici? Díky za rady 🙂

blahova_andrea
7. kvě 2013

V porodnici to vidí docela neradi, takže bych si to asi nechala až na doma, abych nemusela poslouchat blbé řeči nebo vnímat pohledy, i když je to moje věc. Co mám okolo sebe kamarádky a známé, tak kojené děti dudlíky nechtěly a nekojené dudlaly. V mém okolí to vychází 100%

cell
7. kvě 2013

já dudlík v porodnici měla, dostal ho snad hned a dudlá stále a moc rád, nevadí mi to, uklidňuje ho a zejména na usínání zlatý pomocník. Kojený byl 15 měsíců.

veruska007
7. kvě 2013

@jirijavu 😀 Jo, já poučená z minule hodlám propašovat dudlík už do porodnice 😀 . Mladší dudlík v životě nevzal do pusy, ani láhev... naučili ho sestřičky na prst a pak mě pořád ožužlával nebo jsem musela uklidňovat kojením. Jak já záviděla v tramvaji maminkám, co prckovi strčili do pusy dudlíka a dojely bez řevu až na konečnou 😀 !!! Oficiálně se teda nemá dávat dudlík v šestinedělí... ale tentokrát to určitě risknu, jen jak prcek otevře pusinku 😎

gintare
7. kvě 2013

My zase máme problém s cucáním palce. Taky uvažuju, jestli podruhé zkusit dudlík vnutit co nejdřív... Ale podle zkušeností mých i v okolí kojení dudlík nepřijmou...

loafeer
7. kvě 2013

Tak já si s sebou vzala dudel do porodnice s tím, že ho nepoužiju, ale malý měl nějakou špatnou noc, tak mi i sestřička řekla, že mu ho mám zkusit dát a byl klid....Malý dudlík miloval, s kojením jsem problém neměla ( nepočítám sníženou přítomnost mlíka- za to dudlík nemohl ) a malý se chytal bez problémů....Kolem 15 měs nám ale na zubním řekla, že už má ,,vydudlané,, a počátek mírné deformace horního patra- což u dudlíkových dětí hrozí, takže jsme museli s dudlem přestat a byl to trošku boj....
V porodnicích dudel často neradi vidí, ale když ho mimču nebudeš cpát před vizitou, abys nemusela poslouchat kecy, tak je to tvá věc a max tě upozorní o nevhodnosti používání:oD

anina32
7. kvě 2013

U nás dávají dudlík už porodnici, při prvním nám nejdřív půjčili jejich než mi přinesli z domova, u druhého jsem měla dudlík hned sebou. Na kojení to vliv nemělo, oba jsem plně kojila do půl roku a pak dál s příkrmy, ted mladšího budu kojit asi ještě hodně dlouho protože odmítá pít cokoli jiného než mléko přímo od zdroje 😉

ssassi
7. kvě 2013

@jirijavu a proč chceš, aby mělo dítě dudlík??? moje dítě bylo (bohužel!) na umělém mléku a dudlík neměl. takže výše zmíněné výpočty nejspíš kazíme:o) nosila jsem, spím s ním, bezplenkujem... a nikdy jsem neměla pocit, že by dudlík k něčemu potřeboval.

evcounek
7. kvě 2013

náš prcec dostal dudlík hned v porodnici a jediné co jsem slyšela od sestřiček když přišli první ráno na kontrolu bylo maminko ten dudlík si na chvilku schovejte pan primář (z dětského) to nerad vidí. tak jsem dudlík vzala dala pod polštář a byl klid. malý žádný závislák na dudlíku nebyl měl ho jen na spaní ale kojený nebyl mám ploché bradavky a prcec nechtěl ani přes kloboučky. tak jsme byly na flajdě

stavba
7. kvě 2013

Tak to já jsem naopak ráda, že náše dítě si na dudlík nezvyklo. Od cca 2. měsíce ho prostě nechtěl a hotovo. Pití z lahve mu ale problém nedělalo a nedělá. 🙂

veruska007
7. kvě 2013

Já na běžném používání dudlíku nic špatného nevidím. Starší ho měl, na noční spaní, když rostly zoubky nebo když řval v tramvaji 😉. Odnaučil se od dudlíku bez jakýchkoli problémů, prostě ho před 1. rokem na noc nedostal a tím to skončilo. Žádné scény. U druhého bez dudlíku to bylo mnohem horší, hlavně teda v tramvaji mi to chybělo. Sestřičky na dětském ho naučily dudlat prst, ale to mi přišlo venku krajně nehygienické. Zlatý dudlík!

lindule1977
7. kvě 2013

Na dudlíku vlastně není zas až tak nic hrozného, ale neměl by se používat dřív než 6-8 týnů po porodu, až je miminko naučeno správné sání a sehrané s mamčou při kojení, předtím to může nadělat neplechu. Neměl by se namáčet do sladkostí a všeho s mírou, 24 hodin v pusince to zas až tak dobré není. 😀
My teď kolem roka a půl máme udlík už jen na noc, většinou se používal jen na spaní nebo při cestách na spaní. Někdy už jej ale pomalu ani nechce, myslím, že s ním skončíme dřív než budem na nočníku 🙂

snowvwhite
7. kvě 2013

První dítě dostalo dudlík už v porodnici, nikdo neřekl ani popel. Vzhledem k tomu, že jsem pak měla problém s kojením a dítě neprospívalo, chci to u druhého zkusit jinak - v porodnici co nejvíc přikládat k prsu a dudlík mít jen jako nouzovku. Strkat mu místo dudlíku vlastní prst mi připadalo hygienicky horší a navíc uhlídej vždycky nehet, abys dítě neškrábla... První dítě díky dudlíku bylo v MHD a společnosti kdykoli uklidnitelné, když bylo větší, už na něj zabíralo povídání, zpívání apod. Dneska v roce a půl má dudlík jen na polední a noční usnutí, po "zabrání" mu ho vezmu, aby si neničilo zuby. Jinak je přes den dudlík schovanej. Plánuju dudlík sebrat úplně, ale jsem pohodlná, usne s ním prostě rychleji 🙂 Do dvou let ale asi půjde pryč úplně.

sedivka
7. kvě 2013

Ja dala dudlik asi ve dvou tydnech. Na kojeni to vubec vliv nemelo a je dudlikovej, pomaha mu na uklidneni a usinani.

alushka
8. kvě 2013

vcera jsem narazila na dobrý článek: http://ona.idnes.cz/nahle-umrti-kojence-a-dudli...
jinak já jsem měla dudlík už v porodnici a malý byl hodně dudlavý, takže ho chtěl už tam, s kojením nebyl problém, neměli jsme pak problém, aby časem chtěl i lahvičku. Ze zkušenosti kamarádek vím, že některé děti dudlík chtějí a vezmou a některé ani za boha🙂 Pak je blbý, když některé děti dudlík nemají a jako náhražku si cucají prst☹ , to se odnaučuje hůř, ale samozřejmě vždycky záleží na okolnostech

adelkav
8. kvě 2013

Náš dudlík odmítal a já záviděla všem maminkám, které mohly uklidnit dítě dudlíkem. U druhého prcka beru dudlík už do porodnice🙂

kamino
8. kvě 2013

Nas prcek dudlik odmital a odmita nadale,vcetne lahve. Je mu 10 mesicu a i kdyz kojim,resim,jak do nej dostat v lete tekutiny. Obcas si cucne z uciciho hrnecku,obcas primo ze sklenky,ale nic moc..Pred spanim si cuca palec,jinak ne. Nevim,jestli bude druhe to s dudlikem take nezkusit...

mafeska
8. kvě 2013

@jirijavu já rodila v MB ani jsem ho nabalila do tašky, nevidí to rádi. Ovšem doma hned po příchodu z porodnice jsem ho vytáhla a malá byla spokojená. Koupila jsem teda špatný typ tak jsem rychle začala zkoušet různé typy. Když prostě brečela a nebylo to zrovna hlady tak jsem jí ho dala. Měla jsem 3-spací, hrací a cestovní. Teď už mám jen cestovní a ten se používá spíš na hraní nebo případ nouze. Při usínání nepostradatelný pomocník, neusne bez něj.

mafeska
8. kvě 2013

a spací mi tam ještě chybí. Kdyby se bez nich obešla byla bych upřímně radši.

jirijavu
autor
9. kvě 2013

@blahova_andrea
@cell
@veruska007
@lindule1977
@snowvwhite
@sedivka
@alushka
@adelkav
@gintare
@loafeer
@anina32
@evcounek
@stavba
@kamino
@mafeska
Holky, moc moc děkuji za vaše příspěvky 🙂 Moje prvorozená dudlík odmítala, dudala asi týden... No a co já bych dala za to, abych ji měla aspoň čím uklidnit (kromě toho, že mi bude viset na prsu, který v největších krizích stejně taky odmítala). Probrečela mi do konce čtvrtého měsíce každý večer tak 3 - 4 hodiny v kuse... Takže druhému miminku bych ráda zkusila ten dudlík dát dříve, pokud to půjde a bude ho chtít 🙂 Násilím mu ho samozřejmě nutit nebudu, ale budu ráda, když uspěji 🙂

@ssassi
Milá ssassii, to zní skoro jako výčitka, že se nechci dostatečně věnovat svému dítku... Nezlob se, ale tak mi to připadá a rozhodně to nepovažuji za vhodné, abys mě takto "soudila" (pokud nesoudíš, tak se omlouvám, ale vyplynulo mi to tak). Jak píšu výš, tak moje malá dudlík nikdy nechtěla a já bych dala cokoliv za to, kdybych si mohla třeba na půl hoďky v tom řvacím každovečerním maratonu odpočinout. Nebylo mi v šestinedělí nejlépe a tohle k tomu opravdu nepřidalo... Navíc naše druhé se narodí co nevidět a mezi dětmi budu mít dost malý věkový rozdíl, takže to asi nebude úplně jednoduchý a byla bych ráda, abych měla něco tzv. "v ruce" na uklidnění malého. Moje prvorozená miluje moji náruč, i když používám jednorázovky, tak nosím a chovám (i teď s tím mega pupíkem) a nechci ji o to ošidit. Budu se snažit chovat dvě děti najednou, ale pochybuji, že moje záda to vydrží dlouho.

Každopádně ať je to jak chce, chtěla jsem jen vědět, kdy s dudlíkem začít, abychom měli úspěch a zároveň něco nepokazili s kojením 🙂

olusenka
9. kvě 2013

já někde četla, že abychom si nenarušili kojení, nedávat dudlík několik týdnů na začátku. V porodnici jsem ho ale měla, i když nepoužila. Takže jsem ho zkusila dát ke konci šestinedělí. Asi jednou nebo dvakrát ho vzal na milost sotva na pár vteřin, jinak ho nechtěl. Občas jsem to zkoušela dál a konečně ho vzal na 4měsících. Vydržel mu zhruba do 5,5měsíců, víc ne. Pak už ho nechtěl dudat nikdy, možná ho tak otáčet v ruce, hrát si s ním jako s hračkou. Dnes je mu rok a čtvrt a nespočet měsíců si bohužel cucá prsty.
U druhého dítěte dudlík asi dám dříve, pokud budu cítit, že to pomůže, jeden z důvodů určitě bude, že děti budou brzo po sobě.
V porodnici u nás mají děti dost často dudlíky, když v novinách vychází stránka s miminky, která se právě narodila, min. 1-2 děti tam dudlíky mají vždy.

olusenka
9. kvě 2013

@mafeska já rodila taky v MB a jak píšu výš, děti s dudlíkem už v porodnici vídám docela často. Já to tedy nezkoušela, takže nevím, zda by se sestry zlobily, ale je to moje dítě. Od nich zrovna podpora s kojením moc nebyla, hned by strkaly flašku s glukózou. Takže by jim asi ani dudlík možná nevadil . Nevím. Tedy asi případ od případu, každá sestra měla jiný přístup.

eficenka
9. kvě 2013

my dudlík zkoušely párkrát, nechtěla, nenutili jsme...
je jí 7 měsíců - dudlík nikdy neměla, je štastné spokojené miminko....

ssassi
9. kvě 2013

@jirijavu já nikomu nic nevytýkám. 😉 ale to, že dítě pláče, se nevyřeší jen dudlíkem. dítě je třeba nosit, spát s ním, kojit dle potřeby, uspokojovat potřebu vylučování.....
zkus si přečíst třeba http://www.kosmas.cz/knihy/173873/nejstastnejsi... dudlík je tam "povolen" a dozvíš se jak tišit neklidné dítě, aniž bys padala na ústa.

a tvoje záda budou žít, pokud si pořídíš na starší dítě ergonomické nosítko a na mladší šátek - jde nosit obě děti najednou a přitom mít záda v pohodě a volné ruce k tomu.

anina32
9. kvě 2013

@jirijavu Ještě něco k tomu jak píšeš že první dítě dudlík nechtělo. Pro prvního jsem měla anatomicky tvarovaný Nuk a nunalo se ostošest dokud jsem mu ho na devíti měsících nevzala. Ted s tím mladším to bylo složitější, Nuk odmítal a vypadalo to že budeme bez dudlíku, pak jsme zkusili plochý MAM a od té doby nuná taky 😉 Každý dítě je jiný, některý je na dudlík vybíravější, některý ho nepotřebuje vůbec. Moje děti nunali i když jsem kojila na požádání, mladší se mnou spí v posteli, v noci se budí několikrát na kojení a navzdory tomu nuná, uklidnuje se tím a já jsem za to ráda. A ještě pro
@ssassi u nás v porodnici doporučují dudlík i kvůli tomu že se tak dítě naučí správně sát, možná si nemohla kojit i kvuli tomu že tvé dítě nedudalo.

jirijavu
autor
9. kvě 2013

@ssassi A Ty si jako myslíš, že jsem tu starší nechala 4 hodiny plakat? Nosila jsem, konejšila a chovala... a hodlám to tak dělat dál, je jí rok a půl a nevadí mi to. Chci i chovat obě děti najednou... ale záda mám jen jedny a ještě ne úplně v pořádku, tak promiň, ale hodlám si ulevit. Děláš ze mě někoho, kdo plačícímu dítěti narve dudlík a myslí si, že bude klid... tak to fakt nejsem já. Nepotřebuju číst knihu, kde mi někdo dudlík "dovolí", promiň, ale přijde mi to k smíchu 🙂 Tu knihu znám a vím, že je výborná. To mi stačí, protože vím, že univerzální návod neexistuje. Pokud si myslíš, že všechno vyřeší jen to, že budeš neustále dítě jen chovat, mazlit a spát s ním, tak si dovolím nesouhlasit... obzvlášť když máš děti dvě, tak to nemůže fungovat. Pokud Ti teda za zády nestojí neustále třeba babička nebo někdo jiný a nedělají za Tebe všechno ostatní, co je v domácnosti třeba udělat. No a nebo třeba nevíš, co to znamená, když dítě opravdu dlouho pláče...

Znova opakuji, že vím, že tohle dudlík nevyřeší, ale může docela dost pomoci. Pokud ho dítko ovšem vezme na milost, že jo 🙂

@anina32 Já jsem pro svoji starší vyzkoušela různé typy dudlíků, ale prostě ho nechtěla, maximálně jen na hraní... 🙂 Tak uvidíme, snad u druhého to bude lepší 🙂

jirijavu
autor
9. kvě 2013

@eficenka Já už to pak u té starší taky nezkoušela, prostě nechtěla... pak už byla taky v pohodě, ale ten začátek, tam bych ho fakt moc uvítala 🙂 U mladšího budu zkoušet a uvidíme, šlo mi jen o to si udělat obrázek, kdy s tím asi tak začít.

jirijavu
autor
9. kvě 2013

@ssassi Jo, ergonomické nosítko na starší mám a šátek na mladšího taky 🙂 A vím až moc dobře, že moje záda tohle stejně nevydrží... a nemám nikoho dalšího (když manžel musí do práce), aby druhé dítě nosil, když já nosím to první 🙂 Holt nejsou záda jako záda...

mafeska
9. kvě 2013

@olusenka já měla smůlu na personál a k té flašce, druhý den na světě měla v pusince láhev s UM žádná glukóza a takle se jelo během našeho pobytu tam. jak řikáš podpora s kojením nulová.

olusenka
9. kvě 2013

@mafeska jo, viděla jsem tam chodit po chodbě ze sesterny holky s lahví UM. JInak s personálem je to asi jako všude jinde, každý člověk je jiný. Některá sestra milionová, dvě hrozné mi odmítly ukázat přebalování. Jediné, co mi kdo ukázal bylo koupání. Jinak rady prakticky žádné. My se naštěstí obešli bez dokrmu. Když to sestra přinesla, řekla jsem, že to enchci (ona totiž nepochopila nejdřív, co potřebuju-malý sál dobře, mlíko bylo, ale měla jsem v prčicích bradavky, tam je glukóza i UM nanic).

pupupidu
20. kvě 2013

Dala jsem dudlík asi týden po porodu, na kojení to vliv rozhodně nemělo a pokud ano, tak jedině kladný, malej se do mě vždy zakousne jak hladový vlčák a krásně saje🙂 Řeším teď ale problém, jak udržet dudlík v pusince, aby nevypadnul, malého to vždy vzbudí a začne brečet...