Dudlík - používat, nepoužívat a proč?

kosarovapavla
17. bře 2014

Zdravím všechny,
používám metody H. Karpa pro utišení novorozenců, jsem s tímto směrem, kterým jsem se vydala spokojená, ale nechce se mi používat dudlík. (Samozřejmě pokud bude něco bolet či nebude nazbyt, tak asi neznám jinou cestu, než vytáhnout dudlík.) Jenom prostě nechci, aby ho dítě mělo celý den, noc, ať je vzhůru nebo spinká a dávat ho vždy, když začne plakat. Co si o tom myslíte??
Okolí na mě kouká skrz prsty - babičky, tetičky a vůbec všechny zkušené matky.... je neúnosné neustále poslouchat - "Kdyby měla dudlik...", tak nepláče.
Děkuji za názory.

jankadudova
17. bře 2014

No...ja jsem pro dudlik, protoze syn byl od malicka velmi ukricene miminko s kolikami apod. Neumim si to bez dudlika predstavit 😉 Na druhou stranu si na nej prilis zvykl. Takze u druheho ditete chci postupovat jinak, snad se mi to povede. Vseobecne "chytre" rady okoli hazej za hlavu, delej tak, jak ti rika tvoje Ja a presvedceni.

edeltraut
17. bře 2014

Mé děti měly dudlík na usínání a případně utišení pláče. Nijak moc ho nevyžadovaly a ani já jsem jim ho necpala do pusy při každé příležitosti. Nejstarší dudel přestal vyžadovat kolem 13.měsíce, prostřední v osmi měs. a Adélka někdy kolem roka. Jsem ráda, protože já sama jsem byla těžký závislák a dodnes vzpomínám, jak jsem brala dudlík mladší sestře 😀

andelka
17. bře 2014

No moje děti dudlík nechtěly..myslet a předpokládat jsem si mohla v těhu co jsem chtěla. Starší dudlík bral tak měsíc, mezi 14dny a 6týdny, pak ho začal plivat, jakýkoliv a měla jsem smolíka. Mladší měl dudlík v puse tak 3x.
Je fakt že jsem často kojila, dudlík odmítali, prso vzali. Zvládli jsme miminkovské období i bez dudlíku. Když dítě nechce, musíš si poradit jinak, nedá se svítit.
Dneska mi dítě nad 6m s dudlíkem v puse přijde divné 😅 a aspoň jsme nemuseli řešit odnaučování.

anetka1701
17. bře 2014

Starší dcera měla dudlík na spaní a utišení když jí nebylo dobře + teda když jsem potřebovala, aby něco nestrkala do pusy, třeba když se plazila po podlaze nebo tak :oD Mladší taky tak - jenom ho vyžadovala míň... Dělej si co chceš, je to tvoje dítě a hlavně aby jste byli spokojení vy dva - na okolí nezáleží :o) Já jsem tedy "pro dudlíková" ale jen když je důvod...

lorreine
17. bře 2014

My sme sa snazili dudliku vyhnut uplne. Dcerka ho nemala a nezdala sa mi ukricane miminko. Manzel ju ale naucil na uspavanie cez den na rukach. Ked uz ale bola tazka, pouzila som namiesto uspavania na rukach dudlik. Vylucne na zaspavanie. Ked bdela, nemala ho nikdy. Teraz ma 1,5 roka a cez den zaspava stale s dudlikom. A teraz vidim pouzitie dudlika ako najvacsiu chybu. Bola to lahsia cesta ale nebola nutna. Vecer zaspava sama a bez dudlika, takze urcite ho nutne nepotrebuje. Akurat je tak zvyknuta. Takze ja radim dudlik zahodit a nepouzit.

blondynka400
17. bře 2014

Já osobně jsem někde mezi, nelíbí se mi, jak mají některé děti dudlík v puse narvaný pořád už od porodnice, ale zase úplně bez mi to přijde zbytečně složité. Dudlík na spaní pak dále prokazatelně snižuje riziko SIDS.
S novorozencem to jde bez dudu bez problémů, pak už se fakt hodí, ale může se ti stát, že už ho nebude chtít (tedy to se může stát vždy, ikdžy začneš brzy).
Takže já jsem pro použití dudu pro potřeby spánku (stejně ho pak brzy vyplivnou) a opravdu jen výjimečně v době mimo spánek, když už jsou mrzutý, ale není čas spánku, zuby, jízda v autě a pod. Určitě bych jim ho zbytečně necpala a čím jsou starší, tím spíše to minimalizovat. Není nic horšího než třeba chodící dítě venku s dudlíkem 🙂

superkousky
17. bře 2014

Taky jsem dudlík nechtěla používat,ale jen do té doby než si malej začal cucat palec 😀 .
Třeba by dítko opravdu při používání dudlíku neplakalo,ale jsi matka ty -ty musíš rozhodnout 😉 .

lenkalenulka
17. bře 2014

Tak za me teda davat ale nezvykat ze pokazde co bude mrncet ho dostane, nam dobre slouzil kdyz lezly zoubky a na usnuti taky nekdy ale jinak pres den jsem ho schovala a vytahovala jen fakt kdyz lezly ty zoubky nebo mala nemohla zabrat.. dala jsem si hranici ze kdyz vylezou vsechny zoubky tak se ho zbavime a tak to i bylo, rekla jsem male ze dudlik je pro deti co jestenemaji vsechny zoubky ze zoubky mu udelaji bebinko a rano kdyz vstala jsem ji ukazala dudu s vystrihnutou dirkou🙂 mala ho vvyhodila, rekla jsem ji vse znova dudu chtela tak jsem ji dala posledni a rano zase nasla dirku🙂 to uz pochopila sla ho vyhodit a uz jen jednou za cas dulezite vzpominala ze ma vsecky zubky a dudu nemuze nosit ze je velka slecna🙂 🙂 takze pri me dudlik byl nekdy velky pomocnik ale nezvykala jsem malou aby ho mela v puse 90% dne... navic kdyz se smala tak jsem chtela videt jak se smeje a ne dudel🙂 🙂 takze za me tak🙂 jo a myslim ze je to lepsi mit dudlik, vysterilizovat ho a pouzit jednou za cas nez nechat prcka aby cucal prsty,palec a nicilo si zuby..

terry1512
17. bře 2014

Tak u nás malá má dudlík jen na spaní a někdy během dne pokud ji něco trápí.Ale je to vychytralá holka a když ho nechce prostě ho vyplivne.Taky sem nechtěla učit na dudlík ale bohužel mi ji dovezly v porodnici z novorozeneckýho s dudlíkem v puse a pak řvala když sem jí ho sebrala.Určitě bych ho necpala mermo mocí ale jen výjmečně pokud není zbytí.Pokud ho nebude chtít určitě to poznáš.Hlavně vklidu a nenech se zvyklat názory ostatních, ty jsi maminka a dělej to jak to cítíš.Budete pak spokojení oba ty i miminko. 🙂

bonninka
17. bře 2014

Tak já měla při starším dudlík pouze na spaní a měl ho jen něco krátce přes rok. Měla jsem po porodu sepsi a tedy jsem byla hodně dlouho na ATB do žíly a kojení se po té dlouhé odstávce nerozběhlo. Druhý syn nechtěl vůbec a při něm jsem si tak nějak uvědomila, že to v podstatě je přesně to, že je to "šidítko" a to co má mít místo dudlíku v puse je prs a funguje nám to dodnes (má skoro 20 měsíců). Dudlíky mají při kojení víc nevýhod než výhod. Je jedna SK stránka, kde to mají velmi pěkně shrnuté 🙂 http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/cumliky/

nikina88
17. bře 2014

Moje dcerka měla dudlíka v puse jen jednou, zvládli jsme to úplně v pohodě bez něj a že by jí chyběl? vůbec... teď čekám dvojčátka a uvidím jak to bude s nima, celkem mě fascinujou mimča, co odchází z porodnice s dudlíkem v puse, ale to je každýho věc.

zazana81
17. bře 2014

Naše malá dudlík vůbec nechtěla a nenašla si ani žádnou náhradu - nedumlala plínku, nestrkala nic do pusy. Prostě typické nedudlíkové mimino. A jak by mě pomohlo, kdyby si ho vzala ! Zkoušela jsem různé typy dudlíků a nic ...

katyxq
17. bře 2014

Za mě - dudlík nepoužívat, víc jsem psala jako zkušenost pod článkem https://www.modrykonik.cz/dudlik

maudn
17. bře 2014

Já myslím,že nejlepší je zlatý střed

ssassi
17. bře 2014

můj syn dudlík nikdy neměl. prostě jsem mu ho nedala ( i přes blbé kecy okolí). sání si užil na prsu (i když se nám to kojení bohužel nakonec moc nevyvedl ☹ ) a ostatní potřeby zajištěné měl. dítě bylo stále u mě, v šátku, bezplenkovala jsem, spala jsem s ním. byl naprosto v pohodě a dudlík nechtěl. ale některé děti i přes "kontaktní" matky mají natolik silnou potřebu sát, že dudlík je pak jediné řešení. všechno je individuální. ale prvně bych to zkusila bez

frantiska85
17. bře 2014

Syn neměl v životě dudlík v puse a neřekla bych, že by byl o něco ochuzen. Prsty si taky necucal a nohy jen tak krátce na ochutnání. Nějak nevím k čemu vlastně je dobrý.... Rozhodně není neurotická troska.

milmic
17. bře 2014

Já si myslím, že dudlík nemusí být potřeba. Svým způsobem dudlíkem ošidíš něco, co dítěti chybí. Ať už to dudlání prsu, pochovat, ponosit, prostě dáš dudlík a ono nepláče. 🙂 Moje děti byly dudlavé různě. Dcerka dostala dudlík už v porodnici bez mého vědomí (byla v inkubátoru), takže bylo hotovo. Synkovi jsem dudlík naučila, když jeho potřeba dudlání prsui byla už neúnosná. 🙂
Ale - obě strana má dvě mince. A tou jsou u mě prsty. Raději budu mít dítě s dudlíkem a třebas i s ostudou, že má v jednom roce dudlík v puse pořád, než aby se naučil dudlat paleček. Můj synek si totiž občas začne dudlat palec a v tu chvíli okamžitě nastupuju s dudlíkem. Dudlík mu jednou prozobne kos, ale paleček ne.

petrajurinova
17. bře 2014

Naše děti dudlík nepřijaly - oba ho vydrželi mít v puse jen do okamžiku, než ho ruka, která jim ho do úst strčila pustila - pak letěl obloukem co nejdál. Ruce ani nic jiného si nežužlali a dudlík prostě nepotřebovali. Vlastně ani nějak netuším k čemu je taková ucpávka pusy dobrá. 😎
A manželova prvorozená dudlík měla do 3 let a stejně se naučila dumlat palec a žužlá si ho při usínání nebo když se zamyslí ještě dneska a to už je jí 13 let.
Takže dudlík žužlání prstů neovlivní.

terchal
17. bře 2014

Já jsem pro dudlík. Když byl Vašík ještě miminko, tak se tím parádně uklidňoval a já jsem nemusela řešit a vymýšlet nové metody k uklidění. Když byl už starší a vnímavější, snažila jsem použít dudlík opravdu v krajní nouzi. Teď máme 9. měsíc a dudlík dostává už málokdy. Přes den skoro vůbec, v kočárku usne i bez něj. Dávám ho teda večer k prvnímu usnutí, pak při probuzení již není potřeba...takže myslím, že u nás není dudlík problém.
Osobně si myslím, že záleží na přístupu a na tom miminku a je zbytečné, aby maminky to řešily ještě předtím než začnou dávat či nedávat.

luciina
17. bře 2014

Eliška ho měla do 2let od porodnice 🙂 . Když jí bylo přesně 2roky tak, když šla spát tak jsme se jí zaptali jestli půjde bez dudlíku, když už je tak velká a šla a ani ho nehledala. Po prvním roce ho fakt už měla jen na spaní. Jsou jí téměř 4roky a má krásné, zdravé a rovné zuby. Sestřenice dceři nechtěla dávat dudlíka a taky nedávala. Holka byla uplakaná, ale nevím jestli to bylo tím 😉 nicméně bude jí 5let a jak může (když jí máma nevidí) cucá si palec a pak to hlavně dělá v noci jak spí.

zandanem
17. bře 2014

samozřejmě dudlík ano, dcera dudlík odmítala, našla si palec, dudlík zahodím, palec ji, ale neuřežu ! dítě se nějak uklidnit musí, když nebude dudlík najde něco jiného... a palec je opravdu hodně velké zlo...

hehena
17. bře 2014

musím přiznat, že jsem tohle neřešila, ani v jednom případě. něco jsem si plánovala, co jak budu dělat, ale dudel jsem brala jako pomocníka. první syn ho měl jen na usnutí a když jsme mu ho asi v 18 m vzali, tak neměl sebemenší problém. druhý syn má dudlík teda moc rád 🙂)) a odnaučovat ho bude asi potíž. no snad si nějak poradíme. okolí se prostě bude vždycky dívat blbě na to, co je prostě obvyklé. dudlík není zlo, dítě uklidní. zdá se mi to lepší, než ho nechat brečet - ve smyslu, když už nic jiného, co máma zkusí, nezabírá... .)

iluss
17. bře 2014

Já jsem pro dudlík. Obě moje děti ho měly do roka. V prvním roce života se jím hodně utišily a uklidnily, v roce jsem jim ho vzala a v pohodě bez nějakých stresů se oddudlíkovaly. Je to lepší jim ho vzít kolem roka, protože na něj pak rychle zapomenou. Je pak horší ten dudlík vzít třeba dvouletému dítěti, protože už je na něj dost fixovanej.

lenkaef
17. bře 2014

Ani jedna moje dcera dudlík neměla.Není třeba. 🙂

evcaef
17. bře 2014

Dudlik jsem davat nechtela, ale potom prisly nekonecne place a jeste nekonecnejsi kojeni, tak jsem si chtela pomoct. Mala si ho vzala nejdrive v mesici a pul po koupani, kdyz uz se nemohla dockat papani a ani to ji "nevonelo" vzdy. Kdyz place tak proste place a ani dudu ji neuklidni a kdyz ma jit spinkat, tak se ji zda vse strasne vtipne, tak ji zase vypadava pri usmevu :D takze bez dudliku se da v klidu obejit, ale zalezi asi opravdu na mimcu. Jelikoz si v poslednim tydnu ale zacala cucat palec, tak na to prvni usinani je zabalena v zavinovacce a dudu si vetsinou na tech 10 minut vezme a nebo kdyz je hodne unavena a nedari se ji zabrat.

betysek
17. bře 2014

Já mám 2 děti a s každou dcerou jinou zkušenost. První dcerce jsem dudlík nedávala, ani ho nechtěla, zkusila jsem jen jednou. V porodnici tvrdili, že by se do 6 týdnů neměl dávat, že může kazit techniku kojení, tak že jsem měla strach dát. Po 6 týdnech už o dudlík neměla zájem.....Druhé dcerce jsem ho taky nedávala, ale začala si cucat palec, nejdříve jen před spaním,později kdykoliv když byla unavená, nebo se nudila (třeba při cestě autem). Zkoušela jsem dudlík a nechtěla. Nakonec se mi podařilo jí přesvědčit na dudlík asi v 15 měsících. Teď jí je 21 měsíců, má ho při usánání, občas si ho vezme během dne. Nevím,kdy nastane ten pravý čas, abych jí ho sebrala, protože mám strach, že bude zase cucat palec...Tak že asi tak, bez dudlíku to jde, u druhé dcery jsem ale litovala, že jsem jí ho nedala dříve, než objevila palec...

pythie
17. bře 2014

Já nejsem ani pro ani proti. Osobně mi třeba vadí když mimčo dudlík nevyžaduje a maminky mu ho už od narození dávají, v porodnici jsem se s tím setkala. Já do dvou měsíců malé dudlík nedávala vůbec, ale jak zjistila, že má palec bylo jasno, přes den měla hračky a zabavila se a na noc místo cucání palce jsem dávala dudlík. Muž už má dvě děti a jedno z nich si cucalo palec až do dvou let a měla ho jakoby plošší. Chtěla jsem se tomu vyhnout. Nemám ráda názory typu dudlík ne, dudlík ano....každé dítě je jiné a potřebuje něco jiného. Dcerka dudlík má jen když jde spát, ale jinak ne....že by mi po bytě lozila a dudlila to rozhodně ne, to se mi ani moc nelíbí. Zabavím jí tak, aby cucala hračky a objevovala raději svět než dudlila, ale na spaní ho prostě má....dle mého furt lepší dudlík než palec, ale pokud to dítě nedělá nedávala bych....pokud se utiší jinak, uspí jinak tak nedávat....ale to ví každá maminka nejlíp co její dítě potřebuje. Takže pokud víš, že je to u Vás zbytečnost slušně babičkám, maminkám a jiným raditelkám vysvětli, že na jejich názor se neptáš a až budeš potřebovat tak se zeptáš, ale jako každá matka se řídíš srdcem a pocitem a tvoje dítě neznají tak jako ty 😉

ange_de_la_morte
17. bře 2014

No předewšm je to twoje dítě a twoje rozhodnutí jak to uděláš 🙂 Já jsem se k dudlu stawila od počátku dost neutrálně, newytahowala jsem ho hned, ale když začlo bolení a malý fakt nemohl pořádně zabrat tak prostě buď prso nebo dudel - a přiznám se že i když malého sebewíc miluju, tak někdy jsem už fakt nemohla a potřebowala jsem na chwíli něco jiného než mít dítě přilepené na prso celou noc - takže přišel na řadu dudel. Kojení to nijak nezměnilo. Jinak dudla má we 14 měsísích stále, myslím tím že ho má, ne že ho má pořád w puse 😀 Přes den jsem mu ho nikdy nenecháwala ( aby ho měl pořád) ráno zabawím a není, jen wečer na usnutí a on ho pak stejně pliwne jak zabere. Přes den usíná taky wětšinou bez něco, pokud nás netrápí zuby. Sice si přes den občas ,,říká,, o dudel , ale powolím jen we wýjmečných situacích - např. uprostřed supermarketu s plným košíkem a řwoucím dítětem podlehnu. Osobně si myslím že dudlík je menší zlo než cucání prstů - toho se totiž zbawuje mnohem hůř. Ale pokud dítě dudel nepotřebuje, nebo dokonce pliwe, tím líp. Omlouwám se za ,w, - nefunguje mi na noťasu jednoduché

spagatice
17. bře 2014

Starší syn dudlík nechtěl, místo toho si cucal palec a cucá si ho ještě teď, nemůžeme ho to odnaučit 😔 .
Mladší syn dudlík měl, ale jen na spaní a když byl úplně miminko, tak i na uklidnění. Před druhým rokem jsme ho ze dne na den vyhodili a je klid.
Třetímu ho tedy taky nabídnu, ale rozhodně ho nebude mít v puse pořád.

killi
18. bře 2014

Starší dcera měla dudlík jen spaní a když ji rostly zoubky na uklidnění. Druhá dcera je typické nedudlíkové miminko. 😉