Estivillova metoda, máte zkušenost?

lucielucie22
24. lis 2015

Ahoj maminky, mám 4 měsíční dcerku, přes den je úžasná, krásně usíná. Když nastane večer tak máme velikou smůlu se spaním, zkoušela jsem všechno, chování, ležení u nás v posteli, pohupování na míči, bez míče, s dudlíkem bez něj, čtení pohádek, ale zabrat ne a ne. Ráda bych tuto metodu vyzkoušela, máme zkušenosti.

anetka1701
24. lis 2015

Nebudu psát že jsi špatná matka... Napíšu jenom... Prosím, nedělej to... Bojí se, chce maminku, nenech jí plakat...

rousse
24. lis 2015

@lucielucie22 Znáte knihu Každé dítě může dobře spát? Je volně ke stažení na uložto - řešila jsem jiný problém a docela mi to pomohlo. Neříkám, že souhlasím úplně se vším, ale u nás hodně pomohla🙂

somalicats
24. lis 2015

@lucielucie22 Ve čtyřech měsících chce dítě jen uspokojit své potřeby, mezi které patří i potřeba kontaktu s matkou. Je to naprosto normální. Navíc večer jsou ty děti nejprotivnější, zpracovávají podněty z celého dne a proto můžou i špatně usínat. Jakákoli "vyřvávací metoda" je v tomhle věku zvěrstvo. Sama jsem tohle u mimin nikdy nechtěla praktikovat, i za tu cenu, že jsem večer chodila s dítkem spát. Ono to postupně přejde, pak budeš mít další období, až bude dítku přes rok 😉. Dej tomu čas a hlavně spoléhej se na svůj instinkt, ne na to, co kde vyčteš. Každé dítě je unikát.

eficenka
24. lis 2015

@lucielucie22
také jsem nad touto metodou přemýšlela, když už jsem skoro 1,5 roku nespala v ksue více jak 1 hodinu...
ALE nedělej to, já ji tam nechala plakat asi minutu ( byla jsem na záchodě) a představa, že jediné co chce, jsi Ty.
zná jen tebe, Tvoji vůni, Tvůj dech... ona neví, že jsi vedle, ona neví, že pak za ní přijdeš, pro miminko je strašné cítit se sám....
ve 4 měsísích ji něco může trápit, nebo prostě má ze dne moc zážitků a neví, jak s nimi usnout....

badeja
24. lis 2015

Nenechala bych ji plakat, ta metoda je debilni proste!! Komunismus a lamani miminek..drezurovat se muze pejsek, ne miminko 🙂

mythologist
24. lis 2015

Ahoj @lucielucie22 , knihu jsem cetla na doporuceni kamaradky, ktera s jeji pomoci zvladla spankovy rezim syna kdyz mu bylo kolem 9mes. Memu synovi je nyni temer 17mes a nic z knizky na nej neplati a ani nezabira, jede si svoje cykly - nekdy usina sam, nekdy ne, a tak porad dokola. Kdyz mu byly 4 mes, taky jsme resili problem jak ho vecer uspat, stejne jako u vas nic nezabiralo, ani minutove harmonogramy a dodrzovani "rezimu". Vse se samo od sebe zlomilo kdyz mu bylo 6mesicu, pak to jelo perfektne do 8mes, pak mesic hruza, pak jakztakz, atd porad neco 🙂
Kdyz jsme pri tech knizkach, posilam ti obrazek z Wonder Weeks, ve ktere se resi vyvojove skoky, pri kterych mohou byt ditka neklidna, protoze jejich mozgy zrovna chroustaji jak zvladnout novou dovednost. Drzim pesti a .... Vydrz, bude jinak! (Lip uz bylo 😉

antoinet
24. lis 2015

Metoda se doporučuje od skončeného šestého měsíce a ještě než k ní přikročíš, ujisti se, že nemáš jinde rezervy. Důležitý je večerní rituál (stejné pořadí činností), vhodné oblečení, příjemné klima a klid v pokoji atd. Možná je chyba v režimu dne a dítě ještě není unavené a neusne za žádných podmínek.

ladyhacek
24. lis 2015

špatná matka nejsi chceš poradit protože si nevíš rady, podle mě je na to malá. Malý se naučil usínat u mě u prsa - do budoucnosti to bude problém - takže uvažuji že třeba tu metodu vyzkouším, ale až pokud bude potřeba a bude straší a bude více chápat - že mu vysvětlím, že jsem vedle 🙂
Nám večer také brečel a neusnul - je mu 8 měsíců a podle potřeb jsem již si 5x změnil dobu koupání - a fakt to pomohlo, ale každý je jiný. Zkusila bych změnit právě večerní rituál v tom koupání. Ale někde jsem i četla, že tuto metu zkoušeli u takto malých dětí a že funguje ???? to je asi na každém, ale můj názor je že ten že na miminko je tetnot svět velký a bojí se 🙂

olga_
Autor odpověď smazal
Zobraz
mahy
25. lis 2015

Ahoj Luci,já tuto metodu praktikovala,když bylo dcerce 11 měsíců a za nás mohu jen doporučit.Současně jsme dcerku přesouvali do jejího pokojíčku.A nebylo to tak hrozné,jak jsem si myslela.Brečela asi 4 dny,první večer asi 30 min a interval se zkracoval až 5. den usla bez problému.A musím říct,že je to k nezaplacení,usíná krásně sama,žádné dlouhé uspávání,usne bez problému v cizím prostředí a může jí dát spát kdokoliv jiný ne jen já. Takže za mě mohu jen doporučit

wenduliks
25. lis 2015

@lucielucie22 Ja ti napisu 1vec. Videla jsem holcicku na ktere tato metoda byla praktikovana,jako miminku. Ano,usinala krasne,sama,nikoho nepotrebovala a byla "ukazkove dite". Dat do postele a mit klid. Pro rodice parada. Jenze,jeste v 6.letech mela k mame vztah hooodne vlazny. Ja bych to nedelala. Deti si preci porizujeme,abychom se o ne starali,ne aby byl doma klid. Je to narocne,ale jak dlouho te bude dite potrebovat intenzivne? Rok,dva a za 5let ti to bude lito... Ja treba syna nosila 3x denne v Manduce,aby usnul. Trvalo to skoro rok. Drzim palce,zase bude lip,deti se rychle meni.

evulina77
25. lis 2015

@lucielucie22 raději si pořiď šátek nebo ergomické nosítko a prostě nos. Ze začátku se tam prďolákovi nemusí líbit, ale většinou je to hned tzv. láska na první pohled. Nos mimčo, chovej, usínej s ní. Tenhle čas se už nevrátí a malou máš ještě hodně malinkou. Vyřvávání je blbost, jen to traumatizuje dítě. Některá mimča jsou se spaním úplně v pohodě, některá né. Prostě jste si vylosovali mimčo, který potřebuje víc kontaktu a víc péče. Ona z toho vyroste a bude vědět, že jsi tam pro ni. Nebo jí můžeš zlomit, nebude tě potřebovat, ale taky bude vědět, že je na světě na všechno sama. Je to takový problém jí dát spát později, nebo jít spát s ní, nebo ji nechat spát v šátku na tobě? Co děláš tak hrozně důležitýho, aby jsi to musela tak moc hrotit? Na okolí se vykašli, oni ti budou cpát do hlavy spoustu blbostí, co se musí, co už by malá měla, že jí rozmazlíš apod. Ber to tak, že jsou to jejich kecy, ale spokojenost tvýho dítěte máš ve svých rukou jen ty...

lucielucie22
autor
25. lis 2015

@evulina77 Nic nehrotím, jen jsem se ptala na názor této metody. Nic důležitého večer nedělám, 14 dní jsem uspávala na ruce do půl noci a bohužel jsem jen člověk a jsem unavená. V šátku ani v nosítku nehce být, u nás v posteli taky neusne. A věř že kdyby spala tak bych šla spát s ní.

kajalka
25. lis 2015

Přečti si knížku Cesta ke šťastnému dětství. Autorka píše o dozrávání mozku a emocí. Věřím, že ti pomůže a hlavně vysvětlí, jaký zvěrstvo je nechat dítě cíleně plakat.

milius
25. lis 2015

souhlasím s antoinet, že může být příčina proč nemůže usnout a je jen potřeba na ni přijít. u nás to bylo taky o hledání příčin.. :/ trvalo dlouho než jsme přišli na to, že malá je přetažená, že musí chodit spát už o třičtvrtě na 7 a ne v 8 jak jsme si mysleli. tou dobou už byla tak vzteklá, že chce spát, že se s ní nedalo nic dělat. pak byl problém v jídle, měla jsem asi málo mléka, večer jí prso nestačilo, když jsem dávala z lahve medela, tak se napapala a pěkně si usnula ve třičtvrtě na 7 a spala až do nočního kojení. taky ji už můžou růst zoubky a na to ti estvill nepomůže. je to těžké, zkuste změnit čas usínání, zpívat po koupání... také hodně záleží, jestli ty jsi psychicky v klidu, mimčo to pozná a reaguje. vím, že se to dobře říká, ale prošla jsem si taky tímto trpkým obdobím, vím o čem mluvím. přeji hodně sil..

sara84
25. lis 2015

My jsme na synovi vice mene nechtic museli zkusit ( v 8 mes jsem dostala strasnou anginu, horecky ze jsem nebyla schopna vstat,natoz se starat o dite) tatinek to 2 dny praktikoval, usinal tedy vzdy sam, v noci pak spal bez buzeni do 5-6, ale to trvalo tak tyden, pak se vzbudil ve 4, dalsi noc ve 3, atd az jsme byli znovu tam kde pred tim. Pak jsme to zkusili jeste jednou a znovu trvanlivost tak tyden, takze nakonec to bylo k nicemu.A znam i rodiny, kde to zkusili, deti maji uzasne, k rodicum maji vrely laskyplny vztah. ( ale ucili spat az po pul roce!) Nemyslim si, ze uplne kult ditete je nutny. Nosit dite, pokud neni nemocne, na uspavani na rukach atd Aby si mamka odrovnala rada neni to prave! I dite potrebuje odpocatou maminku, ne nervozni vycerpane zombie...Vim o cem mluvim! Sve syny nosim, tulim,davam jim vsechnu lasku co mam, ale nemyslim si, ze tim, ze ze sebe udelan otrokaz nej vychovam lepsiho cloveka 🙂 ( kdyz si prcek usmysli, ze chce mit v puse prso 24h denne, ze to proste potrebuje, a ja budu mit ragady pres cele prsa, tak mu ho proste nedam, tak stejne mi prijde nosit dite kazdy vecer x hodin na rukach...)

sara84
25. lis 2015

Ale u syna jsme to tehdy ani nikdy potom nenechali samotneho, tatinek s nim byl v loznici celou dobu...

analliticka
25. lis 2015

Zdravím, mám potomka, kterému je 4,5 měsíce a s večerním usínáním žádné problémy naštěstí nemáme ( až na nějaké výjimky ). Avšak kdyby přišli, tak bych tuto metodu určitě praktikovala, ale ne dříve, než po ukončeném šestém měsíci života miminka. Metoda je velmi účinná - zkušenost mého okolí, žádné narušené vztahy rodič - dítě - opět vidím ve svém okolí. Důležitý je i fakt, že se dítě naučí spát celou noc. Proto ten limit 6-ti měsíců života, kdy se už dítě většinou nebudí v noci hlady, protože má dost velký žaludek. Velmi důležité je však vytrvat a jet podle "návodu". Pokud bys to nedělala poctivě, tak ti hrozí, že to nebude mít žádný efekt a při opakovaném praktikování v pozdějším věku to může být neúčinné.
Shrnutí: Byť s touto metodou souhlasím, tak je dle mého názoru tvoje mimi na tuto metodu ještě malé ( potřeba kontaktu, růst zubů - u nás jsou venku už dva, zpracovávání informací a nových dovedností, které se ten den naučilo, může být málo unavené nebo přetažené, moc nebo naopak málo spalo přes den ). PS: Zkoušela jsi kočárek? My v létě na grilovačkách vozily čtvrt hodiny a spal......

sunshine125
25. lis 2015

Me tahle metoda s dcerou pomohle,podle me je fajn,ale ve 4mesicich je na ni fakt jeste brzy. Me to napadlo a bylo realizovano az ve dvou letech,kdyz uz se s ni spat fakt nedalo. Zkusila bych fakt nejaky ritual. Vykoupat,pomazlit,natrit olejickem,namasirovat,oblect,napapat a pak zkouset ruzne druhy uspavani. Taky to mohou byt zoubky... tak treba namasirovat i dasnicky... akoratme se nevyplatil kocarek,naucila jsem si ji tak blbe,ze ii ve dvou letech neumela usinat jinak. Hodne zdaru 🙂

elib
25. lis 2015

Doporučím Ti tuto stránku: http://www.prosimspinkej.cz/category/spanek-deti/
Nenechávej své miminko plakat, volá Tě, potřebuje Tě, jsi jeho středobod vesmíru, nemá bližšího člověka než Tebe.

lucielucie22
autor
25. lis 2015

@analliticka Děkuji za racionální odpověď 🙂

pkolin
25. lis 2015

Rozhodně nejsi špatná matka! Také jsem svoje obě děti musela uspávat a bylo to náročné a několikrát jsem o metodě uvažovala, ale vždy když jsem si o ní něco přečetla, velmi rychle jsem jí zavrhla. S touto metodou prostě nesouhlasím a pokud ti dítko takto zlobí, tzn. že nejde o to, že by tě potřebovalo ke spánku, ono prostě nespí, ani když jsi s ním, pak by to chtělo pohledat, kde je chyba (miminko je většinou s maminkou naprosto v pohodě a usne). Zkusila bych změnit denní režim, někdy to vyjde až na poněkolikáté, je co těžké to vychytat. Pak teplotu v místnosti (u nás je max. 19 st.), oblečení (teplé, těsné, atd.), tmaXsvětlo atd. Je toho hodně, co může miminku vadit a paradoxně to v tuto chvíli můžeš být i ty, pokud už jsi tak unavená, že jsi nervózní, pak to mimčo cítí. Zkus třeba, aby zkusila uspat babička, já jsem kolikrát byla tak unavená, že jsem byla vzteklá, malý plakal i v náručí, přišla moje mamka, řekla dej ho sem a on se hned uklidnil... zkusit se má vše (tedy kromě této drastické metody)

analliticka
25. lis 2015

@lucielucie22 Rádo se stalo! Vidím, že spousta maminek zde neví co znamená věta, která je v původním článku. Cituji: A PROSÍM PIŠTE SEM JEN MAMINKY KTERÉ S TOUTO METODOU SOUHLASÍ, NESTOJÍM O ČTENÍ TYPU POLOŽÍM DÍTĚ DO POSTÝLKY A SPÍ A SI ŠPATNÁ MATKA ŽE NECHÁŠ SVÉ DÍTĚ VYKŘIČET.

ivular
25. lis 2015

Zrovna nedávno jsem četla zajímavé pojednání na toto téma. Dle neurologů a psychologů se dítě, kterému není dopřáno potřebné lásky a pozornosti, dokáže velmi efektivně bránit deprivaci. V jeho mozku se totiž zastaví či razantně zpomalí rozvoj té oblasti, která je zodpovědná za emoce, čímž se tedy významně sníží prožívané zoufalství. Tento efekt je tím silnější, čím je dítě mladší - zejm. do 3 let věku. Má to ale jeden háček - ten zmeškaný vývoj dané oblasti už nelze dohnat; vzniklý deficit se už nikdy úplně nezcelí. Z těchto dětí tedy vyrostou emocionálně zploštělí až bezcitní jedinci, v krajním případě psychopatické osobnosti.

olga_
Autor odpověď smazal
Zobraz
analliticka
26. lis 2015

@olga_ Tato metoda se praktikuje pouze na děti bez zdravotních problémů a dosti staré. Tvé vytažení mých slov z kontextu celého příspěvku je směšné. Samozřejmě, že děti potřebují naši péči stále. A na to, abys to dělala psychicky i fyzicky fit, se potřebuješ vyspat. Myslím, že kdo si nezkusil neustálé uspávání bez výsledku noc co noc, den za dnem, týden za týdnem neví, co je totální vyčerpání z nevyspání.