Hlídání dětí. Co by ste uvítaly?

consti
28. srp 2011

Ahoj. Uvažuji o tom, že bych při mateřské (nebo po ní) začala podnikat v oboru hlídání dětí. Mám pedagogické vzdělání a několikaleté zkušenosti s prací chůvy (od hlídání 4. měsíčního miminka až po děti, které již chodí do školy). Samostatné prostory (včetně sociálek a kuchyně), kde bych děti mohla hlídat, mám ve vlastním domě. Chci se zeptat vás maminek, jestli byste takové hlídání uvítaly, případně jak často byste chtěli miminko (starší dítě) nechat hlídat, co by pro vás bylo prioritou (samozřejmost je bezpečí a rozvíjení schopností dítěte apod.)? Mojí vizí je hlídat max. 3-4 děti a maminkám vyjít vstříc v časových možnostech (večerní hlídání i hlídání o víkendech), možnost hlídání dítěte třeba jen 10 hodin v měsíci nebo 5 dní v týdnu, podle potřeby maminek a dětí. Myslíte si, že byste tuto službu využily? A kolik byste byly ochotné za hlídání zaplatit? Samozřejmě se cena liší v Praze a v ostatních městech, jen bych ráda znala váš názor, rady, připomínky a přání. Pomůže mi to popřemýšlet, jestli se do podobného podnikání vůbec pouštět a pokud ano, jak vyjít maminkám a jejich dětem co nejvíc vstříc. Děkuji. Zuzka

consti
autor
29. srp 2011

Nikdo nic? Žádná maminka neuvažuje o hlídání jejího dítka nebo nemá problémy s přijetím dítěte do školky atd.? 😉

cuddle
29. srp 2011

@consti dite zatim nemam, ale jelikoz vim, ze nemame v okoli zadnou z " babicek " tak je mozne, ze neco takoveho v budoucnu budu vyhledavat - take zalezi na moznostech, pokud by to bylo v okoli a nemusela ditko vozit 30 km atd. zaujala mne moznost o ktere jsem nekdy slysela, ze o ni uvazuje vlada, ze by si mamimky na materske mohly privydelat hlidanim dalsiho ditete k tomu svemu , pokud bych mela takovou maminku se s tejne starym ditkem v okoli, klidne toho vyuziju i naopak, nabidka bych na oplatku protisluzbou kdyz by potrebovala ona. Pokud bych zustala doma do 2 let ditete a pak se vratila do prace, mezioobdobi mezi tim a skolkou bych musela nejak resit, ceny jsou individualni , samo zalezi jestli je to s jidlem, nebo vlastni svacinou, jesli je to narazovka 2x do mesice nebo denni hlidani ....spis zalezi na nabidce te sluzby a pak zvazeni jestli je to pro nas zajimave 🙂
netusim jak je to s mistem ve skolce v nasem meste, to opravdu zatim nemam potrebu zjistovat... 🙂

mamkamarketa
29. srp 2011

@consti uprimne ja bych dite dala jedine do skolky. nic proti tobe,jen si myslim,ze kdyz uz je dite ''mimo'' domov,tak bych chtela vetsi kolektiv a ne 3-4 ruzne stare deti 😉
Tot muj nazor. co se tyka financi,jsem ochotna zaplatit i vic,pokud to tomu odpovida, 😉

blanka.k
29. srp 2011

Ahoj, pracuji od synova 5.měsíce, našětstí doma, většinou jak usne, takže od 20:00 do 1:00, ale když mi dojde klient, tak to je přes den a musím ho nechávat hlídat (rodinu tu nemáme a manžel je dost v práci), takže já si platím známé kamarádky s dětma, že hlídají u nás doma. Za cca 1,5-2hod. jim teď platím 200-250,- (Brno).
Co se týče tvého dotazu, mě by určitě zaujalo hlídání večer (a třeba si dojít s manželem na večeři do restaurace, to jsme nebyli už ani nepamatuju 😖 ), a kdybych malýho měla dávat někam do miniškolky, tak by mi třeba pomohlo, kdyby nabízela , že si ho u nás vyzvednou (já nejezdím...zatím, ale auto a autosedačku máme), to bych taky brala jako fajn věc navíc. Jinak tady právě udělali miniškolku (od 2 let dítěte), a je beznadějně plná (s MŠ je tu problém, berou jen předškoláky, cca 40% 4 letých , do 4 let děti majů smůlu všehcny). Myslím, že pokud bydlíš v podobně babybomem "postižené" oblasti, tak rozhodně minimálně na pár let je to dobrý byznys 😉

consti
autor
29. srp 2011

Děkuji za všechny názory. Abych to upřesnila, tak bydlíme ve větším městě a náš dům je blízko centra, ale zároveň v přírodě. U domu mám i zahradu, poblíž velké dětské hřiště atd. Navíc sem jezdí i MHD, zastávka je tak 100 m od domu. Takže i maminky, co neřídí by sem dítko v klidu dovezly a pak vyrazily třeba už na tu zmiňovanou večeři s manželem 😉 .
@mamkamarketa předpokládám, že by se jednalo o děti předškolního věku, takže kolektiv by byl asi v rozmezí 3-6 let 😉 . Ale to se uvidí časem. A navíc ve školce často vezmou jen dítě, které má rok před školou, 3 leté se kolikrát do školky prostě nedostane 😉 . Tuto mezeru bych ráda zaplnila, plus to hlídání po večerech, o víkendech...Prostě hlavně flexibilitu, abych mohla maminkám vyjít vstříc. To samé např. nákupy nebo lítání po úřadech. Prostě bych na pár hodin dítko pohlídala a maminky by si vyřídily zatím vše potřebné 😉 . Co se jídla týká, tak by měla být možnost jak připravovat jídlo dětem přímo v místě nebo od rodičů. Tam to myslím není nijak omezeno, to je asi také na domluvě. 😉 Děkuji za každý názor!! 😵

mamkamarketa
29. srp 2011

@consti jako prilezitosne hlidani je to super,to jo,ale uprimne kdyz budes mit svoje ''vlastni'''dite a k tomu 3 dalsi,tak bude desne tezke neuprednostnovat to ''sve'' je to normalni. pro kazdou mamu,je to jeji dite nejlepsi a nejhodnejsi. ale i to by mohl byt malicko zadrhel.
nevim jak dalece si o tom premyslela,ale co by se stalo v situaci,kdyz treba onemocnis? prosim nemysli si,ze si rypu,ale spis jsem zvedava. je to celkem velky sousto a zodpovednost 😉

amallie
29. srp 2011

@consti ja osobne bych ji dala bud do miniskolicky ci skolky, tak bych pozadovala vic, nez jednu hlidajici osobu a nebo bCh chtela nekoho u nas doma, obzvlaste vecer bych urcite nesla na veceri a neodvezla malou nekam 😲

blanka.k
29. srp 2011

Jinak co se týče těch tvých prostor...tak si napřed zajdi na stavební úřad, jeslti ti to zkolaudají, pro děti předškolního věku musí být vše osvětlené přirozeným svtělem, vč.sociálek 😉 Nevím, jak teda u takovéto rekonstrucke, ale u mateřských škol, miniškolek atd. to být musí (ono pak dost záleží na benevolenci stavebního úřadu), takže všude okna, světlíky atd. 😔 A samozřejmě tento prostor zkolaudovat pro využití pro "školství", tj. souhlasy sousedů, hygieny, požárníků, atd... 😉 je to hrozný vopruz (moje osobní zkušenost)

zuzi82
29. srp 2011

@consti Já bych to uvítala v případech, kdy potřebuji k lékaři nebo na úřady. 😉

blanka.k
29. srp 2011

A sama za sebe bych o víkendech nehlídala, pokud bych neměla "narváno"....teď to taky tak dělám, že buď si domluvím třeba 3 schůzky za celou sobotu nebo prostě na to "prdím", abych byla zavřená doma a nemohla s malým a manželem ani na delší procházku, protože zrovna třeba ve 14:00 mi má někdo dojít a já kvůli tomu nikam moc nemůžu, to mě rychle přešlo 😉 Takže si střídám pracovní a nepracovní víkendy, už kvůli jednomu člověku a 1-2hod. neruším víkend u rodičů atd.

veruska007
29. srp 2011

No, ja teda soukrome hlidani cas od casu vyuziju, protoze jine hlidani nemame. Vyuziji ho nejcasteji: kdyz musim k lekari, kde budu dlouho cekat (4 a vice hodin, to je s ditkem utrpeni pro nas oba), kdyz mam obcasnou brigadu, kdyz jsem se ucila na statnice, prip. kdyz bychom s manzelem chteli zajit na veceri nebo do kina (no, jednou za rok, ale aspon to 😉 ). Chtela bych hlidani:
- pro dite do roku, do dvou (protoze starsi ditko uz pohlidaji vsude; ale kam umistit mladsi?)
- hlidat musi soucasne vice nez jedna osoba (protoze jinak jsou deti ponechany svemu osudu, kdyz jde chuva s jednim na zachod, je tam jedno dite velmi plactive a sebere veskerou pozornost vychovatelky apod.)
- slevy pro sourozence
- ne prilis drahe hlidani (i ve velkem meste lze najit kvalitni hlidani za solidni cenu; platim 30 kc/h - uzasna skolicka, prip. kol. 250 kc/pul dne nebo kol. 350 kc/den - bohuzel, materskou beru v korunach, ne v eurech 😎

Nebo si otevri koutek nekde v hypermarketu, ja bych to strasne vyuzila a tady to neni... treba v nejakem nakupnim centru, ve Vankovce... bych tam dala ditko na hodinu, dve a mezi tim si nakoupila. Urcite by mi to vyslo levneji, nez se dohadovat a smlouvat u kazdyho pytliku s bonbonama 😀

consti
autor
29. srp 2011

@mamkamarketa Samozřejmě kdybych byla nemocná, tak děti hlídat nemůžu. To je jasné 🙂. Své dítko bych snad neupřednostňovala, naopak si myslím, že já budu spíš ten přísný typ maminky (na své vlastní dítko, na "cizí" děti jsem byla vždy opatrná, hodná samozřejmě atd. 😉 ). Ale kdo ví, jak to jednou bude.
@amallie zde bych měla max. 3-4 děti, což v miniškoličce není jinak. Tam má třeba jedna paní učitelka na starost 5 dětí 🙂.
@blanka.k všechny prostory včetně sociálek máme osvětlené denním světlem, to by problém nebyl. 😉
@veruska007 no v supermarketu je to fajn, ale mě jde o to, že mám vlastní prostory ideální na zařízení právě pro děti a v blízko centra města i přírody, dobře dostupné 😉 .
Opět díky za názory. Zkusím zjistit jestli bych mohla mít živnosťák i na hlídání menších dětí (což byl můj původní záměr), případně jestli si budu muset doplnit nějak vzdělání. 😉

veruska007
29. srp 2011

@consti To jo, ja nejhur shanim hlidani ditka do 1 roku... starsi hlidaji skoro vsude. Nechci vypadat jako macecha, ale proste kdyz mam stravit 5h u doktora nebo proste musim neco zaridit, kde to s miminkem nejde a jine hlidani neni, tak clovek musi ditko umistit nekam jinam. Ja treba nemuzu vzit deti ani k zubarce, na gynekologii, na hematologii prave cekavam 4 a vice hodin (rekord mam od 6:45 rano do 14:30 odpoledne) ... a kdyz se nekde ptam, zda hlidaji i miminka, tak se na mne divaji jak na cvoka 😝

nae
29. srp 2011

@consti mozesm sa spytat, z akeho si mesta? Mozes napisat aj do IP, ak nechces verejne.
Inak suhlasim s @veruska007. Mne by este "bodlo", keby sa dalo dohodnut hlidani aj tym stylom, ze idem niekam ku dr., viem, ze tam budem napr. 30 min., tak mi zatial niekto maleho postrazi vonku, alebo v cakarni, alebo niekde blizko v nejakom baby-cafe, keby prsalo, event. u nas doma. Nas maly je skor taky citlivejsi, nie so vsetkymi detmi sa znesie (hlavne nema rad take tie kontaktne deti, ktore sa chcu hned objimat a pusinkovat), nevyzaduje non-stop program, casto staci fakt len dohlad.
Co sa tyka ceny, asi by zaviselo prave od typu hlidani - tak od 80-100/hod., ale to je maximum...keby bola "zlava" na nejake caste hlidani, napr. nejaky "pausal" na mesiac, tak by to bolo tiez fajn.

consti
autor
29. srp 2011

@veruska007 Neboj se, nikdo tě neodsoudí. Já hlídala mimča už od jejich 4 měsíců a kolikrát to bylo třeba jen jednou do týdne na pár hodin přesně na ty případy, kdy si maminka potřebovala něco nutně zařídit po úřadech, u doktora nebo v klidu nakoupit a nenarážet kočárem do regálů 😉 . Vím, že maminky tohle ocenily, nikdy jsem je nebrala jako špatné matky, spíš naopak si myslím, že je to pro ty děti lepší, že je netahají všude s sebou, nejsou z toho nervozní atd. 😉

consti
autor
29. srp 2011

@nae Díky za odpověď, poslala jsem ti IP. 😉

mia258
29. srp 2011

Moja bude mať teraz od septembra opatrovateľku, bude to viackrát do týždňa, asi tak 4x.
Ja vyžadujem hlavne veľa veľa trpezlivosti a kreativitu, proste aby vedela dieťa zaujať a zabaviť. Ale zas je vyžadujem, aby bola opatrovateľka s malou U NÁS doma, kde to malá pozná, má svoje hračky, izbu.
A chcem, aby mala na starosti len moju malú, žiadne iné deti.

kathynka
1. zář 2011

no ja som opatrovatelka deti, ale ja uprednostnujem opatrovanie v rodine presne kvoli tym dovodom, co spomenula @mia258 ...venujem sa len konkretnemu dietatu (max. 2, pokial su to surodenci) a su v prostredi, ktore poznaju...v takomto pripade nie je problem ani s tym vecernym opatrovanim, kedze dieta zaspava vo svojej postielke...ono je sice super, ze mas vlastne priestory a z tvojho opisu vyzeraju vhodne na takuto cinnost, ale mne by napriklad vadilo byt s detmi stale len v ramci domu a zahrady...neviem si totiz dobre predstavit ist na prechadzku so 4mi detmi rozneho veku...a tiez je pravda, ze ta buzeracia uradov, co vsetko musi tvoj dom splnit je nekonecna...a neviem ako je to v CR, ale na SVK, pokial mas takyto minikolektiv, musis splnat aj kopec hygienickych podmienok ohladom pripravy jedla...nad tym si premyslala? mna sa totiz milion mamiciek a kamaratov uz pytali, preco si nezriadim minikolektiv, ked mi to ide s detmi tak super, ale vzdy ked nad tym premyslam, tak najdem viac negativ ako pozitiv v porovnani s opatrovanim deti priamo v rodine...

majatob
1. zář 2011

@consti ahoj, taky uz jsem nekolikrat premyslela nad tim, ze bych si k mym lumpum pribrala 1-2 cizi deti na hlidani, ale nakonec jsem to vzdycky vzdala 🙂
preskocim ted prostory, finance apod., jen jsem chtela napsat, ze pokud bych hledala hlidani pro moje deti, divala bych se po necem, kde bych mela pocit, ze se muzou naucit neco jineho nez doma, ne ze si budou cely den jen tak hrat a nekdo na ne bude dohlizet. At uz by to byla treba vytvarka, tanecky, nejaky cviceni, anglictina, hra na hudebni nastroj (ten samozrejme az s trochu starsima a pri stalym hlidani)... 🙂 Hledala bych neco trochu "jinyho" 🙂

consti
autor
1. zář 2011

@majatob Ahoj, díky za názor 😉 . Dívala jsem se na nabídku v našem městě a upřímně řečeno mě se zase těch několik kroužků nelíbí. Třeba znaková řeč pro malinké děti, nebo školka yamaha, to je teď všude, všude to dělají, protože to je prostě in 😕 . Samozřejmě tím nechci říct, že když mě to neláká, neláká to i ostatní maminky, to spíš naopak. Ale prostě centra s podobným zaměřením tu už jsou, takže tím bych se neodlišila. Jediné, co bych ještě brala je třeba anglčtina nebo nějaké tanečky (což by nebyl problém domluvit). Také mě napadlo, že bych hlídala jen větší děti, tzn. od těch 3 let výš a třeba i školáky. V našem okolí je totiž hned několik mateřských školek a základní škola a pokud děti na základce např. skončí ve 13. hodin (nebo i dřív) a nemají žádný kroužek nebo není místo v družině, tak by mohly být u nás. Myslím že by bylo i fajn s dětmi udělat třeba úkoly, to by rodiče asi ocenili 🙂 . Pokud to beru z mého hlediska, tak my nemáme hlídací babičku ani nikoho, kdo by v budoucnu hlídal a v současném zaměstnání končím v 17.hodin a nějak si neumím představit, kde do té doby mé dítě jednou bude hlídat. Vidím to i u kolegyň, co mají děti na základce a shánějí horko těžko příbuzné či známé, kteří by je vyzvedli a do odpoledne pohlídali... 😕

libka1
1. zář 2011

vodenie dietata zo skolky a nasledne zavarovanie take 2 hodinky denne (najlepsie u pani ktora ma aj dalsie deti, svoje, ci cudzie), kedze je otvorene len do 16.00 a tazko sa to stiha....

majatob
1. zář 2011

@consti jasne, ja nemyslela komercni krouzky typu yamaha, spis treba zaklady na fletnicku, klavir, ale zase samozrejme zalezi taky na tom, co by jsi byla schopna ucit sama a na co uz bys musela platit nekoho jinyho. Me osobne by se treba libilo neco ve stylu ekologicke vychovy nebo prirodovedeckyho krouzku, protoze v tomhle mam trochu mezery nebo jsem zjistila, ze pro deti jsou hrozne zajimavy pokusy, ted nedavno jsme zkouseli michat kyselinu se zasaditou latkou a vyrabeli jsme bublinky a i moje 18 mesicni dcera fascinovane stala a hledela 🙂 ale to je jen jeden priklad a asi uz odbiham od tematu 🙂

conquest
2. zář 2011

@consti Skoda, ze nejsi nekde u Prahy:( Hned bych vyuzil hlidani pro 2 deti, 1.5 a 3.5 roku🙂, kolektiv 3-4 deti je pro me naprosto idealni

smardik
2. zář 2011

@consti já jako matka dítěte které sice bude mít 3 roky, do školky ho vzali ale nastoupit nemůže, není na to připravený bych to uvítala, syn chce mezi děti strašně moc, proto mu platíme jesle-soukromé takže nevím jak dlouho to budeme schopni platit, uvítala bych něco tady v okolí určitě a myslím že bych to i využívala, popřípadě situace potřebuju se starším na logopedii a dost těžko hledám někoho, kdo by byl cca 1,5 hodiny s mladším. jinak taky asi to hlídání do těch 3 let si myslím, starší můžou do školky, miniškolky, berou je hrací koutky ale tyhle do 3 let ne.

cenu nedokážu odhadnout, záleží jak kde ale jak jsem chodila do školy hlídala mi kamarádka - jednou měla kluky 3 hodiny, jednou 6 hodin jak kdy a dávala jsem jí pokaždé 300 Kč

consti
autor
2. zář 2011

@conquest u Prahy jsem, ale 50 km už je pro tebe asi moc 😎 . I když po rychlostní silnici je to k nám z Prahy tak půl hodinka 😉

consti
autor
2. zář 2011

@smardik Děkuji za reakci. A kolik platíš za soukromé jesle, jestli se teda můžu zeptat? Já si myslím, že ty 300,-Kč za odpoledne by byla docela vhodná cena. Samozřejmě mě by se to vyplatilo kdybych tu těch dětí měla víc...ale to se uvidí až časem 😉 .
@majatob to je dobrý nápad s tou ekologií 😉 . Myslím, že je to zajímavé a hlavně prospěšné 😵 .

lucenek
2. zář 2011

mám chůvu a platím 60/hodina ale potřebujou jen večerní hlídání kdy dá malé najíst okoupe ji, přečte pohádku a spát....potřebujeme tak do 23.30hod takže i agentura mi v nabídce na dobu hlídání snížila cenu ze 120/hod na 80/hod
otázkou je region,jiné ceny jsou v Praze apod....

dagina
2. zář 2011

@consti moc jsem z důvodu časové tísně nedočítala, ale jelikož podobné téma řeším často - na prcky jsem s manželem sama, konkrétně pro mě to je dost náročné, když jsem jen s nima, manžel si aspoň "odpočine" od nás v práci. Nicméné párkrát jsem měla vození za peníze mladší dcery, to bylo moc fajn. Každopádně jsem moc uvítala, že si chůvička přišla až k nám domů, nemusela jsem se holkama nikam vypravovat - další ztráta času.

dagina
2. zář 2011

Ještě něco, nedávno jsem koukala na jeden web. stránky ohledně hlídání dětí, a mají k tomu i úklidové služby - to bych také uvítala 🙂. Ale jak to praktikují nevím, jestli hlídá a uklizí zároveň 😀 .

conquest
2. zář 2011

Jinak pracuji v pricingu, tak ti to muzu lehce spocitat🙂
Jinak kdyby si vzala 2 me deti za 7600 mesicne, byl bych stasten jako blecha, skoda ta vzdalenost. Nejlevnejsi soukroma skola v Praze jsem nasel za prave 7600 mesicne