Hodně stydlivé dítě a odklad školy

mmm1982
14. bře 2017

Ahoj. CHci se zeptat maminek stydlivých předškoláků. Syn je narozený v červnu. Je hodně stydlivý a špatně se adaptuje na nové prostředí, už od miminka nemá rád změny. Ve školce je šikovný úkoly zvládá. jenomže jakmile jdou někam pryč, nebo mají něco předvádět a jsou tam i jiní lidi než spolužáci tak se sekne a prostě nakonec nevystoupí, brečí, vypadá to že chce ale prostě nakonec to nedokáže. Snažím se ho co nejvíc podporovat a chválit, ale stejně nechce. Teď jsem na vážkách co se školou? má přehled, pozná čísla, rád plní různé úkoly, staví stavebnice, krásně si hraje, vydrží se dívat na dokumenty - co tam vidí si pak pamatuje a je schopný o tom povídat. Jenže pak když má možnost vše předvést tak se sekne a je z něj "jouda" :( učitelka chce se mnou zítra mluvit, je mi jasné že nejspíš o odkladu. Mám strach že ten rok navíc ničemu nepomůže a stejně bude škola "nová" a on si bude prostě muset zvyknout. Je taky dost velký, takže bude ke všemu o dvě hlavy větší než ostatní. Co teď?

filija
14. bře 2017

dala bych ho do školy, je spíš introvert a bude mu to asi ve škole trvat než si zvykne, ale když by měl 1 kamarada bude to supr, myslim, že byt ve tride 2 hlavy vetsi neni uplne fajn. navic pujde do skoly s detmi ze skolky nebo ne?

caverina
14. bře 2017

@filija syn se narodil v srpnu a bylo to s ním podobné jako s tvým...u zápisu nepromluvil ani slovo a podobné...šel o rok později a pak už to bylo v pohodě...nevím jestli to byla náhoda ale jemu ten rok navíc prospěl...

filija
14. bře 2017

já jsem jen psala reakci

caverina
14. bře 2017

@filija sorry...jsme se preklikla🙂

smecka
14. bře 2017

Resila jsem podobny problem. Nakonec se ukazalo, ze problem byly ucitelky v Ms, kterych se dcera bala a proto se jevila zakriknute a stydlive. Ale toho jsem se dopatrala az pozdeji. Ve skole stale patri mezi stydlivejsi, ale komunikuje, kdyz o neco jde, snazi se obhajit si sve. Kazdopadne ji to prospelo v sebevedomi.

naomi6
14. bře 2017

@mmm1982 myslím, ze jste si už odpověděla sama. Já bych ho do skoly rozhodně dala uz ted. Pokud je pouze stydlivy, tak si myslím, ze odklad nic neřeší. Pokud je tak šikovný, jak popisujete, tak by bylo škoda, kdyby nešel do skoly. Držím palce.

mmm1982
autor
14. bře 2017

@filija @naomi6 @smecka díky za Vaše názory, já jsem byla rozhodnuta , že to řešit nebudu, půjdem k zápisu a bude, jenomže pokud paní učitelka navrhne odklad, tak mě to samozřejmě nahlodá. ... Honza totiž není jako ostatní děti, nikdy nebyl a nejspíš asi nebude, resp. doma a mezi známými dětmi je jako normální dítě. On je už odmala hrozně uvědomělý, dává si dohromady souvislosti, když jsme mu řekli že je něco nebezpečné nebo nevhodné tak to prostě nedělá ... taky je hrozně vnímavý co se týká nálady lidí, až mě to někdy zarazí, snažím se dělat jakoby nic,a on prostě na mě pozná že jsem smutná, naštvaná .... nevím no. Uvidíme jaký bude u zápisu,jestli si nechá vysvětlit, že je potřeba aby ukázal co vše umí .... Mám ještě mladšího syna a ten je prostě odmalinka jiný, Honza se díky němu i hodně uvolnil, teď s mladším dělá věci, které jako malý odmítal🙂 Ještě jedna věc na doplnění - já i manžel jsme jako děti byli hodně introvertní, takže povaha asi po nás.

mmm1982
autor
14. bře 2017

@caverina taky děkuju za odpověď 🙂

nelam
14. bře 2017

Mela jsem takove dite v ZS, ucitelky MS tlacily na odklad,poradna take. Rodice ale dite do 1.tridy dali. Holcicka zmeny na uvod zvladala tezce,ale po case se adaptovala a byla uplne v pohode. Zustala tisi,ale nasla si sobe vyhovujici kamaradky. Na besidce jsem ji nikdy nenutila vystoupit,vzdy mela roli "v davu". Nu a ve 4.tride si v dramatizaci dala roli hlavni a uplne perfektne. S poradnou se poradte,nic nrzkazite,ale verte intuici.

naomi6
14. bře 2017

@mmm1982 pani učitelka muze navrhovat, co chce, ale finální rozhodnutí je na rodičích. Nenechte se do niceho nutit. Povaha je jedna věc a skolni zralost druhá. Určitě to zvládne skvěle. Držím palce

ninouche
15. bře 2017

@mmm1982 jak to popisujete, je to jako bych četla o své starší dceři 🙂 Včetně toho, že ta mladší, takové "torpédo", ji docela motivuje, aby se taky trochu uvolnila. Poradit asi úplně neumím... my jsme odklad dali (dcerka je zároveň i hodně drobounká a navíc levák), ale teď, jak se blíží zápis, jsem z toho zase už nervózní. Jediné, co funguje - dlouho dopředu a zlehka si o všem povídat, připravit ji na to, jen tak mezi řečí prohodit, že by si klidně mohla už naučit nějaká písmenka například... a na nic netlačit. Načež se měsíc nic neděje a najednou se přijde pochlubit, že se sama naučila písmena 🙂 Tak doufám, že i na ten zápis se takto zvládneme nachystat. Ale mám obavu, jak to pak bude zvládat ve škole - na všechno ji člověk předem připravit nemůže...

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
mamka37
24. bře 2017

@mmm1982 já si myslím že je to jednoduché. posudek z poradny, které už je tento rok při zajmu rodicu o případný odklad nutný. vyžádají si ze školky vyplněni jejich formuláře kde učitelka zdůrazní klady a nedostatky a na konci bud odklad doporučí nebo ne. a pak ta navsteva poradny a posudek psychologa. pohovor s dítětem trvá hodinu a půl. my máme doma sikulu, umí spoustu věcí co by nemusel ale neudrží pozornost a je svým způsobem individualista, když ho něco nebaví tak o to ztratí zájem. děla víc věci najednou a nic nedokončí. učitelka pri většině otázek při vyplňování dotazníku, napsala spolupracuje dle nalady 😄
my jsme rádi že je svůj ☺a myslim ze mu ten rok ve skolce jen prospěje.
čekáme dvojčåtka holčičky, bude se muset ve spoustě věci přizpůsobit a nebude na něho tolik změn najednou.
o vysledky a závěr z poradny se nebojím, myslím že určitě neprojdem , myslim ze to bude mít syn v paži 😉

paja.83
24. bře 2017

Dobrý den, taky zvažujeme odklad, dcera je narozena na konci srpna, napřed jsem myslela, že půjde. Ve školce mi paní učitelka řekla, že muže. Ukoly plni ráda, ráda maluje, porad něco vytváří. Logopedka taky říkala, že by v tom neviděla problém. Problém je v tom ze dcera je dost palicata. Chodíme 1x tydne do školy na predskolacke skupinky a minule to tam dost drhlo. Šli jsme s jinou skupinkou, protoze byla nemocna. Takže jina paní učitelka lidi, jina třída, deti

paja.83
24. bře 2017

a od zacatku na ni bylo vidět, že ji to vadi. A ještě ji učitelka posadila do poslední lavice, vždy se cpe do první. Se mnou celkem spolupracovala, s učitelkou vůbec, nemluvila s ni, vůbec na ni nereagovala. Tak me to dost
nahlodalo, že bude lepší odklad.

caverina
24. bře 2017

@paja.83 jako by jsi psala o mém synovi....je taky narozený na konci srpna a dala jsem mu odklad...za ten rok udělala velký pokrok a nástup do školy proběhl naprosto bez problemu...nikdy nebude zadny soumen (pred cizimi)..ale ten rok mu fakt prospěl.a fakt nemám výčitky,že je ve třídě jeden z nejstarších..nemá s tím problém ani on ani ty děti....nelituju

paja.83
24. bře 2017

No ona s dětmi nikdy neměla problém, nestydí se, je samostatna. Ale prostě je palicata, zrejme neprekousla, že ji učitelka posadila do poslední lavice, tak trucovala.

caverina
24. bře 2017

Tak kluk taky neměl problém s dětmi,ale vadily mu změny prostředí ,ucitelu...jeho učitelka v ms naprosto nechápala když jsme jí vykládala jak probíhal zápis do školy...já na odkladu který má svůj duvod nevidim nic spatneho...radeji rok pockat nez potom resit problemy,kterym se mohlo predejit prave tim odkladem

matkacekatelka
1. kvě 2020

@mmm1982 dobrý den. Mohu se zeptat, jak vám bto dopadlo?

mmm1982
autor
3. kvě 2020

@matkacekatelka nakonec šel do školy a teď je ve třetí třídě. První den to bylo náročné, ale pak už docela v pohodě. S učením žádný problém. Trochu s družinou, ale pak si našel kamaráda z vedlejší třídy a i to jsme zvládli. Myslím že u něj by odklad nic nevyresil, protože jeho povaha se moc nezmenila.

matkacekatelka
3. kvě 2020

Třetí třída? Jeje😄 Až teď jsem si všimla, že je debata 3 roky stará, omlouvám se. Mám taky stydlína doma, a myslím, že je hold introvert a rok doma navíc mu nepomůže. Člověk asi musí dát sám na sebe a ne na to, co si myslí učitelka. Vím to na sobě, jako malá jsem měla ve škole jedničky, občas dvojku. Naši mě chtěli dát v druhém stupni na 9 leté gymnazium, s pár chytrými dětmi z naší třídy. Oni šli, ale já ne. Já na to podle učitelky neměla. Potom k nám přišli do třídy děti z okolních vesnic a začali nás šikanovat a já to do dnes v skrytu duše zazlívam té učitelce. Nakonec se ukázalo, je to byla zášť vůči mamce, a učitelka si to vylévala na mě. Tím chci jen říct, že člověk nesmí dát tolik na rady jiných a spoléhat se jen na sebe a hlavně věřit dětem a dát jim možnost něco dokázat a zkusit