Hranice pre deti. Do akej miery a odkedy?

susik77
13. dub 2008

Ahojte, mala je uz pohybliva, lezie, vstava na nozicky, vsetko skusa. Ja sa snazim stale na nu dozerat a ak robi nieco nebezpecne-napr. lezie na schodiky-nechat ju, ale som tesne pri nej, aby som ju mohla zachytit. Ale niekt. veci jej nedovolim vobec-co by bolo velmi nebezpecne, napr. ked peciem, ist k trube, lebo je aj zvonku horuca. Manzel mi hovoril, ze by mozno nebolo zle, aby sa toho dotkla a vytvorila si skusenost, ze tam nema davat ruky, ze takto to nebude chapat, ked jej to nedovolim.
Ake mate skusenosti- co vsetko dovolite detom a co im zakazujete?A odkedy sa deti ucia pochopit pricinu a nasledok?

riusik
13. dub 2008

ahoj susik, ako vacsina veci okolo nasich krpcov aj pochopenie principu a nasledku je individualne. treba ich ucit od zaciatku, resp. im dookola rozpravat, co je dobre a co nie... co sa tyka tej rury - tomasko sa nikdy nepopalil a velmi skoro chapal, ze to "pa" - ono staci o tom rozpravat, netreba rucku prikladat na horucu ruru (ako som to uz niekde v nejakej teme citala 😠 ). a tak je to aj s ostatnymi situaciami. musim priznat, ze niekedy to je u nas tazke, ale este som nedospela k takemu drastickemu rieseniu...

nitka
13. dub 2008

nasa mala pride k rure a povie ši ši akoze horuce ale musi sa jej dotknut aj ked sa uz popalila a nie raz...vravim ze to nesmie ale ona to stale robi tak neviem,pritom tomu velmi dobre rozumie

riusik
13. dub 2008

no a ako poznamenal moj manzel - deti si najlepsie vytvaraju nazor na zaklade vlastnej skusenosti . tak si vyber 😀 suhlasim s nim, ale ruku by som ja osobne neprikladala.

susik77
autor
13. dub 2008

riusik: nemyslela som, ze by som jej vyslovene prikladala ruku, len som myslela, ze by som ju nechala, ked tam ide, aby to skusila...
a este neviem, do akej miery ju mam nechat pobuchat sa 😎 jej najoblubenejsia cinnost je momentalne vsetko preliezat-stolicky-tam podleze a potom sa nevie dostat von...al. prelieza svoju vysoku stolicku-teda ten stojan dole a niek. spadne a buchne sa...inak, uz sa naucila, ked vstava na nozicky a pridrzuje sa sedacky vratit sa na 4...

lencici
13. dub 2008

Neviem či robím správne ale ja malú nechám nech sa poučí sama...ale samozrejem odtiaľ-potiaľ. Len jej poviam Tamarka žiži a ona sa aj tak chytí aj keď sa už neraz popálila.