Hubené dítě. Jak probíhají vyšetření?

mayerka
22. dub 2010

ahoj maminky, náš Jára má 18 měsíců, 85cm a jen 10kg, doktor nás dnes na kontrole strašil, že jestli se do 3 měsíců nespraví, pošle nás na nějaká vyšetření a odběry krve. Chci se zeptat, jestli některá víte, jak taková vyšetření probíhají a jak tak malému dítěti odebírají krev? To si nedovedu vůbec představit... 😝 Mě taky pořád obviňují z anorexie apod. (178cm, 59kg), ale u nás v rodině je to normální, i máma i brácha jsme vyžlata. Jára jí celkem dobře, dokonce i líp než některé děti, které mají váhu v pořádku... Najde se maminka se žížalou, co mi poradí? Díky

monik76
26. dub 2010

Je holky tak moje deti jsou teda fakt prtavi. MAlej bude mit 6 let meri asi 102cm a vazi asi necelych 14kg, a mala ma pres 2 roky a ma 82cm a asi 10kg. A je neskutecne zrava, ale nema byt po kom vysoka, my jsme oba s manzelem mali. Ja mam asi 160cm a manzel 167cm. Takze tak!!! A nase dr to neresi. Ji je jasny, ze nase decka to maji hold po nas!

sarlotta
26. dub 2010

monik a budeš ho dávat do školy letos ? Nebo počkáš... já dost váhám kvůli té výšce, aby ho děti netrápili 😝 .. no ještě máme rok čas. Jinak je šikulka, počítá- do deseti sčítá a odčítá, zajímají ho písmenka, psaní....a to má 4roky... tak fakt nevím, aby se pak kvůli odkladu zase ve škole nenudil... je to těžké.

monik76
26. dub 2010

sarlotta, jdeme az pristi rok, mame odklad. Mne je jasne, ze za rok nevyroste o 20 cm, ale on neni ani zrovna moc prubojny, sice cte, pise, ale vsicni nam to schvalili, jak ve skolce, ve skole, tak i u doktorky. Pro nej to bude jedine dobre. A hlavne tim nic neztrati. 😉

sarlotta
26. dub 2010

díky monik🙂 to já mám doma čertisko, všechno ví a s každým se baví🙂)) no uvidíme příští rok 😉

safron1
26. dub 2010

Holky, nedá mi, ale musím reagovat. To, že chtějí lékaři zjisti, proč dítě nepřibírá přece není nic špatného. Diagnóza "hubené, ale zdravé dítě" by měla podle mě zaznít až jako poslední. Vždyť existuje spousta nenápadných (zpočátku) nemocí, které se projevují třeba právě nepřibíráním na váze...(celiakie, diabetes, intolerance či alergie na potraviny, metabolické choroby) Já bych byla ráda za lékaře, který nemávne rukou nad tím, že mé dítě váží v roce například 10 kg.

moravanka
27. dub 2010

safron, nespletla ses? proc by mel lekar resit 10 kg v roce?

martimarti
27. dub 2010

Safron...moje dcera měla v roce rovných 8kg 😀 ...a doktorku mám naštěstí v pohodě 😉 proč by to měla řešit, když dcera je na první pohled čilá, veselá, dobře prospívající holčička, jen je prostě štíhlejší a míň jí.
Ty nemoci, které jsi vyjmenovala, mají určitě i jiné příznaky, než jen hubenost. Myslím, že dobrá a zkušená doktorka by neprospívající dítě měla poznat hned 😉 .

safron1
27. dub 2010

moravanka, to byl jen priklad, nevim, kolik ma dite vazit v roce.
martimarti, treba proto, ze moje neter, ac cila, sikovna, vazila 12 kg ve dvou a pul letech a ted se ji prislo na celiakii. Zadna bolest bricha ani nic jineho, jenom proste nepribirala tempem jakym mela. Kdyby ji Dr. neudelala testy a neposlala na gastro (presne si pamatuji slova moji sestry - jezis, proc to dela, kdyz ji nic neni...), tak by se na to prislo buhvikdy, treba jako moji zakyni az v seste tride, ovsem uz mela naruseny vyvoj a ted v 18 letech vypada jako 12tilete dite...a to jeste stesti, ze sestra zmenila pediatra, ten prvni rikal to co vy, ze proste je jenom hubena a nic jineho ji neni.
Ja si proste myslim, co jsem psala, ze zdrave, ale hubene dite by se melo rict az jako posledni vec.

berenika39
27. dub 2010

ahoj, safron, to je docela zajímavý, co píšeš....celiakie se neprojevila opravdu jinak než nepřibíráním? musím uznat, že to je závažný onemocnění, nemá za následek jen to, že dítě je hubený, ale ovlivní celý vývoj...jen se mi nechce věřit, že by se neprojevila ještě jinak. každopádně jste měli štěstí na lékařku.

a hodně hraje roli souvislost mezi váhou a výškou, mělo by to korespondovat....

petr váží pořád tak nějak na hranici, ale ted po očkování byl oslabenej, našli mu ve střevě bakterii, která tam nemá být, měl krátký průjem a ještě ubral....

chci se zeptat, snažíte se nějak dětem stravu upravit? aby měly častěji energeticky vydatná jídla? aby jedly častěji?

u nás je zakopanej pes v tom, že prcek nejí absolutně nic, co je sladký, nechutná mu to, a pečivo je tak jako na ozdobu 😉 😉 😉 , takže komplet jídelníček jsou : hlavní jídla, polévky, mezi tím bílé jogurty, hodně ovoce,sýry - samotné. Absolutně nemlsá, nesušenkuje, nepiškotuje, žádný kaše,ještě si nekousnul do čkokolády, jen to vidí, odjede. nechápu to. nic. Já vím, že je to super jídelníček, ale tak pro mě - abych netloustla 😉 😉 😉 😉 .
On prostě nemá z čeho přibrat, všechnu energii z toho, co jí, vydá - je jak motorová myš.
Ale celkem taky už trochu plaším, ted má 11kg (20měsíců),

knobloska
27. dub 2010

Ahoj, taky s tím bojujeme, naše Ki vypadá tak na 18 měsíců, je malá a hubená. Měří 85cm a váží 11,5kg. Je v jídle vybíravá, do všeho jen ďobne, nesní ničeho normální porci.Teď přestala pít mlíko, jogurtu sní max půlku, 2 kousky jablíčka, špičku od rohlíku a tak podobně. Čokoládky jí, to jo. Má povolenou 1 Kinder čokoládku denně, jinak by se jí cpala pořád.
Bereniko já jsem četla na netu, že to není dobré jim dávat tučná jídla typu smetanové omáčky apod, teda ne pořád, že je to těžké do bříška a ony jsou hned sy\té, a dlouho po jídle nic jiného nechtějí. No nevim, u nás se jí k obědu jen polévky, rajská s těstovinama ovšem bez masa a to je asi tak všechno. Pořád dokola. Maso nechce vůbec, ani když ho sebelíp namixuju a schovám ☹ . Já sama vypadám jako reklama na hlad, chtěla bych přibrat, ale nejde to, takže já se obávám, že s tím nic nenadělám.

sarlotta
27. dub 2010

berenika u nás je to stejné se sladkostmi, prostě je nejí 😅 ale dokáže sníst plný talíř brambor a pečeného kuřete třeba, nebo talíř rajské polévky... některá jídla nejí a jiná miluje.... mě to přijde normální.
Já se snažím aby měl hlavně stravu pestrou, ke každému jídlu má kousek zeleniny nebo ovoce - aby to přijmul jako normální věc, že se jí pestře.

Knobloska zkus vařené vepřové - kosti na polévku a to maso z toho🙂 malý mi taky dlouho maso spíš plul🙂

myslím, že tučná jídla to nespraví... ale nebála bych se tvarohových sýrů i sladkých lipánků apod... čerstvých tučných sýrů, smetanových omáček s knedlíkem... beru teda 4leté dítě jako mám já🙂
Když měl 2 roky tak jsem vařila z kukuřičné mouky a mastila jen oliv olejem.

ad celiakie- to se teda dost divím... příznaky bývají daleko zřetelnější 😅 😒

sarlotta
27. dub 2010

hlavně bych dítě necpala smaženými řízky, hranolkama s tatarkou, párkama atd.... jako občas v restauraci ok... ale ne běžně doma 😉

martimarti
27. dub 2010

Safron...ne že bych ti nevěřila 😉 , ale je fakt zajímavý, že ta celiakie neměla jiné příznaky než hudenost tvojí tvé neteře 😕 to je neobvyklé. Ale je dobře, že se ta to přišlo včas 🙂
Naše Zuzanka tedy 2,5 letech mít 12 kg nebude ani náhodou. Při jejím stravování...nepije žádné mléko, jí jen bílé sladké activie a lipánky, nic jiného ke svačině nechce 😒 , občas sýr, z ovoce jen jablka, banány a hroznové víno /alespoň že tak 🙂 /, ale má ráda polévky, maso...ale jí strašně malé porce. Dřív mě to trápilo, ale teď to nějak neřeším, jídlo jí nabízím a pokud má hlad, tak si dá, pokud si nedá, tak holt hlad asi nemá 😉
Jak píše sarlotta o plném talíři 🙂 , tak u nás jíme z malých mističek a pokud sní mističkou jídla nebo polévky, tak jásám 😀 😀 😀

berenika39
27. dub 2010

knobloska, sarlotta, dík za zkušenosti.

petr nemá problém s množstvím, ale s tím sortimentem 😀 😀 😀 . hlavní jídla to je ok, celkem cokoliv, miluje polévky k večeři, husté, stojí v tom lžíce a sní plný hluboký talíř. v poledne nevím - ale je to víc než sklenička - nouzově na cestách mu ji ohřeju a je to málo. mě jde o ty svačiny - ovoce, super, dělám mu přesnídávky 😉 😉 trochu mixnu celý jabko+ celý banán, nebo 2 mandarinky+banán, dopoledne ovoce jí sám kousky, jogurt chocenský 10% celý 150g jako nic, sýr samotný, a co dál? to jsou všechno potraviny děsně zdravý, vhodný, ale fakt tak na udržení váhy....
u nás se nevaří moc omáčky,knedlíky...spíš maso s něčím, přírodní, štávy,na žampionech, brkaše, rýže, těstoviny....prostě přibírá pomaličku. achjo.

smažené a fastfood nevedem, ani my.... 😉 😉 😉 .

mayerka
autor
27. dub 2010

ahoj,
no tak celiakie, to by byla radost.
Safron1, taky jsem celkem ráda za to, že ho doktor tedy prohlédne. Odběr snad přežije, radši než něco zanedbat. Jára taky vypadá zdravě, živě, jen zjišťuju, že oproti jiným dětem dost spí, tak 17hod.denně. S jídlem tedy tak 14 dní zlobí, nechce skoro nic, ale to jsou takový období, vždycky ho to zas přejde a pak se cpe jak nezavřenej. Maso, omáčky, polívky, rohlíky, na večeři ty hutný sladký kaše, ale ani kilo z toho... Mlíka vypije minimálně 0,5l, nevím, proč prostě nepřibírá... 😠

knobloska
27. dub 2010

Bereniko no tak to je v pohodě, pěkně papá. Já do ní zase nen acpu jogurt ani náhodou. Jeden čas jí dokonce smrdělo z pusinky, měla špatnou mikroflóru ve střevech, protože nejí jogurty. No děs. Taky má občas období, že přestane skoro úplně jíst, k snídani 2 piškoty, svačina nic, oběd 3 lžíce polévky, svačina opět nic, večeře kousíček rohlíku. Z toho pak šílím. Ale nic s tím neudělám, jednou mi ruply nervy, okřikla jsem jí a ona se poblinkala. To jsem si chtěla nafackovat, takže se snažím být v klidu a tu váhu zase tak moc neřešit. Jediný čeho bych tím dosáhla je vystresovaný dítě, který má odpor k jídlu.

berenika39
27. dub 2010

knobloska, svatá pravda, taky ho nenutím...a ty snídaně, jak přes kopírák, jen tak zobe, nic moc, doháním to ovoce dopoledne, to si dává.
my jsme ted byli dva dny na infekčním, měl krev ve stolici, kvůli té bakterii, tam mi doporučili INFANT DOPHILUS

http://www.dophilus.sk/?id=21

tím se obnoví střevní mikroflora, je to fajn na dávkování, dám mu to do trošky džusu, aby to vypil najednou, po jídle....má se to dávat aspon měsíc v kuse, aby to mělo účinek, a je prý lepší ten od dvou let, i trošku před druhým rokem, že to neva, říkala paní doktorka.
Jinak taky mi tam řekli, že petr málo pije nejen tam, ale i doma, a je to fakt, občas má na jazyku takové mapičky, nebo žlutý povlak, to je prý z nedostatku tekutin, já se snažím, ale jemu je to šumák, ted jsme to fakt zlepšili, nabízím mu pořád dokla a už si zvyká, je to lepší.

Jogurty si petr zvyknul bíle chocenské a jí je denně, obarvený ochucený pozná a bléééé. Zkoušela si do bílé aktivie třeba čerstvé ovoce? A taky mě v tý nemocnici navedli na přesnídávky, obyč, pro mimča, že je to dobrý zdorj tekutiny i sváča najednou, je to fakt, a celkem mu jedou, tak mu ji ted dávám k snídani, když nechce jídlo.

berenika39
27. dub 2010

a hodně to jídlo ovlivnují zoubky, to na něm poznám, jsou to takový období...bude líp, doufám, vydrž....

safron1
27. dub 2010

martimarti, opravdu jine priznaky (zatim) nemela. Brisko ma sice vypoukle, ale sestra to nehrotila s tim, ze je hubena a je to tim padem videt. stolice taky moc neresila, jednou byly tuhe, jednou kasovite...nic vyrazne odlisneho od normalu...zrovna ta celiakie mam dojem nemusi probihat nijak bourlive (co vim, tak ta moje zakyne byla podezrivana z anorexie, byla dokonce na lecbe a nikdo ji neveril, ze proste nepribira i kdyz ji hodne - na celiakii prisli az na tom leceni anorexie a byla v seste tride) Jak jsem pak o celiakii hodne cetla a chtela o tom vedet co nejvice, nebylo vyjimecne narazit v internetovych poradnach na dotazy typu: je mi sedesat a pred tydnem mi diagnostikovali celiakii...takze za cely zivot by si jeden asi vsiml, kdyby mel hrozne priznaky. Byl jen unaveny, hubeny, nebylo to uplne ono s travenim, ale jak to vlastne covek pozna, kdyz je od mimina na lepku a nezna zivot bez nej, zdy by mu nebylo lepe?
No nic, to jen takove moji ceiiakalni okenku, skoda, ze to vypada neuveritelne, ta moje neter. ☹

sarlotta
27. dub 2010

no jo martimarti ale malý už bude mít 5 😅 ve 2 letech taky nesnědl plný talíř🙂
Jídlo je u nás boj od narození..plně jsem kojila do 8měs- nic jiného nechtěl, když nepočítám 3lžičky mrkvičky na oběd a půl jogurtu an svačinku.... takže prostě konzervativec, kterému trvá než přijde na chuť něčemu novému 😉
Te´d už to tolik neřeším- hlady dobrovolně neumře, sám si říká a jinak hlídám jídlo 5x denně.. čokolády máme furt na stole ale vezme si vyjímečně... kdyby došla kamošky dcerka tak ta tam bude sedět dokud ten košík sladkostí nesní... v 5 letech má 25kg... taky to není dobré.
myslím, že v pubertě to doženou🙂))

evi3
27. dub 2010

Moja dcéra tiež neváži veľa, má 2r 5m, asi 90cm a 12 kíl, ale "hubená" nie je, je tak akurát. Vždy bola taká, výškovo na 50perc. váhou niekde dole. Je zdravá, sem tam má rýmičku, minule sa zdala mudre bledá, tak bola na krv, ale všetko OK. Je to typ tryskomyš. V roku bola ľahko cez 8 kíl, pri narodení 2100.
Ale zase podľa mňa celkom dosť zje,čo je dobre, lebo cez deň sa nezastaví a aj spánok je strata času, a je ustálená na 11 hod. denne. S jedlom má lepšie dni, horšie dni. Niekdy nechce raňajky, niekedy večeru. Jediné čím nepohrdne nikdy je obed. Ale zase užje rozumná, tak vie, že ak nechce, tak iné nebude a o to lepšie zje potom to ďalšie. Sladkosti občas bonbónek. Na pitie jej ide Caro a obyčajná voda. Keď nemá v pohári, poslúži si z fľaše na polievanie kvetov 😉.
Podľa mňa aj stála únava, prípadne veľká spavosť v kombinácii može byť príznakom nejakej metabolickej poruchy.Organizmus jednoducho nevie z niečoho dostať živiny (chýbajú štiepiace enzýmy) a potom tá energia chýba. Aleto asi najlepšie posúdi matka, ktorá je s dieťaťom každý deň ...

evi3
27. dub 2010

A v 1,5 roku mala necelých 10 ... takže za posledný rok pribrala 2 kilká, čo je celkom pekné 😉

martimarti
27. dub 2010

Sarlotta 😀 😀 😀 ...aha, já si nevšimla věku tvého chlapečka 😉 ...tak to jo 😉

elliott
27. dub 2010

Ahojky, vůbec se nemusíš bát...🙂
Moje Markétka má 10 kg a je jí 22 měsíců !!! Byly jsme hospitalizovaní 2x, a na nic v podstatě nepřišli. Všechny vyšetření má v pořádku,krev, sono orgánů. Prostě bude drobnější....
Nechápu proč tě dr. straší, pokud normálně jí, a nemá jiné problémy, tak bych to neřešlila...10 kg v 18 měs. není nic tragickýho.
Markéta vážila v roce 7,2 kg a v 18 měs. 8,4 kg....
Podotýkám, že není žádný jedlík, ale rozhodně jí víc než některé děti jejího věku... je hodně živá, chvilku neposedí.
Zkrátka: tvému Járovi udělají komplet vyš. krve ( ze žíly, na ruce, nebo na hlavičce) + moče a možná sono orgánů.
Neboj, všechno bude OK a hlavně bude máj....🙂
držím ale každopádně palečky !

SAŠA

smardik
27. dub 2010

mayerka můj malý má 18měsíců a zrovna dneska se u dr. vážil a má taky 10,19kg a vše v pohodě, dr. říkal že přibírá a prospívá, je zdravý a naprosto v pořádku a vůbec to neřeší, jen prostě bude drobnější-bude asi po mě já mám po 2porodech 48kg a 167 cm

jakoubka
27. dub 2010

Holky,tak my jsme taky hubení.V sobotu bude mít Kubča 2 roky a 9 měsíců a má 13.3 kg a 96 cm.
A to měl ve 3 měsících skoro 7 kg 😅
v roce 10460g
v roce a půl 11340g
ve dvou 12200g
a ted 13300g
bude asi po tátovi ,ten má 176cm a cca 70kg

ria80
27. dub 2010

A nevíte,kolik by asi mělo dítě přibírat třeba za rok?Nebo za půl roku?Jaký je ten dobrý přírůstek?

berenika39
27. dub 2010

ria, nevím....ale asi je to individuální, já se řídím tím, že by prcek neměl hubnout, ono to jde v takových skocích, nic a pak najednou trochu jo...prostě by mělo být dítě veselý, aktivní, ne nápadně spavý a bud stagnovat na váze nebo přibírat. úbytek na váze bez nějaké jasné příčiny (průjem,virozy,zvracení - o čem víš, že bylo důvodem třeba přechodného úbytku váhy) bych pak řešila s mudrou.

existují percentilové grafy, kam by se děti měly vejít. základ je 100%, na kolikátém percentilu dítě je znamená, že ten počet dětí dolů je hubenějších a ted počet dětí nahoru od něj je tlustších. třeba: je na 30. percentilu - 30% všech dětí stejného věku váží min, ale 70% dětí stejného věku váží víc. s těmito grafy pracují pediatři, ale znáš to - ty neštastný tabulky. je to jen orientační.
ty grafy se dají ledaskde na netu stáhnout, dej si do google.

evinkaa
28. dub 2010

berenika39: My jsme úplně pod těmito grafy. Už to asi budem řešit. Ale přijde mi, že se malá trochu rozjedla, tak uvidím. V roce měla 7,48 kg a jen 69 cm. Na kontrolu jdeme 10.5. a pokud se nezlepšíme, budem muset prý na vyšetření. 😔 Takže mám samozřejmě strach a sleduju, co malá sní a nesní. Je to vyčerpávající. Hlavně se snažím být v klidu a nepřenášet to na prcka, to je asi hlavní. Jinak je to raubíř, chvíli neposedí a je spokojená. Tak snad bude vše v pořádku. 😉

berenika39
28. dub 2010

evinkaa, držím place, neboj, pravděpodobnost, že budou naše děti prostě drobci, je veliká. na druhou stranu - pokud ti doporučí nějaká vyšetření, ujistíš se, že je zdravá a budeš v klidu. když se něco najde, bude to včas budete mít řešení. takže já bych to vyšetření asi neodmítla.
a fakt se to hodně mění, petr aspon mívá období, kdy je nimra a někdy jí jak dřevorubec. uvidíš, ještě se budeš divit, až se rozjede🙂))