Hypotonik: dříve se staví než sedí. Není to špatně?

luculina
2. srp 2010

Ahoj, zajímalo by mě jestli máte někdo stejné zkušenosti a co na to vaše rhb. Syn (9 měsíců) se od šesti a půl měsíce plazí, neleze, nesedí, v sedu se neudrží (má zejména trupovou hypotonii, s končetinami to tak špatné není) Od čtyř měsíců cvičíme vojtovku. Od osmi měsíců jsme dostali cvik na vertikalizaci (na bříšku, s kolínky pod sebou) a asi cvičím nějak moc poctivě nebo na to malý reaguje zvlášť rychle, před pěti dny se začal stavět (při minulé návštěvě rhb říkala, že mě třeba příjemně překvapí a postaví se do roku). Mám docela dost strach, že to může mít špatný vliv na jeho páteř: obávám se, že když nemá tak zpevněná záda, aby sám seděl, pak je asi nemá ani dost zpevněná na to, aby stál. Rhb má dovolenou a na jinou nemám kontakt, v okrese ani asi jiná není. Teď nevím co s malým - na zemi už ho neudržím. Taky nevím, jestli nezvolnit cvičení, kterým ho v tom postavování se dále podporuju. A teď babo raď 😅 Třeba jen maluju čerta na zeď a když se sám postaví, tak je to o.k., ale prostě mám strach, že je to uměle vyhnané tou vojtovkou, a že postavování představuje nepřiměřenou zátěž pro jeho páteř ☹ Díky.

terezt
3. srp 2010

Ahoj Luculino. To se jako stavi na kolinka, nebo na nohy? Pokud na kolinka a snazi se lezt, tak bych se neobavala - to ma. Ale na nohy se mi to zda jeste brzo. To bych brzdila... Hlavni je, aby nejdrive (a pokud mozno co nejdele) lezl a to ve spravnem pohybovem vzorci - ruka-noha-ruka-noha.

terezt
3. srp 2010

Ale jinak, nas Vasik se taky driv zacal stavet (10mesic) a potom az lezl (11.5mesic). Stavel se v postylce o sprusle. Uz se ale posadil do sedu a v sedu se udrzel. Meli jsme hypotonii.

luculina
autor
3. srp 2010

No právě že se staví na nožičky, o cokoli - v postýlce, v ohrádc, o tatrovku, o konferák, o troubu, o dveře...Naštěstí teda většinou jde jen do kleku, na nožičky se nestaví zas tak často. Snažím se ho v tom nepodporovat, ale jeho samozřejmě nic jiného nezajímá. Kdyby to tak chtěl zapomenout 😅 Na kolínka se staví už asi dva měsíce, ale holt se všude doplazí, tak co by se namáhal s lezením, že 😠 Taky mám pocit, že je to na něj brzo, když se ještě neudrží v sedu. Chjo, možná jsme to s tím cvičením přehnali ☹

aleachim
3. srp 2010

@luculina určitě to není tím, že byste přehnali cvičení. Cvičení pomáhá k tomu, aby si dítě zapamatovalo správné vzorce pohybu. Ono sezení není pro vývoj důležitý a mnohdy si děti samy sednou až ze stoje. Být tebou, tak pokračuji v cvičení a V se od postavování snažím spíše zrazovat, nenechat ho to dělat. Moje dcerka, též jsme cvičily vojtovku, se začala stavět na nohy a ještě neseděla a bylo to ok.

Zkus se poradit v kojencích, téma cvičení vojtovou metodou. Některé holky tam cvičí opravdu hodně dlouho, tak ti určitě poradí.

luculina
autor
3. srp 2010

@aleachim díky za radu. To téma sleduju, zkoušela jsem dotaz zadat, ale zatím téměř žádná reakce ☹ K tomu cvičení: znám dítě, které mělo být hypotonické, rodiče na to s ním v prvním půlroce cvičili, no a začalo chodit někdy v deseti měsících...Jinak mě nemrzí, že nesedí, ale to, že to znamená, že ta záda má prostě pořád hodně slaboučká...Jestli se ještě můžu zeptat - to že dcerka neseděla znamená že se sama neposadila, nebo že by se v sedu neudržela?

aleachim
3. srp 2010

@luculina ona se sama neposadila a jak to netrénovala (navíc slabé záda a břicho) tak padala. Pak když si sama sedla, už seděla pěkně pevně a rovně.

onyděti cvičící vojtovku se někdy stavějí a mluví (souvisí s hrubou motorikou) dřív, právě, protože jsou trénované a umějí správně zapojovat ty svaly. Nicméně to není na škodu. Max pro rodiče, že si neužijí déle klidného období🙂.

Určitě bych nepřestávala cvičit. Kdy se vrátí vaše rehabilitační? A ještě dotaz, vysvětlí ti vždycky všechno ohledně vývoje?

luculina
autor
3. srp 2010

@aleachim Měla by se vrátit příští týden..ale je těhotná, tak doufám, že nezůstane doma úplně 😖 Jsem s ní spokojená, na co se zeptám, vždy mi vysvětlí, ale je hodně zaneprázdněná, takže naposledy jsme u ní byli před měsícem...ale nějaké stavění se jsme spolu neřešily, měla jsem pocit, že je na to dost času. Navíc říkala, že na chození má čás, že by to mělo být až mezi 14 a 18 měsícem...Určitě nechci přestat cvičit, jen jsem přemýšlela, jestli trochu nezvolnit, třeba jen třikrát denně...tak teda ne 🙂 Díky, trochu jsi mě uklidnila.

aleachim
3. srp 2010

@luculina no, ono jestli se začíná stavět, tak než bude chodit, tak to může ještě hooodně dlouho trvat. Lucka se začala stavět kolem 12m a začala chodit až teď🙂. Možná se brzy rozleze. U nás Lucka začala stoupat a lézt prakticky v jeden týden a hned na to si pěkně sedla.

Cvič pořád tak, jak máte nařízeno a v tom stavění se mu snaž prozatím zabránit. Kamarádka má podobný problém, její dítko si začalo sedat tak, že se přitahovalo o šprucle v postýlce. Samo si ještě sednou neumělo a když se takhle posadilo, tak mělo kulaté záda. Rehbilitační jí též říkala, že nemá přestat cvičit a co nejvíce se pokusit sezení zabránit. Ale úplně to neuděláš stejně, spíš ho v tom nepodporovat.

momin
3. srp 2010

@luculina podle me mimco dela jen to na co je pripravene...
Pokud maleho do toho stoje nedavas a dostava se tak sam je to v pohode.. urcite.
Vzdyt to nejde mu v tom branit.. co chces dela?chodit za nim a vzdycky kdyz se postavi ho polozit? 😕

momin
3. srp 2010

@aleachim vazne? 😀 😕 To bych nikdy nedelala...

aleachim
3. srp 2010

@momin jestli se na nohou ještě neudrží, tak by ho položit měla, nebo by si mohl ublížit. Pokud jde o to bránění, tak je to myšleno tak, že když se bude plazit k židli, tak ho zabavit, aby šel dělat něco jiného.

S tím posazováním jsem to myslela tak, že když si nesedne správně, ale jen se do sedu přitáhne, tak přetěžuje přímé břišní svaly a šikmé se pak málo vyvíjí. Do budoucna jsou pak z toho rozestouplé břišní svaly, což vypadá dost nehezky a má to 80% žen s vypouklým břichem.

momin
3. srp 2010

@aleachim kdyz se na ty nozky stavi tak se na nic asi nejakou tu vterinu odrzi ne.... 😅 😎
maly taky ze zacatku padal nez se na nohach poradne udrzel-to je normalni snad ne?! A ze se o neco pritahuje aby se postavil taky..prece nezacne stat hned sam od sebe bez opery..

luculina
autor
3. srp 2010

@aleachim Ale on se pak udrží, samozřejmě s oporou nebo držením za něco...je to zvláštní, ještě dejme tomu před třemi týdny působil dojmem, že nemá nožičky (když se ho mudr na ně snažila postavit, tak je měl pořád skrčené), ateď v nich má takovou sílu, že se postaví (podle mě správně, z kleku, předkročí jednu nožičku, navíc mám radost, že někdy pak stojí na ceých chodidlech, ne jen na špičkách). Jenže on je takový vykuk...do sedmi měsíců mu v trakčním testu padala hlava jako novorozenci, a pak najednou ze dne na den se začal vzorně přitahovat s hlavou předkloněnou 😎 Tak možná pak na nás hrál, že nemá nožičky a teď, že neumí sedět 😀 On dokonce ani moc nepadá...ze začátku se bezstarostně pustil, nebo se natahoval pro něco a spadl do strany, ale teď je fakt šikovný, přechytává se, natahuje pro věci...

momin
3. srp 2010

@luculina noo tohle je podle me normalni vyvoj....
Stavi se uplne predpisove.... 😎 je vice deti ktere nejdriv staly az pak sedely...
Najdu nejake tema....
Daniel stal na spickach strasne dlouho a jeste k tomu se zvedal tak blbe ze sem si vzdycky myslela ze si musi vykloubit kotniky.. 😒 nepodkladal si tu nozku-tak jak to ma byt-tak sme ho to ucili....
myslim ze staveni se v 9 mesicich neni nijak extra brzo..my stojime od 8..😉

aleachim
3. srp 2010

@luculina
@momin určitě to není nijak extra brzo. Ono od pc se to špatně posuzuje, to by měla vidět rehabilitační. Děti se vyvíjí ve skocích, takže je klidně možné, že dlouho, dlouho nic a pak je velký vývoj najednou.

Jak popisuješ to stoupnutí si, tak to dělá dobře. To, že nesedí nevadí, to pro vývoj opravdu není důležité a některé děti si sedají až ze stoje.

Jestli ti příjde, že si stoupá, tak jak má, tak nevím, co vlastně řešíš. Měla jsem pocit, že se nějak vyškrábe do stoje prakticky z lehu, proto jsem psala, že bych se mu v tom snažila bránit.

Mom, ty máš zdravé dítě, které má tonus v pořádku a nemuselo nikdy rehabilitovat, to se pak nedá posuzovat s dětmi, které mají nějaký problém. U nich je pak třeba i více dbát na neporušování nařízení rehabilitačních pracovníků, aby vbudoucnu děti neměly nějaké problémy s páteří, ap.

aleachim
3. srp 2010

@momin mimochodem já jsem v 10m chodila a v 12m lyžovala. Jenže jsem měla ukázkový vývoj.

momin
3. srp 2010

@aleachim s tim s tebou souhlasim ze by to mela videt rehabilitacni..
Pisu jen svuj nazor-podle toho co pise
@luculina vypada ale fakt vsechno normalne a v poradku.....

aleachim
3. srp 2010

a já zas píšu, že bez konzultace s rehabkou, bych neukončovala a ani neomezovala cvičení. Zbytek je na posouzení podle toho, jak to vypadá. Pochopila jsem to tak, jak jsem psala výše, pokud to je tak, jak následně popsala luculina, tak bych to neřešila, cvičila a až to bude možné zkonzultovala to s rehabkou.

momin
3. srp 2010

Taky tak.... 😉

luculina
autor
3. srp 2010

Asi jsem to celé zamotala já ☹ Problém nevidím v tom, že by si stoupal špatně, ani obecně v tom, že by na to neměl věk, ale v tom, že si myslím, že by dítě mělo zvládat různé věci postupně, v našem konkrétním případě mám obavu, že nemá dost pevná záda (což vyvozuju z jeho neschopnosti udržet se v sedící poloze) na to, aby byl ve vertikální poloze. Beru to jako paralelu s tím, že dítě nemá být posazováno, dokud samo nesedí, tj. dokud nemá svaly kolem páteře natolik zpevněné, any mu páteř držely (aspoň tak to já jak laik chápu). Takže dokud nemá tyto svaly zpevněné, bojím se, že mu stejně jako sed může škodit i stoj, byť by se do něj dostal sám (za pomocí vojtovky). Kdyby nebyl hypotonik, a necvičil, tak tyhle věci neřeším, protože bych se držela toho, že se dítě vyvíjí přirozeně a nemůže si tím škodit, ale jelikož hypotonik je, navíc jaksi "nestejnorodý" (především na trupu), tak mi to zkrátka dělá vrásky....je mi líto, jestli jsem to psala nějak zmateně 😒 Samozřejmě to budu konzultovat s rhb, jakmile to bude možné...jen jsem chtěla vědět, jestli nemá někdo stejné zkušenosti...každopádně moc díky za odpovědi.

lena27
3. srp 2010

PAvlík si sám sednul a nespadl až ve 13 měsících. nejdříve začal sám chodit a týden na to si sám sedl. do té doby seděl jen na kolínkách. doktorka říkala, že nemá zpevněný zádový svaly. nijak jsem to neřešila, jen v kočárku jsem ho dávala do té polohy pololeh polosed, aby viděl. úplně do sedu jsme ho nedávali. a sám se postavil asi v 8 měsících, takže mu trvalo skoro 5 měsíců než začal chodit

aleachim
3. srp 2010

luculina, zkusím to rozebrat a snad se dobereme k nějakému závěru 😉

1) vojtovkou dítěti, když ji cvičíš správně a pod dohledem/konzultacemi rehabilitace nemůžeš uškodit, protože vojtovka (tak jak jsem to pochopila já) je založená na tom, že tělo učí prostřednictvím cviků určité stereotypy, tak aby se zautomatizovaly. Nicméně dítě ani při cvičení vojtovky nezvládne udělat nic, na co dítě není připravené, protože vojtovka učí ty stereotypy, nicméně nervová soustava dozrává prostě svým tempem. Proto se třeba během vývoje přidávají další a další cviky, protože když dáš třeba cvik na kolínkách pro 2měsíční dítě, tak ho budeš zbytečně trápit, neboť není na lezení připravené.

2)sezení pro vývoj dítěte není vůbec důležitý, proto to ani na rehabilitaci nijak nesledují. Důležité je lezení a chůze. Ve vašem případě by bylo optimální, kdyby prcek nejdříve lezl a pak se stavěl a chodil a dokonce si myslím, že rehabilitační bude chtít, aby si ho podporovala v lezení a ne v chození. Ale ono obcházení nábytku je považováno za tzv. vertikální lezení nikoliv za chůzy. Jestli sedí nebo ne, není nijak rozhodující. Spousta dětí, jak jsem psala, si sedá a stabilně sedí až potom, co už se dostane do sedu. Ony si to musí děti vyzkoušet, aby to zvládly a jestli ty (správně) ho neposazuješ, nemá to nacvičené a v sedu se neudrží, nicméně to neznamená, že by to nezvládl. On pouze nezvládá se do toho sedu dostat a to jak jsem psala není vůbec důležité.

3)Jestli se tedy do stoje dostane sám a správně, nechala bych ho být, protože je na to zřejmě připraven. Jen bych ho nadále podporovala v tom, aby se rozlezl a cvičila vojtovku podle pokynů.

pacesova
3. srp 2010

luculina-aleachim to napsala velmi dobře.My jsme také hypotonici.Bohužel necvičíme od narození,byli jsme dle neuroložky OK.Až po aplikaci hexy jsme začali stát.Takže vojtíme od pátého měsíce a máme,co dohánět. Malému byl rok,byl dříve-takže teď jakoby roční.Pokouší se lozit.Chvíli se udrží na čtyřech,ale vše s mou pomocí a neustále ho motivuji.Proč,ale píši. Na kolínkách ho to také neba jak může,tak stoupne na špičky a čučákuje.Moje rehabka mi to zakázala,tak ho nutím na kolínkách.Já si myslím,že mozek by už chtěl a ví, že by se měl rozběhnout,ale svalíky na to ještě nemají. Tak zdar cvičení a hodně trpělivosti.

luculina
autor
4. srp 2010

@aleachim Díky za odpovědi. S malým cvičím dále jak jsme s rhb domluvený a uvidím co na to naše vstávání řekne. Mimochodem, dnes se na chodidla dostal jen několikrát, jinak jen klečel... Tak já si budu říkat, že umí sedět, jen o tom nikdo neví. A pak nemusím mít žádné obavy ze stavění 😎 S tím lezením je mi to jasný, jak rhb, tak neuroložka mi už nějakou dobu říkají, že už to přijde, ale měly by to říct tomu našemu prďolkovi... 😉 To s tím vertikálním lezením je dobrý, to jsem netušila.
@pacesova Taky díky. Chtěla jsem se zeptat - to stavění vám rhb zakázala proto, že se stavěl špatně - na špičky, nebo prostě obecně proto, že by měl zatím jen lézt? Jinak držím palce, ať se brzy pořádně rozlezete, cvičení zdar.

pacesova
5. srp 2010

@luculina-neměl by prý kvůli hypotonii přeskočit žádnou etapu-takže lezení, sed, chození.No, je to o makání a trpělivosti.Dnes už máme odmakáno, takže gaučing.ALe zítra cvíču, zdar.

luculina
autor
12. srp 2010

@terezt
@aleachim
@momin
@lena27
@pacesova
Všem díky moc za odpovědi. Abych to nějak uzavřela: včera jsme byli na rhb, byla spokojená, říkala, že pokud se staví sám, je to v pořádku. Zkoukla, jak to dělá, konstatovala, že mu jdou zádíčka trochu do kyfózy 😒 ale jinak že to vypadá moc hezky. Na sed teda podle těch polohových testů zatím nemá, ale se stavěním to nesouvisí. Ukázala mi, jak ho motivovat k lezení, a dala naději, že pokud poleze, tak bychom mohli se cvičením skončit 😕 Takže ještě jednou díky, vojtění zdar!

martinaho1
12. srp 2010

Ahoj,. asi dam hooodne hloupou otazku, ale kdo Vam naridil nebo doporucil cvicit Vojtovku? Mne jedna pani na plavani kojencu rekla, ze je maly hypotonik, ale jinak mi to nerekl nikdo, ani lekarka ani rehabilitacni a u neurologa jsem nebyla.Tak mne napadlo, jestli jsem neco nezanedbala, chci jen vedet co Vas k tomu vedlo. Dekuji za vsechny odpovedi. Malicky ma 6,5 mesice a pretaci se na brisko i na zadicka a plazi se, nechodi po 4 ani nesedi.

aleachim
13. srp 2010

@martinaho1 vojtovu metodu by měl nařídit neurolog. Dost často pediatr pošle dítě k rehabilitačnímu lékaři a tan vojtovku předepíše. Podle mého názoru by ale měla předcházet konzultace s neurologem.

monulkab
16. čer 2012

@pacesova ahoj, nám se taky zastavil vývoj po očkování, respektive pravděpodobně po třetí hexe dohromady s prevenarem, tobě to doky přiznala že to je tím? náš doktor to furt zapírá a zapírá, že to s tím prý nesouvísí, ale naše rehabka má jiný názor

hanula11
20. srp 2015

Mám hypotonika - vnoucka, teprve čtyřměsíčního, shanim dostupné informace o této chorobě už teď.
Jak vaše děti pokračují ve vývoji @monulkap, @pacesova, @aleachim, @masrtinaho1 ...?
Díky za každé info a pisnuti. 🙂 😵