Hysterické záchvaty vzteku u skoro 4letého chlapečka

dilemma
9. dub 2013

Mile maminky rada bych vas timhle pozadala o radu, Nas Martinek poslednich 14 dni trpi silenymi vylevy vzteku, vzdy chytne ,,zachvat´´ pokud se to tak da nazvat vybuchne a pak je z toho sileny hystericky plac a po nem ho dam spat a on uplnym vycerpanim hned usne.. v poslednim mesici se to stupnuje je to i 1x za tyden.. nevim si s tim uz rady zatim mi to dela jen doma jestinny stesti udelat to nekde na verejnosti tak nevim jak bych si poradila.. ted to delam stylem necham ho vyrvat a vybit si energii a pak ho chytim aby se sklidnil a pozdeji odnesu do postele aby se vyspal kdyz se probudi tak je jak vymeneny uplne v pohode s dobrou naladou...
Take me napadlo jestli to nema treba s unavy od roku mi odpoledne nespava ted si sem tam lehne a prospi se...
Nas posledni hysterak probehl v sobotu kdy vzteky zacal nehtama jezdit po koberci az tak ze si je zalomil skoro v mase:-/ Nevim jestli bych s nim nemela zajit nekam k dr ale spousta lidi kolem mi tvrdi ze je to v tomhle veku normalni:-/ dokonce i maminka ktera ma syna autistu takze asi neco zkusenosti s problematikou deti ma...
Poradite prosim jetsli mate s timhle zkusenost nebo mate takovyhleho nervaka doma???

lv
9. dub 2013

@dilemma nejsem odborník, přisuzovala bych to období vzdoru..on sám neví, jak si se svou naštvaností, tím, že chce něco jiného než mámá /jiná autorita/, tak si to vybíjí takto..t únavě bych připisovala velký vliv, pokud nechce vyloženě spát, tak ať si jen odpočine, prohlíží knížku..zus s ním probrat večer, až si spolu třba lehnete, co se mu za den líbilo a nelíbilo, a řekni co se líbilo /zdůraznit/ a trošku nelíbilo tobě..bude to znít tak, že tomu nerozumí, ale myslím, že u nás to trochu zabralo..

adrianka1712
9. dub 2013

Ja si myslim, ze to nebude len obdobie vzdoru. Nas syn to zacal tiez robit ked mal cca 3 roky, bol to vzdy hystericky rev, aj susedia sa ma pytali, co mu robim. zacal zurit, ked bol unaveny, casto to robil aj vecer. Teraz ma 5 rokov a je to este horsie. silno dupe nohou do zeme a bije nas. Riesila som to aj so psychologickou, ale vraj to mame nejaku dobu nechat tak, a ak nenastane zmena, mame prist znovu. Je strasny nervak, nahneva ho kazda malickost. ale to len vtedy, ked by chcel spat, ale proste nevie co zo zvysnou energiou, alebo neviem ako to nazvat. Potom zaspi ako mimino. Drzim palce, aby sa to aj u vas nestupnovalo a aby to bolo naozaj len "prechodne".

lucyvivien
10. dub 2013

nemože to byt hyperaktivita? Tieto deti bývaju velmi výbušne, všetko ich rozhodí, atd..poznám jedneho takeho chlapca a naozaj treba mat vela trpezlivosti ..

evulinkab
10. dub 2013

@dilemma Já myslim, že je to normálni.Děti maji sem tam obdobi, kdy jsou klidnejsi a období, kdy se vztekají nad míru často.Muj syn(také 4 roky) to tak má také.Jednou má obdobi, kdy se vzteká kvuli každe hlouposti a pak se to na čas uklidní a je zlatej🙂Oni si už uvedomuji svou osobnost a chteji ji prosadit...

dilemma
autor
10. dub 2013

@lucyvivien no tohle me taky napadlo uz asi pred rokem jestli neni hyperaktivni sladkosti jsme vypustily ale jak to zhistit odborne? nebo spis kam zajit aby se to zjistilo kolikrat vydrzi blbnou vice jak vsichno okolo nej.. zhruba kolem roku sem na to myslela...

dilemma
autor
10. dub 2013

@adrianka1712 @lv holky dekuji za nazor a rady.. neco na nem urcite vyzkousem ale je to s nim hrozne tezky..:-/

napolitano
10. dub 2013

@dilemma Ahojky bohužel to znám taky,dcera 3,5roku,ječí jak když jí vraždím(brzy se stane),mlátí všechny okolo a když jí zabráním mlátit sourozence začne mlátit sama sebe v PPP mi poradili:nechat sourozence ať si to vyřídí sami mezi sebou a když to předvede přede mnou tak ji nechat samotnou odejít nebo ji dát do jiného pokoje,trochu to pomáhá,začali jsme před 14 dny,ale jsou to nervy a mám co dělat abych jí nenařezela(a to nejsem bicí tip),mám jí prý hlavně hodně mazlit.Držte se 🙂

lucyvivien
10. dub 2013

ja myslím, že sa to rieši najskor cez pediatra a on dalej pošle k odborníkovi, psychologovi a pod. Pokial by pedieter nezdielal názor, že sa može jednat o hyperaktivitu , trvaj si na svojom a žiadaj o odborné vyšetrenie
http://rodina-deti.doktorka.cz/hyperaktivni-dite/ http://ona.idnes.cz/co-delat-kdyz-mate-hyperakt...

naomi6
10. dub 2013

Také se přidám. Dceři jsou sice teprve dva, ale také nám to často dělá. Je velmi citlivá a všechno ji rozčílí. Třeba nesnáší mytí vlasů, to jsou příšerné scény, že se až stydím před sousedy. Musejí si říkat, že ji snad týráme. Také jsem si všimla, že odpoledne to bývá častěji. Už mi totiž po obědě od těch dvou let nespí, tak si myslím, že únava v tom může hrát roli. Hyperaktivní teda určitě není. Ptala jsem se na to pediatra a říkal, že je to naprosto normální období vzdoru a ať ji k psychologovi zbytečně nebereme. Budu mu teda věřit. Držím nám všem palce, abychom se z toho nezcvokli 😉

maximka33
10. dub 2013

Máme to podobně, poslední měsíc se Martínek hodně vzteká, i kvůli blbosti. přičítala jsem to tomu, že jsem těhotná a on se cítí ohrožený, ale nevím.. je to dost nepříjemné, brečí a křičí a není k uklidnění..

denymac
17. čer 2014

@adrianka1712 dobrý den, čtu si Vaší reakci z loňského roku. Máme doma to samé s dcerkou. Teď je jí 5let. A nevíme si s ní už rady. K psycholožce chodíme, ale asi budu muset změnit. Nebo prostě je chyba v nás, že nevíme, co na ní. Nejde to hodinu po dobrém, pak vybuchneme i my a dáme jí na zadek. Vím, že jsme si tím jen maličko ulevíme my, ale pro ní to dopad nemá žádný. Jak se po roce změnil Váš synek ? Děkuji za informaci. Denisa M.

dilemma
autor
2. srp 2014

@denymac no zachvaty vzteku nas nastesti presly ted mame spise obdobi kdy si vsechno vyberecuje nebo se o to snazi a je to celkem o nervy ale porad lepsi neu ten vztek.. uz se ho naucil celkem ventilovat ne vzdy ale aspon se trosku snazi🙂

eimmy
2. srp 2014

chce to nastavit jasná pravidla a na těch striktně trvat.od té doby neznám hysterii- pokud tedy není přetažena. u nás zabralo počítání 1,2,3, při 2 už dělá co po ní chci a když to dojde ke 3 dostane přes plínu a klidně jí nechám trucovat a řvát a odejdu do jiné místnosti, vždy pak za mnou přijde že bude hodna. znám spoustu matek co si nechají skákat pohlavě a děti se válejí v obchodě ale je to jen a jen o výchově. unás znamená ANO skutečně ANO a NE skutečně NE.

denymac
3. srp 2014

@eimmy Dobrý den, počítání už na ní nezabírá, hysterčí u počítání ještě víc, sedá na zadek a drží si ho řve. Takže neudělá vůbec nic, co požadujeme. Do pokoje, kde se má uklidit, jí musíme odtáhnout, ale zavřít za sebou nenechá, skáče a věší se na kliku, že zavřít nechce. Když už za ní zavřeme, kope do dveří a snaží se dostat ven. Počítání do 3 na ní platilo, tak do 3let. Za psycholožkou zase zajdeme, máme videa, aby viděla, jak se chová. Všem přeji pevné nervy, nemají to ty děti a ani my jednoduché, ale zvládneme to. Držím palce !!

fidule
28. lis 2014

Mám dost uvztekaného syna, tak jsem taky hledala různé možnosti. Rozhodně doporučuji 'Výchova nevýchovou'. Ohledně psychologů, každý má jiný pohled, co vím od kamarádky, co má autistu. To, že natočíte, co dělá při vzteku ale neobsahuje to, co bylo předtím a taky to, co děláte vy. Tím chci jen říct, že je to neúplné. Jinak u nás zabírá jen to, že se pak pomazlíme. Nicméně hlavní věc řeší princip té výchovy nevýchovou 🙂 A rozhodně to není způsob, jak nechat dělat dítě to, co chce.

lukas85
27. únor 2015

Ahoj, řešíme něco podobného. Syn má problém, nekonečný pláč - ranní probuzení do školky - pláč, snídaně - pláč, pití čaje - pláč, koupání - pláč, prostě absolutně u všeho....poradíte mi někdo?? Jak a co s tím ??

amalka74
9. čer 2016

@denymac
Dobrý den, vím, že trochu času uběhlo, ale chtěla jsem se zeptat, jak Vám to dopadlo? Poradili Vám? Našli jste způsob, jak to zvládnout? Mám skoro 4letou dceru a její záchvaty hysterie nemají hranic, hlavně, když je přetažená, unavená, to s ní nikdo nehne...může to být i odpoledne, takže se to moc ovlivnit nedá... scény tropí kdekoli, počítání zabírá jen, pokud není "přetažená", v opačném případě vydrží řvát i přes 10 minut a je úplně "v tranzu" nepomáhá ani po dobrém, ani po zlém, ani odpoutání pozornosti... zatnu zuby, čekám, až to přejde, ale je to hrozně vysilující a říkám si, jestli je to opravdu "vzdor" nebo něco podobného... ona mi pak většinou padne na ramena a usne nebo jen odpočívá... vůbe nevím, co s tím, ale po doktorech se mi ji vláčet nechce, byli jsme jen na neurologii, a tam nic nenašli...docela se jich bojí... bohužel...

denymac
19. črc 2016

@amalka74 Dobrý večer, omlouvám se za hodně opožděnou reakci. Musím Vás uklidnit, vše potřebuje svůj čas. Dcera bude mít v prosinci 8let a už si ani skoro nevzpomeneme na ty záchvaty, co nás tak vytáčely. Držím palce, ale přejde to. Jen trpělivost a pevné nervy. Nedráždit a pokud možno ignorovat. Nevšímat a ona zjistila, že jí nikdo pozornost nevěnuje. Držím palce a zdravím. Denisa

amalka74
19. črc 2016

@denymac moc Vám děkuji za reakcí..budu se snažit co nejméně reagovat..snad ji to brzy přejde .. pěkný den

urtica
19. črc 2016

@adrianka1712 Psycholožka souhlasila i s tím, abyste ho nechali, aby Vás bil??

danarovenska
29. zář 2016

Dcera dnes skoro 4 roky, má histeráky dost často, třeba 1x za den. Když byla malá, začalo to nočními běsy, nakonec se z toho vyklubala houpající taška, nesmí se houpat, taška, nic, a dnes je to cokoliv co jí zrovna přelítne přes nos, co nemá pod kontrolou, že ji upadl klacek, že něco vyhodila do koše a že to chce, že doma zapomněla klíč a chce se pro něj vrátit, že chtěla něco dokončit, že chtěla být v té postýlce první. Je fakt že dost neposlouchá, u slova NE je vždycky dost husto - mě samotné je to nepříjemné, a hledám kompromis, dohodu. Ale jako osobnost je hodná, srdečná, usměvavá, zpívá, skotačí, je fakt šťastná. Ale neumí zaměřit pozornost na delší dobu, například: jíme, tak aby neodbíhala, je třeba aby se oblékla - a ona si hraje... někdy si v té výchově přijdu ztracená, někdy mám sílu ji vše vysvětlovat, trvat na svém, někdy si říkám, že mám těch požadavků moc, a omezuji ji. Když přijde záchvat, rudne, prohýbá se v zádech a má ječák, že je to šílený, a mě samozřejmě praskaj nervy, často na ni taky řvu, zlobím se, odmítám jí, tlačím na ní s rychlostí v oblíkání, nevztekej se u toho... Autoritativní přístup nefunguje, nejvíc se zlepší bohužel strachem z čerta, anebo odvedením pozornosti, nikdy ne ale vysvětlením, pak i sama si někdy přijde na řešení situace, třeba, že si ten klacek vykouzlí. S různýma situacema si nevím rady, když mě praští, že se zlobí, nechci jí to vracet,přijde mi to jako blbej příklad. Ale poslušnost ze strachu mi není blízká, a ani nefunguje. Ani věčné podmínkování, když ty uděláš toho, bude toto...
Chci s ní být kamarádka, chci si s ní rozumět, ale přijde mi že ji jen peskuju, to dělej, tohle nedělej. A s histeráků mám pak náledu celej den na nic.
Těžko radit, je to jen útržek.