Hysterický večerní pláč 3,5m kojence. Zbavíme se ho?

jitka90
13. únor 2011

Ahoj,
obracím se na zkušené maminky. Moje dcera 3,5 měsíce, začala asi před měsícem a půl každý večer před posledním krmením hystericky brečet. Klasicky spí po obědě od jedné do páté v kočárku, pak se nají (je na umělé výživě), hrajeme si, koupeme kolem sedmé. Pak dostane svůj večerní pláč, i když nosíme na rukou, v klidu, houpeme, atd. Nic jí nebolí, nechybí, prostě se vzteká. Poslední krmení je někdy od osmé do deváté, abychom dodrželi tříhodinový odstup kvůli trávení umělého mléka. Po nakrmení sama usne v postýlce a spí většinou do páté ranní. Byla bych vděčná za jakoukoli radu, co by mohlo být špatně, že tak pláče. Děkuji.

dana3262
13. únor 2011

@jitka90 ahoj, ja myslim, ze to neni nic neobvykleho. Zpracovava vjemy, co mela za cely den. 🙂

eloana
13. únor 2011

🙂 ahoj jitot o je uplne normalni my to v tomto obdobi meli take -to prejde
pozdravuj doma🙂)

mkr
13. únor 2011

myslím si to samé co Dana, měli jsme to takhle s neteří každý večer brečela, je to hrozné pro tebe jako pro matku, ale nic s tím asi neuděláš, ono to přestane samo 🙂 jak píšeš nic nepomáhalo nosení, zpívání atd. tak jsem jí pak položila do postýlky, ona se vyplakala a byl klid 🙂

apollo11
13. únor 2011

@jitka90 pokud "nic nezabírá", důvod může být, že je přestimulovaná, unavená, zvlášť po koupání.. Zkus trochu sladit čas posledního krmení a dát ji spinkat o něco dřív 😉

jitka90
autor
13. únor 2011

Děkuji za všechny odpovědi🙂
@apollo11 to už jsem udělala, měla večerku před desátou, teď chodí spát po půl deváté, ale stejně to nepomáhá. Včera jsem ji měla na kolenou, povídaly jsme si a z ničeho nic začala plakat, to stejné je, když je v postýlce nebo u někoho. Asi je to přestimulováním, ale dřív neusne, protože sama usnout neumí, jen po tom posledním jídle.

simonceli
13. únor 2011

Ahoj, malá měla to samé..... akorát, že třeba jeden večer neplakala a tři zas jo. A dokola. No a než abych jí nechala plakat, tak jsem jí dala spát k nám do postele a byla tam klidná.

weri1
13. únor 2011

přejde to, my to měli také

apollo11
13. únor 2011

@jitka90 hmm.. možná i ta půl devátá může být poměrně pozdě, na takhle malé miminko. Dřív neusne, protože je správně zvyklá, že přijde ještě jedno krmení, ten rytmus si dobře pamatuje. Zkusila bych tohle a hodně zklidnit večerní podněty, ale tak, aby byla zachovaná pravidelnost.. ale samozřejmě důvod může být i jinde, to těžko posoudit.. může to být dočasné 😉

boruuvka
13. únor 2011

@jitka90 a co zkusit dát jí odpoledne najíst místo v 5 ve 4 (i třeba jí vzbudit) a pak v těch 7 vykoupat, hned nakrmit zklidnit a dát spát. Protože se mi zdá, že ten večerní rituál, který se všeobecně hodně doporučuje máte moc dlouhý (od vykoupání v 7 k jídlu v 9). Zkusit jí opravdu dát napapat po koupání a dát spát.

bombero
18. lis 2011

zdravím, máme stejný problém ... je to únavné a vyčerpávající, neumí usnout sama. Prosím poradťe ... někdo radí nechat vybrecet podle té metody přesně dodržovat příchody k postýlce, ale ona řve strašně, pak už i kašle, špatně se nadechuje ... každý večer uspáváme, a nikdy to není stejné - někdy usne u prsa, někdy v domácím kočárku a někdy zabere houpání v ruce ☹
za každou radu budu vděčná

dlabinecka
18. lis 2011

@bombero Ne ne!! Nenechávej vyřvat!! Moje malá byla taky poděs - ta usnula jedině houpáním na míči, pak jsem jí položila do postýlky, seděla u ní, hladila, povídala, tišila, zpívala, nahazovala milionkrát dudlík a nakonec se povedlo!! Ze začátku jsem tam s ní seděla třeba hodinu, ale pak se to zkracovala, v cca půlroce začala usínat bez problémů sama 😉

jankadudova
18. lis 2011

@bombero Tato metoda neznamena "nechat dite vyrvat". Doporucuju knizku Kazde dite muze dobre spat. Nejde tu metodu popsat v jedne vete. Ale fungujue to i kdyz zacatky jsou krusne..

bombero
19. lis 2011

@jankadudova
Děkuji ... už jsem si ji stáhla 🙂 tak uvidíme, to zase byla dneska noc ☹

brisalek
19. lis 2011

My jsme to meli taky, uz ani nevi, kdy to preslo🙂. Muzes zkouset upravit rezim, aby byl pravidelnejsi...Ale myslim, ze je to opravdu vyzrava nervova soustava a asi se s tim neda moc delat. Bylo to silene od asi 5 hodin vecer plakala a chtela byt jen u prsa, usinala treba i v deset vecer po neustalem placi (noseni cucani...), pres den moc nespala, tak asi byla unavena, ale neprisla jsem na zpusob jak ji "donutit" spat vic nez 3x 20 minut pres den. Myslim, ze to bylo lepsi az tak kolem 6 mesicu, ale to uz zase vstavala xxx krat v noci. Ale kolem 13 mesicu se to vsecno zlepsilo (spala dobre pres den i celkem v noci), ale v 18 uz zase prestala spat pres den🙂. Prezit se to da, rychle to utece a i potom rychle zapomenes🙂.
Plakat bych ji nenechavala, myslim, ze potrebuje tvoji blizkost.

luciebx
19. lis 2011

ahojky.. taky si myslim ze je mala unavena a mrzuta.. zkus koupat treba uz o 7 aby bylo mimi o pul 8 nejdele v postylce.. podle me 9 je dost pozde na mimi..

maiasou
21. lis 2011

Ahoj, ja si precetla tenhle krasny clanek http://www.forumzdravi.cz/clanek-75-psychologic...
a tak trochu jinak jsem se zacla na nas vecerni plac divat. Jakmile jsem male dala tu pozornost a poradne ji jako kdyby vyslechla, co se zalovala, tak to do tydne v podstate preslo.
A taky se priklanim ke zmene rezimu, jestli to pujde, koupat tak po seste a kolem sedme jit spinkat, do te pul osme treba uspavat.

lecijasek
22. lis 2011

Ahoj tak tímhle jsme trpěli taky. Říkala jsem tomu večerní běsy... Vyzkoušeli jsme leccos... Zavinování, šum, houpání na míči, v autosedačce, vožení v kočárku... Zkoušela jsem upravit režim, ale to nezabíralo, protože když jsem jí dala spát dřív, tak se stejně cca okolo půl deváté probudila a začala brečet a vydržela klidně až do 2 do rána. Do půl roka jí to přešlo. Postupně se zkracovala doba pláče, že už si pobrečela jen třeba hodinku. Hodně se to zlepšilo poté, co jsem se vyprdla na zavádění nějakých režimů a nechala to na ní. Ne že by pak nebrečela, ale byla klidnější. Ona je od mala spíš sova, takže jí naopak asi nervovalo, že jsem se snažila, aby šla spát brzy. Sama si určila, že chodí spát okolo desáté, po změně času se posunula na devátou. Vím, že pro hodně lidí, je to pozdě, ale ona je tak spokojená. V pohodě potom usne a spí až do osmi do rána 🙂

pveronika
4. led 2012

Ahoj, jsem ráda, že můj syn (2měsíce)není jediný, který takhle hystericky křičí. Je to zlatý dítě, ale jak je večer, tak to začne. V sedm se koupeme, potom hned nakrmím, Jiřík usne u prsa, ale jak ho přemístíme do postýlky, už to začne. Nejdříve jsem ho uspávala houpáním, spal s námi v ložnici. Ale uvědomila jsem si, že ho tím možná jen rozmazlujeme. Rozhodla jsem se , že ho uložíme do postýlky a a't se vykřičí. První noc křičel asi dvě hodiny a potom únavou usnul, potom už usínal s hodinovým křikem...někdy dýl. Dnes jsem četla různý názory a jedna mamina tam psala, a't zkusíme mimčo zavinout tak, aby se nemohl ani hnout, aby koukala jen hlavička a dát mu dudlika. Ted jsem to udělala, malej párkrát kniknul a spí jak dudek. Takže na tom asi opravdu něco bude 😉

sshiva
5. led 2012

ahoj maminy, máme podobný problém..malá doteraz nemala vobec problém zaspať, po nakojení som ju len preložila do postieľky a tam vydržala krásne až do 3h rána. Lenže posledných pár dní/týždňov odmieta sama ležať v postieľke, hystericky plače a budí sa niekoľko krát za noc, má strašne plytký spánok ☹ Zaspí len na rukách. Vobec netuším prečo tá zmena, rada by som jej nejako uľavila, nemám ale srdce nechať ju vyplakať niekoľko hodín...podľa mňa to nemá cenu Čo by ste mi poradili?

smiska
26. led 2012

S

smiska
26. led 2012

@sshiva Sshivo, jak jste na tom? Taky máme ten samý problém. Honzíkovi budou brzy 3 měsíce a asi před týdnem to začalo. Přes den je v pohodě, ale po koupání (kolem 7 h) spustí strašný, hysterický pláč. Rudne a zajíká se, sotva popadá dech. Chce se mi z toho vždycky brečet taky. Trvá to tak 5 minut (než ho osuším, obléknu a zvednu do náruče). No a poslední krmení je taky děs. U prsa se vzpouzí, dvakrát si cucne, odtrhne se, brečí, pak se zas přisaje a tak dokola. O postýlce ani nemluvím. Jakmile ho tam pak položím, spustí. Nejdřív kňourá, tak ho chvíli nechám a pak začne plakat. Takhle je to prakticky do dalšího krmení a pak většinou usne. Taky přemýšlím, že bych ho zkusila nechat vyplakat, ale vůbec se mi do toho nechce. Myslím si, že je na to ještě malinký. Mělo by se prý s tím začít až tak po půl roce. Včera dokonce spal s námi v posteli, už jsme nevěděli, jak ho uklidnit. Dneska ho zkusím pevně zavinout, tak uvidíme, jestli to zabere.

romcovaklarka
26. led 2012

@smiska Ahoj, taky jsme to měli, z ničeho nic. Ale asi po měsíci to přestalo. Někde jsem četla, že si takto děti před spaním vybíjejí energii - to nevím, zda je pravda či ne, ale každopádně jsem prostě se smířila s tím, že s tím nic neudělám, a jen jsem ho chovala a třeba zpívala ukolíbavku, i když do toho ječel 😅 a vyplakávat jsem nenechávala. A s tím kojením to bylo taky tak - třeba v náručí se už uklidnil a když jsem zkusila znova přiložit, tak se zase rozeřval. Většinou to po chvíli pak šo (třeba po čtvrt hodince nebo tak). A mezitím jsem ho chovala.

sshiva
26. led 2012

@smiska tak podľa všetkého náš problém bol hlade, zistili sme že Lujza vobec nepriberá (od 3. mesiacov do takmer 5. pribrala len 100g), nestačilo jej moje mliečko, budila sa od hladu a plakala lebo bola nespokojná, nenasýtená ☹Začali sme dávať na noc kašu a cez deň dokrmujem UM a naozaj to pomáha, spinká výrazne lepšie a je celkovo spokojnejšia! Inak moc nám pomáhalo keď sa nedala utíšiť tak ju vziať do náručia a jemne sa k nej prihovárať, láskať ju, to ju upokojilo 😉

kutcher
26. led 2012

ahoj, nám jediný, co pomohlo bylo nekoupat každý den... když jsme nevykoupali, nebyl tak utahanej a ani moc neřval..

smiska
31. led 2012

Sshivo, máš dobrý, že jsi alespoň zjistila příčinu a dalo se to vyřešit.
Já už se pomalu smiřuju s tím, že budu muset vytrvat. Měli jsme 2denní pauzu, kdy usnul ukázkově, ale včera jsme ho uložili v 7 a usnul po dlouhym řvaní až ve 12! Nenechávám ho vyřvat. Chovám ho, ale když ho znovu uložím, zase začne. Zkoušela jsem mu číst 🙂 To chvíli poslouchal, ale pak zase zpustil.
No a dřív jsme ho každý den nekoupali a naopak jsme začli, protože mu chci dělat večerní rituál s nadějí, že to zabere. Prostě vykoupeme, nakrmíme a jde se chrnět, což se ale ve většině případů nekoná. Třeba kolikrát usne, ale jenom na 10 minut.
Holky, tady asi těžko radit, co. Každý mimčo je jiný. Chjo, už ať je tohle za námi.

mates22
31. led 2012

@jitka90 no my měli večerní pláč bez příčiny do asi osmi měsíců, takže zbavíte, ale ještě to chce vydržet. Držím palce, ať je to u Vás dřív 🙂

jinaja
3. únor 2012

To jsem ráda, že v tom nejsem sama...Matýskovi budou taky tři měsíce a před pár dny to začalo...Je to jako kdybych odkopírovala texty některých maminek, co tu psaly...Po večerním koupání okolo půl sedmé až sedmé to začne...Nakojím ho, je chvilku klidný a pak spustí šílený jekot, řve jako o život, po tváři slzičky...zajíká se, jak je hysterickej...První večer to trvalo hodinu a už jsme chtěli jet na pohotovost🙂Je to první miminko, tak jsme se vylekali...To nechtěl ani prso..Druhý večer to samé, ale až po kojení...ječel tak 20 min...třetí večer úplně stejný jako druhý.."jen 20 min" řevu...Jestli to tak má být do půl roku, tak to bude teda síla...Se začnu večerů bát...Přes den je to jinak moc spokojené a usměvavé miminko...Zajímalo by mě, proč to tak je...Nevyzrálá nervová soustava a vstřebávání vjemů z celého dne?U nás to únavou být snad nemůže, spinká přes den dvakrát 1,5h...v noci taky krásně spinká...Od konce řevu okolo 19:30 až do půlnoci, pak kojení, další kojení okolo 4 ráno a pak vstáváme v sedm nebo dokonce až v osm....
Ach jo, doufám, že ty večery budou lepší...a přeji pevné nervy všem, kteří jsou na tom stejně!

smiska
7. únor 2012

@jinaja Taky doufám, že to nebude trvat až do 8 měsíce 😲 U nás je už malinké zlepšení. Řev je pořád, ale daří se nám Honzíka ukonejšit tak do hodiny (dřív řval třeba i 3 hodiny). Zkouším všechno, nakonec i rektální rourku a řev je stejně každý večer. Do toho mi bojkotuje večerní kojení. Hlad má, ale prso prostě ne a ne, ale to je zase téma do jiné diskuze 🙂 Tohle chce to opravdu hlavně pevné nervy a hlavně se z toho nestresovat. Před každým večerem jsem taky byla nervózní, ale začínám si zvykat, protože si myslím, že když je maminka vystresovaná, miminka to vycítí a situace se tim ještě zhoršuje. Teď ho prostě v klidu zavinu, vezmu si ho do náručí a houpu se s ním na míči. Přitom dělám ššššššš a nakonec mi v náručí vytuhne 🙂

jinaja
7. únor 2012

@smiska My to naštěstí máme maximálně na hodinu, ale spíš to trvá 20-30min...Teď ho manžel chová, sám má špunty v uších a řev trvá tak 15min, tak doufám, že za chvili Matýsek vytuhne...Já si právě říkám, že musím být hlavně v klidu já, že by to pak miminko vicítilo, nesmím se začít těch večerů bát, být nervózní...prostě to člověk musí brát, že to přijde a zase odejde...Za 14 dní jede manžel na dva týdny pryč, tak budu ma Matěje sama, tak se musím hodně psychicky obrnit...Přes den to zvládáme s přehledem, je to jinej pláč, když pláče, spíš je vzteklej, když nemůže zabrat...ale to večerní psycho je o nervy:(Hrozně mě trápí ho vidět takhle plakat, ale určitě to není bolestivej pláč, spíš to ze sebe tlačí...prostě se musí vyřvat...Přeju, ať se vám to zlepší ještě víc z té hodiny na kratší plakání!

jarkalada
7. únor 2012

Nám to dělá taky - ale zjistili jsme, že je prostě z celého dne unavený. Napije se trošku a začně řičet a vzpouzet se. Flašku mu dál nenutím, to nemá smysl, i když asi má hlad. Dám dudlíka, položím do postýlky, minutu řve a pak vytuhne. Stačí, když spí 10-15 minut, pak opatrně vezmu do náručí a klidně i spícího dokrmím a dám zas spát.Je prostě příliš unavený.