Jak často mimčům dáváte maso? A kolik?

luca76
1. říj 2009

Mám trochu zmatek v tom, jak často dávat maso. Někde je napsaný, že až 6x týdně a porce by měla být až 35 g, jinde zase že stačí obden a porce max. 20 g. Nerada bych do malýho cpala nějaký mega dávky. Kupuju ty samotný namixovaný masa od HIPP (kuře, krůta nebo hovězí) a dám vždycky půl lahvičky (to je asi 35-40 g) a smíchám se zeleninou, co vařím sama doma. Ted si říkám, jestli mu nedávám masa moc. Snažím se 6 x týdně.... Máme někdo nějakou radu? 🙂 Předem mooooc díky! 🙂

tytyta
1. říj 2009

Ahoj Luco.Já bych to zas tak neprožívala. My jsme ted měli období,kdy obědy skoro vůbec nejedla,takže neměla ani maso,ani zeleninu. Ptala jsem se doktorky,aby jí náhodou třeba nechyběly nějaké vitamíny z masa nebo zeleniny. A ta řekla že to nevadí,že jí mam dát to,co si vezme,že vlákninu má z ovoce a vitamíny z kaše,co jí večer.

Ber to podle sebe,kolikrát jíš ty maso do týdne? Myslim že stačí maso obden 😉

leonik
1. říj 2009

Ahojky, já taky nedávám maso 6 krát týdně, ale obden 🙂 Když nedávám maso, dám malýmu do zeleniny třeba jáhly, pohanku, vločky, a tak..tím se taky dají nahradit vitamíny a minerály. Jak píše tytyta, vitamíny jsou i v kaších, ovoci.. Dokonce jsem četla knížku, od nějaké Dr.,že maso není až tak potřeba. Že stačí postupně zavádět až po 1. roce. Že se dá právě to maso nahradit třeba těma obilninama. My taky doma maso nejíme každý den 🙂

dagina
1. říj 2009

Ahojky, Leonk, jj, v Sama doma byla nedávno jedna mladší mudra, a říkala, že do jednoho roku nedoporučuje dávat maso vůbec...
Někdy to dělám jak Luca 76, maso od Hippu na půl a smíchám se zeleninou, a nebo kupuji hotové masozel. skleničky (z počátku sem vařila vše domáci, ale nyní mi to malá nechce jíst ☹ ), tak jsem ráda, že s ní aspoň kupované, a i tak nesní celou dávku, jí jak ťopka. Jinak dávám maso též 6x týdně

onlika
1. říj 2009

Ahojte. Ja davam maso teraz uz 6x tyzdenne a 1x zltok. Davam cca 20 g v surovom stave. Zo zaciatku som davala asi tak 3 - 4x do tyzdna maso, 1x zltok a inak len zeleninu. Dnes sme sice boli na poradni, ale na toto som sa nepytala.
A myslim si, ze nemozme porovnanvat nas a deti. My uz sme hotovi, dieta rastie a vyvija sa a na to botrebuje bielkoviny z masa, nie vsetky sa daju nahradit obilninami. Aj preto je nebezpecne, ked vegetariani krmia deti rovnako ako seba. Netvrdim, ze musi byt maso kazdy den, ale aspon 4x do tyzdna urcite. postupne uz sa budu zavadzat aj ryby, tak zas bude ten jedalnicek o nieco bohatsi

tytyta
1. říj 2009

Dagina tak to jsme na tom stejně. Taky jsem vařila domácí,papaly jsme krásně a ted jsem ráda že do ní dostanu půlku kopované skleničky 😒 .Snad se toho časem zase přejí a bude chtít domácí 🙂

dukie
1. říj 2009

Ahojte. My dostali brožurku vydanou Min. zdravotnictví ČR k péči o dítě, kde jsou všechny základní informace týkající se zdraví dítěte. Tam píšou, že do 1 roku má mít dítě denně 20 gr libového masa (cca 2 polévkové lžíce), a to 6 x týdně + 1 x týdně vařený žloutek (pro děti se má vajíčko vařit 15 minut), přičemž naše pediatrička mi říkala, že by stačilo jen půl žloutku. No a pro starší děti (od toho 1 roku) až 35 gr masa a zase jednou týdně ten žloutek. 🙂 Přičemž pokud dítě maso odmítá, fakt má vše potřebné v mlíčku. Jediný "problém" může být se železem, páč to se údajně nejlépe vstřebává právě přímo z masa. 🙂 Jo a dětem do 1 roku se prý podle nejnovějších výzkumů (ale zas tak nové nebudou, jedna maminka tu nedávno psala, že tohle jim říkala jejich doktorka už před 2 lety) se nemá dávat kuřecí, páč obsahuje hormony, a ty u některých dětí vyvolávají zduření prsních žlázek (to ale kontroluju pediatr, takže by na to měl v případě výskytu téhleté záležitosti upozornit).

Osobně bych to všechno ale nijak nehrotila - maso dávám od začátku od oka, žloutek dávám, když si vzpomenu (obvykle cca jednou za 14 dní), příkrm někdy zbaští celej, jindy nechá... fakt bych se tím netrápila. 🙂

shaula
1. říj 2009

Dukie - ministerstva jsou zkostnatělé instituce, ty budou hlásat své pravdy ještě 30 let poté, co se zjistí, že je to nesmysl 😀
Nicméně já to taky nehrotila - maso jsem dávala a dávám taky od oka, přesně jak píšeš, stejně někdy nesní celý příkrm (u mě zpočátku dost často), takže vážit 20 nebo 35 g je totální nesmysl... 😉 Maso jsem dávala víceméně denně, občas jsem vynechala, když mi zbyla zelenina a maso ne... Žloutek taky neměli pravidelně každý týden... Ale myslím, že maso je potřeba, když není denně, tak alespon několikrát týdně určitě ano.
Ta dr., o které píše Leonik, je asi MUDr. Hofhanzlová (kniha Polévky a kašičky pro nejmenší) - pěkná kniha, ale zrovna v tomhle bodě mi připadá příliš extrémní, stejně jako Fořt - podle něj by děti do roka měly jen mlíko a batáty 😝

soanpe
1. říj 2009

já jsem pro maso.aspon 4x denně.dávám telecí,krůtí-kuře ne
luštěniny sice mají taky esenciální kyseliny jako maso, ale mají jich jen 8 a maso 22,které jsou potřebné ke zdravému vývoji

shaula
1. říj 2009

Soanpe - asi myslíš 4x týdně, ne? 😉

ygreen
1. říj 2009

já dávala do roka 6x týdně - věe skleničky Hipp. Nic jiného mi mladej nevzal do pusy. Ale od 9 měsíců jedl min. 2x týdně rybu Hipp tu miluje. Teď už to tak nehrotí a malej preferuje víc bezmasou stravu, takže tak 4x týdně masíko.

leonik
1. říj 2009

Já jak dávám maso obden, tak nám to vychází těch 4 krát týdně, 1 krát týdně žloutek a to myslím že stačí. Proto jsem psala, že dny, kdy to maso nedávám, tak doplňuju těma obilninama, tam jsou taky potřebné látky, podobně jako v mase, i když v menším množství. Aby k té zelenině měl taky něco navíc a víc ho to zasytilo 🙂

shaula: jo, je to kniha od MUDR. Hofhanzlové 😅 Ale ne, že bych se tou knihou řídila 😅 Taky mně to přijde trochu přehnaný, když tam píše, že by děti nejmíň do roka neměly jíst vejce, maso a běžný mléčný výrobky 😒 A taky že do 2-3 let by měly dostávat maso jen 1 krát týdně 😖 Kniha skoro jak pro vegetariány 😅

mayerka
2. říj 2009

ahoj, my dáváme maso 5x týdně, 1x má žloutek a 1x je vegetarián. To mu dám jen pohanku s nějakou zeleninkou.

soanpe
2. říj 2009

OPRAVA 😀 😀 😀

JJ.4X týdně 😀 4x denně ho nejím ani já 😅

samik2008
2. říj 2009

já dávám maso obden a 1x za týden žloutek.Holky odkdy se vlastně může celý vajíčko?Já už si to nepamatuju.
jinak soan chybička se může vloudit 😉 😉 😉

shaula
2. říj 2009

Samik - od roka.

berenika39
2. říj 2009

soan, to budete mít svaly 😀 😀 😀

ani my moc nemasujem, takže chudák dítě má má maso max.3x týdně, ale zato nějaký dobroučký, rozhodně neppátrám kolik ho sní, dostane trochu na talíř. ale chutná mu, moc. bohužel už ochutnal šunku krůtí a kuřecí, což ve 14 měsících není až tak problém, jenže on je schopen ji vypreparovat z namazaného chleba a ten mi tam na tom talířku zanechat. Pokud mu chci jednou za týden šunku dát, dostane chleba s máslem a až se nají, může si patlat tři kolečka šunky.

ty vajíčka je moje noční můra, začal mu exem někdy kolem půl roku, mudra - to jez vajec. exem je pryč, úplně, ale ty vajíčka nějak nemůžu a nemůžu skousnout a má je tak leda v něčem zapečeným nebo v polévce.

shaula
2. říj 2009

Berenika - s tím salámem to znám 😀 Mně kluci (hlavně Davídek) dělají to, že zpucnou salám nebo sýr a chleba hodí na zem. Takže když ti to nechává na talířku, tak to máš ještě dobré 😀

berenika39
2. říj 2009

no u nás je to tak,že špatně nesu,když se jídlem hází, to je jedna z věcí, u které jsem byla nekompromisní, takže on je fakt vzornas a nehodí jídlo, jinak startujem a on to ví, ale aspon honechá na talířku 😀 😀

samik2008
3. říj 2009

shaul-díky za radu!!!

kinsen
3. říj 2009

holky kde kupujete to samotné maso od hippu já ho nikde neviděla ☹
jinak když malému vařím tak dávám maso od oka také mu dávám skleničky a jednou týdně žloutek.

luca76
autor
4. říj 2009

kinsen to maso od Hippu seženeš třeba v DM, tam mají i hotový maso od baby love. Taky Alnatura dělá hotový masa, ale to jsem zatím nikde nenašla. Já to zatím kupuju takto hotový, protože nevím, kde mají tady pobláž dobrý maso, stalo se mi nedávno, že jsem v jednom nejmenovaným obchodě koupila sekanou a pěkně smrděla, takže radši pořád spolíhám na skleničkový maso 🙂
Jinak díky moc za všechny rady a názory.... Jinak nevadí, když malej vůbec nejí žloutek? Zkusila jsem mu ho jednou dát a celý mi to vyplival, takže už mu to nedávám.

kinsen
4. říj 2009

luca76: děkuju kouknu se po něm. 🙂
žloutek papat nemusí když mu nechutná v mase a zelenince má všeho dost. 🙂

achum
21. únor 2013

Jednu dobu jsem resila diety a tedy i spravne stravovani, nejvice podle meho funguje dieta podle krevni skupiny. Takze urcite vim, ze vlocky a jogurt nejsou zdrave pro kazdeho. Muj maly ma krevni skupinu 0+ a v te se doporucuje jist prevazne maso. A zas mleko a psenicne vyrobky, dokonce exoticke ovoce, jdou jen na tloustku. Podle te krevni skupiny udajne pracuje metabolismus u kazdeho jinak a u te 0 je treba schopny zpracovavat maso pomalu a uvolnuje energii prubezne, naopak urcite druhy ovoce, psenicne produkty jako jsou i nektere vlocky, jsou pro stejny metabolismus tezko stravitelne a neumi to vyuzit a jen uklada zasoby a dotycna osoba je za chvili po tom jidle zas hladova. Takze ja zas davam malemu maso denne a asi i vic jak 35g. Samozrejme do masa pocitam i rybu, coz ve skutecnosti neni totez. Ma ho take rad a nechce mi jist zeleninu, jen vybira kousky masa 🙂 Moje pediatricka mne upozornila, ze bez masa by dite melo vyvojove zpozdeni, a treba i 2mesice na rok. Jinak verim ze MUDr. Hofhanzlová by byla schopna seminky a lusteninami nahradit i tu potrebnou davku esencialnich kyselin (22), bilkovin i bez pouziti masa. Ale pro nas laiky je podani masa jistejsi zajisteni teto slozky stravy 🙂