Jak čistit dítě při přebalování?

Dobrý den.

Už dvě porodní sestry na kurzu předporodní přípravy nám říkaly, že by se děťátko nemělo při přebalování čistit jen vlhčenými ubrousky. Ba naopak, vlhčené ubrousky by se prý měli používat jen na cestách,... Chtěla bych se tedy zeptat, jak čistit při přebalování bez vlhčených ubrousků, když budu mít přebalovací pult vedle postýlky daleko od umyvadla? Ta jedna sestra nám totiž akorát ukázala, jak si dítě chytit a umýt mu zadeček pod kohoutkem s tekoucí vodou. Ovšem nejsem si jista, zda bude vhodné v noci na každé přebalování chodit z ložnice až do koupelny, abych naší holčičce umyla zadeček pod tekoucí vodou.

Děkuji.

terezapetrova
13. čer 2014

Ja tedy uz skoro 3 roky pouzivam jemne cistici ubrousky absolutne vse bez problemu, ale muzes si koupit myslim, ze se to jmenuje Perlan nebo tak nejak, urcite budou vedet i porodni sestry, který je suchy a mit vedle prebalovaku pripravenou nadobu s vodou a nebudes muset odbihat, myt v umyvadle není potřeba vždy, spis vyjimecne a v noci Ti praci ulehci ta nádoba rekla bych ale primou zkušenost s tim nemam. Kazdopadne nechat dite z jakéhokoliv duvodu na prebalovaku samotne jiz od 1. dne života je supr zbytecny risk jeho padu z vysky, i novorozeňata se umi hybat. Vždy si dopredu vse pripravit abych nemusela odbyhat. Nerikam, ze Ty to budes delat jen tady machruju 🙂 Nebudes rodit u Apolinare? Mej se hezky..

frantiska85
13. čer 2014

Na úplně malé miminko jsem měla u přebalovacího pultu misku s vodou a pár kapkami tekutého mýdla a používala jsem odličovací tampóny-kolečka. Vlhčené ubrousky jsem používala mimo domov a časem i doma. Malému nevadili. Nikdy se neoprudil. Obyčejné z Lidlu.

sonka.77
13. čer 2014

@lenickalenickalenicka u přebalováku mám hrnec s vodou, kterou pravidelně vyměňuji, pak mám viskozové ubrousky Perlička (Brána k dětem), takže ubrousek namočím do vody, umeju mimi a pak osuším. Pohodlné, bez problémů. Ubrousky jdou prát na 60C, používám je opakovaně (pokud utírám stolici vyhazuji) až do roztrhání. Vlhčené používám jen na cestách a ty taky peru a pak používám s vodou doma.

betelgeuzz
13. čer 2014

@lenickalenickalenicka přebalová jsem měla v obyváku a chodila jsem umývat do koupelny. Je to pár kroků. V noci třeba jen ty ubrousky, ale přes den jsem umývala.

somalicats
13. čer 2014

Přebaluju obvykle v koupelně, takže spotřeba vlhčených ubrousků je u nás nízká, u té starší jsem vlhčené ubrousky používala hodně (jiné bydlení, jiné možnosti) a nikdy z toho žádný problém nebyl. Teď používám ty vlhčené jen na cestách. Doma mám nastříhaný Perlan (když je potřeba), jinak zadeček meju pod kohoutkem normálně rukou a osuším tetra osuškou. Když jsem teď byla v nemocnici a o malou se starala mamka, přebalovala ji v postýlce, takže buď ubrousky, nebo ten nastříhaný Perlan a voda v hrnečku.

baris
13. čer 2014

obě dvě jsem po přebalování utírala vlhčenými ubrousky a do teďka (skoro 6 a 4,5 roků) jim každé ráno utřu "kačku" vlhčeným ubrouskem a pak dám čisté kalhotky.

používám buď zelené pampersky nebo v lídlu jsem objevila růžovožluté se zajíčkem (ale není to jejich značka).

Co se týče přeporodního kurzu - asi si natrefila na "eko" porodní sestru 🙂 Já vím, že je dneska "trend" používat výhradné látkové plínky, vše si doma vyrábět, kojit do puberty ..., hlavně nepoužívat nic z obchodu a pokud ano, tak je to, co má nálepklu přes celý obal EKO. 😀 já jsem patřila do té menšiny, co využívala jednorázovky a vlhčené ubrousky se staly nedílnou součástí mé kabelky.

K tomu mytí zadku v noci ... já jsem holky v noci přebalovala a to přitom téměř spaly. kdybych jim strčila zadek pod vodu, tak je řev, že to probudí všechny sousedy v baráku.

lenka5731
13. čer 2014

@lenickalenickalenicka doma a většinou i mimo domov jsem zadek umývala výhradně vodou, i když jsem kvůli tomu musela jít přes celý dům, nevidím v tom problém v jakoukoliv denní nebo noční dobu (mám 2 děti). Vlhčené ubrousky jen v nouzi. Představuju si jejich použití použití na sobě, sama bych si zadek vyválený v exkrementech taky raději umyla vodou než rozmatlávat vlhčenými ubrousky. Ble.

sabuse1
13. čer 2014

já mám tedy přebalovák vedle umyvadla takže to mám v tomhle jednodušší, v tvém případě bych si nechala někde po ruce misku s vodou a kápla do něj trochu olejíčku (mandlový, slunečnicový, kokosový) a omývala tím, namočit třeba látkovou plenu nebo si pořídit látkové ubrousky nebo perlan.
Vlhčené jsou na cesty super, doma je nepoužívám vůbec, vzhledem k tomu jak krásně zvládnou vyčistit kdejakou špínu v domácnosti musí být napuštěné slušným sajrajtem

milmic
13. čer 2014

@lenickalenickalenicka Já mám přebalovací pult taky dál od umyvadla, ale stejně jsem miminko vždycky odnesla k tomu umyvadlu a omyla čistou vodou.
Vhlčené ubrousky jsem používala jenom na cestách a na život syna jsem spotřebovala asi jen 2 balíčky a to ještě ne celé.
Když si představím, jak se to dítě asi cítí, pokakaný zadeček a jen to utřít ubrouskem (vlhčeným nebo namočeným ve vodě), tak vždycky dojdu do koupelny k umyvadlu. Když už byl synek starší, tak jsem ho v koupelně prostě položila na zem a neřešila, jestli mám přebalovací pult u koupelny nebo na druhém konci domu. 🙂

kamino
13. čer 2014

Pouzivam pouze ubrousky z DM a naprosta spokojenost. Po vode se mi pupinkoval,po ubrouscich nikdy. Nemazu nicim od pul roku a pohoda.

naturee
13. čer 2014

Také používám jen ubrousky.. 😉

martula02
13. čer 2014

A to to umyvadlo mate tak strasne daleko? Maleho pres den otru jednim ubrouskem od toho nejhorsiho a jdu ho omyt pod vodu. V noci ho zbytecne nebudim, takze jen ubrousky. A pouzivame take ty ruzovo zlute z Lidlu 🙂

chris_n
13. čer 2014

ze začátku jsem furt umývala pod tekoucí vodou. Ale když nechci v noci dítě moc probudit (světlem a tak), tak radši prdku otřu vlhčeným ubrouskem.

romca05
13. čer 2014

Já jsem na obě děti používala (a na dceru doteď používám) jen vlhčené ubrousky. Používám jen Nivea, jiné mi smrdí, nebo jsou moc vlhké, nebo naopak suché 🙂 Ani jedno dítě nebylo nikdy opruzené, ničím je nemažu, nikdy nebyl problém. Utírám jen po kakání, když má plínku jen počůranou, je naprosto suchá, takže není třeba 🙂 Taky mám umyvadlo daleko, navíc hrozně dlouho trvá než odteče studená a začne teplá, pro mě jsou ubrousky super pomocník, i když jinak se snažím na ni žádnou zbytečnou "chemii" nedávat 🙂

petula_88
13. čer 2014

V noci pouzivam jen vlhcene ubrousky. Pres den po curani otiram vlhcenym ubrouskem. Pokud je pokakana, beru ji pod kohoutek. Na pracce mam danou deku, v koupelne sundam plenku a supnu pod kohoutek. Prijde mi, ze je potom cistci nez kdyz se to smrdla ubrousek. Jinak kazde rano beru taky pod kohoutek - myju prdku a oblicej. Delam to tak asi od jejich 2 tydnu..

majvik
13. čer 2014

já mám u přebalováku rozprašovač s vodou a nastříhanou bavlněnou plenu. když je malá pokaděná utřu to nejhorší plínou, pak pořádně postříkám zadeček rozprašovačem a utřu nastříhanými plenkami... vlhčené ubrousky mám pouze na cesty🙂

brouzdalka
13. čer 2014

Používám suché ubrousky Perlička a emulzi z olejíčku Medvídek v rozprašovači. Ale když je řádně pokaděný, tak vždy opláchnu v umyvadle dětským sprcháčem. Vlhčené ubrousky obsahují spoustu sajrajtů, jsou taky dost silně parfémované, což pro citlivou dětskou pokožku není vůbec dobré.

martina_z
13. čer 2014

Je to samozrejme kazdeho vec, ale vy samy se doma po velke potrebe smrdlate ubrouskem nebo se radeji umyjete? Otiram dite perlanem a vodou a dobry je olejicek Medvidek...kdyz je ovsem v pline apokalypsa, otru z nejhorsiho a mala jde pod kohoutek, i kdyz mam koupelnu taky trochu z ruky.

tkanicka
13. čer 2014

já když byly děti hodně malé tak jsem hodně používala navlhčený perlan. Starší jsem přebalovala v obýváku, tak jsem každé ráno naplnila flakonek s rozprašovačem převařenou vodou a vystačila si tak celý den, mladšího jsem přebalovala v koupelně. Takže namočený perlan pod kohoutkem. No a když byl zadeček hodně špinavý, tak jsem stejně oba umyla pod kohoutkem. Starší začala hodně brzo kadit na nočník, takže jsem už nic jiného nepotřebovala, mladší hodně trpí na průjmy k zoubkům, takže teď u něj střídám vlhčené ubrousky a tekoucí vodu. Já bych z těch ubrousků zase takovou hrůzu neměla, některým citlivým dětem to vadí, ale když to snáší, tak zase nevidím důvod to hrotit, stejně jako všechno ostatní. Lepší je se nestresovat, z toho kdo co jak dělá.

terezapetrova
13. čer 2014

@lenka5731 nejde o rozmatlavani nýbrž o cisteni 😉 Promin ale tady jsem proste musela reagovat 🙂

terezapetrova
13. čer 2014

@kamino Jsi muj clovek 🙂 🙂

shel44
13. čer 2014

Aj nepriek tomu, že dieťa umývam vodou po velkej potrebe, vlhčené obrusky používam.. Neviem si predstaviť zotierať to vlastnou rukou.. či už pod vodou.. alebo bez vodu :-P 😀
Takže ju utreb obrúskami a umyjem pod vodou. Pri každom prebalovaní ( aj pri močení ju pretrem). Používam ich sama pri horkých dňoch takmer vkuse..Malá nie je vyhádzaná a nemáva nejaké extra problémy.. ťuky ťuk..

snazilkabara
13. čer 2014

Ja pouzivam pouze vlhke ubrousky a moje deti nebyly nikdy opruzene, jeste ani jednou... Od roka je ani nicim nemazu. Pokud jsem je pouzila na oblicej tak jsem je vymachala v teple vode, nejlepsi jsou z dm ty bile bez jakekoli parfemizace. Treda ty pampers, hipp nebo sebamed mi prislo, ze je ta pokozka potom lepiva.

scvrcek
13. čer 2014

Perlan a miska s vodou, ubrousky jsem v podstatě nepoužila, vyjímečně na cestách, ale i to většinou šlo řešit perlanem a vodou z petky. Prdelku jsem nemazala nikdy ničín a opruzeniny neznám... zato pokaždý, když jsem použila jen vlhčený ubrousek (hlavně tak od toho roku, kdy jsme přebalovali na cestách vyjímečně), tak měl vždycky hned zarudlej zadeček...po vodě nikdy. Takže za mě jen čistá voda a ničím nepatlat..

sariky
13. čer 2014

Ježíši tady někdo pere vlhcene ubrousky?😲 tak to už je podle mě fakt ujety...
Nicméně k otázce... Já od narození pokadeny zadky umyvam pod vodou v umyvadle a při běžném prebalovani používám vlhcene ubrousky babylove sensitive. Je to pohodlný, mám je vždy po ruce a dětem taky vyhovují. Jinak doporučuji nestresovat se a dělat věci po svém tak, jak ti to vyhovuje;)

scvrcek
13. čer 2014

no a tak zhruba od necelého roku po stolici vždycky putuje do sprchy a rychle opláchnout a je to. Rychlejší a efektivnější než jakékoliv ubrousky..

yildiz
13. čer 2014

tak ja se pridavam k cistenym ubrouskum - mam 3 deti ...netrpi ani jedna zadnymi alergiemi, opruzeninami, rekcemi nicim.... pouzivala jsem u vsech jednorazovky ...latkove jen obcas ...nepotrebovaly siroka baleni....co se tyka cisteni zadecku ...asi kakaly - kakaji dobre pac jsem nemusela ani umyvat ! Jen ubrousky ...ted mam tedy 2mesicni holcinu a no problem vim, kdy me pravidelne kaka to je dopol nebo kolem obeda ...a zatim je konzistence ridci ale ani to neni nutne umyvat dokonale ocistim ubrousky... jinak malou nicim nemazu ....zcela vyjimecne - neni ani zacervenala nic ...ubrousky pouzivam oranzove hermankove Pampers ... a v noci neprebaluji ...neni potreba...v noci nekaka / zatim ani jeden pripad - hlavne spi cele noci takze vstavame az nejdriv kolem 6h ...naji se a chrupe dal....prebalim az pak ...co se tyka latkovek mela jsme pak az holky malicko povyrostly...a nejstarsi byla uz v roce a pul totalne bez plen i v noci...mladsi uz je take bez plinek ...ono zalezi proste co bude vyhovovat jak tobe/vam/ tak i detatku... plne souhlasim s @baris 😀

liilyy
13. čer 2014

Já jsem malé umyvala zadek nastrihanymi ctvercky perlanu o velikosti jak jsou vlhcene ubrousky. Namacela jsem to do vody, kterou jsem dala do prazdne plastove krabicky od vlhcenych ubrousku. Stacilo trochu vody, tu jsem taky pravidelne menila podle potreby. To jsem praktikovala jen když mela pocuranou plinku. jinak kdyz se pokakala tak jsem pustila proud vody v umyvadle a omyvala ty hovinka vodou. Ubrouskama bych to otirala do nekonecna zvlaste když byla mala a tekuta hovinka mela až na cely zada. Mala se mi v pohode vesla do umyvadla. urcite najdete grif jak dite podchytit.
Pozdeji když umela sama stat tak jsem ji davala do vany.nikdy se nepustila hrany a sprcha vyresila vse. ubrousky mi prijdou ze nechvaji pokozku lepkavou. pro me bylo nejlepsi voda trochu detskeho mydla osusit namazat a je to. Zdravejsi a levnejsi. Do ted mi jeste zbyli vlhcene ubrousky co jsem kupovala a ji uz budou 2roky 🙂

chris_n
13. čer 2014

@martina_z ja se po velké teda upřímně vytírám jen toaletním papírem :-P

laska.nezna.hranic
13. čer 2014

od začátku jedině ubrousky (mám jich vyzkoušeno hodně, od značkových po obyčejné, ale jako nejlepší v poměru cena/kvalita mi vychází dm babylove. i rozměrově jsou větší než třeba huggies nebo pampers, přitom nejsou úplně průhledné a hlavně nesmrdí, ale to si musíš vyzkoušet. hipp jsou taky fajn, ale už jsou menší). nechala jsem si je donést i do porodnice, stejně jako zbylé maminy, i když nás tam nutili používat jen papíráky a vodu a pak natírat mastí... 😝 nač si komplikovat život, když to jde se stejným výsledkem pohodlněji? a bezpečněji. nikdy se mi neprudili, takže krém jsem použila jen výjimečně zezačátku, protože mi bylo podstrkováno, že je to třeba. nebylo 🙂
to, co sestry ukazují, jsou nemocniční šetřící praktiky, ale ne skutečně praktické věci 😉 ale na to si časem přijdeš sama 🙂 hlavní je, aby to vyhovovalo tobě a miminku, názor "zkušenějších" je nepodstatný, protože žádný není ten jediný správný 😉
jinak nechápu, co se tu maminky "omývačky" nad "ubrouskářkami" tak ošklíbají... posílat hovínka umyvadlem, kde si třeba myju obličej, sahat na to přímo rukou, případně žínkou, kterou pak stejně musím přepírat a zbytečně vysušovat dětskou pokožku vodou, mi nezní jako to nej, co pro něj i sebe můžu udělat 😅 ale každého věc 🙂