Jak čistit dítě při přebalování?

Dobrý den.

Už dvě porodní sestry na kurzu předporodní přípravy nám říkaly, že by se děťátko nemělo při přebalování čistit jen vlhčenými ubrousky. Ba naopak, vlhčené ubrousky by se prý měli používat jen na cestách,... Chtěla bych se tedy zeptat, jak čistit při přebalování bez vlhčených ubrousků, když budu mít přebalovací pult vedle postýlky daleko od umyvadla? Ta jedna sestra nám totiž akorát ukázala, jak si dítě chytit a umýt mu zadeček pod kohoutkem s tekoucí vodou. Ovšem nejsem si jista, zda bude vhodné v noci na každé přebalování chodit z ložnice až do koupelny, abych naší holčičce umyla zadeček pod tekoucí vodou.

Děkuji.

anetka1701
13. čer 2014

Nečetla jsem názory, ale já (matka dvou dcer) meju holkám zadek jenom při kakání - a to pod tekoucí vodou... Velice vyjímečně se stane, že je potřeba otřít i po čůrání, to buď taky jdu do koupelny (vezmu dítě, umeju zadek, zabalim do ručníku, donesu na přebalovák a tam dokončím), nebo si vezmu maličkej ručník-žínku (Ikea, 10ks/99kč), tu celou namočím v teplé vodě, umeju, usušim, vyperu... Ubrousky opravdu výhradně na cesty, ale stejně s sebou beru žínku a pokud to jde, tak meju s ní (zapařenou pipinku).

olusenka
13. čer 2014

já na začátku používala pouze vlhčené ubrousky. Pak jsem se dozvěděla o Perlanu a používala jej v kombinaci s miskou vody na přebalováku. Ještě o něco později Perlan v kombinaci s mycím olejem Medvídek. U druhého dítěte už mám ten grif, jak ho udržet jednou rukou nad vanou, takže utřu nahrubo ubrouskem či Perlanem a nad vanou zadek umyju, ale to pouze přes den. V noci ne, to utřu vlhčenými ubrousky. A leckdy v noci ani nepoužiju mastičku na zadek.

martina_z
14. čer 2014

To ze voda vysusuje, to je znama vec. To uz ostatne psal Michelangelovi (kdyz maloval Sixtinskou kapli) jeho otec a nabadal jej, aby se prilis nemyl. Verilo se tehdy, ze voda skodi pokozce, tim padem zdravi a cini telo mene odolnym proti nemocem, vcetne moru. Rada lidi si to zjevne mysli doted a je mi srdecne jedno, jake ma kdo hygienicke navyky, dokud vedle takovych nestojim v tramvaji.

luciafff
14. čer 2014

Teda holky opravdu me dostávají Vaše názory... Nechci teď nikoho urazit... nejsem vůbec žádná zarytá ekoložka. Odpady třídíme taky dle nálady...
Dítě zatím čekáme, ale v práci jsem se zadků namyla až až...
Voda je to nejlepší co může bejt ! V nemocnici máme k dispozici i vlhčený ubrousky a stejně nejradši jsem vždycky používala umyvadlo s vodou, kapkou mýdla a oleje a žínky. Bohužel ležícího pacienta není možné brát vždycky do sprchy. Po ubrouskách se nám lidi vždycky oprudili, museli jsme je pokaždý mazat, větrat ... strašná práce navíc. Jinak to nebyla většinou potřeba... ubrousky byly výborný, když nešla dolů krev a špína ...
A taky by mě zájimalo jestli jste to některá zkoušela na sobě ? Pokaždým čůrání a velký se otřít vlhčeným ubrouskem a pak si nasadit vložku. Zkuste to tak aspoň 2 dny a uvidíte jak se cítí Vaše dítko. Kůže novorozence je prostupná úplně stejně, jako by jste miminku daly tyhlety látky spolknout. Navíc krémy na opruzeniny se nemají používat preventivně, ale až když jsou potřeba. A ono co si budeme povídat, musí to bejt napuštěný pěknejma sračkama, když to má vonět a zůstat vlhký dva roky.... jinak jak tu někdo psal, báječně se s nimi čistí boty. Na to je mám teď momentálně doma.

kammka
14. čer 2014

@terezapetrova ne, psala jsem, že zakaděný vyhazuju.. a i látkovky peru normálka na šedesát, včetně svrchňáků.

kammka
14. čer 2014

@luciafff hurá, konečně kolegyně!! mluvíš mi z duše, ubrousky jsou praktický, ale když je voda.. 😉 😉

kammka
14. čer 2014

@martina_z ano, to že voda vysušuje, tvrdí dodnes hlavně výrobci všech těch zvlhčujících a pečujícíh sajrajtů. bez kterých se údajně neobejde žádná zodpovědná matka..

kammka
14. čer 2014

@terezapetrova pardon,myslela jsi žínky.. jsem nějaká nesoustředěná 😀 ne, žínky normálně vyperu z nejhoršího mýdlem a hodím do pračky ke světlýmu.nebo k plenám..ale ty se mi teď na celou pračku sbírají dýl, protože už posazujem na nočník 🙂, tak je peru normálně se světlým na šedesát,do máchání dám ocet..
s tím splachováním ubrousků je to fakt docela problém, sice i na balíčkách je obrázek, že se to nemá házet do klozetu, ale ony se teď používají v tak velké míře, že taková mastná koule ubrousků může odstavit čistírnu odpadních vod ☹ ☹ ☹ ☹

kammka
14. čer 2014

@kocour1 jojo, já mám přebalovák v koupelně a super.. u prvního dítka jsem neměla v koupelně topení, bydlelli jsme na chatě, taky jsem se bála strkat tříkilový mimi pod kohoutek.. všechno je o cviku..
já teda ubrousky nezavrhuju, hodí se. na dovolenou na chatu si je normálně vezmu, ale doma mám tekoucí vodu 🙂

andy21
14. čer 2014

To je jak otázka, jestli je lepší domácí vývar nebo polívka z pytlíku, jasně , že pod stanem si udělám polívku z pytlíku, ale doma si radši dám vývar...... víte co mi teď ubrousky skvěle vyčistlily?Troubu.....jistě tam budou samé prospěšné látky.....holky selský rozum by to chtělo....

martina_z
14. čer 2014

@luciafff Moje rec. Lezet nekde nemohouci, tak bych radsi, aby me sestry umyly vodou. Stejne tak bych opravdu nerada travila v jedne plene 5-6 hodin jako to nektere maminky delaji miminkum (no co, je jen pocurana a vlastne sucha). Ale holt mame kazda nejspis jine naroky na hygienu: sestra na gynekologii rikala, ze jsou nektery zensky schopny byt v jedny vlozce celej den...kdyz neni durch, proc ji vyhazovat. Dobrou chut.

Ubrousky taky uplne nezatracuju, ale je to nouzovka do terenu.

jessika
14. čer 2014

Umyvadlo jsem mela pres obyvak a chodbu do koupelny. Pred porosem jsem si rikala, jak to bude nemozne ho nosit na myti prdelky, ale delala jsem to autimaticky od prvniho dne. riste jaem ho hodila pres ruku, pres remeno uterku a sla, umyla, prhodila uterku, vzala do klubicka a vracela se k pultu. Suseni probehlo az tam. Nikdy mi to neprislo nepohodlne nebo nejak divne.
Sama jsem si rikala, co bych asi delala, kdybych ae zes*ala jako byval on. No urcite bych se nematlala ubrousky, ale vlezla bych do sprchy.
Ubrousky max v noci nebo na cesty.

andy21
14. čer 2014

přesně, ta otázka totiž nezní co děláte vy po WC, ale co byste udělaly, kdybyste byly celé mokré a počůrané nebo pokakané, voda nebo ubrousky, já osobně bych šla do sprchy...

terezapetrova
14. čer 2014

@martina_z To, ze po kazde veke neletim hned ve dne v noci do sprchy ze me rozhodne horsiho člověka necinni 🙂

andy21
14. čer 2014

@terezapetrova ono ale nejde o vás, jde o děti...

terezapetrova
14. čer 2014

@andy21 ja ale nepsala Vam a na Vas konkretni příspěvek.. Takze jste se zrejme spletla.... 😉

jessika
14. čer 2014

@terezapetrova No určitě to z vás nedělá horšího člověka 🙂 Ani používání ubrousků ne 🙂

Jen mě tu zaujalo, jak některé uživatelky tady dokonce píší, že ubrousky mohou být pro dítě i lepší a zdravější 🙂 Jako pohodlnější ano, beru, ale zdravější? Tam ta lobby výrobců už fakt zapracovala hodně😉

superkousky
14. čer 2014

@lenickalenickalenicka
V době plenkování jsem požívala,používám a budu používat čistící ubrousky.
Vyhovují nám 😉

verdos
14. čer 2014

Zadek jsem malému nikdy pod tekoucí vodou nemyla. Byl dost těžký a příliš pohyblivý (až divoký) na to, abych ho udržela jen jednou rukou a druhou ho mohla v klidu omýt. V nejhorším se zadeček umyl pak při koupání. Mám látkové ubrousky (postačí i jakékoliv kvalitnější hadříky, miniplínky od kikko, atp.), které mám dopředu navlhčené, u staršího jsem měla ještě k dispozici lavorek s vodou, ale pak jsem se dočetla tady na MK o tom, že někdo mívá lahvičku s postřikovačem (a to nezabere tolik místa a voda je kdykoliv k dispozici). Dítko přitom může být pořád v klidu na přebalováku a voda je k dispozici. Pak otřu do sucha a pokud je potřeba, tak namažu, jinak ani nemažu. Mám taky přebalovák daleko od koupelny a představa, jak malého přenáším přes půlku bytu a při tom si třeba prdne nebo mi počurá koberec, no nadšená bych nebyla. Navíc se mi věčně pod nohy motá starší, z ničeho nic do mě vrazí, atp. takže když mám všechno nachystané na přebalováku, je to i bezpečnější. S těmi látkovými ubrousky (a případně lahvičkou s vodou) to jde konec konců řešit i na cestách (mám na ně speciální pytlíček), takže my už jsme vlhčené ubrousky neviděli, ani nepamatuju (vlastně jo, pamatuju, jedno balení jsme dostali darem v porodnici :D, v porodnici je jediné místo, kde to takhle řešit nešlo...).

terezapetrova
14. čer 2014

@jessika Je mi lito autorky, ale ja zde koncim a jdu travit cas smysluplneji nez bytim zde. Mejte se 🙂

jessika
14. čer 2014

@verdos Já ho takhle myla do roka a dvou měsíců, dokud jsme nezjistila, že jsme opět těhotná, od té doby ho dávám do vany.
O jeho pohyblivosti a hmotnosti bych mohla vyprávět 😀
Ale varianta s látkovými ubrousky taky super, jen jsme jí já osobně vyhodnotila jako méně pohodlnou než umyvadlo 🙂

jessika
14. čer 2014

.

kasparci
14. čer 2014

Umyvadlo,voda,perlan 😉

micha.bello
14. čer 2014

Dalsi diskuze o 2 taborech a dohadech, co je lepsi, zdravejsi a kdo ma vetsi pravdu a vhodnejsi argumenty. Podle me by si to Mel kazdy delat po svem. Kdyz se nekdo zepta jak delam to a ono, napisu to a nebudu vypisovat ostatnim, ze jsou prasata a deti nechavaji zaparene v jednorazovych plinach...

coolik
25. čer 2014

@kasparci ahoj, tak jsem si to tady pročetla a koukám. co mamina to jiný názor .. já osobně po propuštění z porodnice používala perlan s vodou, teď už jen vlhčené ubrousky, když jsme pokadění až na zádičkách, tak sprcha. můžu se zeptat? ten perlan jsem hned po použití vyhodila .. vy to někdo perete? protože ono to není zas tak levné. neb je to během pár dnů pryč to celé balení ... a pak ještě jedna věc, opravdu nemažete prckům tu prdelku preventivně třeba dětskou mastí namíchanou v lékárně? teď jsme o tom vedly se známou diskusi a jasno v tom nemáme ... díky

aja215
25. čer 2014

Nevím my používáme tedy vlhčené ubrousky,a velká spokojenost ..... 😎

kasparci
25. čer 2014

@coolik Ahoj, já mám několik čtverečků perlanu nastříhaný a ty používám - peru po použití v ruce - jen mýdlem a vodou. A když peru, přihodím do pračky. Vydrží hooodně. A mastičku - jako miminkům jsem mazala. Teď má Vojtíšek rok a mastičku nedávám. Jen, když třeba v tříslech má trochu červený, tak to máznu(to se stalo teď, kdy jsme mu dávali papírovky víc, jinak látkujeme)

coolik
25. čer 2014

@kasparci aha, tak já kupovala ten perlan 3x za sebou a byl to šrumec, hned jsem to vyhodila. nenapadlo mě to přemáchnout ... či vyprat. v tom případě koupím asi po 4 a zkusím opět tohle. mám teď růžový lintea .. jakože jsem vyzkoušela už plno jiných .. a ty voní tak, že mi to dělá zle, jen to otevřu 😠
jak dlouho se nechává ta látková plína na miminku? já používám jednorázovky, mám doma i ty aio pleny .. zkusila jsem 1x a nějak mě to neuchvátilo ...

tkanicka
25. čer 2014

@coolik vy dáváte jednorázovku podle času? Látkovky se mění, když jsou počůraný nebo pokaděný a já to tak teda dělám i s jednorázovkama,

coolik
25. čer 2014

@tkanicka 😝 jasně, že ne ... někdy máme spotřebu 3 do půl hoďky 😉