Jak čistíte batolátkům (1 - 2 roky) zoubky?

joplin
10. únor 2011

Naše slečna si jen tak nenechá na zoubky sahat, natož je čistit. Začínám se bát, aby to nemělo na její zoubky špatný dopad. A to jsme se už od prvních zoubků snažili - jak prsťáčkem - tak později kartáčkem. Poraďte nějakou fintu, jak to doma děláte Vy, popř. jestli jste na tom stejně 🙂. Děkuji Jop.

iluss
10. únor 2011

Ahoj 🙂
Zpočátku, když byla Luci ještě menší a nechtěla si ode mě nechat vyčistit zoubky, tak jsem jí několikrát za den dala kartáček do ruky na hraní, ať si s ním šmrdlá v pusince sama. Takže si ty zoubky sama vyčistila, i když nedokonale. Teď, jak už je větší, tak si nejdřív takhle vyčistí zoubky sama, pak jí ten kartáček vezmu a ty zoubky jí ještě přečistím, ona se občas brání že nechce a utíká mi, ale já jí vždycky doženu a hučím do ní a přemlouvám tak dlouho, až jí to prostě přestane bavit a ty zoubky si nechá vyčistit. Konečně už je ve věku, kdy to moje vysvětlování chápe a rozumí, co jí říkám. Takže jí slibuju, že až jí vyčistím zoubky, tak se pak bude moct ještě koukat na pohádky, nebo že si pak budeme číst apod. Ale nejdřív že musí být ty zoubky. Takže pak dobrovolně otevírá pusinku a nechává si zoubky vyčistit.

Tak jí tedy zkus dát ten kartáček i během dne, ať si s ním hraje a ty zoubky si čistí sama. Luci si o kartáček řekne běhen dne třeba i pětkrát. Tak jí ho prostě dám, až si hlodá 😀 Sice máme větší spotřebu kartáčků, protože ho rychle okouše, ale to nevadí. 😉

kosac
10. únor 2011

Ja toho bohuzel moc neporadim,jen se pridam k otazce,protoze u nas je ten stejny problem,proste si kartackem do pusinky sahnout nenecha,obcas mu ho dam,at si ho aspon kouse,ale to ho taky uz moc nebavi,zkousela jsem si cistit zoubky i spolecne s nim,ale efekt zadny,neopici se po me,svuj kartacek zahodi a bere mi ten muj a ten by si do pusinky strcil,takze ani ja nevim,jak na to... 😖

miska73
10. únor 2011

Náš Adam si je nechává čistit rád, protože cucá vodu z kartáčku a když já čistím, tak si hraje s pouzdrem na kartáček 🙂 . Na hraní bych kartáček nikdy nedala, brácha si s ním při hraní prorazil měkké patro, klteré mu pak museli zašívat 😢 . Pro mojí mamku nezapomenutelnej zážitek... 😝

babulinkab
10. únor 2011

ahoj, kupujeme kartáček, který se mu líbí - signal takovej ten na nožičkách, vždy si vybere barvu, který chce.
říkáme básničku - něco ve stylu
čistíme zoubky, řízy, řízy, ať jsou bílé jako ty břízy, čistíme vpředu, čistíme vzadu, čístíme horní a pak dolní řadu, čistíme zoubky dost a dost, ať jsou bílé pro radost - to občas upoutá pozornost a je klid.
Jinak syn je taky expert, dokáže si u čistění navalit, až se z toho poblinká, to je ale na jiné téma.

sicinka
10. únor 2011

Těžko 🙂 aktuálně se spíše pereme. Dáda si čistil zoubky sám a dobrovolně, jenže v principu spíše kousal kartáček a jedl zubní pastu, kterou si chodil doplnovat. Potom jsem mu našla povlak na předních zubech a od té doby se pereme a čistím i já.Takže ho nechávám nadále si zuby "predčistit", pak ho čapnu na klín a za vysvětlování že to jinak nejde, když chce v noci pít mlčko atd mu je prostě vydrhnu. Poslední týden mám pocit že odpor slábne a bere to jako přebalování, když to musí bejt (jako ječí pořád, ale už moc nezdrhá a tak), Ale mám velkého tvrdohlavce, který používá téměř na cokoliv slovo "tama".

poletucha
10. únor 2011

u nas se strida obdobi kdy si je necha v pohode cistit a pak obdobi kdy zamkne pusinu a proste nepusti. Ale vetsinou to druhy trva jenom par dni a pak je zase pohodicka. Cistim mu je v leze,delam ruzny blbiny a on se rehni, pak mu nechavam kartacek jeste na hrani. Jo a basnicka jako u babulinkab pomaha taky obcas.

usounek25
10. únor 2011

no tak asi podobně, jak píší holky - někdy to jde samo a bez problémů a jindy se doslova rveme, ale zuby prostě čistíme ikdyž někdy opravdu násilím, ale nerada bych, aby měl za chvíli zkažený zuby. Jo a taky to praktikujeme tak, že prvně dostane kartáček a čistí si sám a pak už dočišťuju já nebo taťka 😉

hupcza
10. únor 2011

nechala jsem ho žít ....ale každý den jsem mu říkala, že si jdeme čistit zuby ....nejdřív na mě jen hleděl, pak si okusoval kartáček, pak si nechal občas trošku pošmrdlat v pusince (o čištění nemohlo být řeči, ale zvykal si), pak si začal "čistit" sám a dneska jsme na "vyčistí" sám (rozuměj olíže pastu a chvíli dělá vláček po zubkách) a dočistím já - otevírá pusu ochotně
nijak jsme ho nikdy netlačila, když nechtěl, přesvědčila jsem ho jen na vstrčení kartáčku třeba bázničkou, povídání o vláčku, zajížděním auta do garáže ....a když byl úspěch, pochválilqa jsem, tak jsme se dopracovali, že drží dnes na celou pusinu
vypadá to zdlouhavě, ale zabralo to tak měsíc a půl ...

lenola
10. únor 2011

Hezký večer 🙂
Nám se strašně moc osvědčila sada 3 kartáčků (na neprořezané zoubky, na malinko vylezlé a vylezlé zoubky) z DM. Dostali jsme ji jako dárek a už jsem koupila i druhou sadu, jednu máme pořád v koupelně a druhá nám "putuje" všude možně s námi. V té samé drogerce jsem koupila i kryty na kartáčky (mají malou přísavku a na obkladačkách drží bezvadně), ty jsem umístila vedle našich kartáčků, takže je naše malá vidí a jelikož si zuby čištíme společně, vidí u nás co a jak děláme. Máme asi to štěstí, že si o čištění zoubků "říká" i přes den a nechá si je od nás štětinkovým kartáčkem s pastou vyčistit. Sice nám nedovolí je čistit moc dlouho, ale stačí to. Jelikož nám teď rostou zoubky, tak i ostatní kartáčky používáme i přes den docela často. Tak hodně štěstí 😉

missymici
11. únor 2011

U nas to probehlo tak,ze malej casto koukal jak si cistime zuby mi velky,....pak si kartackem zacal hrat parkrat pres den,jen ho zuzlal par vterin a pak ho odhodil,... a tak do kola,Vecer si cisti zoubky stylem,ze mu dam pastu,...par vterin si cisti sam,aby mel radost a dokazal to jakoby sam,a pak mu je cistim ja,...ale dlouho zatim nevydrzi,...alespon neco...jsem rada.

takyja
11. únor 2011

Tak u nás taky velký problém. Sadu 3 kartáčků máme taky, snažila jsem se čistit si zuby před malou, atd. atd., ale ona chce svým kartáčkem čistit zuby mně a sobě do pusinky nenechá sáhnout ani omylem... Takže zatím moc nečistíme ☹

coxa
11. únor 2011

Začali jsme silikonovým kartáčkem na prst, tím jsme čistili dost dlouho a pak jsme s velkou slávou přešli na klasický. Vychvalovali jsme, jaký je to velký kluk, že už má kartáček jako tatínek apod. A myslím, že je i důležitá volba pasty - aby chutnala a aby byla jen na kartáčku. Ze začátku jsme si je čistili navzájem, pak už stačilo jen nejdřív my jemu a pak on nám. 😉

zdezli
11. únor 2011

My taky doted bojovali, ale dnes jsme zazili prvni uspech a Natalie si je nechala vycistit!!! 😵

Postupovala jsem tak, ze ho dostala nejdriv na hrani, pak jsem ji taky brala sebou do koupelky, kdyz jsem si cistila ja, ale to me taky moc nenapodobovala, pak jsem si s ni zkusila s kartackem hrat - vzala jsem si jeji a delala, ze si tim jako cistim zuby a cenila jsem se na ni 😀 Ona se pak vycenila na me, tak jsem ji suchym kartackem pres ne parkat prejela a delala u toho opicarny. To ji bavilo a chtela zase. Takhle jsme to praktikovali par dni, no a dneska premiera po jidle s pastou 😉

helik007
11. únor 2011

Tak my čístíme od prvního zoubku...8měsíc a přesně jak psala hupcza-o čištění moc ani řeč,ale jde o ten návyk....začali jsme normálnim malinkym dětským kartáčkem. Staršímu bráchovi (jezdí k nám pouze na víkendy)jsme k vánocum koupili elektrickej dětskej a ten ted má uspěch🙂)) i u prcka,takže jsme dokoupilli druhej elektrickej a je to!!Vždycky mu chytnu pusinu a řeknu:ted bude čistit máma zoubky Tomískovi a pak ty sám a on si nechá vyčistit těch 6 hlodáků a pak si slastně chvilinku rejdí tim elektickym v papule sám)))

petruskaaa
18. únor 2011

My jsme na tom úplně stejně.Zubařka mě říkala,že ať nemám strach ,že to přijde časem samo.A je pravda že teď už si ty přední zoubky šmdlá sama (před tím kartáček jen okusovala).Nedá se říct,že by si zoubky vyčistila ale už se začíná snažit.Jinak si samozřejmě vždycky čistím zoubky s ní aby pokaždé viděla jak se to dělá a u nás je větší snaha když čistíme s tatínkem 😉 .

andyalukasek2008
19. únor 2011

sicinka: máme to úplně stejně dodnes 😝 , zkoušela jsem systém jako hupcza, ale prostě mnou si do pusy nenechá sáhnout dobrovolně.... Takže on předčistí, mamka chytne na klín /dá to pěkně zabrat/ a dočistí.. Nevím, kdy se to zlepší, ale kazy nechci... Švagrová takhle nechávala malou, že to jsou jen mlíčňáky aj. kecy a dneska má totálně prožrané zuby přední...