Jak jste přesvědčili děti k čištění zubů?

martule20
11. dub 2009

Prosím o radu, jak jste malé prcky přesvědčili s čištěním zoubků. Malá si ráda čistila
zoubky /dásničky/ dokud ještě žádné neměla, ale od té doby, co jsme začali s kartáčkem
je to horor. Dokud čistí sama, tak je spokojená, ale samozřejmě je potřeba dočištění
ode mně a to je pětkrát denně boj o moje nervy (čistíme po každém jídle). Nejdnou
jsem mrskla v závěru s kartáčkem na zem s tím, že už toho mám dost... ☹

mesulka
11. dub 2009

Ahoj Marti 🙂
Vidím, že všechny témata, co jsi kdy založila, tak mi připadalo, jako bys mluvila o mě 😀
Terezka si strašně ráda čistívala zoubky, každý den poctivě šudlila (teda zezačátku jen vykusovala z kartáčku vodu 😅 ). Poslední dobou sama od sebe úplně odmítá, ten náš tvrdohlavec musí mít na čištění zubů náladu, jinak je to boj, kdy zavelím jdeme a ona násilím musí poslechnout ☹ Nejlepší je, když mě ráno vidí si čistit zuby, to dojde za mnou a chce taky (má období kdy chce všechno co dělají ostatní, takže se mi to v tuto chvíli aspoň trochu hodí 😉 )
Takže má rada - dítě nepřesvědčíš. Buď půjde samo, nebo mu musíš pomoci ty...Je to hrozné, ale jinak to asi nejde...

peppapig
11. dub 2009

M byla stejna, dokud mela jeden zubak, cistila a smala se, pak prisel po 1.narozeninach zvrat, jen snedla pastu a hotovy, me odmitala k sobe pustit, ale musim rict, ze se to nejak samo vyresilo, mozna to jde s vekem. Mozna nam pomohlo, ze dostala svuj kelimek s vodou, do ktereho si sama napoustela vodu, stolicka pristavena k umyvadlu, aby mohla sama kdykoliv vylezt. Ze zacatku to byl boj, kdyz jsem ji vzala z ruky kartacek a pomohla cistit a tak dostala do ruky dalsi kartacky, aby se zabavila. Dneska je to bez problemu, cisti si sama a pak ja docistim (2x denne) a M drzi pusu otevrenou, jen stale nechape, ze ma vyplachnout a vyplivnout vodu, porad to polika,a le to nevadi. martule20 proc cistite po kazdem jidle??

andrea73
12. dub 2009

U nás je to úplně to stejné, jen v bleděmodrém....je to každodenní boj. Už ani nemůžeme dávat pastu, protože Mareček stiskne pusinu a neudělám nic, navíc ho pasta nadavuje 😒 . Takže pokud se nám (vždy s násilím) podaří vyčistit zoubky, je to jen vodou...ale dle mého názoru na to jednou příjde. Naštěstí jim mléčňáky vypadnou a na těch druhých si už necháme záležet. Já bych teda taky nečistila po každém jídle, by mě šlehlo, kdybych to, co podstupuju 1x-2x denně měla absolvovat několikrát za den 😖

monika6e
12. dub 2009

Anička absolutně odmítala, abych jí čistila zoubky. Jen si sama přejížděla po zoubkách a kousala kartáček. Pak jsme zkusily zubní gel od Weledy a od té doby naprosto v pohodě. Otevře pusinu a nechá si zoubky vyčistit. Takže hurá!

kacka79
12. dub 2009

Ahojky, tak u nás čistíme v pohodě, ale jen jsem překvapená čištěním po každém jídle?? To si nečistim ani já 🤐 My teda čistíme standart 2 x denně, ale zubní mi říkal, že do 2 let stačí 1 x denně pořádně.. Myslim že nic se nemá přehánět...

tomasek06
13. dub 2009

My taky čistíme jen 2x denně 🙂 Kdybych ho otravovala po každém jídle, tak se asi taky nenechá čistit 😀

kristi
13. dub 2009

my mame zubu malo, cistime jednou denne spolu a obcas si vezme kartacek sama a trochu to tam porejdi, ale nic vazneho 🙂

elly
13. dub 2009

Ahojky,
u nas to bylo taky drama..pak jsem misto kartacku, koupila ten naprstek...a cistim mu zoubky nakonec ja. A jak se mu to ted libi 😵 uz kdyz reknu, ze jdeme cistit zoubky...pelisi o sto sest. Jinak cistime 1x denne..vecer. Az od 2 let budeme 2x denne. To chci pak prejit na kartacek.

martule20
autor
13. dub 2009

Holky, díky! Mesulka 😀 😀 to se nám ty holky vyvedly hezky stejně, viď? 😀
S tím čištěním po každém jídle... chtěla jsem, aby si malá na kartáček zvykla a hlavně většinou ke
svačinkám mívá ovoce nebo kukuřičné křupky, dětské sušenky, přesnídávky, UM... To je všechno
sladký, tak se mi zdá, že to na ty zuby moc dobrý není nechat to tam celý den působit, hlavně
to UM je prý na zuby dost náročný, zubařka mi říkala, že se to pak jakoby ve vrstvách na těch
zoubkách drží a pak to jen tak už vyčistit nejde. No nevím, nejsem odborník. V rámci zachování
svého duševního zdraví od toho už taky upouštím a říkám si, že pokud se nám podaří vyčistit aspoň
večer pořádně, budu šťastná.

Elly: Ten náprstek je zajímavý tip! To seženu v lékárně? Malá si taky šudlá zoubky kartáčkem hezky
sama, ale na spodní kašle a ode mně si je kartáčkem bez boje vyčistit nenechá. Občas se mi podaří
aspoň je otřít namočeným prstem...

petja
13. dub 2009

Taky máme s čištěním dost problém.Používáme jen gel od Weledy,takže sotva ho malej slízne z kartáčku(do té doby pohoda)začne akce přetahování.Já jsem neústupná a ty 2 min.na něj pěkně mluvím,zpívám,on střídavě huláká,brečí,bojuje,nadává 🙂 Náprstek máme taky,ale to mi skoro prokousne prst,takže je v šuplíku.Jinak je to zlatíčko,žádný násilník 😀 Někdy mu dám kartáček,tak si to pošudlí sám a za 15 vteřin je vyčištěno. 😀

andrea73
13. dub 2009

Hele Martule, ony ty prsťáčky se dají sehnat v lékárně, většinou na objednávku. Ale nevím, zda je to ve Tvém případě dobrý nápad, páč pokud na to není dítě zvyklé od malička, bude Tě podle mě kousat. My to právě používali od malička, protože Marco měl zoubky už ve 3,5 měsících, ale po nějaké době jsme od toho museli upustit, protože mě dost brutálně kousal do prstu a začít používat klasický kartáček, který mimochodem kouše do teďka, takže máme co 2 měsíce nový kartáček 😅

peppapig
14. dub 2009

Holky, ja myslim, ze to nketere prehanite 😲 , deti tomu cisteni zubu fakt do cca 2 let nerozumi a opravdu neni nutny s nima bojovat vic nez 1x denne. Ono se to pak zlepsi, kdyz dite zacne chapat souvislosti, proc se cisti, co se stane kdyz se necisti a tak, chce to cas. Navic po konzumaci 'sladkeho' ci jidla s velkym obsahe cukru by se zuby mely cistit minimalne hodinu po konzumaci, skutecnost, ze 'cukrikem' obaleny chrup prijde hned do kontaktu se zubni pastou a kartackem udela jeste vetsi neplechu ☹

peppapig
14. dub 2009

Dentists in Britain say children should not brush their teeth after every meal, they say it may be doing their teeth more harm than good.
A study of dentists and parents of school-age children, by toothpaste company Sensodyne, found that 53 per cent of five-year-olds had tooth erosion.

Experts are suggesting that acid in food and drink can make tooth enamel soft and using a toothbrush straight after eating can scratch the surface of the teeth and wear them down.

Professor Jimmy Steele of the School of Dental Sciences at the University of Newcastle, analysed the study, and he says children should avoid brushing immediately after consuming acidic food or drinks as this is when the enamel is at its softest.

He says adult teeth generally start to appear when children are six years-old and need to last a lifetime, so protection from an early age is vital; he says children should be encouraged to drink acid drinks with a straw placed towards the back of the mouth away from teeth.

While the main cause of acid erosion is drinks, fizzy ones are not the only culprits as those containing fruit are also high in acid.

According to the research even eating an orange and sucking out the juice from segments is bad for erosion.

The research found that 93 per cent of parents are not aware of which types of food and drink contain acid and 58 per cent say their children smother food in sauces or dressings, not realising this is a major cause of acid erosion

vrtule83
14. dub 2009

Ahojky,
já s makou také zápasím při čištění, ale pro to že si je chce čistijen sama což ještě neumí apořad by chtěla jen pastu baštit. čistíme 2x denně a nestačí to, má flíčky na zubech. 😒

mkr
14. dub 2009

je dobrý, aby to dítě vědělo, že to k životu patří, když si čistím zuby, tak si je nechá vyčistit taky, češu se a začne si časat vlásky, děti se nejvíc učí od nás, teda u naší malý to tak zabralo 🙂

tomasek06
15. dub 2009

Jenomže čím víc se čistí zuby, tím víc se poškozuje zubní sklovina 😉

martule20
autor
15. dub 2009

mkr: Taky si čistím zuby s malou a ona si je šudlá sama kartáčkem, ale jak je chci dočistit, tak je zle 😀 Takže už jsem změnila taktiku - ráno a po obědě ji nechám šudlat samotnou a večer se snažím zasáhnout něžně rodičovstkou silou 😉 No, zatím mi to moc nejde.

peppapig: Máš pravdu, za půl roku, rok jí to snad už nějak vysvětlím, ale do té doby se ty zoubky můžou taky
pěkně zanedbat a zkazit, což bych nerada 😒 Já nevím, podle mě není pravda, že ty první vypadnou a druhé už budou zdravé, když ty první budou zkažené...

peppapig
15. dub 2009

martule...vidim, ze rady odborniku jsou marne 😀 . Myslim, ze driv jak v 18ti mesicich to dite nepochopi, ale to je jedno. Samozrejme, ze i mlecne zuby se kazi a odvolavat se na to, ze stejne vypadnou, je blbost!! Presne, jak je to v clanku popsane, rodice nekdy nevi, ze nadmernym cistenim detem zpusobi ujmu.
Potom take zalezi na tom, co davame detem papkat. Sladke caje, sladke mleka, cokolady, platky, velke mnozstvi ceskych preslazenych presnidavek ci mlenych vyrobku...zoubky zkazi s cistenim ci bez 😲

andrea73
15. dub 2009

Tak já mám zkušenosti zatím u všech mých známých, kdy jejich děti měly zkažené mléčňáky, že druhé jim narostly vždy krásné, dávaly si na nich více záležet a navíc jim byl doporučen fluór v tabletkách, které zobaly denně. Martule asi bude nejlepší zavolat Tvému zubaři a zeptat se ho...

martule20
autor
15. dub 2009

peppapig: on asi bude problém v tom, že ten článek je anglicky.... 😀 😀 😀
adrea73: jojo, fluor v tabletkách máme, měl by posílit zoubky, aby se nekazily, ale věř tomu 😀 😀 Bez čištění ani Bůh nepomůže 😀 😀

peppapig
15. dub 2009

martule, ja se omlouvam, ale cesky jsem nic nenasla a tohle me trklo nebo o tom mluvili nedavno v tv. Tak sup slovnik a prekladat 😀

janinac
15. dub 2009

Přeložený text z angličtiny 😀
Docela sranda... 😀😀
Joo a nepřekládala jsem to já...já se anglicky neumím ani usmát 😀 😀 😀
Použila jsem překladátor na téhle stránce:
http://translate.google.com/translate_t#submit

Zubaři v Británii říkají děti by neměly kartáček své zuby po každém jídle, které říkají, že je možné dělat jejich zuby víc škody než užitku.
Studie stomatologů a rodičů dětí školního věku-tím, že společnost Sensodyne zubní pasta, zjistil, že 53 procent z pěti-rok-dívenky měli zubní eroze.

Odborníci se naznačuje, že kyselina do jídla a pití mohou zubní sklovinu měkký a použití kartáček rovně po jídle může poškrábání povrchu zubů a nosí je.

Profesor Jimmy Steele ze školy Zubní věd na univerzitě v Newcastlu, analyzovala studie, a on říká, děti by se měly vyhnout Kartáčovací ihned po náročné kyselých potravin a nápojů, jak to je, když je smalt na nejměkčí.

Říká dospělých zuby obvykle začnou objevovat, když jsou děti šest let-starý a je třeba trvat celý život, takže ochrana od raného věku je nezbytné, říká děti by měly být podporovány k pití nápoje s kyselinou slámy umístěna na zadní straně ústa od zubů.

Zatímco hlavní příčinou kyseliny eroze je pití, šumící ty nejsou jedinými viníky jsou obsahem ovoce jsou také vysoká kyseliny.

Podle výzkumu i stravování oranžovou a sání o šťávu ze segmentů, je špatné pro eroze.

Tento výzkum zjistil, že 93 procent rodičů nejsou vědomi, jaké typy potravin a nápojů, obsahují kyselinu a 58 procent říká své děti zadusit potravin v omáčkách nebo obvazy, nikoli uskutečnění tohoto je hlavní příčinou kyseliny eroze

janinac
15. dub 2009

Joo a my u čištění taky bojovali a pak jsem přišla na fígl: Když je ve vaně, tak si ho otočím k sobě zády a jednu ruku mu dám pod bradičku a zvednu mu hlavu...tím on otevře pusu a pak se mu na ty zoubky dostanu...ze začátku se se mnou pral, ale teď si na to už zvyknul...po každém číštění mu ještě nechám na chvilku kartáček, aby si čistil zoubky sám.
Teď už jenom řeknu, že vyčistíme zoubky a už si sedá obráceně a ví co bude...už se nepere a je to v pohodě.

andrea73
15. dub 2009

Jani ty jsi pako, překlad fakt super 😀 😀 😀 , ty bys měla jít rovnou dělat překladatelku, aby byla větší sranda 😀

peppapig
15. dub 2009

janinac, tak toto je bajecny prelad 😀 😀 😀 no, ale jestli google preklada vse takhle na prd, tk v tom lidi musi mit pekny zmatky 😲