Jak na bezpečný spánek u prsa?

nuali
25. lis 2014

Zdravím všechny maminky, mám téměř třítýdenní miminko. Doteď krásně spinkalo v postýlce a když nechtěl postýlku, tak ho stačilo vzít k sobě do postele. Včera v noci ale prostě musel spát u prsa. Zkoušela jsem ho uspat a potom přesunout jenom o kousek vedle, že bude spát s námi, ale okamžitě byl vzhůru... Takže asi budu muset nechat spát u prsa celou noc, ať se aspoň trochu vyspíme. Ale mám strach, abych pak v noci malýho nezalehla nebo něco. Nemáte pro mě radu, jak to udělat co nejbezpečněji ? Popř. jak to udělat, aby u prsa nespal ideálně 😀 Dudlík nebere, protože to prostě není maminčino prsíčko. Předem moc děkuji Katka

nadja73
25. lis 2014

@nuali takhle jsem uspavala mladsi dceru hodne dlouho 🙂 a myslim, ze matesrky instikt v tomhle smeru zapracoval, podvedome jsem ji porad citila vedle sebe, i kdyz jsem spala a nikdy jsem ji nezalehla, ani teda starsi, ktera s nami taky spavala jako miminko. Jen mezi miminko a manzela jsem dala velky polstar, preci jen chlap spi tvrdeji 😉 myslim, ze muzes byt v klidu, malemu neublizis.

nuali
autor
25. lis 2014

@nadja73 Díky a spala si na boku nebo zádech?

nadja73
25. lis 2014

@nuali na boku smerem k ni. az, kdyz byla starsi, tak jsem si zacala delat taky pohodli, protoze bylo jednodussi ji enchat v posteli nez prendavat, rizkovat probuzeni, nasledne opet uspavani u prsa a co si budem povidat, byly to ty nejkrasnejsi chvilky 🙂

svoba
25. lis 2014

Asi se jedná o třítýdenní spurt. To se musí holt vydržet a přikládat dle libosti dítěte. Myslím, že společné spní je bezpečné, matka (pokud není pod vlivem) dítě nezalehne. Intuitivně ho kontroluje. Jinak my dali na kraj postele zarážku. A miminko by v noci nemělo spát na bříšku. Místnost by měla být vyvětrána (zejména kouří-li rodiče).

nuali
autor
25. lis 2014

@svoba
@nadja73
Děkuji vám 🙂

svoba
25. lis 2014

Není zač. Společného spaní se není nutné bát. A je to i pohodlné kvůli kojení v noci.

nuali
autor
25. lis 2014

@svoba Což o to, spaní se nebojím. Občas malého do postele beru, ale to ležel uprostřed postýlky, tak jsem neměla strach. Ale když musí být u prsa, jinak je zle, tak z toho mám trochu obavy. Ale musím se spolehnout na ten instinkt no 🙂

pavlapl
25. lis 2014

Spíš dávej pozor aby se ti přes noc neudělala regáda. Takhle malé miminko si ještě neumí vzít prso samo pořádně tak aby ti nesklouzl jen na bradavku.

ange_de_la_morte
25. lis 2014

Matka má velmi silný mateřský instinkt, pokud není pod vlivem alkoholu, drog či prášků , tak své dítě nezalehne 😉 Náš syn s námi spí v posteli, a věř mi že mně i teď když má 2 roky vzbudí všechno ... jen teda pokud jsem měla malého celou noc u prsa tak jsem pak měla jakoby zmokvané prso nebo jak to říct, takže když usnul, opatrě jsme mu prso sebrala, ale jeho nepřesunovala

nuali
autor
25. lis 2014

@pavlapl No jo, ale jak ? Když se poštěstí a budu taky spát, tak mi tam mezitím vycumlá díru 😀

@ange_de_la_morte Zkoušela jsem, ale asi moc brzo nebo nevím. Protože chvilku potom, co jsem mu to prso vzala, tak byl zase vzhůru ☹

kkarolinka
25. lis 2014

@nuali já jsem také občas takhle s dětmi spala, byla jsem unavená a prostě usneš ani nevíš jak. Ale pozor na to, moje prababička takhle usla a malého přidusila, měla velká prsa, kus ženský a byla prej v šestinedělí hrozně unavená, dřív ty ženský pracovaly hned po porodu. Naštěstí malého vskřísili a babičky bratr byl v pořádku, stát se to opravdu může 😒 .

nuali
autor
25. lis 2014

@kkarolinka No tos mě nepotěšila. Já teda velký prsa nemám, ale ... ☹ Tohle bych teda nechtěla...

ange_de_la_morte
25. lis 2014

@nuali : musíš zkoušet no 😒 já když jsem nevychytala tu správnou chvíli taky byl probraný

kkarolinka
25. lis 2014

@nuali taky dřív se spalo pod takovejma těžkejma duchnama(peřinama), ale stejně, opravdu opatrně, maminky jsou kojením vyčerpané a hlavně v šestinedělí. Pamatuju si, že když mi dcera usla u prsa a jáusla s ní, že jsem se občas budila strachy a šahala na ní, jestli je v pohodě, takže jsem se stejně moc nevyspala
.

nuali
autor
25. lis 2014

@kkarolinka Když on mi jinak neusne vůbec, tak to musíme nějak udělat. Snad se nic nestane 🙂
@ange_de_la_morte Zkusím ho nechávat déle 🙂
Díky všem

xmarg04
25. lis 2014

@nuali My jsme v podstate prospaly s nejmladsi první dva mesice ne spolu, ale na sobe...😀 Ja na zadech, ona me na brisku na hrudi, často s prsem v puse... Jedine tak spala a nebolelo ji brisko... A v pohode...😉

kkarolinka
25. lis 2014

@xmarg04 to je možná nejlepší poloha, máš miminko pěkně na sobě 🙂

kkarolinka
25. lis 2014

@nuali já vím jak Ti je, syn mi taky nespal, 15 x za noc, byl přisátej až do roka, vždycky si cucl, já ho vrátila do postýlky a pak za 0,5 hod. zase, děsnej kolotoč 😒 ,ale bude líp, neboj a drž se

mysicka_lb
27. lis 2014

Ahojky, asi jsi prso vytáhla moc brzo. Já to vždycky dělala tak, že jsem se zkusila odtáhnout, a pokud ještě úplně nespal, motivovalo ho to k tomu, aby začal zase dumlat. Pokud už doopravdy spal, tak prso samo vypadlo z pusinky ven. A pak jsem spala vedle něj, ale ne úplně u něj. Dětská postýlka byla přiražená u velké jako zábrana a spali jsme: malý (hned u té dětské postýlky), já, manžel. Vždy jsem si hlídala, abych usínala k malému otočená bokem. Mám tu výhodu, že spím jedině na boku a na břiše nikdy. Takže kdybych se teoreticky v noci otáčela a chrula, mohla jsem zalehnout maximálně manžela. Prsa jsem střídala, ale to levé, které jsem měla natočené k malému, bylo evidentně využívané více, stále dává více mlíčka.

No a proč to píšu v minulém čase. Malého jsem nezalehla ani nepřidusila, ale včera nám na osmi měsících spadl z té manželské postele. Prostě se vzbudil a vydal se na průzkum. Je v pořádku, ale motivovalo nás to k tomu, abychom takhle přestali spát. Jenže se objevil problém. Jak byl x měsíců zvyklý spát u mámy a u jejího prsa, jakmile jsme ho dali do jeho postýlky, ozval se ještě větší řev než po tom pádu. Nakonec jsem jako nouzovku vymyslela ležení pro malého na zemi, kde jsem si k němu večer přilehla, nakojila ho, uspala.... a pak šla sice spát do své postele, ale k ránu jsem stejně vyčerpaná usnula u něj na zemi, protože se budil co dvacet minut a hledal mě🙂. Pozor na to, tohle je taky jedno z nebezpečí maminky jako dudlíku. Když se to takhle naučí, už ho jen tak nepřeučíš. Tak nevím, jestli není lepší vyslechnout si ten řev teďka.....

melodygirl
27. lis 2014

@nuali Já také spala s malou v posteli. Ale po usnutí jsem ji nenápadně vytáhla prso z pusinky, právě, abych jej neměla příliš "rozcucané" ale co ti mohu poradit, abys měla klid, kup si mobilní monitor dechu, který se připíná na plínku. My ho měly (Snuza Go) a pro pocit dobrý. Když je pak dítě starší, občas houká falešně, protože se víc mele a nedoléhá na bříško. Ale když plínu dostatečně přitáhneš a monitor dobře usadíš, tak je to ok.

lorrelai
3. led 2015

@nuali tak jak to zvladate? Jeste maly usina u prsa? My mame ted hodne podobny ,,problem,, . Nase dcerka bude mit mesic a prestala vecer pekne spat... Musim ji porad mit u prsa a nekdy se odpoji spankem az za dve hodiny. Dam ji do postylky a bud spi, nebo ne 😀 Ale kdyz ji kojim v noci, jsem unavena a po 10min. usnu, vzbudim se treba za hodinu, malou mam v naruci odpojenou od prsa a spi. Ale nevim jak dlouho sala, dam ji vedle sebe, manzela oddelim kojicim valcem a spime 😀 Kazdopadne pro bezpecne kojeni doporucuju polosed az sed a bud polstar nebo kojici valec, proste aby zustal pri tvem i jeho usnuti v korytku mezi prsem a polstarem...to pak bezpecne spite oba 😉 U nas to tak zatim funguje, tak doufam ze zo nedelam spatne 😉

sikulik
3. led 2015

náš syn také neusnul jinak než u prsa. Byla jsem vyčerpaná a nechávala ho vedle sebe. Máme výhodu, že manžel může spát vedle v obýváku a tak odpadal strach, že by ho zalehl, bál se toho i sám, že by ho při tvrdém spánku mohl zalehnout. A já jsem měla na kraji manželské postele dětskou postýlku, která bránila spadnutí z boku, "zvrchu" máme čelo ze dřeva a "dolů" mezi mé nohy a konec dětské postýlky jsem dávala velký nebo kojící polštář, aby syn nemohl nikam odcestovat 🙂. Takhle jsme spávali snad rok a půl. Prsa dobrý, on se tak 10 - 15x za noc přisál (což jsem samozřejmě podvědomě vnímala) a sám se zase vždy odpojil, takže nedundal nonstop celou noc. No a taky mi cca kolem 8.měsíce z manželské postele spadl, je nízká cca 25cm nad zemí a máme pod ní vysoký koberec, takže jsme se oba spíš strašně lekli, než by si něco udělal. On mě v noci nějak přelezl a spadl na druhé straně manželské postele. Takže potom jsme měli kolem celé postele na zemi peřiny, aby spadl kdyžtak do měkkého, pak se to stalo už jen jednou, a to spadl opravdu na měkký 🙂

wenduliks
3. led 2015

@nuali necetla jsem odpovedi,ale meli jsme to uplne stejne. 🙂 od 5.tydne do 5.měsíce to delal temer kazdou noc. Sebrat prso proste bez probuzeni neslo. Musela jsem s nim chodit spat brzo,jinak byl hned vzhuru. Nakonec zacal v pul roce usinat v Manduce a prso na podudavani uz nepotreboval. Odnaucit ho to fakt neslo. 🙂 Poradim jedine,ato vydrz.. 🙂

nuali
autor
4. led 2015

@lorrelai
@wenduliks U nás už to není aktuální, nekojím a syn si zvykl na život bez prsa 😀 Takže ho nevyžaduje ani na spaní. Teď jen spává s námi v posteli, v postýlce vydrží jen občas a stejně jen do prvního krmení 🙂