Jak na odplenkování skoro tříletého chlapečka?

pavlina05
26. dub 2014

Prosím o radu....sice už jedno dítě mám,ale ono je to u každého jinak,...
Malý bude mít za měsíc tři. Doteď si neříkal a ani já se nesnažila jej odplenovat. Dnes jsme se do toho vložili.
Za den 12 počůraných slipečků a tepláků. Vůbec neříká že chce čůrat, stále "ucvrkává" Na otázku jestli chce, tak řekne že ne a za pár minut je mokrý. Vůbec mu to nevadí.
Chci se zeptat jestli mám vydržet nebo je to na něj ještě brzy? Řeším to spíš k vůli počasí, jesli teda nepočkat na léto,..?
Někdo se nad tím jistě pozastaví, že nechodí už od 18m na noční, Ale já to prostě řeším pozdějc.
Jako vím, že to pak pochopí,...
Dík za odpovědi 😉

tarra27
26. dub 2014

Já bych ho nechala at se počůrává a prala a prala.....a netlačila bych na něho....aby z toho nebyl pak ještě víc zaseklý....žádným násilím....a neboj, do první třídy v plenkách nepůjde.... 😉

jankadudova
26. dub 2014

Ja bych asi jeste pockala. Na druhou stranu, vyuzij treba tech teplejsich dni. Pokud si ten diskomfort neuvedomuje, myslim, ze je proste na nej brzy 🙂

nae
26. dub 2014

U nás sa tiež chlapci počurávali, keď boli oblečení. Takže najlepšia cesta bola nechať ich behať "dole bez", to sa nepočurali ani raz a vždy sadli na nočník. Postup u staršieho bol: čurať najprv pri sprchovaní do vane, potom skúsiť čurať postojačky do lavóra (nožičky sme umyli, no problem) a keď bol ochotný sadať na nočník, behal dole bez. Obliecť slipy a gate - až po nejakom čase a keď bolo vonku teplo. Ty máš staršieho synka, už veľa chápe, takže verím, že pomože nejaká pozitívna motivácia (chlapci všeobecne moc radi niečo očuravajú - stromček, kanál apod.). Určite to budete mať do dvoch mesiacov vyriešené (a v noci, keď na to dozreje). Hlavne žiadne nátlaky, chce to čas. Držte sa.

ivasad.
26. dub 2014

U nás zabralo, když malý chodil naostro jen v tepláčkách. Když měl trenýrky, čural do nich. Bez spodního prádla si asi víc uvědomuje, že je bez plínky. Plínu bych už být tebou nevracela, prala bych a prala... Tam, kde se fakt nehodí počurat se, dávala bych tréninkové natahovací plíny, s tím, že do toho se nečurá, že to jsou slipy.

laska.nezna.hranic
26. dub 2014

co je komu do toho, jak dlouho nosí tvé děti plenky? 🙂 každé dítě umí něco dříve, něco později 😉 u nás je to to samé... jak říká tarra27, ve škole plenku nikdo nemá... klidně počkejte, však o nic nejde. nic mě nerozčílí tak, jako tabulky na děti. a ze supermatek a jejich supernadaných potomků si nic nedělej. znám maminu, chlubila se mi, jak se jí děti v roce a půl samy odplenkovaly, ale to, že prádelní koš zaplní během dopoledne a převléká postel několikrát za noc, už nikde nezmiňuje 😀 a to vím, jelikož jsem jim dělala chůvu 😉 neboj, to se časem poddá. žádný stres 😎

baris
26. dub 2014

ahoj @pavlina05

v podstatě to neovlivníš - musí mu to docvaknout v hlavičce. Já tě chápu - starší dcera měla problémy se zácpou (sama si jí způsobovala cca od roka) a k nočníku či záchodu se nechtěla přiblíž ani na metr do 3 let. 😀 😀 😀 Do té doby vše vykonávala do plínky. Podle psycholožky (kde jsem s katuškou chodila) je v normálu mít plínku do 5 let, pak až se to má řešit. Bohužel jsme naočkovaní rodinou a tzv. supermatkami, že pokud dítě do 1,5roka chodí s plínkou je opožděný a matka přinejmenší poderzřelá. 😠

Měla jsem počkat, až jí to všechno docvakne a docvaklo jí to ve 3 letech a 1 měsíci - sundala si plínku, posadila se na nočník a oblékla kalhotky - žádné učení (mučení) se nekonalo 😀 .

Každé dítě je jiné. Já bych asi plínku vrátila a třeba za 3 dny se zeptala, zda to nechce znovu zkusit - bez plínky. A ne "násilím" ho takhle nutit. K ničemu to nevede - sice se to možná naučí, ale spíše ze strachu, místo toho, aby na to přišel sám.

terezapetrova
26. dub 2014

Rozumim Ti, memu malému budou 3roky koncem srpna, ted v kvetnu zacnu delat to co ty delas ted. Pry 3.-4. den krize. takze ja to plánuju tak, ze bych chtela vydrzet alespoň .. tak dlouho ale dobře se mi to mluvi/pise.. vim, ze to bude moc tezke. drzim palce..

marecekavendulka
26. dub 2014

Těžko radit.Jak sama píšeš,každé dítě to má jinak.Mohu snad jen napsat mou zkušenost.Syn měl plenky poměrně dlouho,také asi do 3 let.Odplenkovali jsme ho tak,že si nejprve sám nechtěl brát plenku na noc.Kupodivu se staly asi jen 2 nehody,ráno ale plenku hned chtěl a pustil to do ní.Začalo být teplo,proč ho tedy nenechat přes den nahatého. 🙂Chvíli plakal,chtěl svoji plenku,ale já řekla NE.Ovšem mladík nelenil a v průběhu 2 dnů udělal několik loužiček a hromádek kam ho jen napadlo. Při každé takové nehodě jsme ho pokárali,že je čuník a musel pomoci to po sobě uklidit (to samozřejmě s nadsázkou,on jen donesl hadr 🙂 ).Ovšem ihned potom jsme ho dovedli k nočníku a když se mu povedlo ho využít,tak jsme ho radostně chválili a objímali,protože právě TOHLE potřeboval slyšet.Pak když se mu i přesto stala nehoda,že třeba nestihl doběhnout na nočník,to už jsme ho vůbec nekárali,ale ujistili jsme ho,že i tak je šikulka,že se snaží.Náš chlapeček je vývojově opožděný,má poruchu řeči a as.I přesto nám odplenkování trvalo jen necelé 2 týdny.

kriistin
26. dub 2014

učila jsem na nočnik od 2let .věděl že se čura do nočniku ale čural i na zem.nakonec se naučil chodit na nočnik v 2 rokach a5měsicich.manžel byl doma tak se nam podařilo behem tydne naučit ho čurat do nočniku.plenku na noc měl do tři let.
ja si myslim že dokud dite neni připravene chodit na nočnik tak to nepujde.manžel teda za každe vyčurani do nočniku mu daval lentilku. 😀 😅

salikova
26. dub 2014

U nás je to tak, že mladší syn prostě na nočník nebo na záchod vůbec nechtěl, vztekal se, že chce plínku a tak sem to přestala řešit, řekla jsem si,že v 18ti mít plínky nebude a pustila sem z hlavy všechny ty kecy od rodiny a známých,že má ještě plínky...( a úplně mi bylo za malého líto, když mu nějaká "teta" řekla, že je ostuda nebo že je mimino, když má plínky
No, je to tak měsíc, co je bez plínek přes den...Prostě sem se na to vyprdla, lítal v obýváku nahej a najednou vstal od hraní a vyčůral se na nočník:D když na něho tlačím a furt se ho ptám nebo muříkám,ať jde čůrat, počůrá se..I venku se o tom nezmiňuju a chodí čůrat sám (jako jeho starší bráška). Jinak chodí taky naostro - jak má slipy, občas se počůrá.Ale nejlepší, když je nahej;)

dujinka
26. dub 2014

Pockala bych na leto, kdy jen sunda trenky, syn se taky naucil curat az na stromecky. Ja zas resim, ze v noci spi tvrde a nevzbudi se, aby si dosel na wc, ale plinu nechce, ze je pro mimina. Takze v noci prevlikam postel, kdyz ma nehodu:/

ivonapop
26. dub 2014

Ahoj, v létě jsem dala doma jen slipečky a jako "brzdu" v případě nehody naší dámskou vložku 😀 a moje mami někde četla, - že v Německu se traduje, či tradovalo, že co se týče nocí, tak má dítě "nárok" na plenku do 4 let, ale přesně, jak je zde zmíněno výše, tabulkování dětí je nesmysl. Jasně, některé dítě dříve povídá, jiné umí stavět kostky, jiné zase dobře a samo jíst atd..., jiné by bylo, kdyby dítě neumělo opravdu nic, tam by bylo zapotřebí hledat chybu buď v rodičích, nebo u dítěte. Ale stejně, jako nejsme stejní my dospěláci, tak je to u těch dětí

zickemartina
26. dub 2014

synovi je 2,5 roku a pred tremi tydny jsme zvladli 100 procentni odpleneni.
zaprve synovi jsem zacala rikat ze nam dochazi pleny a ze jine uz nemame.
posledni dostal na noc a pak rano jsem mu rekla ze uz nejsou a ze uz nebudnou a porad dokolecka opakovala.
taky jsem mu rekla ze kdyz se vycura nebo vykaka do nocniku, mama bude tancovat radosti, potom curani vezmeme vylejeme do zachodu a zamavamemu.
prvni den se mi 7 krat pocural a pokakal do katat - (dostal slipy dovnitr latkovou plenu a teplacky) latkova plena zabranila proteceni do bot ale pekne to vse kolem nasaklo a bylo neprijemne. pokazde jsem zopakovala ze jsem smutna, ze uz je veliky kluk, pleny jsou pro mimina a ze on je prece sikovny a ze takhle nemuzu tancovat a nemuzeme jit zamavat curani.
no druhy den byl od pasu nahaty a povedlo se nam chytit zbytek bobku do nocniku. tak jsme tancovali a mavali. dostal cokoladu. takhle jsme opakovali kazdy uspech i neuspech 3 dny , no a potom si zacal rikat. ted tyden bez nehody a na sucho i v noci ( a to pred spanim vypije skoro 0,5litru v noci se probudi ze chce curat, tak mu pomuzu a spi dal.
rekla bych ze je to hodne o motivaci a opravdu tu motivaci dodrzet kdyz se to povede - hodne zdaru!!!!!!!!!!!!!!!!!

speedygon
27. dub 2014

Dcerka se odplenkovala sama v cca 3 letech definitivně(mívala plínu na spaní ještě, přes den už chodila bez ní dlouho)...od té doby bylo asi 5 nehod(vždy ve spánku). Takže myslím, že dítko samo ví nejlépe, kdy je na bezplenkovou existenci zralé. Mívala problémy s chozením na záchod, takže ještě nedávno chodila na nočník(na wc jen mimo domov, doma výjimečně). No a jednou si rozbila nočník a už zůstalo jen u wc. 😅

uztotakbude
27. dub 2014

Ve třech letech už je dost velký na to, aby se to naučil. Přece nepůjde do školky v pleně. Takže plenu už bych vážně nevracela. Do jeslí chodí děcka dvouletá a jsou bez pleny a chodí čůrat i kakat na záchod, případně nočník. Mají pleny jen na spinkání, tam je to jasné, ještě je to prostě neprobudí. Každopádně když jde dítě do školky, jednou z podmínek je to, že zvládá hygienu. Tedy umýt si ručičky, jít na záchod. Nevzdávala bych to a pracovala na tom. Hódně chválila když se povede do nočníku. Jinak co na děcka strašně pomáhá je taková jejich kolegialita a odkoukávání. Jestli máte podobně starého kamaráda, kamarádku, ať si hrají spolu u vás a když se bude chtít čůrat a on uvidí, že kamarád běhá na nočník, tak se začne opičit.

hedusska
27. dub 2014

Sice dítě ještě nemám, ale sama jsem měla na spaní plínku ještě v 5ti letech, i na školku v přírodě jsem si s sebou měla vždycky na spinkání..hold každé dítě "dozrává" jinak, on si to sám pak uvědomí..🙂

janesafari
27. dub 2014

Dcera-ted už je jí 11 let,měla plenku do 1.5 roku-a pak jen na noc...Na nočník moc nechtěla,naučila se lozit na wc 😅 ...Ani to dětské sedátko tam nechtěla a občas do wc spadla,ale chtěla jen na wc...S dcerou to bylo v pohodě...
Ted mám 9 měsíčního synka,tak sem sama zvědavá jak to bude u něj-říkám si v létě ho nechám občas na zahradě nahatého,ikdyž bude mít teprve rok,ale zkusit to můžu,ne? A taky se v horku nemusí pařit v plíně 😀 ...Ale všeobecně se říká,že kluci sou na plínách delší dobu...Tak časem zjistím,jak se prckovi bude chtít... 😉 Určitě to nebudu nějak hrotit a jak mnoho s vás psalo-budu motivovat,když bude třeba... 😅

smardik
27. dub 2014

já to neřešila, nevysazovala jsem, syn jednou přišel že je velký a že plínu nechce a od té doby to bylo bez nehody a ještě asi 6 měsíců měl plíny na noc-to pak tak přišel, mami velký jsem, nechci plínu a bez jediného nehody

barinkas
27. dub 2014

Si také myslím, že nemá cenu tlačit.. bohužel to je někdy těžké, jelikož přítel si myslí, že malá, která má necelých 21 měsíců, je zaostalá, jelikož nechodí na nočník, já se ji zas nevěnuji, bo jsem ji to nenaučila...Nočník má, občas chce sundat plínu a sednout na něj, nikdy nic neudělá, ale přece ji nebudu nutit?? Dle mě je brzo, jelikož sama prostě nechce do nočníku... to nehodlám hrotit jen kvůli tatínkovi, který je stejně věčně v práci.. a už vůbec ne kvůli okolí, to mi může ....
Krásný den

karotky
27. dub 2014

Já jsem s tím začala v cca 9.měsících u obou(v době,kdy už uměli sami sedět)tím,že jsem je na nočník dávala po půl hodině a když byla plena suchá,prodloužila jsem interval na hodinu a když i pak to bylo bez nehody,vyšetřila jsem si na to cca 3 dny,abychom se mohli věnovat pouze tomu(nevařila jsem,neuklízela apd.).Oběma bylo jedno,že se zahrčeli do kalhot,ani nepomohlo,že je to pak začalo studit,takže jsem je po těch 3.dnech vylupala na zadek a pochopili to hned. 😀
Pleny na noc jsem moc neřešila.Starší chodíval z MŠ po O domů,takže jsem vyloženě počkala až to odbourá sám a mladší musel v MŠ spát hned od 1.dne,takže tam jsme tomu trochu pomohli-stačil nám na to měsíc 🙂
Přeji hodně štěstí a trpělivosti 🙂

cenichmat
27. dub 2014

Já myslím, že dokud si na to dítko nepřijde samo, nic s tím neuděláš. Mě začala malá sama chodit na nočník cca před 14 dny, předtím řev, když jsem jí chtěla posadit a to jsme "trénovaly" od roka. No ale má 2 roky a měsíc, takže jsem nemusela tlačit na pilu. Asi zkoušet posazovat, taky aby viděl stejně staré kamarády, jak už na nočník chodí, to u nás moc pomohlo, nabídnout třeba místo nočníku rovnou záchod a ještě tohle: https://www.modrykonik.cz/odplenkovani/
Blbé je, že ti půjde malý do školky a s plenkou ho asi nevezmou. Hlavně ho prosím za to nebij....

anty
27. dub 2014

naprosto souhlasím s @baris opravdu nemá cenu tlačit na pilu, můj syn taky dlouho nechtěl slyšet o nočníku, jakmie jsem ho tam posadil obrovský křik, takže jsme toho nechali a vlastně pochopil to až ve 2,5 letech, ale pozor jen přes den na spaní pokaždé s plínkou a dalo by se říct, že mu to došlo až ve 3 letech a 3 měsících, řekl mi prostě jednou, že plínky jsou pro mimina a že jí nechce a bylo, ale k ničemu jsem ho nenutila, prostě mu to v té hlavičce došlo, že je to tak správné. Teď nedávno jsem zkoušela dát na nočník 16 měsíční dceru a zase pláč pláč, takže to nebudeme hrotit a počkáme. Já taky od každého slýchávám, jak dávají děti na nočník už v půl roce jo je fajn, kldyž to některé dítě pochopí, ale hold nejsou všechny děti stejné a taky mě teď dostala sestřička v nemocnici, když jsem byla s malou, když se ptala, proč malá nechodí na nočník.Za mě si teda myslím, že nemá smysl nic uspěchávat, oni ti drobečkové naši na to jednou příjdou. A hlavně vykašlat se na okolí jo a ještě jedna věc, která mě napadla, máme v okolí dost chlubivou maminku, její holčička ve 3-letech zvládá naprosto vše, tudíž ostatní děti jsou podle ní zanedbané. A teď z ní vyšlo, že její malá má ještě plínečku na spaní a to jí je 3,5 roků. no a když bylo malé půl roku, tak chodila a říkala, že malá je bez plínky, krásně čůrá do nočníku a všechny maminky, které to tak neměly byly za neshopné.

ivular
27. dub 2014

Snad nevadí, že už jsem to psala jinde, ale psycholožka mi říkala, že odplenkování od dítěte vyžaduje:
1) schopnost uvědomit si potřebu
2) schopnost sdělit potřebu
3) kuráž vyzkoušet v tomto směru novinku.
Tohle všechno naskočí většině dětem někdy mezi 1,5 až 2,5 roku, u chlapců to bývá později. Já bych netlačila na pilu a počkala do léta.
Mimochodem, ta děts. psycholožka mi v této souvislosti ještě vyprávěla, že je zvláštní, jak je diametrálně odlišný přístup k učení na nočník v západní a ve východní Evropě. Prý k ní často chodí naprosto zoufalí rodiče z Ruska, že jejich 1,5 roční dítko je ještě na plenkách. A na druhou stranu k ní chodí rodiče ze západní Evropy s 3,5 letým dítkem s plenkou kvůli nějakému problému, a když se jen okrajově zeptá, jestli třeba aspoň doma chodí na nočník, tak rodiče vykulí oči, že jaký nočník, když dítěti nebyly ani čtyři roky 😀

lucinka_jirackova
27. dub 2014

Ahoj, měly jsme to stejně jako @baris 🙂 žádné mučení a nucení 🙂 sám od sebe začal chodit na nočník , asi před dvěma měsíci, teď už nemáme plenku ani na noc ani na den 🙂 tři roky měl loni v říjnu 🙂 takže nikam nespěchej...zkoušet se to může, ale nenutit, bude to pak horší...😉

elvira
27. dub 2014

Jéjda, to bylo "věčné" téma i u nás. Pod vlivem supermatek a tchýně jsem nabyla dojmu, že jsem nezchopná a malý skoro retardovaný, když ve 2,5 letech bojkotoval jakékoliv mé snahy o to, aby vylučoval do nočníku...
Nepomohly sliby, vysvětlování - nic.
Potom v létě - v těch 2,5 letech jsem ho nechala běhat po zahradě s holým zadkem a zalíbilo se mu, že když se vyčurá, udělá to mokrou loužičku, pak začal čurat na kytky, trávu, na psa... S kakáním to bylo ještě na dýl - ale do školky už chodil bez plen, ale na noc ji měl až do těch 3 let...
Jak pravila "drahá" tchýně :" jó za nás, to chodily děcka všechny v roce na nočník, teď jsou matky shnilé - mají jednorázové pleny, uvařené jídlo ve skleničkách a jenom sedí u počítače..."
Však on si na to přijde sám. 🙂

ratatooy
27. dub 2014

naučí se až mu to dojde co a jak ja sem to taky neučila a naučil se sám přesden byl bez plinky v roce a půl ale na noc ji mel až do 3let a dvou mesicu a mel by ji ješte dýl nebejt toho že sem byla v porodnici a tata mu ji proste nedal a basta a zvladly to než sem přisla domů.
ale dala bych pozor na to ucvrkávání nebo se porad z pediatrem dost často tohle značí u detí problem s ledvinama

baboui
30. pro 2017

@ivular ano, ve Španělsku jsou přesvědčeni, že až od tří let je dítě schopné ovládat a uvedomovat si močový měchýř a do té doby to vůbec neřeší.