Jak na vztekající se 15ti měsíční dítě?

endlessblue
7. dub 2010

Ahojky holky, moc prosím o rady a nápady. Donedávna jsem měla doma malou sladkou princezničku. Teď je jí 15 měsíců a začínám z ní šílet 😀 Asi před měsícem se začala hrozně vztekat. Vzteká se prakticky pořád. Když nemůže najít svojí hračku, když jí něco nepodám... když jí něco vezmu... nebo když mi to jenom trvá déle, než by chtěla. Vrcholem bylo poslední plavání, kde protože jsem jí v bazénu nenechala dělat co chtěla.... tak předvedla hysterický oblouk, zmítání se, řev.... mlácení mě... atd, atd. 😠 😠 😠
Ze začátku jsem jí plácala přes zadeček, nebo řekla "NE NE NE, to se nedělá"!!!! nebo "TY TY TY.... ošklivá holčička"...ale všechno marné!!!!!
Kde teda dělám chybu? Vím, že nějaký univerzální návod není... každé dítě je jiné... ale přeci jen bych chtěla slyšet, že nejsem sama matka s "nevychovaným" dítětem 🙂

wjerushka
8. dub 2010

Holky, tak včera to byl očistec, dneska je to lepší. Od rána žádný řev, tak snad to vydrží. Mi přijde, že ti prckové mají první období vzdoru nebo co. U mě teda někdy pomůže mu nabídnout něco jinýho a někdy ne, to hází vším, co mu přijde pod ruku. Ale včera večer jsem ho fakt začala ignorovat, když se vztekal, tak jsem na něj koukala a řekla mu, ž epočkám, až ho to přejde a pomalu se uklidňoval.
S tou vodu vím, že to kamarádka občas udělá, ale tříletýmu dítěti. Já si fak tmyslím, že ti naši prckové ještě nevědí, ž eje něco špatně. Prostě mají chuť něco provádět a nesmějí, tak ventilují tu svou emoci. Ale ne že by nás schválně chtěli deptat. No sand je to opravdu jen období a přejde to. Takoje kliďas ten můj Kryštůfek byl a je, když nemá svůj den

kjajule
8. dub 2010

ronecek: no takhle nějak to funguje i u nás fakt se snaím držt a myslím že mi to i jde ale prostě jsou chvíle kdy už člověěk nemůže jinak ...a pak je to zas líto... ☹
já na tu sprchu nemám a fakt bych se bála že se mi to dítě pak bude bát vody, koupání apod... 😒 a stejně mi to přijde moc brzo v těch třech letech dejme tomu...ale asi bych to stejně neudělala... 😒
nejhorší je že když ho začnu ignorovat začne dělat vše proto abych si ho všímala tak řve ještě víc a fakt mu to vydrží hodně louho...a stupnuje se to... ☹
občas jsem tak vyčerpaná že ho šoupnu do postýlky jdu na pět minut za dveře párkrát se nadechnout a zas ho s řevem vytahuju ven... 😒

ronecek
8. dub 2010

kjajule, na tu sprchu taky nemám. Navíc Domík nenávidí mytí vlasků. ☹ Tak si myslím, že by to u nás bylo ještě horší. Ny vlásky už jsme taky vyzkoušeli všechno možné a nepomáhá nic. Domík někdy taky křičí tak šíleně, že mi z toho hučí v uších. Ze vzteku nám začal kousat i do sedačky. Když zrovna nekouše nás nebo s něčím neháže. 🙂 Zatím ale musím zaklepat, protože při nakupování je v pohodě. Vždycky mu dám rohlík do ruky a vydrží. Doufám, že toho jak některé děti v obchoďáku lehnou na zem a začnou křičet a trucovat, se my nedočkáme. 🙂

kjajule
8. dub 2010

ty jo já se modlím aby jsme taky nedopadly jako nekteré mámy malej bohužel už rohlík vyžaduje když jsme v potravinách je zajímavý že pozná kde rohlík mají... 😀 ale zas dáme rohlík a vydží nekutečně dlouho to sem ráda... 🙂
abych si na nej taky pořád nestěžovala...spinká krásně po obědě dvě hodiny a večer jde mezi půl osmou a osmou bez řečí spinkat ještě si tam chvilku sám povídá a usne spí až do rána do osmi..to je zas paráda aspon v noci že si odpočinu... 🙂
jinak malej zase strašně štípe kousnout si nedovolí to už sem mu dala párkrát trochu přes psinku a pochopil bohuel štípání je u nás ted in... ☹

kjajule
8. dub 2010

Plácání přes uce na štípání nepomáhá tak sem začala dělat jako au au maminku to bolí a občas se zarazí a přemýšlí o tom...
Jinak mě včera přítel objal a zachytila sem se mu vlasama za hodinky a začala sem au au a malej přiběhl z chotby a začal brečet uplně ke mě bežel myslel si že mi někdo ubližuje .... 😒 tak si říkám že to moc dobře cápe jen se m nechce prostě poslouchat...

ronecek
8. dub 2010

malý taky přesně ví, kde rohlíky mají a už dopředu na ně ukazuje. Taky pak vydrží celý nákup papkat. 🙂 Domík mi někdy spinká dvakrát denně. Někdy dopoledne a pak kolem té třetí, čtvrté. Ale někdy se stane, že usne i kolem páté. Pak jak vstane, tak mu dám večeři, okoupu a jde spát znovu. Spí až do rána. 🙂 Většinou taky usíná kolem té sedmé a půl osmé. Akorát teď se v noci budil, protože se mu prořezávaly špičáky. Ale se spaním problém taky nemáme. Přes den je to sice někdy jen půl hodinka, ale jinak pospí hodinku dvě. Jsem taky ráda, že usíná tak brzo. Aspoň z toho večera ještě něco mám. Od kamarádek holky usínají až kolem deváté, půl desáte. A to nemaj ani dva roky. 🙂
S tím štípáním to taky znám. Nejraděj štípal do nohy, ale pak přešel na to kousání. No nemáme to lehké. Ale zase si život bez těch našich zlatíček nedovedu představit. 🙂

ronecek
8. dub 2010

My jsme včera zase byli u kadeřnice a jak mi foukala vlasy a česala, tak on šíleně brečel. Myslel si asi taky, že mi ubližuje. ☹ Tak jsem si ho musela posadit na klín. 🙂

kjajule
8. dub 2010

jj to je pravda taky si to bez něj nedovedu představit...ale taky si třeba nedovedu představit že bych si ted pořídila druhý mimiko...
já doufám že ho to vztekání přejde protože jinak bych měla zlatý dětátko... 🙂

kjajule
8. dub 2010

je zajímavý jak jim nevadí když oni nám fyzicky ubližujou...ale jinej nebo cizí nesmí... 😒

evaviki
8. dub 2010

tak u nas to iste.. ked mu nieco zakazem, zacne sa vztekat, plakat a casto do niecoho kusne.. proste okusuje stol, koberec, pohovku... co je po ruke.. 🙂 tiez mam obcas problem nejacat na neho. ale je pravda, ze uz aj dostal po zadku, ked som mu niekolkokrat za sebou nieco zakazala a stale to robil.. a ked po mne hodil nieco tazsie (pri plysakovi som mu iba vysvetlovala, ze sa to nesmie, ale ked do mna hodil nieco, cim mi fakt ublizil, tak dosal po zadku.. akurat, ze to cez plienku ani necitil, tak neviem, ci to malo zmysel 😀DDDD)
sprchu by som moc neradila, kamarat tak polial raz svoju dcerku a dostala strasny hysterak. Dokonca sa po tom nechcela chodit umyvat.. 😀

ronecek
8. dub 2010

No my právě uvažujeme, že bychom s druhým začali někdy v zimě nebo na jaře. Domík je totiž po umělém, tak budeme muset znovu jezdit do Zlína a zkoušet, zda se zadaří nebo ne. Tento měsíc mě ještě čeká laparka tříselné kýly, která se mi v těhu objevila. Kamarádka ke konci dubna bude rodit, čeká holčičku. Teď má chlapečka, bude mít v červnu dva. Taky jsem zvědavá, jak to bude zvládat. Pak se z toho poučím. 🙂

llllucka
8. dub 2010

Holky,podle mě nic jinýho než ignorace nepomůže.Nechat dítě tak,nevšímat si,popřípadě odejít do jiné místnosti.U nás,když vidím,že se potřebuje vysloveně vyvztekat,tak ho odnesu na pár minut k němu do postýlky,tak se většinou vyvzteká a je dobře.Vím,že v postýlce se mu nic nestane.Prý to přejde,tak uvidíme (i když u nás to zatím není tak hrozný.jak tady píšete).

sarlotta
8. dub 2010

endless🙂)) to je normálka máš doma inteligentní dítě, které zkouší kam může zajít. Rozděl si věci na důležité a nedůležité a někde jí nech volnost a někde trvej na svém, i kdyby si ji měla vzít pod paži a odnést třeba z hřiště domů za šíleného řevu🙂)))
je to normální a na pohledy okolí se vykašli 😉 Vyplatí se Ti když budeš dodržovat jednou zakázané. Ona to pochopí a příště se nebude vztekat tak dlouho a pak už vůbec 😉 akorát to trvá cca do těch 2let než se spolu trochu domluvíte 😅 😉

sarlotta
8. dub 2010

holky studenou sprchu ne... stačí poprskat obličejík vodou když je hysterie veliká🙂

a na kousání, tahání za vlasy a štípání zabírá spolehlivě to dítěti oplatit 😉 hned.

afiserova
8. dub 2010

Přidám i svou zkušenost. Všechno, co popisujete, probíhá i u nás. Co někdy zabírá: izolace s odpočítáváním (počítám tři, dva, jedna! důrazným hlasem a když do jedna! nepřestane, dám ho do postýlky - kde chvíli stojí a řve - a když se vrátím, většinou přestane, izolovat se dá i do vedlejší místnosti, ale nezavírat! hlavně menší děti), ignorovat - stačí zbezpečit, aby si dítě neublížilo, ten můj se někdy tak zmítá, že se klidně praštit může, důslednost - to je nejtěžší - třeba při odchdu z hřiště předem upozorním, že se sklouzne naposledy a jdeme a pak na tom trvat! žádný "tak teda ještě jednou" a podobně - samozřejmě následuje řev, tak vezmu kočár, udělám pápá a volným krokem odcházím a zkusím se neotáčet, třeba za 50m se zastavím a většinou přijde, tak mu pak nabídnu nějakou "zajímavost" (hele, šiška, vezmi ji) a odvedu pozornost - to má cenu, až je dítě uklidněné, ne při záchvatu, to většinou na něj působí jak rudej hadr na býka.
Jinak jsem dlouhodobým pozorováním zjistila, že víc záchvatů je v situacích, kdy je malej hladovej nebo unavenej (před jídlem a před spaním), to pak stačí fakt maličkost, která by ho jindy vůbec nerozhodila a už to jede. Takže teď mám předsevzetí mu nastolit pravidelnější režim a trochu těm záchvatům předcházet (i když stoprocentně to asi nejde vůbec), ale zatím je to pro mě - chaotičku - nadlidskej úkol. A ještě dost bojujeme s odstavováním, ale to je na samostatnou diskuzi...

kjajule
8. dub 2010

sarlotta: to oplácení mě pobavilo ale asi to zkusím díky za tip... 🙂
už vidím jak se tu štípeme všichni dokola... 😀

sarlotta
8. dub 2010

kjajule... žádná sranda🙂) zkušenost🙂

sarlotta
8. dub 2010

afis jak píšeš, je důležité si dobře rozmyslet co zakážete, jaký příkaz dáte a pak na něm trvat... babičky by měli dostat taky lekci🙂)) ale to je těžké 😀 prostě neměnit názor... dítě potřebuje pevné hranice stejné jako Vaše náruč aby se mohlo spolehnout, že věci budou tak jak říkáte i dobré a ty pro něj ,,horší"🙂 pak se vztekání zmírní 😉
ale to, že se vztekají je opravdu znakem inteligence a tím, že dítě přemýšlí.... jen ty emoce neumí ještě uhlídat a všechno moc prožívá.

Takže třeba procházka venku se stane kolotočem scén... netrvejte na směru cesty- vždyť je to jedno kam půjdete🙂) a jak dlouho- hlavně že uvidíte ptáčka, strom, kamínek 😉

afiserova
8. dub 2010

evaviki: Neječet je super, ale tak to chce vůli. Já se teda neudržím často, ale když jsem se slyšela, jak z pplna hrdla řvu: "Neřvi!", tak jsem se pak musela smát - pěkně absurdní.
sarlotta: oplácení jsem zkusila a začali jme se pohlavkovat navzájem (já jemně samozřejmě) a malej se tomu hrozně smál...myslel si, že je to hra, takže to u nás nezabírá (nebo to dělám blbě).
A my teď navíc máme to bezva období, kdy všechno musí dělaá "Šám!!!", takže spousta nových příležitostí ke vztekání...achjoooo 😎

wjerushka
8. dub 2010

Sarlotta, koukám že máš taky Kryštůfka 🙂

No já se snažím dodržovat příkazy, i smanželem jsme se tak domluvili (když byl ještě Kryštof spavý miminko), ale je to dost náročný. Manžel přijde z práce nelalděn a pak poslouchám jednoho malýho řvouna a jednoho velkýho bručouna, kterej mi říká, ať teda Kryštofa nechám, hlavně at je proboha klid. Docela se mi líbí šplíchnout trošku vody do obličeje, ale i to bych asi udělala u staršího dítěte. Naštěstí na mě si teda malej vztek nevybíjí, takže štípání, kousání do mamky u ještě nemáme 🙂

endlessblue
autor
8. dub 2010

Jo holky, oko za oko zub za zub 😀

Ten můj malej terorista už vedle hodinu a půl "usíná"...... 😠 😠 😠

sarlotta
8. dub 2010

afis pohlavky a žduchance ne... ale to štípání a kousání zabírá dobře🙂

docela sranda je na ječící dítko taky udělat ááááááááááááááááááááááá - né moc nahlas, ale nedebatit s ním jen tohle... máte vidět ty vykulené oči 😀 😀

v roku a půl je účinější oddělat ručku z věci kterou nemá brát nebo plácnutí na zadek když uteče do silnice než vysvětlování.... bohužel děti si moc nepamatují, takže to chce pevné nervy a opakovat🙂

wjerushka hele manža Ti to ale nesmí takhle kazit!! u nás se bojovalo s kousáním, pže jsem časem zjistila , že já malému oplácím a manža se nechá kousat 😲 😲 😠 😠

kamila2312
8. dub 2010

Ahoj holky - bezvadná diskuse, jenom se mohu přidat. Náš Martin teď zase začal šílet -on to má ve vlnách. Krom všeho, co píšete, mlátí hlavou do země.... ☹ Zase má odřené čelo od koberce. Snažím se celé dny předcházet důvodům, pro které vyšiluje, ale bojím se, že takhle se může zadělat na domácí tyranii Jenže já ty jeho záchvaty tak těžko rozdejchávám, zvlášť, když i já mám pocit, že kolem jsou samí pohodáři..... Jo a ještě jeden důvod asi bude )teda kromě zubů - che!). Zatím sám nechodí, a to mu bude 17 měsíců za deset dní.... Všude mě tahá, pořád ho musím vodit, protože on už po čtyřech taky moc nechce... Myslím, že ho to už taky frustruje, ale přesto se panicky bojí vykročit do terénu sám.... Změní se to pak? Bude si připadat soběstačnější??? Dneska jsem to už jednou taky ořvala - ale před ním se snažím ovládat. No venku nádherně a doma psycho........ Ale dík za toto téma, pomohá mi vědět, že je nás více a že to snad není jeho skutečná povaha, ale jenobdobí, ze kterého se (ale kdy??) vylížeme....

wjerushka
8. dub 2010

Sarlot, no on to nakonec nekazí, raději ho vyhodím z do jinýho pokoje, aby nebrblal a pak si to vysvětlíme. Zajímavý je, že když s ním je sám, tak je na Kryštůfka o dost tvrdší než já, řekla bych.

Dneska jsme měli bezva den, vztek se nekonal. Jestli to nebylo tím, že jsme byli celý den venku, je opravdu nádherně 🙂

endlessblue
autor
8. dub 2010

Tak u nás teda vztekando bylo. Klasika. Při odchodu z hřiště. 😠 Dítě prohnutý do luku jsem téměř lámala, abych jí posadila do kočáru 😅 Maminky se otáčely... a já jen "Tááák... teď ...uděláme... hačí... a... pojedeme.... pááá...páááá"... co tečka, to významná pauza 😀

wjerushka
9. dub 2010

No Já bych teda řekla, že při odchodu z dětského hřiště se vztekají všechyn děti i ty nejhodnější. CO jsme tam byli, tak s pláčem odcházel fakt každý 🙂 A zrovna maminy si myslím mají pro tyhle záchvaty vzteku pochopení, to mnohem horší je právě třeba v obchodě nebo MHD

rimmel
9. dub 2010

ja by som total ingorovala ked sa vzteka, tym zisti ze tymto vztekanim sa odo mna nedocka absolutne ziadnej reakcie.

a po zadku by som urcite nebila 😒 😕

verapa
10. dub 2010

zdravím, u nás vztekoš začal asi po vánocích, taky sem byla mila hodná klidná, ale pak sem přešla taky do utoku, občas nechám Julu v pokoji a nesmí ven dokud se neuklidní, na chvilku to zabírá.. jinakse vetčinou vyřve a ignorace je nejlepčí. sem tam taky ruka ujede,a le ono to fakt jinak nende... přece nebudu hopsat jak si skoro dvouletý děcko píská..

s tou sprchou to propagoval starší brácha u nejstrašího dítěte a opravdu to fungovalo a vodu má ráda pořád.. taky jednou neudržel její buchání o zem a mlácení okolo, v největčím afektu ju lupl pod sprchu a fakt pomohla..
Ale fakt je to co dítko to názor..

wjerushka
10. dub 2010

Tak já se teda neudržela dnes v noci. Ve tři ráno se Krýša posrandil, abych ho přebalila, tak jsme se s ním musela vyloženě poprat a pak mi zdrhl s rozeplým pyžamem a když jsem chytila, tak nastalo vztekání a rvaní z náruče. Takže tojsme rozespalá fakt nezvládla a zase dostal přes plínu. Šoupla jsem ho do postýlky amuseli jsme se s manžou přestěhovat do obýváku, aby se pán vyvztekal a byl klid. 😒 Ale zase celej den byl fakt hodnej, asi si to v noci vybral.

Já teda taky byla přesvědčená, že ho vydržím nelupnout, ale fakt teorie a praxe se dost liší. A když ho lupnu, tak ho to ani nebolí, spíš je to takový symbolický gesto,ž e už ho mám taky dost. Myslím, že je to lepší než na něj řvát

jeane
10. dub 2010

Ahojky, tak jto jsem moc rada, ze nejsem sama....Vse jsem si tu poctive precetla i na ten odkaz na jnou diskuzi jsem koukla, ale tam jsou deti starsi. Male je rok a pul a vztekat se zacala asi pred 14ti dny. Zacala kousat..a to je dost auau. Zatim jsem ji to neoplatila, nekdo rika oplacet, nekdo ne...a ze svoje dite "bit" nebudu jsem si taky rikala. Ale nekdy, kdyz je v nejlepsim, se taky neudrzim, jen tak ale lehce pres plinu a to parkrat, jen kdyz kousne. Kdyz ma AMOK tak ne, to ji drzim a mluvim klidne, nebo pak zmlknu. Pokud si lehne na zem, tak chvili cekam, nebo ji zvednu a nesu pryc... to tedy asi nema delat, jak to tu ctu... tak ji zkratka necham lezet...zrovna vcera, ale to byla dost unavena, jsem chtela jit nakoupit, ale nedala jsem ji ani do kocaru, tak jsem ji chtela vratit do sedacky a to mi trvalo asi 109 minut, porad sjizdela pod sedadlo a hulakala....
Dost me pobavilo to o tech hristich. taky mi prijde, co tedy vidim, ze kazdy dite´, kdyz maminka rekne, tak si vezme svoje auticko, nebo motorku, nasedne a udela papa a jde... ja uz se ctvrt hodky pred odchodem desim... kdy vybrat spravnou dobu...
Jinak tu pisete, za aspin dobre deti spi.... my po obede usiname... no po hodine vzdavam a to si dovedete predstavit, jaka pak je vecer a co se tyka vecerniho spani??? nekdy usne az v pul jedenacte... takze nejaky cuceni na bednu...nekdy usne po obede hned a vecer taky... je dobry mit rezim, to ja vsechno vim, a urcit hranice atd, ale nejak mi to nejde, taky si rikam, ze jsem hodne selhala... aspon me uklidnuje, ze se nevzteka jen to moje dite...Jo jinak pokud je po jejim, tak je vsechno v poradku, dnes jsem byla u babicky, mraky lidi, porad ji nekco choval, skakal kolem ni... tak to byla hodnoucka zlatoucka princeznicka, ale kdyz ji mam prebalit.... prebaluju jen v sede, na kline.... obcas me boucha hlavou do klicni kosti, taky moc prima...