Jak na vzteklouška?

petrusew
26. dub 2013

Ahoj holky, potřebuju radu. Naše malá - má 14m se začala neskutečně vztekat když řekneme ne! Je to šílené, vydrží to i hodinu v kuse a nepomůže ani pevné objetí, to řve ještě víc. Krom toho už má i fakt sílu. Začala víc, co jsme se vrátily z nemocice, kde jsme byly šest dní, nerozmazlujeme ji, snažíme se jí dát nějaké hranice, ale nevím, jestli to není moc brzo, na tak malé dítě. Naposledy se mi "vztekla" u doktorky v čekárně. Když jsme tam seděly samotné, tak mi to tak nevadilo, chodila si po čekárně, lustrovala letáčky, ale jak začaly chodit maminky s dětmi, musela jsem ji vzít na klín a začalo to (na klín musela, máme rotavirovou infekci a nerada bych, aby naprskala na nějaké dítko - má ještě bronchitidu tak kašle) neskutečně se začala vzpouzet a řvát (řve hodně, ale hodně nahlas) Naproti seděla maminka se starším klučinou (13-15) a soucitně se na mě dívala, tak říkám že to začala dělat co jsme se vrátily z nemocnice a vydrží to dělat klidně i hodinu v kuse. Nepomůže ani odvedení pozornosti, vzteká se ještě víc. Pomáhá mi na to jen to, že ji dám do ohrádky, postýlky a dělám, že ji neslyším, za chvilku je klid (15-30min) Nekřičím, mluvím na ni normálně, klidně...dělám něco špatně?

lv
26. dub 2013

@petrusew nic neděláš špatně, on poprvé chce něco sama /cokoliv/ a NE se jí nezamlouvá, nelíbí, zlobí se..prošla jsem tím s první dcerou, nejlíp zabírala možnost jí dát vybrat mezi dvěma situacemi - půjdeme k doktorce hned, nebo po svačině? oblékat si budeme bílé nebo zelené tričko..bla bla..nechat co jde na ní, na její volbě, rozhodnutí..jasně, že když šla do elektřiny s nůžkama, bylo důrazné ne..no a zas mě to čeká, no potěš teda 😎 hodně sil, to přejde..

petrusew
autor
26. dub 2013

@lv mě právě ale přijde, že na období vzdoru (všude se píše kolem 3let) máme ještě čas, vždyť má JEN 14měsíců a už teď se děsím toho pravého období vzdoru...budu případ pro chocholouška! Ne slyší jen když opravdu nemůže - vytrhávat žaluzie, lézt do okénka mezi obývákem a kuchyní, hrát si s nůžkama, trápit psa...u těch žaluzek to není takový problém, tam prostě ví že nesmí a stejně to zkouší, ale u všecho ostatního co ona chce a nemůže je strašněj řev. Snažím se být naprosto v klidu a neřešit to, doufám, že to prostě přejde a zatím se mi zdá, že je to horší a horší 😅

blondynka400
26. dub 2013

@petrusew já osobně si mylsím, že obodbí vzdoru není kolem 3 let, ale mhoem dřív... U nás byly "dvě". Jedno tak kolem 15m a pak to klasické po druhém roce a ne nemá v lásce dodnes 😝
Osobně si myslím, že to děláš dobře. Chce to je vydržet, ono to časem přejde. A jak píše lv, je dobré tvrdohlavé vztekliny jakoby částečně nechat rozhodovat, ale tak, aby to bylo vlastně podle tebe, to se mi taky osvědčilo 🙂

petrusew
autor
26. dub 2013

@blondynka400 pokusím se nechat rozhodovat, bohužel zatím jde prostě tvrdě po tom co ONA chce😀 Docela jsem se uklidnila, že to není jenom u nás😀 Do teď byla docela hodná, tvrdohlavá byla už v břiše🙂

boban
26. dub 2013

my jsme se vrátili z nemocnice včera také po 6ti dnech a Tomík se od včera taky vzteká 😝 😅 já si myslím, že je to tím, že jsme v nemocnici byli jen pro ně, že jsme byli pořád sněma a byli jim nablízku..ted doma jdu do kuchyně, na záchod a jakmile ho dáme na zem nebo se vzdálím, je šílený řev 😝 😝 😝 budu doufat, že to přejde 😀

blondynka400
26. dub 2013

@petrusew a můžu ti říct, bude jenom hůř 🤐 Jen počkej, až bude u toho i mluvit 😀
Já bych řekla, že je to všude. Jen někde víc a někde méně. Dokonce je to dobře, je vidět, že prospívá správně a začíná si uvědomovat svoje já.
Já si s první hodně užia a ještě si užívám a jsem zvědavá jaká bude ta hodná, tvrdohlavost se u ní bohužel ukazuje už teď 🤐 Asi si to za pír měsíců půjdu hodit 😀

petrusew
autor
26. dub 2013

@blondynka400 jo, tak to jsme na tom stejně! U malé bylo hned jasné, že si bude umět říct dost hlasitě co chce a co ne🙂 No nic, tak mě hold švagrová bude muset barvit častěji 😀

petrusew
autor
26. dub 2013

@boban taky marně doufám, ona se vztekala i před tím, ale nebylo to tak moc....hlavně u toho tak neřvala 😅 Teď prostě hysterický jekot (bez slziček)...ona by byla na zemi spokojená, ale ještě nesmí, musí se šetřit...noooo a to jí samo nejde vysvětlit, že😀

blondynka400
26. dub 2013

@petrusew já zase dneska píšu... Chtěla jsem napsat, že jsem zvědavá, jaká bude ta druhá...
Ono si časem zvykneš, navíc dost scénám se tá pak předejít. Jen doporučuju se všude chovat stejně, ať si v klidu doma nebo mezi lidma. U nás bylo sice nejvíc scén doma, venku se uklidila nějak dříve, ale i tak jsem si občas užila dost soustrasných pohledů a nebo i řečí, že jsem neschopná matka 😝 😀

petrusew
autor
26. dub 2013

@blondynka400 já jsem paradoxně klidnější venku, chovám se všude stejně. Nechci ji nějak motat. vím, že to bude horší, jen jsem chtěla vědět,jestli je to normální..jak vidím tak je 😎 Uklidnila jsi mě 😉 doufám, že jak malá povyroste a bude se s ní dát nějak domluvit, tak se bude dát spoustě těchoto scének předejít. Teď hold nezbude nic jiného, než si stát za tím, co jí řeknu. 🙂

blondynka400
26. dub 2013

@petrusew tak to jsem ráda. Je fakt, že mě tenkrát taky překvapilo, že je to nějak brzy... Takovéto uvědomování svého já jsem čekala standartně kolem roku a půl. Já se přiznám, že jsem párkrát za tu dobu ustoupila, prostě to v tu chvíli jinak nešlo a nemyslím si, že by to mělo nějaké následky... Manžel jí ustupoval častěji, takže u něj to zkouší víc, u mne ví, že má smůlu. Ikdyž nedávno nám oznamila, že si mylsí, že je chytřejší než my 😝 😀

petrusew
autor
26. dub 2013

@blondynka400 tak teď jsem se škodolibě zasmála, ale vzápětí jsem si uvědomila, že nás něco hoooodně podobného čeká taky 😀 Víš, ono nejhorší na tom je i to, že když už bych stejně chtěla ustoupit, tak už to prostě nepomůže 😀 Ona se prostě vzteká a vzteká a vzteká...i mě už kousla 😀 praštila mě 😀 nemyslím si, že by si uvědomovala, co dělá. Prostě to udělala 😔 Nemůžu se na ni zlobit, prostě se to stane. až bude starší a rozumná, tak se s ní pokusím domluvit, teď je to k ničemu 😀

blondynka400
26. dub 2013

@petrusew oni jsou úplně v afektu no. Podle mne taky nevnímají, prostě je to pro ně šílený nával emocí, které nezvládají... Já pak zkoušela na ní třeba i zařvat, a ona prostě nevnímá, i teď když jí to chytne, tak je to boj, aby se uklidnila a rozumně jsme to mohli rozebrat, jak to tedy uděláme... 😒

petrusew
autor
26. dub 2013

@blondynka400 Já si myslím. Je prostě totálně mimo. No prostě nezbude mi nic jiného než si zvyknout a nevnímat ty neskutečné pohledy okolí🙂

blondynka400
26. dub 2013

@petrusew no mně to nikdy nevadilo, spíš naopak jsem se těmi pohoršenými pohledy bavila. A dost často jsem jim k tomu i něco řekla, ať mají babky o čem přemýšlet 😀