Jak na zácpu u batolete? Existuje šetrné projímadlo?

cazadora
18. kvě 2009

Naše malá je strašně mizernej jedlík momentálně je přez den na mlíčku s kaší od nestlé v noci na sunaru. Přez den je ochotná ozkoušet spoustu věcí, ale sní jen kousíček v lepším případě ho sní, v horším vyplive. Stolici má už dlouho "kozí bobky" vždycky si s tím poradila kakala každý den minimálně jednou,ale spíš víckrát. No a min týden jeden den nekakala, druhý asi hodinu tlačila z toho už bylo hovínko skoro venku(omlouvám se za detailní popis) ale prostě ho nedokázala vytlačit bylo vidět že jí bolí prdelka a asi se bála aby jí nepraskla. Pak už to nezkoušela až třetí den kdy jsme se jí teda snažili pomoct bylo to hrozný strašně plakala ale nakonec se vykakala. No a dneska zase už půl hodinky tlačila a nic, poplakávala. Existuje nějaké šetrně projímadlo pro tak malé dítě 19m(pro použití jen velice vyjímečně je mi to proti srtsti) nebo prostě nějaká rada jak malý pomoct.Děkuju

zuzau2
31. led 2011

Ahojky, nám na stejný problém doporučil doktor heřmánkový čaj.

prezdivkos
10. únor 2011

Ahojky, a co když dítě 3 dny nekadí a pak je to obrovská hromada 😝 , ale rozhodně není tuhá, spíš kaše, je to také zácpa? ☹ Mudra se k tomu zatím moc nevyjádřila, ale nepřijde mi to normální..

antarres
23. únor 2011

Ahojky. Co bych za to dala, kdyby naše Lucinka chodila na velkou každý 3. den. 🙂 My to měli tak hrozný, že jsme museli začít asi před měsícem a půl dělat klystýr.
Teď jsme měli stolici až po 14ti dnech. A to dáváme projímavý sirup z fíků a datlí, ládujeme Lucinka melounem (je také projímavý) a stolice se zatím udržuje v měkčí podobě, takže kaká sama. Takže bych si vůbec nedělala starosti, že 3 dny nekakáte. 🙂

evapota
19. bře 2011

Ahoj, my jsme ze zácpou bojovali 3/4 roku. Největší problém byl, že málo pil, jen tak něco nejedl a kadil zásadně ve stoje. Upravili jsme jdelníček, k obědu polévky, jogurty Activia a vše kde je hodně vlákniny. Doktorka nám dala sirup Lactulose All, ten jsem dávala vždy když nešel dva až tři dny na záchod, aby si na to moc nezvykl. Doporučovala nám i švestkovou šťávu, ale tu nechtěl. Nakonec jsem mu kupovala pití Water a do té lahvičky jsem mu pak po tají dělala šťávu, aby to nepoznal. Když si teď vzpomenu jak půl hodiny plakal, snažil se a člověk nevěděl jak mu pomoci, je to hrozný. Držím palce ať to brzy přejde

ali80
29. zář 2011

Ahoj,mám holčičku 1 rok a 9 měsíců ,do té doby veškeré vyprazdnování ok,začali jsme s nočníkek a čurání naskočilo a daří se ,ale s kakáním je problém, papáme ovoce ,zeleninu, pijeme a pokud nejde už den začínám řešit,nechci aby jí to bolelo...zjistili jsme asi ,že jí je nepříjemný kakat do plíny a vsedě taky,jelikož jsme chodili každý den tak na ni vidím tu nervozitu volá mamů,na nočníku nevydrží a utíká z něj, přešlapuje na místě,v téhle chvíli pomohla teplá voda na bříško(vykakala se do vany v poloze kočička ,samozřejmě to pak vyčistím)doporučuji všem,rešení je ,ale asi delšího charakteru přijde mi to psychického rázu(jelikož bobík je měkký a tak přemlouváme bříško ,aby pustilo bobík ,který klepe na vrátka.,...mám pocit ,že je to nekonečné snad to přinese výsledky,nasadila jsem laktobacílky tak snad vše dobře dopadne a čas pomůže.

judit22
30. zář 2011

@ali80 Ahoj, jako bys psala o Ondrovi, do dvou a půl let kadil normálně, třikrát, čtyřikrát denně,najednou začaly problémy se zácpou, i když jí pořád stejně, pije hodně. V poslední době jsme došli do fáze, že celý den přešlapuje, povídá, že ho bolí prdka a ve finálě se vykadí pouze ve vaně. Jsem z toho nešťastná a taky si myslim, že to má psychického rázu, že to prostě potlačuje. Taky vůbec nevím, co s tím.

allizee
13. led 2012

Ahoj holky, my jsme tenhle problém řešili snad od 1 roku. Do té doby malá problém neměla, kolikrát jsme se i divili, že se vykakala v autosedačce, kde měla odpor🙂, ale pak obrovská změna...zkoušeli jsme vše možné, od babských rad po všelijaké čaje, ale nic. Vždy jsme nakonec museli použít čípek a byli jsme zoufalí. Pak jsem se ale dozvěděla o probiotických kapičkách, které nám jako jediné pomohly a pomáhají dále. Pokud si o nich chcete přečíst více, najdete je na www.probioticekapky.cz.

allizee
13. led 2012

Ahoj holky, my jsme tenhle problém řešili snad od 1 roku. Do té doby malá problém neměla, kolikrát jsme se i divili, že se vykakala v autosedačce, kde měla odpor🙂, ale pak obrovská změna...zkoušeli jsme vše možné, od babských rad po všelijaké čaje, ale nic. Vždy jsme nakonec museli použít čípek a byli jsme zoufalí. Pak jsem se ale dozvěděla o probiotických kapičkách, které nám jako jediné pomohly a pomáhají dále. Pokud si o nich chcete přečíst více, najdete je na www.probiotickekapky.cz.

llluckaaa
17. led 2012

Ahoj maminky, jaké jsou vaše zkušenosti s léčbou zácpy? Co zabralo u vás? Napíšete mi nějaké konkrétní recepty na pokrmy, které bych mohla dát 3-letému dítěti, které odmítá jíst ovoce, maso, luštěniny a většinu zeleniny? A samozřejmě toho taky přes den moc nevypije.
Já jsem včera zkusila dát prckovi (samozřejmě to jíst nechtěl, ale nakonec jsme to do něj dostali) uvařené celozrnné vločky se sušenou švestkou, s přídavkem sušeného mléka, cukru a oleje a zírala jsem, jak to zabralo. Večer měl potíž ze sebe hovínko dostat (nakonec dostal, ale bohužel s pláčem a opět s krvavým zadečkem) a ráno po probuzení už letěl na záchod. Asi jsem to přehnala s množstvím švestek... Ještě se chystám otestovat rozvařené sušené švestky smíchané s takovým tím probiotickým jogurtovým pitíčkem (doufám, že když mu to smíchám do té kupované neprůhledné lahvičky, tak si těch švestek nevšimne), abych měla něco na rychlého na ráno a rychlou odpolední svačinku, když nejsme doma.

verbalinka
17. led 2012

@llluckaaa v DM mají švestkovou šťávu 😉 A to by i mohl více vypít. Nebo hruškovou šťávu (hami apod.). Já dávala Lactulozu, aby se to změkčilo, aby ho to nebolelo. A super na zadeček je hned potom ho umýt a na otvor studenou vodu, aby se to zatáhlo a pak to nebolelo. My měli s pitím dost velké problémy, tak jsem vyměkla a dostává šťávu, postupně jsem ubírala na sladkosti a teď je to jen obarvená voda, ale normální vodu nepije a ve školce s čajem bojuje.

verbalinka
17. led 2012

@llluckaaa jo a dávám každé ráno laktobacily (probiotika) 😉

llluckaaa
17. led 2012

@verbalinka Lactulosa nám nezabírá a ty šťávičky taky moc ne. Probiotika jsem taky dávala a bez efektu. Teď chci zkusit v těch jogurtových nápojích. Ale asi na ty šťávy zase najedu, neublíží a třeba v té kombinaci trochu pomůžou... Máš zkušenosti s vločkama? Dělala jsi nějaké vývary nebo tak? Ono se to má brát spíš na průjem, ale při zácpě by to také mohlo pomoci, jak se ta stolice změkčí, ne?

verbalinka
17. led 2012

@llluckaaa vločky jsem nezkoušela. U nás spíš byl problém, že nechtěl chodit na záchod a měl to pak tvrdé a bolelo ho to. Takže jsem dávala lactulozu, aby měl potřebu dřív a bylo to měkčí. Ale pokud vám tohle všechno nepomáhá, tak je to divný. A kolik toho denně vypije? A kolik mu je?

llluckaaa
17. led 2012

@verbalinka Skoro 3,5. Řekla bych tak 3/4 litru až litr. Tak my už to máme taky zčásti psychické - jak ho to bolí, tak na záchod nechce a zadržuje to. Ale tak to právně musím hodně změkčit, aby ho to přestalo bolet. No právě že žádná zásadní změna po laktulóze, pitíčkách a probiotikách nebyla.
To jsem nevěděla, že je hruška taky projímavá. Já jsem myslela, že nadýmá... Ale zkusím koupit hruškový džus a trochu ho naředit. DM tu nemáme, ale ještě se po těch šťávách někde mrknu.

verbalinka
17. led 2012

@llluckaaa zkus mu dát každý ráno hruškový džus - ideálně 100%, nebo namixovat hrušku a trochu vody, hroznový víno je taky dobrý, jabka, zelí... a samozřejmě ty švestky (určitě dělají i džus). Nám lactulóza fungovala, prostě ho to prohnalo - dala jsem cca 2 lžičky a musel jít, a i když nechtěl tlačit, tak to šlo skoro samo.

verbalinka
17. led 2012

@llluckaaa jo a pití - Will má 16 kg a pije denně cca 1,5l. Jsou dny, kdy míň, ale spíš víc. Málo vody - tvrdá stolice 😖

brusinka.pusinka
17. led 2012

@cazadora vidím že máte 19 měsíců tak bych zkusila osvěčený recept s povidly.... ráno buď lžičku do pusinky a nebo na chlebík s máslem , u kluků(bratrů) to mělo uspěch vždy 😀

llluckaaa
17. led 2012

@verbalinka Hrozny nesní, jabka taky ne, zelí taky ne ☹ Ale teplý hruškový džus ke snídani by mohl dát. Já Švestkový džus nikde neviděla, ale ještě se mrknu. Já vím, musím přidat na tekutinách. Dík.
@brusinka.pusinka Přesně to mě před chvilkou napadlo - povidla! Asi budou k večeři celozrnné palačinky s povidly a kysanou smetanou, to má rád. A ke snídani si lžičku asi taky nechá dát 🙂 Dík.

brusinka.pusinka
17. led 2012

@llluckaaa uvidíš že zaberou je to odzkoušené mnoha generacemi 😉 😀

llluckaaa
17. led 2012

@brusinka.pusinka Tak uvidíme, doufám, že máš pravdu. Pak napíšu, jaký měly úspěch. Bych mu ty povidla mohla i zkusit někam přimíchat, zkusím jogurt.

brusinka.pusinka
17. led 2012

@llluckaaa jj to klidně můžeš 😉

verbalinka
17. led 2012

hm, je to s nima těžký 🙄 Ale povidla, dobrý nápad - to by mohlo zafungovat 🙂 A s tím pitím - prostě mu dej, co pije a má rád. Aspoň na čas, než se to spraví. Napadlo mě lehké "zvěrstvo" - ale já dávala malýmu, když byl menší, ředěný přesnídávky jako pití, tak možná i ta povidla zkusit zředit vodou 😅

handm
25. lis 2012

@llluckaaa Ahoj, prosím pomohly povidla?!😲 A jak je na tom malej? U nás ted tak nějak bojujeme a už jsem z toho trošku nervozni..☹ 😔 Je mi ho tak líto, má vždy uplně husí kůži, klepe se, ale kakat nebude a nebude ☹ díky...Lactulosu davam asi 4. den, zatím žádný změny nepozoruji...

llluckaaa
25. lis 2012

@handm Ahoj, chuděrka, snad se to brzy zlepší. Ani povidla u nás bohužel nezpůsobila zázrak, ale nakonec se to spravilo. Lactulóza začíná myslím fungovat až po pár dnech. Kolik dáváš? Já dávala 10 ml na lačno každý den. Začala jsem hodně dávat přesnídávky (ale i v těch je náš prcek hodně vybíravý a jí jen jeden druh), třeba Hamánek vyrábí švestkovou (je tam kombinace jablek a švestek).
Zkus vymyslet stravu tak, abys tam dávala co nejmíň "suchých" věcí (takže bez rohlíků, bez knedlíků ap.), přidat tuk a hlavně myslet na to, aby hodně pil. To je asi nejdůležitější.
U nás se to začalo po návratu z nemocnice zlepšovat, po čípkách se spravil zadeček, já do prcka lila spousty tekutin a hodně upravila stravu (žádná čokoláda, žádné sladkosti, zkoušet různé druhy zeleniny a ovoce - náš si nakonec oblíbil rajčata a ta nám asi hodně pomohla) a tak ho to přestalo bolet a pomalu začal zase dobrovolně chodit na záchod. Když ho mám doma, tak je to lepší, když je u babičky nebo ve školce, tak se stolice většinou zhoršuje, protože si prcek sám nevzpomene na pití a nikdo to do něj netlačí jako já doma. Nevím, jestli jsem to sem psala, ale začali jsme domů kupovat jablečný mošt (pouze šťáva z jablek, žádná chemie, cukry navíc ap.), to si docela oblíbil a je ochotný pít a já mám pocit, že docela pomáhá.
Jak dlouho to u vás trvá?

handm
25. lis 2012

@llluckaaa Díky, je fakt, že co se ochladilo, pije méně a méně ☹ Mošt jsme taky dávali a přechodně to vypadalo líp. Problém je, že mi odmítá momentálně jogurty 😠 ale zas jí třeba vločky/musli s mlíkem a přesnídávky vůbec, s těma skončil, co najel na kousání 😝 Tak zas budu muset vyzkoušet. švestkovou štávu taky zas koupím (měl jako prtě, když měl UM) i povidla radši zkusím. Cokoliv.. LActulosu davam cca 5 ml jedou denně, jak říkám, zatím asi 4 dny. Zadeček myju vodou, neutírám, nedřu, mažu (na noc mu dávám pořád plínku). Zvažovala jsem ještě nějaké "tabletky" vlákninu, abych tu přírodní z ovoce/zeleniny ještě povzbudila... A zkusím vlažnou vodu nalačno...
je to tedy věda, by člověk neřek, co dá za jedno hovínko 😲 😕 😅
Jinak mám pocit, že to trvá, co se zhoršilo počasí obecně - když byly na konci léta švestky, měli jsme opačný problém - kadil třeba 4x denně a občas nestíhal ani říct 😝 😀 Na druhou stranu sušený švestky mi nepřišly taky nijak zázračný a to jsem měla domácí od tchýně...A možná to trošku souvisí i s tou změnou doma - máme tříměsíční miminko... 😨 😔

llluckaaa
25. lis 2012

@handm Jj, psychika to ovlivňuje hodně a pohyb taky. Jak děláš ty vločky? Ono je lepší je převařit s vodou, oni nabobtnají a vznikne takový sliz, který změkčuje stolici 😉 S tou vlákninou v tabletkách bych radši opatrně, protože jestli máte nedostatečný pitný režim, tak by mohla i ublížit 😒 Ono není vláknina jako vláknina - ta v ovoci je rozpustná (když nepočítám nestravitelnou slupku) a změkčuje stolici, ale třeba v obilninách je hlavně nerozpustná a při nedostatečném pití by mohla právě stavit ☹
No ani mi nemluv, já když si na to období (u nás to trvalo několik měsíců) vzpomenu, tak se mi chce brečet. Chudák malý, on už se hrozně bál sednout si na záchod a každé hovínko obrečel. Jednu dobu mi pomáhalo ho uplácet, za každé spapané jablíčko dostal nějakou dobrotu (myslím, že jsem mu dávala želé) 😅
Jo, říkala mi kámoška, že jí na zácpu pomáhá pribiňáček, prý když ho holkám dá, tak zaručeně do hodiny spěchají na záchod. Tak můžeš taky vyzkoušet. A nebo třeba dáváš štrůdl? To by taky mohlo zabírat - hodně jablek, hodně tuku...
Sušené švestky mi prcek jíst odmítl. Ikdyž on mi odmítl i čerstvé ☹ Vlastně kromě banánu a vyjímečně jabka mi ovoce nestrčí do pusy 😠

veronika2812
31. led 2013

ahoj holky....mohly by ste mi poradit jak pomoc malymu dionkovi s kakanim???jsem stoho moc nestastna z.... uz ma tyhle problemy vic jak pul roku a nic mu nepomaha... malo ji varene jidlo ,ovoce,ale ji hodne pecivo .... pije mi vetsinou jen v noci ...a pije jen 100% dzusi.... ted uz mi zas nekakal 5 dnu...skousela jsem babylax to je ten olej co se strika do prdelky ale ubec nic mi nezabira uz fakt nevim co mam delat.....kazdou pomoc od vas ocenim... dekuju

berunka
28. únor 2014

Ahojky, já jsem řešila zácpu s Ondráškem kddyž měl 2,5 roku. Tlačení bylo vždycky hrozný, chudinka měl vždycky oči navrch, bolavej zadeček. Nám pomohl Emulips. Klidně poradím i ostatním. Syn ho preventivně užívá dodnes.

staceynka11
5. čer 2014

Ahoj potrebovala bych poradit mam dceru ta ma 1rok 10 mnesiccu a mma prodlem se stolici nikdi stim problem nemnela as tet ma zacpu nemuze jit na velkou a kdys citi ze us to nani jde stahuje nozicky ksobje a bi to zni nevislo cos se ji ani nedivim ma je tvrdi jak kamen a po 3 as 4 dnech us to nejde udrezet tak zacne tlacit tlaci tak silne as zvracii a je upne upocena bila sem sni u lekare A nic ki nato nedali us nevim co mam delay davam ji svestkovou stacu a nic porat te mi prosim

staceynka11
5. čer 2014

@veronika2812 ahoj rada piradim mozna to zni silene ale moji mmale to pomaha vemte midlo a nozem ureste kousek tak abi to nebilo ostre proste stoho udelejte jako bi cipek dejte malemu na zadecek olejicek i na to midlo a dejte mu to dovnitr uplne stejne jako cipek tak abi mu to proste nevipadlo a behem 3 min se vi kakaa vazne to fungujee.