Jak naučit dítě TLAČIT?

lorrelai
14. pro 2020

PROSÍM o pomoc.
Syn dva roky a devět měsíců, se ještě v létě vykadil pouze do plínky-když ji neměl, tak prostě třeba tři dny nekakal. Teď si zaleze do pokoje, klekne na čtyři a čeká až se vykadí do kalhot, ale vůbec netlačí-jen má takovou polohu při které to prostě ,,leze samo" ☹ ale když začíná kakat a já ho vezmu, tak vidím že má prdelku otevřenou a hovínko už je skoro 1 cm venku, ale jakmile ho dám na hrnec nebo záchod, tak se to zase schová! ☹ kdyby zatlačil je venku hned! ale on prostě odmítá tlačit...A když to nestihnu že kadil, tak doběhne že má nebo dělá bobek-ale je to menší tvrdy bobek, a to udělá i 4x za den ☹ už týden mu dávám probiotika aby se mu lépe kadilo a nezabírá to-když už z něho něco vyleze, tak je to jako kámen-ale důležité je, že on vypije každý den min. litr slabounké šťávy nebo čajíku...
Tak prosím, kdo s tím máte zkušenosti-existuje nějaký fígl jak ho přimět tlačit???? třeba nějaká básnička nebo názorná ukázka...?? Já už jsem fakt zoufalá!! S dcerou takový problém nikdy nebyl-tak to neznám...
MOC DĚKUJI za jakoukoli radu

codal
14. pro 2020

@lorrelai může mít blbou zkušenost, že ho tlačení bolelo a tak se bojí. Měli jsme to podobně, malá dvouletá po prodělané střevní viroze, kdy měla bolavý zadeček, přestala kakat, vždycky až tak po čtyřech dnech, kdy už plakala bolestí, se nakonec vykakala do plíny (jinak odplenkovaná), jiná to nešlo. Až po skoro 4 měsících si začala říkat a začalo se dařit ji alespoň stáhnout gatě a odchytnout do ruky. Teď je to půl roku, pořád kaká jen každý druhý až třetí den, ale občas už si sedne na nočník a občas se i zadaří a ona z toho má vždycky radostí. Moje rada je nechat tomu volný průběh, tohle prostě neuspíšíte, musí to dozrát.

badyr
14. pro 2020

@lorrelai s dovolením se připíchnu, řeším cca od září to samé. V létě jsme se snažili zrušit plíny, během pár dní pochopil k čemu je nočník a začal si chodit sám (byl nahatý), pak jsme dali trenky a začali hlídat, ale od toho září je schopný "ukakávat" třeba i 6x za den, když ho chytím a posadím na nočník, tak skončí. I do těch trenek udělá jen bobek a nevykaká se pořádně. Je to strašně depresivní, absolutně nevíme, jak na něj. Myslela jsem, že v září začne postupně chodit do školky a nepřipadá v úvahu. Zkoušela jsen i vlákninu, úpravu stravy, nepomohlo, stav stále stejný a my zoufáme dál.

codal
14. pro 2020

@badyr první dcera se velmi rychle naučila na malou na nočník, ale kakání trvalo další x měsíců. Vždycky si počkala na plinu (návštěva nebo když jsme šly do města, kde jsem to nechtěla riskovat), někam zalezla (zahradní domeček byl velmi oblíbený) a tam se tajně vykakala. Až když se od ní linul smrad, tak přiznala, že kakala. Já jsem na ni netlacila, nechala jsem ji být, aby se nebála kakat, a sama si pak začala říkat a zkoušet nočník. Ale trvalo to třeba ještě půl roku než to bylo stoprocentní.

janylu
14. pro 2020

Mám stejnou zkušenost. Syn se bojí tlačit, protože ho to bolí, takže to zadržuje a tak je to stále horší a je to začarovaný kruh. Jediné co nám pomohlo je easylax. Ze začátku jsem musela dávat obden. Nyní už mu ho dávám tak jednou za 10 dní. Občas jde sám. Easylax je přírodní přípravek ( výtažků z bylin), který dítě právě nutí tlačit. Aplikuje se do zadečku a do 10 min. Bude vykakaný. Hodně sil. Je to běh na dlouhou trať.

badyr
14. pro 2020

@codal já si právě říkám, jestli jsme mu nechtěně nevytvořili nějaký blok, protože ze startu to prostě udělal do trenek pořádně a po pár týdnech začalo tohle a stále to trvá. Jsme z toho opravdu nešťastní, ale netlačíme, vysvětlujeme a tajně doufáme, ze přijde den a začne chápat, jako u spoustu věcí, které jsme se ho snažili naučit, nechtěl a pak jednoho dne začal.

martinau5
14. pro 2020

Malý se naučil kakat do nočníku v 1,5 roce a asi nám pomohla tato kniha.
https://www.megaknihy.cz/pro-deti/297740-vis-co...

lysecek
14. pro 2020

Resili jsme neco podobneho, u nas byl duvod psychicky blok. Pomohla tato kniha: https://www.megaknihy.cz/puzzle-leporela/284035...

codal
15. pro 2020

@badyr ono to přejde, akorát zrovna u toho kakání je to otravný.. já jsem jedno období opravdu odchytávala bobky do dlaní..když jsem viděla, že tlačí, tak jsem ji rychle stáhla gatě a chytla to do ruky,abych aspoň nemusela tolik prát.. teď už se začalo dařit, že občas zasedne i na ten nočník, ale nehody se stávají pořád.. ono se to poddá a to kakání není neobvyklý, více kamarádek s tím bojovalo.

badyr
15. pro 2020

@codal děkuji za povzbuzení, protože asi sama víš, jak je to pro rodiče zoufalé a pro dítě pravděpodobně taky. Koupili jsme i knížku o hovínku a zatím bez úspěchu, tak si říkám, že mu to asi ještě necvaklo v hlavičce, že musí zavolat, nebo sundat trenky.

lorrelai
autor
15. pro 2020

@codal
@badyr
@janylu
@martinau5
@lysecek
Děkuji Vám, budu teda doufat a věřím že na to přijde sám. Čurání na hrnec i záchod mu nedělá problém už několik měsíců-i když venku chce čurat jen na holčičku, což je v tomto kombinézovém období luxusní 😀 ! Vůbec nechce ve stoje-přitom na pisoárek umí čurat...
Taky jsem objednala i tu knížku na kakání, tak jsem zvědavá :D pak napíšu jak to dopadlo :D

bendys
15. pro 2020

Ahoj, ja snad ani nechci posat ze mame kakaci peripetie za sebou, protoze to je hrozny strasak a stresor. Kazdopadne me mala taky zadrzovala klidne tyden a pozor u nas se to pak vyvinulo az v zanety ledvin - zadrzovala - premnozili se bakterie e.coli a pres mocak sup do ledvin... a to neni hezke, ty se pak navic vraci, takze jsme byli uz 4x hospitalizovane... to ze to ma spojitost nam rekl az u speciality, tak jsme byli poslany... jinak po tom co jsme vce vyzkouseli je nejlepsi za nas spravna davka Forlaxu - bere se dlouhodobe, ale zmekci to bobek a prestane se bat tlacit. Mala ted po skoro dvou letech boje s bobkem chodi uz skoro pul roku kazdy den nebo ob den,,,