Jak naučit roční dítě chodit bez plen?

lajochova84
23. črc 2018

Holky, maminky, všude jsem slýchával jak dříve byl děti v roce bez plen, i prvorozený mého manžela. Náš malý má 14m, na nočník ho dávám 4 měsíce, co ještě pořádně neseděl. Vždy ráno, vždy po spaní, někdy i během dne. Ano, vyčůrat se nebo i ráno vyláká, ale, že by nějak omezil čůrání do plenky, to ne. Teď běhá nahatý venku nebo ku dám jen kraťasy, aby věděl, že, když se počůrám je v mokrým, ale nemá to vůbec žádný účinek. Prostě si pořád čůrá jak chce. Neumí mluvit, ani chodit, takže si myslím, že je asi ještě brzo, ale ráda bych, aby byl do podzimu bez plen aspoň pres den! Poraďte.

lajochova84
autor
23. črc 2018

Moc se omlouvám za ty překlepy a autokorekce, píšu to moc rychle a nejde mi to opravit. Snad to pochopíte.

vanea
23. črc 2018

@lajochova84 Každý prcek má svůj čas, osobně mám v plánu posadit malého na nočník poprvé v roce a půl. Co jsem četla, většině maminek se daří úspěšné a rychlé odplenování před 2r , kdy už malí chápou, co se po nich chce...nemá smysl tlačit na pilu🙂 Budeme zkoušet indiána.
"Podle studií se z podmíněného reflexního vylučování dostane pod kontrolu center v mozkové kůře vědomé vylučování a ovládání svěračů mezi 18. – 24. měsícem. Do doby před můžeme pouze pozorovat signály, které předchází vykonání potřeby a musíme rychle jednat, protože dítě není schopné zadržet a počkat, či dojít na ono místo. Musíme tedy hlídat časy a to může trvat i několik měsíců. V podstatě do doby, než dítě dozraje, aby to chápalo celé samo." Celý článek zde: https://www.vanickovani.cz/jak-se-zbavit-plenek/ např.

lajochova84
autor
23. črc 2018

@vanea jo, to jsem četla, asi jsem se špatně vyjádřila. Mě by zajímalo, jak to dělaly maminy dřív, že se jim podařilo mít dítě tak brzy bez plen. Myslím si, že nám prostě vadilo být v mokrém v latkových plenách, když nebyly papírový. Jako fakt si nedokážu představit syna jak ke mě přijde/připlazi se a ukáže na nočník.

lioness34
23. črc 2018

@lajochova84 klid a hlavu vzhůru. První pleny do 3r s 1mes přesně - na nocnik jsem zkoušela máme jich doma 5 plus prkynko na wc pro deti .... nic nepomohlo až se jednoho dne se na dovce probudila a řekla ze už ne. Měla je občas pro jistotu na noc ale de facto jak řekla sama ze už ne tak nebyly až na výjimku třeba.jinak dřív řev ze nechce a i kdyby jsme se na hlavu stavěli nechtěla.....druhé mimi do 2 a 7mi let. Třetí 2 a 8mes a už to zvládá ale na noc má.
Některé jsou v roce a půl nebo 2letech a některé proste ne no....
Upřímně je mi to jedno jak to kdo má. Pro mě podstatný nestresovat dítě kvůli komukoliv a čemukoliv - nabízet zkoušet v lete ideální čas nechat běhat venku....a holt ono to přijde. Nikdo s plenkama do školy nejde 😉😁😁

nekiaxy
23. črc 2018

@lajochova84 zvladaly to tak, ze proste co chvilku posazovaly na nocnik. Protoze latkove ctverce byly.tehdy nepohodlne hlavne pro ne. Nekdy to jde driv, nekdy pozdeji, ale je to hlavne o tom, ze na to nonstop mysli mama🙂

radecka1
23. črc 2018

@lajochova84 Myslím, že dítě víc hlídali a dávali pořád čůrat, asi se to víc vyplatilo, když pak nemuseli prát hromadu plen. Kamarádka takto má chlapečka, už před 1,5 rokem bez plen (přes den) a dávají cca co půl hodiny vyčůrat. Občas si i řekne, ale musí být hned svlečený a hned čůrá. Takže mají spoustu náhradního oblečení. Já to bohužel takhle často nezvládám a zkusím sebrat pleny až před tím druhým rokem.

janylu
23. črc 2018

Dítě musí chápat, co po něm chceš. Jak to naše mámy dělaly to fakt nevím, ale látkovýma plenama to nebude. Můj syn nosí látkovky a počůraná plína mu vůbec nevadí. Je mu 13 měsíců a na nočníku nevydrží ani 10 vteřin. Neví, co po něm chci. Moje první dcera vydržela na nočními s knížkou i hodinu, ale nevyčůrala se skoro nikdy. Odplenkovaná byla až ve 2,5 letech. Má druhá dcera byla v roce přes den bez pleny. Na nočník vůbec nechtěla. Viděla mě jak sedím na záchodě a chtěla taky, tak dostala redukci a chodila na záchod. Každé dítě je jiné, ale aby se to naučily, musí to chápat.

lilulilu
23. črc 2018

@lajochova84 Ja si myslim, ze nase maminy se s nami proste "nemazaly". Je mi 40 let, a mamina mi casto vyprávěla, jak nam myla zadek pod studenou vodou, za pocurani jsme dostali na zadek, zlobila se na nas, posazovani samostatne nesediciho ditete na nocnik bylo samozrejmosti.... S temito metodami samozřejmě nesouhlasim, jen si myslim, ze neco podobného deti "naucilo, poslušnosti...

lioness34
23. črc 2018

@lilulilu jistě. Tvrdší výchova. Já si myslím ze dnes se s dětmi každý hodne mazeme - já taky bych mohla být v něčem přísnější ale rada bych aby měly hezké dětství atd jsou veci přes co nejde ustoupit ale pak.... každopádně hlavně žádné litovani - dnes jsou dospěli a lituji se neskutečné až mi přijde jako rouhání - hned se skládají atd co by měly říkat babičky za války atd

eviicka
23. črc 2018

Přiznám se, že nad tím taky přemýšlím, jak je možné, že byly skoro všechny děti tak brzy bez plen. Těmi látkovými to být nemusí, latkuji klasické čtverce a malýho to vůbec netrápí. Asi to bude kombinace více faktorů - moc se s námi dospělí nemazali (na druhou stranu vylučování je docela citlivá záležitost...), jak už tu bylo řečeno, věnovali tomu spoustu energie (latkovky suším celoročně venku, žehlím je a přesto je to pro mě jednodušší než nutit malého do něčeho, na co očividně nemá) a pak taky ty vzpomínky budou možná trošku zkreslené 🙂.

lioness34
23. črc 2018

@eviicka ne sousedka tvrdila ze bez plen měla deti na 8mi měsicich 🙄😁 no nevím....a prý na Vše je nejlepší vrbový proutek pak všichni poslouchají.... no nevím má tři deti s nejstarší není v kontaktu vůbec a syn jakž takz a nejmladsi s tou vychází v ni se jen vidí....

rebe
23. črc 2018

Ptala jsem se mámy, jak se to dělalo, protože kolem roku děti ani nevydržely sedět na nočníku dost dlouho na to, aby se mohly vyčůrat. Máma řekla, že se prostě dítě posadilo na nočník a pak se mu nedovolilo vstát, dokud se nevyčůralo. Když na to přišlo, klidně hodinu, dvě. Takže už chápu, proč jsem nebyla v roce bez plen 🙂

normalnimatka
23. črc 2018

šmarja a od koho se učíš svoje rodičovský postupy, že ho dáváš na nočník od 4m? tady dost silně čuchám předchozí generace. pokud jsi tím ovšem neměla na mysli BKM, jakože o tom pochybuju🙂)))
já myslela, že už se to dávno ví, že je v podsstatě i vědecky dokázaný, že to chce prostě zralost NS a jako nějakym nucením na nočník, nebo nevim čím, to fakt nevytrhneš. kecům, že jsme bejvaly my jako děti v roce bez plen nevěřim. (ač jsem zastánce látkovek, není pravda, že to s tím souvisí, i se to zkoumalo) resp. si to vysvětluju tak, že nás asi na nočník dávali rodiče tak zhruba na půl dne, a když jsme se tam vychcali, už si jako mysleli, že "chodíme na nočník". pochybuju, že bychom my všechny předchozí generace nervově dozrávaly o rok dřív🙂)))

lioness34
23. črc 2018

@normalnimatka 😁😁😁😁😁 tak to je the BEST komentář dnešního večera 😁😁 to jsem se zasmala až nemůžu ../

normalnimatka
23. črc 2018

@radecka1 ale tohle právě není to, že je ten klouček bez plen. on to evidentně neovládá. prostě jen pohotová matka je pořád ve střehu a neustále připomíná, aby se vyčůral, aby nenastávaly nehody, protože to dítě si to prostě uvědomí až v ten moment, kdy čůrá, nebo těsně před, kdy už to není schopnej zastavit. když dítě často honíš, aby se vyčůral, zeliminuješ nehody, protože není plnej močák. ale to neznamená, že kluk "chodí na nočník". to znamená, že matka kolem něj pořád lítá, jako kdyby neměla nic jinýho na práci🙂))) nic ve zlým ke tvojí kamarádce...

lioness34
23. črc 2018

@normalnimatka Heled proste až dozraje tak dozraje - nemíním stresovat ani sebe ani děcko.... já úplně nesnáším ty co 2minuty nechceš curat? Nechceš? Pojď sama nocnik na chvilku.... a na zadku rudy kola 😁😁

v_erunka
23. črc 2018

@normalnimatka hele ja to pochopila tak, že @lajochova84 dává na nocnik čtyři mesice, tj. od desátého, ne od čtvrtého 😏

hanih
23. črc 2018

Já mám teorii, že buď si to ty mámy už moc nepamatujou a ve své paměti si to trošku přikrášlujou, takže říkají, že jejich děti byly na roce bez plen, ale reálně to bylo někdy před druhým rokem, nebo ty děti strávily na nočníku půl dne (prostě dokud nevykonaly potřebu, tak musely sedět), a bralo se to, že už to umí. Jinak si to nedovedu vysvětlit. Já dceru začala posazovat od doby, kdy uměla sama sedět, ale jen ráno a to z důvodu, že měla po ránu suchou plenu a do toho nočníku se bez potíží a protestů vyčůrala. Pak se jí to přestalo líbit, tak jsme zas rychle skončili. Indiánskou metodu jsme vyzkoušeli celkem třikrát, poprvé ve dvaceti měsících. Pokaždé jsem vydržela dva týdny počůraného všeho doma, než jsem se zas vrátila k plenkám. Teprve ve dvou letech a sedmi měsících byla dcera dostatečně zralá a sama si přišla, že plenku už nechce. Od té doby je bez problémů bez ní (až na pár nehod, což ale je myslím normální).

normalnimatka
23. črc 2018

@v_erunka aha! pravda! tak to joooo

normalnimatka
23. črc 2018

ale teda ze zajímavosti jsem listovala knihou o péči o dítě z nějakýho roku myslim 84.... za občasnýho ublívání, ronění slz a pocení zoufalýho potu jsem se dozvěděla mimo jiné, že opravdu mimino má bejt v roce bez plen, a pokud není - je to vina neschopný matky a jejího "špatnýho vedení". docela drsný čtení to bylo. odplenkovávání jen kapka v moři kýblu sraček, kterejma se opravdu ty ženský řídily. hodně smutný...

lioness34
23. črc 2018

@normalnimatka no jo.... byl to asi dost mazec. Taková šikana jak matek tak deti....

pribylovapetra
23. črc 2018

@lajochova84 Dobry vecer, mozna to z Vasim dotazem az tak nesouvisi,ale treba to bude k zamysleni. Cetla jsem tady nejake diskuze v tom smyslu ze neni mozne byt v roce bez plen a ze nase matky si to spatne pamatuji. Ze je nutne aby dozrala nervova soustava. S plinkama nevim,ale moje mamka tvrdi ze jsem driv mluvila nez chodila. Ze pry jsem lezla po 4 a zvatlala.Přišlo me to nemozne protoze chodit jsem zacala asi v 13 mesicich. Ale pak jsem narazila na clanek uz nevim kde,kde nejaka doktorka psala ze to pred temi 30 a vic lety bylo bezne. Ze deti meli spoustu prirozenych podnetu a NS proste dozrala driv. Ze dneska znaji domov a mozna hriste ale ze nelitaji bosi po venku po poli. Meli lepsi motoriku a ta s tim souvisi. Treba to ma spojitost i s temi plenkami. Dneska neznam dite ktere by v roce mluvilo ve větách, takze i odplenkovani prijde pozdeji. Nelamte to pres koleno.

prejeta_zaba
23. črc 2018

Mně úplně naskakují osypky při každé zmínce nočníku a popisu vylučování, v čemž se vyžívá hlavně starší generace. Radši budu mít dítě do 4 let na plenách než 1000x denně řešit pročurané (v lepším případě) oblečení, postele, koberec, gauč apod. A tvrdit, jak dítě už tak a tak dlouho UMÍ chodit na nočník. Nebo týdny sedět doma a jenom za ním běhat s nočníkem. Kecy, roční, kolikrát ani dvouleté dítě prostě není schopné pochopit, co má dělat a matka může klidně skákat po uších - dřív prostě místo látkovek od roka dítěte matky praly slipy a tepláčky a místo aby si s dítětem normálně hrály, jenom se furt ptaly, nechceš čurat? Ale jestli se počuráš, dostaneš na zadek atd. ...děsný. 😖 Stejně tak v noci, tak asi když vidím, že se dítě každou noc 2x počurá, tak mu tu plínu radši dám, než dalších x měsíců jenom řešit všechno zapáchající močí. Asi ji nebude mít navždycky, a pokud má nějakou poruchu, tak ji stejně bude mít předepsanou od doktora, tak proč to musí lidi, kterým do toho nic není, pořád tak vehementně řešit. 🙄

mamitom
24. črc 2018

No jak píšou holky 🙂 bavila jsem se o tom se svou tchýní, mojí mamkou, babičkou ad. Prostě jakmile jsme se aspoň trochu naučili sedět, tak se posazovalo na nočník, hlídaly to teda ty matky, děti si většinou samy v tomhle věku neřekly (až na výjimky). Výsledek byl ten, že se půl dne prosedělo na nočníku. A nedej Bože, že se dítě počůralo... Dostalo na zadek 😨 no šílené. Jediná rozumná byla moje dnes již 80leta babička, která řekla, že když si můj syn ve 2 a 1/4letech sám řekne na vylučování, tak je to fajn, že na tom byl můj taťka podobně... Ona tehdy totiž nedávala děti do jeslí ale měla na hlídání rodinnou známou, když musela do práce a tudíž i kojila skoro do 2 let... Prostě na dnešní poměry rozumná a normální ženská 😍 ostatní byli těžce postiženi vlnou komunismu...😢

iulia
24. črc 2018

Každé dítě je individuální, první syn byl moc šikovný a začal chodit na nočník ve 20 měsících úplně sám. Začala jsem ho posazovat od 12M na nočník před večerním koupáním - nic se nedělo, jen se seznámoval. A potom v 17,5 měsících, to bylo léto, čúral na terase, to se mu líbilo a najednou na nočník nechtěl sedat vůbec. Ale vždy to odhadl a vyletěl na terasu. Nočník jsme měli na WCku a v obyváku a progres žádný (jen návštěvy ze staršími dětmi zkoušeli nočníky). Na noc měl samozřejmě plenku. A potom začalo být chladněji a na nočník si pořád nechtěl sednout, tak jsem se rozhodla ve 20 měsících, že ho nebudu trápit. A v okamžiku, když jsem se rozhodla, tak si sedl na nočník, vyčúral se, nočník mu zahrál písničku a bylo to. Na noc měl plenku do 26 měsíce.

iulia
24. črc 2018

omlouvám se za chyby.

iulia
24. črc 2018

A chodila jsem do cvičení s maminkou, kdy její Dominiček byl ještě šikovnější než můj prcek. Domča byl odplenkovaný v 8 měsících, plenku bytostně nesnášel. Chodili jsem společně cvičit až do věku 1,5 roku a k plenkám se nikdy nevrátil. Můj prcek v 8 měsících ještě neseděl, takže o odplenkování jsem nepřemýšlela takhle brzy.

kejt29
24. črc 2018

Kdysi se na vsechno desne spechalo. V 5 mesicich deti sedely, v roce kdo nechodil byl vadny. My posazovali pred koupanim od 1,5roku kvuli pochopeni a seznameni. Ve 25 mesicich jsem zkusila odplenkovat. Neslo to, vratila jsem plinu. O mesic pozdeji uz to krasne slo a 3 mesice na to byla bez plen uplne. Hlavne nestresovat a netlacit.

normalnimatka
24. črc 2018

@pribylovapetra dřív bylo víc přirozenejch podnětů, než dneska jo? tak to je blbost. dneska naopak je spíš přehlcenost podnětama....jako naopak mě fascinuje, že ty děti byli tak jiný, že klidně notnou část dne jako kojenci i batolata strávili úplně v pohodě v postýlce a tiše si tam hrály....u dnešních dětí si to fakt neumim představit. a divim se, že normálně seděly a chodily v cca stejný době, ne-li dřív, než dneska, kdy se bazíruje na volným pohybu odmala. žádný, že lezoucí dítě zavřu na x hodin denně do postýlky, nebo ohrádky.

nafuka
24. črc 2018

Tohle už mám naštěstí za sebou. Dcera měla 2 roky a ještě plíny, to bylo řečí od tchýně, jak jsem měla dřív posazovat. Když jsem zkusila sebrat plíny, čurala po zemi a nebo to pak i několik hodin zadržovala, rozuměj i 4 hodiny. To mi za to nestálo, aby pak měla nějaké zdravotní potíže.
Zadařilo se až asi kolem 2 let a 4 měsíců. Napřed to bylo víceméně na mě, pak se nahatá vyčurala i sama, později si začala i říkat sama. Venku vydržela v pohodě suchá.
Myslím, že nemá cenu poslouchat kecy ostatních a stresovat sebe i dítě.