Jak nerozmazlit dítě?

tyf
20. čer 2014

Mám 15 měsíční holčičku, je úžasná, ale dalo by se o ní říct, že je náročné dítě a to ve třech oblastech: spánek, jídlo, vývoj. Od narození velmi málo a špatně spí, nikdy nespala déle jak tři hodiny, ani jako novorozenec v porodnici. Do roka nespala téměř vůbec přes den, jen v kočárku. Teď už přes den zhruba na dvě hodiny usne, ale i tak spí velmi slabě, takže kolem ní chodím doslova po špičkách (vím, že se to nemá, ale kdo nezažil nepochopí). Nás největší problém je jídlo, velmi málo jí, málo přibírá, takže nás neustále sledují na gastru ( v roce neměla ani 7 kg) Takže celý den se točí kolem jídla, nabízení, přemlouvání, zkoušení nových a nových jídel. Podle doktorů ji nemám nechávat vyhladovět a zkoušet podobné drsnější metody, protože ona je prý ten typ dítěte, které prostě když nechce, tak jíst nebude ani kdyby to s ní mělo švihnout. Zkrátka, že jsem ji rozmazlila, moc se s ní "patlala" a proto je taková. Vždycky mi dojdou slova, protože jsem se celých těch 15 měsíců akorát snažila dělat pro ní to, co bylo třeba, nenechala jsem jí plakat, snažím se jí dát k jídlu co jí chutná a snažím se, aby měla klid a dobře se vyspala, v noci k ní vstávám i třikrát za noc, když chce mléko a kvůli jejím problémům s váhou, to asi hned tak odbourávat nebudu. Vždycky mě ale tyhle řeči nalomí a přemýšlím, jestli se k ní opravdu pořád nechovám jako k miminku a neměla bych být na ní ostřejší. Ale pak si řeknu a jak proboha? Přece jí nebudu řezat za to, že nechce jíst, nebo spát. V čem spočívá rozmazlování? Na co si mám dát pozor?

tyf
autor
20. čer 2014

Vypadla mi část textu: dále jsem psala, že máme drobné, ale nepříjemné zdravotní potíže, jako ošklivý ekzém, léčíme hemangiomy a zpomalený vývoj hrubé motoriky. V 10M se teprve začala přetáčet, ve 14M začala sedět a teď ještě ani neobchází nábytek a neťapká za ručičky. Je velmi těžké jí zabavit a začlenit do kolektivu stejně starých dětí. Setkávám se ale s názory, že jsem se s ní moc "mazala". Řeči typu - to u mě bys měla školu, to by ses hned všechno naučila, maminky od holčiček jsou na ně moc měkké apod.....

baris
20. čer 2014

@tyf ahoj,

1) zacpi si uši až na tebe budou ty "chytré" maminky mluvit. 😀 😀 😀 Znám takové řeči a vím, že dokážou hodně ublížit nebo každopádně navrtat do hlavy pořádnéhov červa.

2) nemyslím si, že by jsi své dítě rozmazlovala. Hold je tvoje dcera taková jaká je a podle toho se s ní musí také jednat. Rodičům zdravých dětí se to pak mluví - že u nich by se "vyléčila" hned. 😝

Vím, o čem mluvím - starší dcera si od roka sama způsobovala zácpu a díky tomu měla problémy i s nočníkem (do 3 let měla plínku), brala léky na vyprazdňování ... to bylo keců a najednou odborníků v mém okolí 😠 😠 😠 😠 Mladší prozměnu nemluví, takže z odborníků na vyprazdňování se stali logopedové ... 😎

Takže jsem se vyhýbala shlukům maminek, abych si opět nevyslechla přednášku. Naštěstí sestra taky měla malé děti jako já, tak jsme se navzájem navštěvovaly (bydlíme v jednom městě) a ta to neřešila. Rodině od manžel se vyhýbám jak čert kříži 😀 protože tam je odborníků nejvíce. teď jsou z nich lékaři a radí jak léčit nemocné děti.

Co se týče rozmazlování - rozmazlené dítě je podle mě to, které absolutně neposlouchá, bije vlastní rodiče (pokud to není nemoc), nemá úctu k vlastním rodičům .... Ne, kolikrát za dcerou v noci vstaneš. Je to malé dítě, potřebuje maminku. Já ke své skoro 6-ti leté dceři taky pořád v noci vstávám, protože mě volá. Ano, v tu chvíli přemýšlím o uškrcení vlastního dítěte, ale než dojdu do pokojíčku, tak se uklidním 😀 .

eldrag
20. čer 2014

dle mého laického názoru je problém spíše zdravotního rázu než rozmazlenost... většině dětí stačí dávat podněty a ony se chytnou. Spíš být důsledný a nepovolovat. Ale u Vaší /tvojí holčičky bych spíš hledala názor u odborníka at by to byla třeba nějaká terapeutka zdravotní (pohyb , výživa atd...)

samasa
20. čer 2014

@baris uplny souhlas...
@tyf myslím že není potreba dal psat...u baris to máš komplet 🙂

bajana
20. čer 2014

podla mna rozmazlovanie dietata je snaha za kazdu cenu mu vyhoviet...len aby neplakalo, len aby bolo spokojne, len aby nerobilo sceny, len aby ma malo stale rado, atd. .... take dieta je potom zvyknute na to, ze kazdy mu vo vsetkom vyhovie, vzdy bude tak, ako ono chce...ale tak to v zivote nefunguje a nevidim dovod, preco by malo byt dieta drzane v tejto "nevedomosti" dlhsie, ako je nevyhnutne...
nerozmaznavat dieta podla mna neznamena rovno ho "řezat za to, že nechce jíst, nebo spát"...
neodvazim sa tvrdit, kde si urobila chybu alebo ze spravanie a problemy tvojej dcery su vysledkom tvojho "rozmaznavania"... ale v kazdom pripade by dnesnym detom vseobecne neuskodilo, keby boli na nich rodicia tvrdsi a prisnejsi....v zivote sa im to zide viac ako zaobchadzanie ako v rukavickach...

tyf
autor
20. čer 2014

@bajana To určitě máte pravdu, ale myslím, že to je přístup aplikovatelný u starších dětí. Pro miminko opravdu udělám všechno aby neplakalo a bylo spokojené. Moje dcera tedy už miminko není, ale když byla tak přesně takhle jsem se k ní chovala.

melodygirl
20. čer 2014

@tyf Nemyslím si, že je to o rozmazlování. Toto tvrdí lékaři, kteří nepochopí více souvislostí, neřeší léčbu celostně. Hlavně neposuzují problém jako matka, jen těžko se mohou do této role vcítit, častokrát nemají ani potřebnou empatii. Vše jak to tu popisuješ mi připadá jako postvakcinační syndrom - opožděný motorický vývoj, nepřibírání versus nechutenství (to je otázka psychické oblasti) jídlo do dítěte ani dospělého člověka vnutit nemůžež. U dospělých je to jasný příznak psychické nerovnováhy, a v takové míře je již vhodné léčit. U dětí se k tomuto problému obtížně přistupuje, vzhledem k nezralosti nervové soustavy. Dále ekzém. Já bych vyhledala homeopata z celostním přístupem k léčbě, součástí je detoxikace a následná homeopatická léčba.
Moje dcera je také velmi náročná, špatně spí, jí, atd, je velmi velmi vzdorovitá a určité období nám pomohly překonat homeopatika. Kdo prostě nepocítí na vlastní kůži, tak nepochopí. Na ostatní jsem se už vykašlala.

ivular
20. čer 2014

@tyf Pokud ke svému dítěti přistupuješ s láskou (a dle příspěvků je znát že ano), tak to prostě nemůže být špatně.

terezapetrova
20. čer 2014

@tyf Tvoje holcicka je zpomalena v hrube motorice a někdo rekne, ze je to Tva chyba protože jsi se s ni moc "mazala"? Co na to rict, to je proste neuveritelny, spadla mi doslova celist a otevrel se mi nuz v kapse 😒 . Místo aby Te někdo ocenil co vse delas, jako, ze mama se synem se specifickými potřebami trochu tusim co musíš delat tak ještě tohle, ach jo.. Drzim Vam palce 🙂