Jak odnaučit dítě chování v náruči?

whitefashion
17. srp 2011

Ahoj, prosím o akutní radu. Náš miláček se naučil, že ho každej chová a jakmile ho položíte do postýlky nebo kočárku, strašně řve. Už jsem z toho šílená. Má pekelnou výdrž a většinou se stane, že vyhraje on, protože mě nebaví, když řve na veřejnosti půl hodiny.

Prosím o radu...

hojda
14. kvě 2014

@ilonne Tak mě odvezla 11. den po porodu v noci sanitka, protože jsem měla zablokovaná záda tak, že jsem ani nemohla chodit, do toho zánět v prsu a v zubu 😉 , na ty kapačky jsem pak jezdila taky 😉. Překrásné šestinedělí to bylo..... A i tak to jde udělat, aby se miminko nemuselo vykřičet v postýlce 😔 .

ilonne
14. kvě 2014

@hojda Já se nechci hádat, každou matku vede její instinkt k tomu dělat to nejlépe, jak to sama cítí.

hojda
14. kvě 2014

@ilonne Tak podle mě jí právě vedl ten instinkt k tomu, aby chovala a to dělala 😔 , ta rada přišla z venčí, problém sice vyřešila, ale někdy je důležité spíše to, jakým způsobem se problém vyřeší, než to že se vyřeší 😔 .

dendik1
14. kvě 2014

@suzanna123 špatně pochopeno, jak už jsem psala. U malé jsem stále byla a mluvila na ni. Držela ji za ručičku. Jen chování na ruce je podle vás ten správný kontakt?Malá se mnou leží v posteli-to je taky špatný kontakt? Tak by mě zajímalo kolik z vás na miminko nadavaly, což muselo u vás nastat, nebo jste 24hodin měli mimi na ruce a zářily jste štěstím? Já na ni nadávat nemusím. A je spousta metod jak mimi utišit, kromě nošení. Ale to jistě jako zkušené matky víte 🙂

suzanna123
14. kvě 2014

@dendik1 jo, uznávám, že tohle zní dost jinak, než ta první zpráva. Ale zkus si nezaujatě napsat to, co jsi původně napsala - jak bys to pochopila?

hojda
14. kvě 2014

@dendik1 Nějak nechápu, proč jsi tedy pro popis situace použila tato slova?

Poradila nám techniku. Vždy zkontrolovat tyto věci: zda je nakrmena, prebalena, zda ji není teplo nebo zima.Pak si říct, že jsem udělala vše a nechat ji brecet. Prý stačí 3-4dny podle věku dítěte. První den malá rvala celé dopoledne, mluvila jsem na ni a říkala ji,co dělám. Dnes je to třetí den, malá to zkouší už jen půl hodiny denně, když ji nevezmu, tak se zklidní.

Tady není nic, co by se dalo špatně pochopit 😔 . A pokud jsi tedy stála u její postýlky, tak jsi tedy žádný čas nezískala až teď, když malá už pláč nepoužívá jako komunikační prostředek 😔.
Je to samozřejmě tvoje rozhodnutí, už se stalo a třeba to u druhého miminka uděláš stejně a třeba taky už ne 😔 , ale prosím nedoporučuj toto jako metodu pro ostatní maminky 😔 .

dendik1
14. kvě 2014

@suzanna123 popsala jsem to blbe, to uznavam. 😉

bajana
14. kvě 2014

@dendik1 ahoj, ja nemam cas cele toto tu citat, len ti chcem vyjadrit plnu podporu...

hojda
14. kvě 2014

@bajana A můžu se zeptat, z jakého důvodu doporučuješ u tak malého dítěte?

bajana
14. kvě 2014

@hojda ja nic nedoporucujem....a opakujem, necitala som vsetko...
ale som za to, aby sa od urciteho veku - trebars 10-12 tyzdnov matka prestala byt otrokom svojho dietata a aby sa dieta zacalo ucit celit svojej frustracii-ze nemoze dostat vzdy to, co chce....myslim, ze nasa generacia bola vychovavana inak ako dnesna a nejako negativne nas to nepoznamenalo...vytahovat argumenty typu "9 mesiacov bolo v brusku" su podla mna scestne...po narodeni uz to je samostatna bytost, ktora nema byt vedena k zavislosti na matke, ale k postupnemu odlucovaniu od matky....takisto prirovanie k tuzbe zeny po manzelovych dotykoch je uuuuplne mimo - ked vidim, ze manzel na mna nema cas, alebo nemoze ma prave v tejto chvili utesit alebo pohladit, mam sa citit nestastna, odbyta, nemilovana? nebude lepsie povedat si - ok, teraz nie je vhodna doba a ja bez toho budem, pretoze teraz to skratka nejde?

ale kedze ja na rozdiel od vas vsetkych este nie som matka, ocakavam, ze budem zasypna recami typu-ved uvidis sama...najprv vyskusaj potom davaj rady....preto som sa nechcela obsirne vyjadrovat...ale zato tak ako vy vsetky aj ja mam narok na vlastny nazor a predstavy...

svoba
14. kvě 2014

@whitefashion máte dítě, které má větší potřebu dotyku, konatktu. je to jen dobře. dopřejte mu ji. prostě chovejte, noste. zkuste nosítko nebo šátek. mám doma stejného prcka a jsem za to ráda. jasně, nestíhám vždy navařit, uklidit, ale přeci on je pro mě tím nejdůležitějším.

hojda
14. kvě 2014

@bajana Jak jsem psala, jsou na to již vědecké studie, že děti které si nevytvoří bezpečný kontakt s rodiči, nejsou v životě tak spokojené a úspěšné jako ty, které ho mají. Ano souhlasím, že i ten malý človíček si musí zvyknout fungovat sám za sebe, ale tu hranici vidím nejdříve od 6 měsíců (do roku času dost, teprve od roku je čas se začít odpoutávat od matky). Popravdě chápu zoufalství maminky, která celý den nedělá nic jiného než chová, že je pak za takové řešení ráda, ale moc nechápu, že vás miminko teprve čeká a už do toho jdete s tímto názorem? Nechci se uchylovat k tomu, že nevíte o čem mluvíte, když dítě nemáte, ale z vlastní zkušenosti vím, že některé věci jsou prostě nepřenositelné a dokud si tím člověk neprojde, tak té situaci nerozumí dostatečně kvalitně 😔 .

jannka15
14. kvě 2014

@bajana podle mě si dítě k té samostatnosti má dojít samo. nevidím žádnou samostatnost v tom, že maminka si řekne, tak a už je ti 12 týdnů, už nebudu tvým otrokem, nebudu tě nosit, uspávat, atd. v tom vidím spíše závislost, závislost na rozhodnutí matky. já své dítě budu nosit, uspávat, kojit, atd. dokud to bude potřebovat, dokud samo nedozraje k tomu, že už to nepotřebuje. nejsem zastáncem přístupu, kdy se dítě stále na něco zvyká, něco se učí, odnaučuje... Snažím se uspokojovat potřeby svého dítěte a věřím, že právě to povede v budoucnu k jeho přirozenému osamostatnění. A rozhodně se necítím být otrokem svého dítěte.
To, že naše generace není negativně poznamenána bych rozhodně netvrdila. Už třeba jen ten Váš příspěvek o něčem vypovídá.....
A srovnávat dospělého člověka s malým miminkem? Manžel jistě může pochopit, že ted se nechcete mazlit, ale malé miminko?

buldrik
15. kvě 2014

pro @dendik1 a ostatni
my jsme sice nekonzultovali s laktacni poradkyni, ale od nekolika lidi (porodni asistentka, lekarka, 3 porodni baby ...) jsme slyseli podobne ... male mimco place bud proto, ze ma hlad, zizen, je mu teplo/zima, ma plnou plinku ... + chce kontakt s mamou nebo "se chce proste jen vyplakat" - bezduvodne. Kdyz jde o ten posledni pripad, utisovani muze byt dost narocny az nemozny.

Ja osobne razim teorii, ze spokojena maminka = spokojena rodina. Manzel to vidi podobne, takze mi hodne pomaha a skoro me kazdy den nuti abych mela hodinku dve jen pro sebe a odpocinula si. Jinak co se uklidu nebo vareni tyce - proste kdyz neni uklizeno, svet se nezbori .. ale na jidlo si cas vzdycky najdu a na manzela taky 😀.
Meli jsme taky obdobi, kdy mala rvala nonstop ... rekord 16 hodin (s prestavkami, kdy jsem ji kojila). nemam problem priznat, ze jsem ji behem tech 16 hodin parkrat nechala jen v postylce a sla ven na vzduch se trochu "dat do kupy" a zklidnit si nervy a zase se k maly vratit. Ono mimco taky urcite citi rozdil mezi vynervovanou a vecne utahanou maminkou, ktera ma pocit, ze se mu musi venovat 24/7 (jinak ma pocit, ze je spatna mama) nebo maminkou, ktera to bere trochu s nadhledem
Porad se ucim, poznavam svoji malou ... souhlasim s @dendik1, noseni neni jedina metoda utisovani, naopak. Kdyz mi mala breci, muzu si vybrat ... budu ji mechanicky hodiny nosit v naruci/satku a plakat prestane (ale nedej boze, ze ji dam zase zpatky do postylky, to koncert zacne nanovo)... nebo si s ni zkusim hrat, delat ruzny blbiny, mluvit na ni ... a pravdepodobne se utisi taky + se bude smat od ucha k uchu.
jinak moji maly ted bude 10 tydnu.
Jen by me zajimalo ... jak poznate ten moment, kdy miminko uz nebreci proto, ze neco potrebuje, ale protoze "to zkousi?"

favofrenki
15. kvě 2014

@buldrik co myslíš že zkouší? Souhlasím s tím co jsi napsala, chování není to jediné. A taky jsem občas na pár minut malého nechala také plakal v kuse. Řešila jsem to i s dr. Náročné byli večery kdy starší spal a manžel ten ječák nesnesl takže jsem na to byla sama. Malá miminka dle mého nezkouší. Mají svůj důvod tak jak už tu zaznělo tak 9měsíců bylo s tebou spojené proto je logické že potřebuje hodně kontaktu. Když se dostane do období lezení a tak tak kolikrát může plakat protože ho všechno bolí a u tebe v náručí si odpočine. Možná to někomu zní jako blbost ale zkuste si celý den cvičit a nemoct se zastavit. Můj mladší se sám nedokáže uklidnit takže mě pak pláčem prosí o pomoc. Děti nejsou roboti. Je to s nima náročné ale naše péče se nám vrátí.

kaijko
15. kvě 2014

Vedecky studie? 😀 Tyhle teorie mi prijdou nejvic vtipny..Kolikrat vedci poslali do sveta, ze je neco super zdrave a ono se zjistilo za nejakou dobu, ze prd 😀 A co takhle pouzivat vlastni mozek-intuici, pocity, selskej rozum???

Kazdy dite je jiny, kazdy dite potrebuje a vyzaduje neco jinyho...!!! Takze tyhle rady co sem kdo napise brat s rezervou. Kazdy muze napsat svou zkousenost, ale ta nemusi platit na jine deti..
Jak si tady nekdo muze dovolit nekoho soudit jak vychovava sve dite? Rikat o diteti, ze je chudak a nebo o matce, ze je zla a at se zamysli?????!!!!!! Kdo Vam dal pravo! Kazdy na to jdeme jinak, nektera z nas tape a nevi a tyhle urazky urcite nepomuzou..

A vite co?! Ja malou ve cca 3mesicich nechala vyplakat. Sedela jsem v obyvaku, vycerpana a ubulena..Mala od te doby krasne usina a spinka mi celou noc!!! Jo celou noc spime ja, mimi a tatka...A je to parada!!!!! A ano jsem na ni prisna, snazim se ji vychovavat, ukazovat co se smi a co ne, hlavne z hlediska bezpecnosti..Ale umime se i pomazlinkat a zablbnout. V prubehu dne ji hladim a polibim, pomuchluju,... ale neumim si predstavit ji cely den tahat, auu moje zada...A ona mi to vraci..A jak? Umi si hrat sama, je sikovna, usmevava-pardon nejvic se rechtajici a delajici kravinky.. Ne jeden clovek mi rekne, ze je videt, ze je spokojena a stastna 🙂 Lidi se neboji a miluje deti..A to jsem ji nemusela v kuse nosit a byt vypsychla a unavena a ujistovat se jak je to spravny 😀
Kdo chce nosit at nosi 🙂 Vzdyt kazdy delame co nam vyhovuje 🙂 Kdo ne at ne..Ale at se za to zensky neodsuzujou..To mi prijde moc..Kazdy si vychovava dite podle sveho a kdyz nejde o tyrani a podobne, tak na tom nevidim nic zleho 🙂

dendik1
15. kvě 2014

Jak už jsem psala,to že netaham malou na ruce neznamená, že je tyrana. Není nikdy sama, i když si asi představujete,ze leží sama v postylce a urputně pláče. Malá je se mnou v obývaku, haja na gauči a pokud na mě nevidí, tak ji dávám do houpatka, je mi líto, že nerozlisujete druhy pláče.Poznám,zda malá tlačí nebo má hlad nebo se chce pomazlit a podle toho se chovam. Při hladu malou nepotrebuju nosit a mazlit, ale nakrmim ji.všechny jste velmi chytré, ale evidentně neresite příčinu pláče, ale prostě chovate a chovate 😀 já masiruju, s malou si hrají a jen tupě nechovam.

martula02
15. kvě 2014

U nás to je právě naopak, až je mi z toho smutno. Malej je nejšťastnější když ho položím a on může zkoumat hračky, ruce a tak. "Chovám" ho jen když ho potřebuji někam přenést, jinak se mu to moc nelíbí. Usíná sám tím, že ho položím do postýlky na bok, v tu ranu je tuhej 🙂 Jsou mu 3 měsíce.

hojda
18. kvě 2014

@dendik1 V tom případě tedy nerozumím, proč tvé dítě pláče, když jsi schopná poznat, co právě potřebuje dle druhu jeho pláče? Odstraníš tedy příčinu pláče a je to vyřešeno, ne?

baghirra32
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
jucielucie
4. únor 2016

U nás vše vyřešila hacka. Máme poněkud extrémní dítě, přes den spal max. 3x 15 minut. Spát chodil po 22:00, vstával v 8:00 ráno, houpali jsme ba balonu, ale nepomáhalo to. Položit a nevšímat si ho? Tak to by náš milostpán nedal. Hacku miluje, tak je klid; několikrát jsem před pořízením hacky četla od zoufalých rodičů,, že to byla nejlepší investice a musím souhlasit!!!!

lin18
4. únor 2016

@dendik1 https://cs.wikipedia.org/wiki/Teorie_citové_vazby
dítě potřebuje i pocit bezpečí...nejen jídlo a čistou plínu