Jak ohříváte mateřské mléko?

mirabell1
2. dub 2010

Ahoj holky, mám prosbu, jak ohříváte odstříkané mateřské mléko? Samozřejmě že ne v mikrovlnce, ale jinak? Co se vám nejvíce osvědčilo, aby to bylo rychlé efektivní a já třeba úplně nesmyslně nekoupila nějakou ohřívačku na flašku, když třeba na stránkách o kojení klidně píšou jen pod tekoucí vodou, která se postupně více nastavuje na teplou? A jde mi o to, aby to bylo dostatečně jednoduché i pro manžela, který nesnáší zbytečné manipulace 😉 😀

giorgina
2. dub 2010

ale to se nesmi ohrivat 😕

efii01
2. dub 2010

Ahojda, ja jsem vzdycky ohrivala ve vodni lazni, pak se to zkusi na vnitrni strane zapesti a uvidis, hlavne, aby to nebylo horky 🙂

ajulinek
2. dub 2010

Ahojky, mlíčko stačí ohřát v teplé vodě 🙂

editah222
2. dub 2010

Jak píšou holky, ohřivám ve vodní lázní (když bylo zamražené) a nebo jen v teplé vodě, stačí dát pod kohoutek a pustit teplou 🙂

Giorgina - proč by se MM nesmělo ohřívat? 🙂

marhulinka
2. dub 2010

Ahojky já mám ohřívačku na flašky,takže ohřívám tam ve vodní lázni 😉 Je to rychlejší než na plotně v hrnci. A teplotu změřit teploměrem nebo dát na ruku-nesmí být na jazyku mlíčko ani studené ani horké 😵

marhulinka
2. dub 2010

Jo a nám to ohřívá i manža 😉 Mám ohřívačku od Aventu 🙂

editah222
2. dub 2010

Marhuli - manžel funguje jako ohřívačka? 😀 😀
Ohřívačka je určitě super, ale mě zatím přišla zbytečná, ohřivám tak málo, že hrnec s vodou stačí 🙂 umí ta ohřivačka ohřát i příkrmy ve skleničce? Ty mi přijde super na cesty. Ale nemůžu se pro žádnou rozhodnout.

marhulinka
2. dub 2010

Edit no jen jako ta obsluha 😀 😀 Ikdyž kdyby tak fungoval,alespoň bych ušetřila 😀 😀 Já mám tuhle ohřívačku a dá se pak ohřívat i příkrmy 😉

medvik
2. dub 2010

Mám ohřívačku 3 v 1 Topcom, ohřívá mléko, příkrmy a sterilizuje lahve. Jsem maximálně spokojená, za necelých 500 Kč a používám ji několikrát denně. Umí rychlý ohřev do 3 minut nebo tam mléko necháte ve vodní lázni i třeba hodinu - když dítě nevypije celou dávku hned.

mirabell1
autor
2. dub 2010

Ahoj holky díky za názory 🙂
Medvik: ta ohřívačka Topcom...jdou tam lahvičky jen od některé firmy, nebo kterékoli? Líbilo by se mi, že umí tohle všechno a ta cena je teda dost rozumná. Jinka taky nevím, jak často budu ohřívat, uvidíme, jak to bude s kojením u mě. 🙂

adricc
5. dub 2010

ahoj holky pres den delam normalne jak se ma a v noci si pripravim flasky do toho vodu a dam do ohrivacky pak jen vyndam pridam mliko a pije 😉 pres den ohrivacku nepouzivam 🙂

bury
5. dub 2010

Já musela odstříkávat a ohřívat a ohřívala jsem ve vodní lázni. Podle mě je to stejně rychlý, jako v ohřívačce, akorát člověk u toho musí stát. Já jsem jakoby "míchala" tou flaštičkou v hrnku s horkou vodou.

k.jolanka
16. dub 2010

Ahoj holky, asi sem můj dotaz nepatří, ale diskuze které jsem našla jsou už starší a nikdo na ně nechodí...odstříkala jsem malému mlíčko včera v poledne a dodneška jsem v tom pokračovala..odstříkané mlíko vždy přileju do lahvičky, kterou mám už s mlékem uloženou v lednici, tak mi to bylo řečeno...jenže už po druhé se mi stalo, že jsem flašku vyndala, abych malého dokrmila a opět to mléko smrdí, jak kdyby se poblinkal..je to tak normální, nebo dělám něco špatně? já totiž odstříkávám postupně, moc mi to nejde cca 10-20ml a tak to dělám po každém kojení, tak jestli se to mléko které pak přileju již k tomu studenému nemohlo nějak zdrcnout :( Kamarádka to dělá stejně a tvrdí, že nic necítí, tak nevím čim by to mohlo být ..Díky za odpověď🙂

lin18
16. dub 2010

já to tak dělám taky...nemělo by tomu nic být...ale mléko by nemělo být starší než 24 hodin...občas se mi zdá že taky smrdí ale malýmu z toho nikdy nic nebylo....

k.jolanka
16. dub 2010

lin: děkuji za odpověď. není cítit nijak hodně jen když strčím nos až těsně k lahvičce, tak snad je to vpořádku🙂 jo jo, jakmile ho mám v lednici už 24hod. tak jde do mrazáku

komver
16. dub 2010

Holky a proč se vlastně MM nemůže ohřívat v mikrovlnce??? Všude píšou neohřívat v ní,ale proč jsem se nikde nedočetla?

w_h
17. dub 2010

jolanka:
mela bys mit lahvicky dve, jednu prazdnou, to ktere das cerstve odstrikane ´teple´ mleko vychladit a teprve vychlazene ho prilejes k mleku, ktere uz mas studene v lednici delsi dobu (max 24 hodin), pak urcite smrdet nebude.
totez je treba udelat s mrazenim - neprilevat teple/ani vychlazene mleko k uz mrazenemu, stradej mleko v lednici a az budes mit potrebne mnozstvi nasbirane, pak teprve najednou zamraz. rozehrivat pomalu - nejdriv ve studene vode, az uplne rozmrzne, teprve pak ohrat.

ohrivani:
jo a ja ohrivam mleko v mikrovlnce, jelikoz to nedelam pri kazdem jidle, ale kdyz jsem byla s malou v nemocnici - v porodnici i na neonatol. jip ohrivaji mleko v mikrovlnce.

lin18
17. dub 2010

w_h...no já to tak taky zkoušela, ale po vychlazení ulpívá na stěnách lahvičky tuk, takže to pak přelít nejde...a toho tuku je škoda, je to nejvýživnější složka mléka
v mikrovlnce se ohřívat nemá vzhledem k tomu, že se nejedná o rovnocenný a hlavně rovnoměrný ohřev, takže hrozí popálení pusiny

martinamil
17. dub 2010

Holky, já ohřívala MM 8 měsíců. Z toho 5 měsíců kvůli velkému refluxu a nedonošenosti jsem odstříkávala a krmila zahuštěné Nutritonem přes prst stříkačkou. Vyzkoušela jsem všechno možné, ale nejvíce se mi osvědčilo dávat vždy dávku MM do Avent kelímků či později rovnou do lahviček do ledničky. Ohřívala jsem to tak, že jsem v rychlovarce uvařila vodu, nalila do velkého hrnku a vložila MM. Ohřáté je to během chvilinky. Tedy v mém případě než jsem do kelímku nasypala Nutriton, promíchala a připravila stříkačku. Takže žádná plotna, žádný elektrický ohřívač, ale rychlovarka a vodní lázeň.

Proč se nesmí v mikrovlnce? Vysvětlovali mi to, ale nejsem chemicko fyzikální typ, tak doufám, že jsem pochopila správně. V mikrovlnce se nějaké částice MM začnou nějak rychleji hýbat. Tím se stávají hůře stravitelné pro děti. Tolik laicky to, co mi vysvětlovali.

lin18
17. dub 2010

Mikrovlnný ohřev je založený na rozkmitání částic vody, tím kmitáním vzniká teplo a tak se ohřívá. Proto v mikrovlnce neohřeješ např. rohlík...nemá v sobě dost molekul vody, aby se ohřál celý. Problémem je, že se neohřívají přímo i ostatní molekuly...tj. bílkoviny, tuk atd....takže se může stát že v jedné části je pokrm ohřárý více než ve druhé. Navíc se jedná jen o mžikový záhřev, takže se neničí případné škodlivé mikroorganismy...např. pro zničení Salmonely je mikrovlnný záhřev nedostatečný i když je potravina senzoricky horká....uffff 🙂

jijitka
17. dub 2010

K tomu ohřívání v mikrovlnce: slyšela jsem 2 důvody proč ne.
1. nerovnoměrný ohřev - tak to snad stačí po vyndání lahvičku protřepat, ne ??
2. v mikrovlnce se ničí spousta důležitých živin v mléce, takže pak není pro dítě tak kvalitní.

Taky si v ledničce každý den ukládám odstříkané zbytky po kojení a občas použiju na dokrmení. Nechávám nejvýš 24 hodin, chutná i voní normálně a když ho nespotřebuju, vylévám. A ohřívám v mikrovlnce, protože než bych to ohřála v teplé vodě, tak by se malý uřval ☹ (dokrmuju takhle max. 1 denně, takže myslím, že živin má malý dost z normálního kojení)

komver
17. dub 2010

Díky za odpověďi.Já jelikož mám dvojčátka,tak jim moje mlíko nestačí a od narození je dokrmuji Nutrilonem nebo Bebilonem.Takže to většinou udělám tak,že ten Nutrilon ohřeji víc a pak tam přidám studené MM,aby to mělo správnou teplotu.Ale párkrát už jsem i samotné MM v mikrovlnce taky ohřála,tak jsem chtěla vědět čemu to vadí.Jedna holčička mě dost trpí na prdíky,tak jsem nevěděla,jestli to na to může mít nějaký vliv.

lukza
17. dub 2010

Ahojky holky já odstříkávám mlíčko a dávám s lahvičky a zatím vždy ohřívám ve vodní lázni a i u toho zustanu jak to člověk podchytí tak je to za chvíly ohřáte.mám i ohřívačku ale připadne mi to že to vní dlouho trvá a ještě k tomu my to na určitý stupen jendou ohřeje na 40 stupnu a podruhé třeba jen na 20stupnu měřila jsem to teploměrem 😠

Komver ty mícháš dohromady příkrm s MM?to se muže?

komver
17. dub 2010

Jo míchám to dohromady,proč ne?To je přece stejný,jako když si vezmou napřed ode mě z prsa a pak je musím stejně dokrmit UM.Tak se jim to vřichu stejně smíchá ne?Teď jsi mě dostala,já si to teda tak myslím,tak doufám,že zase nedělám nějakou blbost. 😝

lukza
18. dub 2010

Komver né já se jen ptala já taky vždy myslela že je to jedno ale vždy mě překvapí když čtu nějaké poradny na netu že se má dát nejdřív UM a pak dokrmit MM že to umělé pěkně to mateřské pak zahustí a víc zasytí.ale mě to teda taky příjde na stejno jak píšeš pak se to přece stejnak smíchá třeba někdo taky poradí víc 😀

w_h
19. dub 2010

lin18:
... po vychlazení ulpívá na stěnách lahvičky tuk, takže to pak přelít nejde....je dulezite si umet poradit, ne? ---> pred prelitim mlickem v lahvicce zatrepu/zakrouzim, az vznikne homogenni emulze a pak preleju, ne?!
chjo, vysvetlujes ´princip´ mikrovlnky , ale ´sedlacky´ mysleni ti chybi, promin
...a to samy je s rovnomernym ohrevem ---> protrepu (ze jo, jijitka) a poradne vyzkousim teplotu a nemuze se nic stat

jijitka: jen bych zbytky nevylevala, muzou s eti hodit, az pujdes treba k doktoru nebo na cviceni a jidlo casove vyjde, ze tam zrovna nebudes, ne? nebo jak to delas, davam UM?
jinak kdyz je potreba, ja dokrmuju z lahvicky

komver:
taky jsem slysela, ze se to nema michat, ale jak rikas, v brisku se jim to stejne smicha a kdyz jim to nedela problemy (koliky, prdiky), tak bych to neresila
v mikrovlnce se ohřívat nemá vzhledem k tomu, že se nejedná o rovnocenný a hlavně rovnoměrný ohřev, takže hrozí popálení pusiny

w_h
19. dub 2010

sorry, posledni veta je zkopirovan od lin 18

komver
19. dub 2010

No já mám ohřívačku MM a musím říct,že jsem ji použila asi 2x a je úplně na prd.Než se to v ní ohřeje,tak to by mě holky sežraly 🙂.To už je ta vodní lázeň fakt o hodně rychlejší Já to teda asi moc neřeším,promíchání mléka v lahvičce po ohřátí v mikrovlnce je snad samozřejmé,to bych byla padlá na hlavu,kdybych to nedělala,takže podle mě taky žádné popálení pusinky nehrozí.Na UM je napsaný proč neohřívat právě tento důvod a nic víc a nikde jinde jsem se to nedočetla.MM v mikrovlnce ohřívám jen když je to už fakt nutný,takže,když ztratí trošku živin,tak se taky asi nic moc nestane.Ale zase jsem o něco chytřejší,takže díky holky.

lin18
20. dub 2010

w_h...no nevím...já když protřepu vychlazený mlíko tak ten tuk se stejně ze stěny lahvičky nedostane...
a protřepáním se neřeší ani ohřev...nerovnoměrnost ohřevu a riziko popálení hrozí na molekulární úrovni...a takovou rychlost třepání předpokládám nevyvineš 😉
já bych si třeba z mikrovlnky nedala ani ohřátý párek...kvůli rizikům o kterých píšu výš, takže to nebudu rvát miminu
ale je to každýho věc...a máš pravdu...sedlák nejsem...jenom mamina která chce pro svoje mimčo to nejlepší...asi jako všechny tady

lin18
20. dub 2010

a ještě doplním...já jsem člověk, kterej je zvyklej dodržovat návody...pokud mi tedy výrobce říká, že to dělat nemám tak se holt nesnažím být chytřejší a dělat to nebudu. Ale chápu, že mikrovlnka je pohodlnější a rychlejší....a důvody proč obcházet doporučení se vždycky najdou... 😉