Jak perete dětské oblečení?

volodka162
24. kvě 2014

Nějak jsem toto téma nenašla, tak se zkusím pro zajímavost zeptat Vás, maminek - jestli jsem teda divná nebo ne...protože mi to prostě nedá 🙂
Z okolí slyším (většinou to jsou teda starší maminy), že se má prát oblečení pro děcka nejlépe na vyvářku, na 90stupňů, na dvě tři hodiny praní, speciální prášek atd. Prášek chápu - některé děti nebo asi většina není připravena na "dospělácké" prášky, takže všechno jsem prala v Lovele a co jsem dostala někde po mamce 20let staré nebo po někom, tak jsem teda vyprala na 90stupňů na tři hodiny, ale prát takhle pořád dokola???
Mě to přijde až trapně úchylný tohle dodržovat. Mám program na 30min, kde sice návod píše, že to je na lehce propocená trička, ale za šest let co tu pračku mám, tak v ní peru všechno a všechno v pohodě. Chápu, že až se dítě zadělá hlínou nebo mu spadne marmeláda na tričko, tak to asi tímto programem nepujde. Ale proč prát u xxx denního nebo měsíčního dítěte všechno na tolik hodin a na tak velkou teplotu? Pak ty děti maj na všechno alergii, protože se takhle udržujou v extra čistém prostředí - nedokážu si to jinak vysvětlit.... Nebo to mlíčko, které prcek vyzvrací na plínku nebo oblečení je taková......nevím jak to nazvat....."žíravina" - je to prostě problém vyprat? Další věc je cena za vodu, prášky, elektrika...pak se někdy nedivím, že některé maminy si ztěžují, že nedokážou platit složenky...to je opravdu tak důležité prát tak dlouho? ... Děkuji za Vaše názory.

kaculka46
24. kvě 2014

No vzhledem k materiálům co jsou vyráběny oblečky pro mimísky dneska, takové ty sametové apod.by nepřežili ani jeden cyklus takového praní. A myslím že i dřív se takto vyvářely spíš plíny a snad ty plátěné košilky.U všech mých miláčků jsem prala oblečky normálně na 40-cítku max něco na 60. a jsou živí zdraví. 😀

ev.ka
24. kvě 2014

peru na 60 většinu (co je světlé) a na 40 barevné v dětském prášku Batole nebo Persil sensitive. Dnes jsou ty prášky dělané tak, že to úplně stačí. Většinu oblečení pro mimi navíc žehlím (sameťáky samozřejmě ne).
30min program mi přijde teda málo, peru program Bavlna a ten je skoro 2h. Občas bude oblečení pročůrané a prokakané a pak to chce vyprat pořádně, ale vyvářka teda nutná není.
Pokud koupím něco bazárkové přidám do praní Mio Fresh (určené na dětské plenky, biologicky odbouratelné) na desinfekci.

chlupacek
24. kvě 2014

My všechno na 40, už ani nežehlím co není potřeba...bych se užehlila. Dětský prášek a případně aviváž sensitiv. Když jsou extra fleky od jídla nebo kakání apod, tak přidám něco na skvrny. Malé je 10 měsíců a žije 🙂 a alergická reakce nebo něco podobného nebyla.

elisav
24. kvě 2014

Drž se svého zdravého rozumu. Opravdu nemá cenu prát vše na vyvářku. Prací prášky za nás a našich mamin jsou kvalitně dost rozdílné. Dnes se na vyvářku doporučuje prát jen plenky, pokud je používáš na zabalení, do šesti neděl. Já jsem ze začátku prala vše dětské zvlášť v té Lovele, ale pak jsem už cpala dětské i naše podle barev najednou a prala v Persilu Sensitiv. Používám běžný prací program na 40° s přídavným mácháním (prostě je to dvakrát vymáchané). Když bylo něco hodně špinavý, plenky (používala jsem je na zabalování) apod. jsem prala s předpírkou.

zuzkaa1
24. kvě 2014

já tedy teď pomalu přepírám věci po dětech od ségry ...mám dětský tekutý prášek Batole a prala jsem to na program sport cca 45minut a 40stupňů dávala jsem teda ještě extra máchání 🙂 ale myslím že vyvářka je zbytečná

kamilka007
24. kvě 2014

@volodka162 Taky peru na 40C, a co jsem měla vyprané a schované po dcerce a teď znovu vytáhla, to dokonce jen na 30C. Někde jsem četla, že prát na víc než 40C nemá ani smysl, protože vyšší teplota se v běžném pracím cyklu drží jen pár minut, a to stejně na "vyvářku" nestačí (neplatí pro speciální program VYVÁŘKA 90C, ale to by člověka po měsíci fakt zruinovalo a prádlo zničilo). Jinak 30min mi taky přijde málo - naše peru na AUTOMATIKU cca 1h15 a malému na 2h BAVLNU.

lucieandrlova
24. kvě 2014

Od miminka peru plenky na 90, ručníky, povlečení na 60 (popř. Bavlněné overaly pokud výrobce povolil), ostatní na 40 a jako prášek Persil sensitive. Program je 1:20 hod., jen ty plenky mají 3 hod.
Výrobce oblečení ani nepovoluje víc jak 40...

japona
24. kvě 2014

Vše nové, bazarové nebo hodně špinavé na 60'C, jinak na 40'C. Občas čtvercové plenky (na ublinknutí nebo otření mimina; jinak používáme jednorázové) na 90'C. Do roka máchání navíc a vše žehlit, pak už ani jedno. Prací prášek většinou persil sensitive nebo lovela.

soleilll
24. kvě 2014

@volodka162 Pokud dítě není atopik, nehrotila bych to. Já prala pro novorozeně - plíny a bílé na 60 a ostatní na 40°C v Persilu pro mimina (Lovela ani Batole mi tak hezky nevoní) a bez aviváže. Po necelém roce jsem přešla na běžný prášek a přidala aviváž a většinu peru na 40°C, případně jemné na 30. Musíš počítat s tím, že něco se prostě vyprat nedá a až začnou příkrmy, pořiď oblečení v patřičných barvách (oranžová na mrkve a zelená na špenáty 😀 ) Ještě poznamenám, že nežehlím a nikdy jsem to nedělala. 🙂

medrin
24. kvě 2014

@volodka162 nestudovala jsem co psali jiné maminky, ale já když jsem kupovala výbavičku, tak nové věci, či bazarové jsem prala jak dospělácké s obyč práškem. Pak jsem to schovala do skříně a jak přišel čas tak jsem to hodila ještě jednou na 30 min. s dětským pracím gelem.. já používám dreft sensitive nádherně voní, po lovele se mi osypal (byla v porodnici). Jinak plenky jsem vyvařovala, hlavně ze začátku, protože mi do nich ublinkával a občas se tam chytla i stolička. Jinak teď i ze začátku jeho oblečení peru jak si zmínila na program 30 s gelem a bohatě to stačí. Když je to nějak zašpiněné třeba od té stoličky, tak v ruce přeperu žlučovým mýdlem, které na něm nechám a dám prát (suprově se to vypere). Pak vše vyžehlím. Takže doporučuji určo i pořídit to žlučové mýdlo.

volodka162
autor
24. kvě 2014

Díky holky... 😝 Ale tak pro srandu to jednou zkusím na 30stupňů a uvidíme co se bude dít - zda se všechno špinavé vypere. Žehlit budu... Otrokem v praní nechci být...teda, jasný - pračka pere za nás, ale každej den poslouchat x hodin hukot pračky.....stačej mi sousedi nad námi a ještě nad námi (jsme v paneláku)...no jsem na sebe zvědavá. 😀 Jo, jinak budu používat jednorázové plenky. Samozřejmě klasické mám taky (na ubliknutí, do kočárku, atd).

volodka162
autor
24. kvě 2014

@medrin Ok, díky za typ... 😎

japona
24. kvě 2014

Podle mě je lepší prát na kratší program, ale s vyšší teplotou, než opačně. Na zničení různých bakterií (zvlášť používají-li se látkové pleny) je 30 nebo 40'C málo.

medrin
24. kvě 2014

@volodka162 nz nechceme mít přece skleníkové děti 🙂

mafeska
25. kvě 2014

mně ta přílišná hygiena z hlediska praní přijde přehnaná. pravidelné praní dětských obleček na 90 st materiál nevydrží, kor ty dnešní, není to to co to bývalo.
Já peru dcerky věci jen na 30 už od jejího narození, jediné co jsem sem tam dala vyvařit byly tetra plenky. KOlikrát se divím jaké skvrny se i na 30 vyperou. Párkrát jsem zkusila vyprat dětské na 40 a oblečení se srazilo. Oblečení do výbavičky jsem měla převážně nové a netroufla jsem si dát vyšší teplotu než 30. TAky koukám na doporučenou teplotu praní na cedulce. Povlečení který bych zrovna dala na 60 má na cedulce taky jen 40 st.
Do 6 měsíců jsem prala extra v dětském prášku bez aviváže (lovela, persil sensitive gel) pak jsem začala prát dohromady s naším v arielu a aviváži.

volodka162
autor
26. kvě 2014

@mafeska To jsem ráda, že nejsem jediná divná 😀 (nic osobního - s humorem 😝 )

ninive211
26. kvě 2014

Prát na 90 je blbost, při dnešních materiálech by se ti to po jednom dvou praních rozpadlo. Možná tak ještě ty plínky. Hele, sestřina švagrová od skončení šestinedělí pere oblečení pro malého dohromady s "dospěláckým", o nějaké Lovele snad neví, že existuje, normálně používá běžný prášek a taky žijou (i když teda tohle mi přijde jako extrém a zrovna bych se tím fakt moc neřídila). Její dítě teda naštěstí (zatím) není atopik nebo alergik, to se taky uvidí časem, jestli si tím právě něco nepřivodí.

krystalka
26. kvě 2014

@volodka162 - asi jsem taky divná 🙂 , ale taky jsem prala a peru dětské oblečení světlé na 60, barevné na 40 a dokonce jen na ten zkrácený program, cca 1h, když je to fakt jen málo špinavé, tak klidně i na ten půlhodinový na 40...prášek jsem používala asi do 2 let buď Lovelu, ale ta mi přišla, že moc nepere, tak jsme potom zkusili nějaký tuším Persil sensitive a prošlo to v pohodě, malý nikdy žádné problémy s pokožkou neměl, nemocný je minimálně, teď mu bylo 6 a dosud měl jednu angínu a neštovice, jinak jen občas rýmu.... Jo a taky jsem žehlila jen asi do roku a půl, pak už ne, nežehlím skoro nic ani nám dospělým, jen pár kousků, které se fakt mačkají...ale žehlit třeba dětská trička apod., když to vezme jednou na sebe a večer je to pobryndané nebo zmazané zvenku, to fakt ne 😀

rasha
28. kvě 2014

Já peru běžně na 40 st. hodinovým programem nebo na 30 st. 1h.20min.Přidám Vanish a v pohodě.Na 60st peru jen ručníky.Malá je atopik,ale nikdy jsem si nevšimla reakce z prádla,peru v prášcích na citlivou pokožku.Nežehlím