Jak posílit vztah mezi sourozenci?

tyf
4. led 2017

Dobrý večer, mám dvě holčičky 2 a 4 roky a často řeším, jak docílit toho, aby spolu měli hezký a pevný vztah po celý život. Já sama mám staršího bratra, s kterým jsem nikdy moc nevycházela a myslím si, že to bohužel hodně zapříčinili rodiče, kteří nevědomky dělali chyby při naší výchově, které dnes vidím. Mám to denně na mysli a snažím se jednat s oběma stejně, i když taky to nejde pokaždé, když je mezi nimi dvouletý věkový rozdíl. Např. mladší nemůže dělat všechno co dělá starší a mladší se zase musí prominout x věcí, protože z toho ještě nemá rozum. Ale i tak se opravdu snažím, aby ani jedna neměla důvod žárlit, věnuju jim stejnou pozornost, i si je s manžel rozdělujeme, aby každá měla možnost užít si maminku jen pro sebe. A stejně jsou pořád v sobě. Vím, že jsou ještě malé a je to asi normální, ale mě to hrozně mrzí, když vidím jak malá starší sestřičku zbožňuje a chce s ní pořád být a všechno s ní dělat, utěšuje jí, když je smutná, nebo se jí něco stane a ta starší malou naopak pořád zlobí, nechce jí nic půjčit, všechno jí sebere s čím si hraje, žárlí a je uražená, když se chvíli věnuju jí, nebo se s ní mazlím.

Vím, že je ta sourozenecká rivalita normální, ale stejně bych ráda slyšely rady a typy od zkušenějších, jak vztah upevnit a čeho se vyvarovat.

madulinka
4. led 2017

Těžko radit... zvlášť já, která má jen jedno dítě - takže ohledně sourozenecké rivality svých dětí jsem nepopsaná stránka.. beru to z pohledu mě a mé o 5 let mladší sestry.. (za mě 5 let ten nejhorší časový odstup!, ale to asi bude říkat každý, ať to má jakkoliv) 😀
Co jsem viděla já, že já jsem měla odpovědnost za to, co udělala sestra, když jsme byly malé.. Když jsem šla ven s kamarádkami, tak musela jít ona se mnou, sama jsem se ven nedostala, a kamarádky to pak po chvíli přestalo bavit, protože mladší sestra nestíhala to, co my.. Pamatuju si situaci, když jednou sestra, hrajíc si v pokojíčku křičela "nech mě bejt, to bolí, nech mě bejt!" a rodiče přiběhli, co jí dělám, a já jsem byla úplně na druhé straně pokoje. Takže ať se budeš snažit sebevíc, záleží na povaze sourozenců.. Díky tomu, že já jsem do určité doby schytávala vše, co se stalo, moje mladší sestra začala být vyčůraná a dokázala využít své situace. Tím pádem v dospělosti má mnohem ostřejší lokty než já, je chytrá - má několik titulů, hezká, hubená, dlouhovlasá blondýna, úspěšná a já nevím co ještě 😀 Můžu říct, že teď (zhruba od mých 25 a sestřiných 20ti) máme normální vztah - píšeme si denně sms (teda spíš já jí), voláme si (teda spíš já jí 😀
Myslím si, že všichni sourozenci si tím musí projít.
Moje rada by zněla, neprotěžovat jednoho nad druhým, zlobit se na ně jen za prohřešky korespondující jejich věku, staršího nepřetěžovat povinnostmi, které mají být povinnostmi rodičů,.. A mít na mysli, že i ten mladší není takové bezbranné neviňátko, které v něm neustále vidíme 🙂 Ale to je to co jsi psala, podle mě jsi na dobré cestě 🙂

yerry
4. led 2017

@tyf resim totéž. Zatím jen hypoteticky. Jelikož mladší dcera má teprve 4 týdny ale už přemýšlím jak to bude. Mezi holkama mám rozdíl 5 let a vzhledem k tomu ze Já jsem s bráchou taky o 5 let, muj muž se svým bráchou taky o 5 a Můj tatka se svým bráchou taky o 5 let tak vím že zrovna tento rozestup je trošku kriticky jelikož ve hrách si moc rozumět nebudou a když ta starší bude už v pubertě tak ta mladší ji bude na obtíž 😕
Bud rada ze jsou ty tvoje od sebe jen 2 roky. To je ideální aby si mohly spolu rozumět. .. Teď jsou holky ještě male ale uvidíš ze už za rok když bude te starší 5 let tak už bude rozumnější A i ta mladší už bude jina a bude to o něco lepší. Mám kamarádku Ktera má dětí od sebe taky o 2 roky a ta její starší má teď 5 a holky už si pěkně rozumi. .. 🙂

adeden
4. led 2017

Nad stejným přemýšlím denně.
Dnešní verdikt : pokud se nedomluvite, musite byt každý v jiné mistnosti, když to pospolu nejde.... už fakt nevim, jak jim domluvit.
Bojují mezi sebe jak divocí psi. A já si s tim nevim rady...
Nechci vás zklamat, ale... dětem je necelých 11 let a 6 let a zdá se mi, ze se to spíš horší... ☹
Pokud jde ale do tuhého, dychaly by za sebe....

tyf
autor
4. led 2017

@yerry S tím věkovým rozdílem jsem právě spokojená, už třeba jen protože, že váhově jsou na tom skoro stejně, takže nemusím úplně hysterčit, když se pošťuchují a už i teď si celkem vyhrají, malá po starší opakuje každou kravinu, navlékají se do šatů, je to s nima hrozně fajn, když má starší dobrou náladu. Myslím, že jsem tu starší k sobě hrozně připoutala, usínáme spolu, je hrozně kontaktní a vždycky jsem tu byla jen pro ní a přijde mi, že až teprve teď, když už i ta malá má nějaké potřeby, tak si to teprve naplno uvědomuje, že se musí dělit. Mrzí mě, že si neuvědomuje, jak je to super, že jsme všichni spolu, že je legrace se sestřičkou.... Ale to bych po čtyřletém dítěti asi chtěla moc 🙂

yerry
5. led 2017

@tyf ona z toho vyroste. Je to jen přechodné období. Nakonec z nich budou ségry jak se patří. Proste Teď je špatné protože najednou se musí dělit o hračky a hlavně o mámu. Ale to se vstřebá a bude zas dobra. Jen si to v te svoji hlavičce musí sesumirovat podle sebe

terezia10
5. led 2017

Věta jsou od sebe krátkou dobu budou si rozumět, v dospělosti se to srovná. No moje zkušenost je že se to prostě nesrovná a ne nemusí si rozumět. My jsme se setrou o rok a půl a musím říct že je to čistá katastrofa. Jsme rozdílné snad úplně ve všem. Já osobně to teď vnímám taak že žádnou sestru nemám. Muž je se setrou o 10 let mají nádherný vztah až je mě vždy k pláči.

zvargova
29. čer 2018

chce to čas, u nás se to jakž takž srovnalo až teď 😀 rozdíl 3,5let od sebe, 5let a 3měs a 21měs.

saaralota
29. čer 2018

Knížky pro inspiraci - Sourozenci bez rivality https://knihy.heureka.cz/sourozenci-bez-rivalit... AHA rodičovství - sourozenci
https://knihy.heureka.cz/aha-rodicovstvi-souroz...