Jak poznat, že mimi zaostává ve vývoji?

keba
10. led 2009

Ahojky chtěla bych se zeptat (třeba máte někdo podobný problém)jak poznám u mimi že je pozadu ve vývoji....mám totiž 8měs.holčičku která ještě neleze,vůbec nesedí a ani se mě nepřetáčí ze zádiček na bříško,někdy se jí pouze podaří přetočit z koníčka zpět na záda...tak mám obavy jestli by tyto úkony už neměla zvládat,většna mím známích co maj podobně staré dítě i mladší to s přehledem umí...myslíte zě je opožděná???co se týče těhotenství tak bylo normální,porod také,takže tady problém nevidím...

helenkaa
10. led 2009

Já bych se určitě poradila s dětskou dr. 😉

quinny
10. led 2009

kebo na lezení má ještě čas i na to sezení, to pak přichází ruku v ruce. ale přetáčet by se už měla, to by mělo bezpečně umět mimi v půl roce. jenže není tak jednoduché říct, že proto je opožděná. kámošky syn se ani nepřetáčel ani pak moc nelezl, prostě se asi v 10ti měsících postavil a všechno to ostatní tak trochu vynechal, ale to určitě není dobrý příklad. Být tebou poradím se s pediatrem (co on vůbec na to?? mě se moje dr. vždycky na poradně ptá jestli dělá to nebo tamto) a asi by stálo za to vyšetření na neurologii 😉

geminis
10. led 2009

Ahoj kebo,

tak rozhodně bych se taky poradila s dětskou mudrou. Ta se copak nezajímá o to, co Tvá holčička umí? Nás se na to ptala a ptá vždy. Ty jsi jí to neříkala, že Tě to znepokojuje?

I díky ní jsme začali cvičit Vojtu, kvůli predilekci a kyčlím.

Pak jsme byli pod dohledem neuroložky, btw, vynikající.

Každopádně kadé dítě potřebuje svůj čas.

Jedna naše slečna je spíš jak kluk, do všeho hrr, do roku zvládla vše, víceméně dle tabulek, chodit začala v 15 měsících.

Druhá slečna se nám přetočila asi v 7 měsících a pak jak kyž utne. Nic. Plazit se začala až v 11 měsících, ale asymetricky. Neseděla do svých 13 měsíců...pak jsme kromě Vojty začali cvičit i Bobatha, s Vojtou jsme skončili, a do 3 týdnů seděla, za další 3 týdny se postavila na kolínka a na noženky.

Neuroložka byla vždy v klidu, že je to její klidnou povahou a nedělala z toho vědu. Až na mé přání udělala krevní rozbor, sono hlavičky a test na metabolické vady, aby se vyloučilo, že problém není někde jinde.
Všechny testy dopadly dobře, takže jsme tomu nechali volný průběh.
Chodit začala v 18 měsících.
A myslím, že jsme o nic nepřišli.

Ještě k těm metabolickým vadám. Vyžádala jsem si je proto, protože jsem četla zkušenosti maminek, že se díky nim přilšo na to, že dětem chybí třeba nějaký vitamín. Tak se doplnil za měsíc to dítě třeba stálo...
Tak se zeptej případně i na toto.

Držím pěstičky, ať je to taky jen její klidnou povahou.

criterska
10. led 2009

Ahojky, tak náš Tadeášek taky ještě sám nesedí, nebo teda se spíš sám neposadí, když ho dám sedět já, tak se udrží, ale ještě to není úplně stoprocentní..Jinak taky neleze,zatím se plazí, zhruba měsíc a kousek, takže já bych se ještě neplašila..S tím přetáčením začal asi tak v 6 m ze zádíček na bříško a tak v 7,5 - 8 z bříška na zádíčka a válel sudy po celé místnosti, to mu dost dlouho stačilo, dostal se kam chtěl 🙂

aluskas
10. led 2009

Kebo, nechci strašit, každé dítko má své tempo, ale v tomto věku by se mělo dítko přetáčet nejen ze zádíček na bříško, ale i z bříška na záda. Do 7.měsíce by mělo dobře válet sudy. Na lezení i sezení má ale ještě čas.
Lézt by měla do 10.měsíce.
Jak pase koníky? Vydrží na bříšku v pohodě delší dobu? Nepřepadává? Nezaklání příliš hlavičku?
Jen mě udivuje, že se pediatrička neptá, co už umíte.

geminis
10. led 2009

Tak nám všude, snad kromě očního, říkali NEPOSAZOVAT, NEVODIT ZA RUCE A ŽÁDNÁ CHODÍTKA!

geminis
10. led 2009

omlouvám se, už mi to ulítlo,
critesko, já být tebou, tak malého rozhodně neposazuju, mohla bys mu tím ublížit!

keba
autor
10. led 2009

Ahojky a díky za rady...u nás je to s tím obvod.lékařem tedkom trošku problém,máme ho už 3měs v nemocnici tak pendlujeme mezi záskoky a to je o ničem...víte my jsme byli naposledy na prev.prohlídce v 6měs.a tam se mě na nic neptal a mě to nějak nedošlo až poslední dobou když malou porovnávám s jinými mimi...ted máme jít na 8měs.tak se určitě zeptám a nechám si poradit,protože mě samotnou to už znepokojuje...
jinak ohledně těch pasení koníčků:nikdy se jí moc pást nechtělo a i později jak jiné děti držela hlavičku a pásla...tedkom sice na příšku je ale max cca 15min.hlavičku drží nahoře hezky ale na ručičky se nestaví,jako že je nepropíná jen se o ně opíra...jinak nějak nepřepadává...

motylek
10. led 2009

Tak my máme 7 měsíců a sudy neválíme ani náhodou. Přetočí se na bříško do 5. měsíce a od té doby nic. Trošku si strká nožičky pod bříško, ale témeř nepatrně 😀 😀 😀 . U mudry se taky chystám zeptat, jestli by neměl umět užvíc věcí, ale každé mimčo je jiné a potřebuje jinak času.

martimarti
10. led 2009

Keba, chtěla bych tě trošku uklidnit, jezdím po parku s maminkou, když jsme se seznámili v řijnu, tak jejímu malému bylo 9 měsíců, a přesně jak píšeš, nelezl, neseděl, občas se otočil, ale nic moc, také měla strach, sama přiznávala, že se jí malej zdá pozadu. A během dvou měsíců najednou udělal takový pokrok, leze jako blesk a ted už si i stoupá. Určitě se poraď se svojí pediatričkou, ale nepanikař. A hlavně! neposlouchej, co by mělo či nemělo tvoje dítě v porovnání s věkem, protože jak jistě víš, každé dítě se vyvíjí jinak.

kubaka
10. led 2009

keba - mě kluci oba začali lézt v šesti měsících a v osmi už lezli po zemi jako draci a dokázali si sednout, dokonce se postavilii a udělali pár kroků kolem nábytku. Možná byli oba trochu napřed a šikovnější. V 8. je to myslím opravdu málo pohyblivosti.
Ale rozhodně nikdy neposazovat, nevodit za ruce pokud to nedovedou sami.

dnada
10. led 2009

tak já nevim holky,mě se pořád zdálo,že malej neumí to co ostatní v našem věku a už toho umí asi dost 😀 ze zad na bříško se začal občas přetáčet asi před týdnem,na bříšku pase přímo ukázkově,propíná ručičky,dělá i letadlo,houpe se na bříšku a doslova plave,kolínka pod sebe strčí úplně do kleku a hrne hlavu po koberci 😀 sedí téměř bez opory(na kontrole na kyčlích mi doktor řekl,že může sedět i lézt,vše co zvládne,nožičky máme OK),okusuje si nohy a cucá palec na noze 😀 Zatím se ještě ani nesnaží převalit z bříška na záda,to je snad jediné o co se ještě nepokusil,jinak po zádech s kombinací převalováním se na bok procestuje celou místnost 😀 😀 😀

aluskas
10. led 2009

Kebo, Martimarti má pravdu v tom, že porovnávání je naprd. Já jen psala, takové ty tabulkové mezníky. Mathiásek je předčasně narozený, takže jsem "postižená" tím, co by měl či neměl umět.
Tam jde o to, že pokud je dítko trošku pomalejší, je to tím, že může mít některé svalíky slabší. Většinou je to bříško a šíjové svalstvo. Pak je dobré s ním cvičit, aby pak později neměl např. problémy se zády.
Ale nejdůležitější je, aby nepřeskočil žádnou vývojovou fázi...např. lezení je hodně důležité.
Každopádně každý Mudr to řeší jinak, někteří z toho dělají haló a posílají děti na vojtovku, někteří to zase neřeší vůbec.

Na posílení svalstva jsou dobré cviky na tom velkém gymnastickém míči. Děti to baví a fakt to pomáhá. Další dobrý cvik je trakař, ten určitě znáš. Dále se snažit motivovat hračkou pro otočení na bok, tam chviličku přidržet, aby jakoby přizvedla hlavičku a pak dotočit na bříško.

schwarzovka
10. led 2009

holky, náš malej je hrozně šikovnej, co se týče pohybu, už měsíc chodí sám...ale zase se mi zdá trošku pozadu s tou jemnou motorikou a řečí...moje sestřenice má holčičku o měsíc mladší a ta taky ještě neleze ani nesedí, ale je moc šikovná zase na jiný věci...oproti našemu prckovi. Myslím, že náš malej se zaměřil na to, se naučit dostat kam potřebuje a jiný děti to prostě nepotřebují, vyhrajou si na zemi s hračkami bez pohybu...
např. náš malej všude šmejdí a ona si "čte" v knížkách na zemi...to zas náš malej nedělá a hlavně nechce...nezajímá ho to...
takže nevěšte hlavy, co já bych dala za to , aby byl chvíli v klidu na jednom místě 😀

ssaara
10. led 2009

Kebo : my máme úplně podobnej problém. V 8mi měsících se malej nepřetáčel. Doktorka mi na to jen řekla,že to určitě brzy přijde a ukázala mi,jak mu trochu pomoci. Malej se sice začal otáčet,ale žádná sláva. Na desetiměsíční prohlídce jsem Mudru opět upozornila,navíc,že malej stále neleze,neplazí se - spíš se jen rukama odstrkuje do zadu a nepoužívá nohy a dostali jsme doporučení na neurologii. Teď už máme vyšetření za sebou a příští týden nás čeká první rehabilitace.
Já určitě doporučuji to začít řešit. Raději dřív a včas,než pozdě...

jokun
10. led 2009

Ahoj Kebo. Dle svých čerstvých zkušeností doporučuji řešit s pediatrem a případně si " vydupni" žádanku na neurologii 🙂.
Máme podobný problém jako ssara. Doktorka pořád neřešila, já se doma trápila, co je špatně, tak nějak jsem to cítila, že Justýnka by něco dělat měla, až jsem se nedala a absolvovaly jsme neuroložku a poté fyzioterapeutku, která si mě dost nevybíravým způsobem podala tak, že jsem odcházela pro slzy nevidící a s nudlí u nosu.
Během vánoc jsme skočily o hodne dopředu, dostaly jsme ooobr pochvalu. Ale potvrdila jsem si opět svoje vnitřní tušení, že naše Justýnka patří mezi "línější" děti a i když umí, ten pohyb z ní prostě nevymáčknu, když zrovna nechce 🙂.

Držím pěsti, ať je všechno v pořádku. Určitě je Tvoje holčička zase šikovnější v něčem jiném 🙂 .

keba
autor
11. led 2009

Ještě jednou moc díky za všechny rady a informace!!!! 😵 určitě si budu u Mudr.žádat nějaká vyšetření a nedám se odbít...stále ale doufám že je naše Nelinka jen prostě línější mimi....a nebudeme mít žádný vážnější problém 😕

martimarti
11. led 2009

Ahojky Kebo, jak jsem Ti psala o té mé kamarádce /viz výše/, tak musím říci, že ona také chodila s malým na rehabilitace na doporučení své pediatričky, to jsem nezmínila. Takže to opravdu prober s někým kompetentním a případně uvažuj o změně pediatra, pokud máš tu možnost. Měj se hezky a ať Ti malá dělá radost. 🙂 🙂 🙂

kacka.va
11. led 2009

geminis: ono je to jak u kterého doktora, naše Dr. nám dovolila sezení, protože malá sedí krásně rovně, prý se nemá posazovat, pokud se u toho dítě hrbí. Prý některé děti se prostě samy neposadí ani když už chodí, takže do té doby by musela jen ležet, což je zbytečné.
Keba: já bych to asi být tebou konzultovala s doktorkou, protože je vám skoro 8 měsíců a i když si každé dítě jede po svém, tak to už by se přetáčet dítě mělo a nebo by mělo mít snahu to dělat. Jak tu bylo psáno, lezení a plazení a chození je pak dost individuální, ale to válení sudů by mělo jít.

zdenkaz
11. led 2009

Ahojky,
Kebo - jestli Tě to trochu uklidní, tak náš chlapíček (10 měs.2 týdny) začal lézt až koncem 9.měsíce.V 8. měsíci taky jenom ležel a nechtěl se otáčet.Postupně to ale dohnal. Nejdřív se plazil ,pak se asi 3 týdny jenom houpal na kolínkách. Teď leze jak drakouš a všude rabuje 🙂 Sedí tím stylem, že když někam doleze, tak si kecne mezi kolínka -takový to klasický sezení s nohama dopředu taky nehrozí. Vždycky vystrčí jednu nožičku před sebe, pak si to rozmyslí a sedne si tím svým stylem. Je prostě asi bojácnější. Zatím kvůli tomu neplaším a nechávám mu čas.A jak už tady někdo psal, má zase lepší tu jemnější motoriku- sebere kdejaký drobek na zemi (kontolór jeden 😀 ) i menší hračky.... Myslím, že u vás se to taky brzy rozjede. Držím palce 😉

zdenkaz
11. led 2009

Oprava- mělo tam být kontrolór - vypadlo mi "r" 🙂

mkr
12. led 2009

já bych to teda řešila, my jsme od mala chodili na neurologii, protože je malá dřív, naštěstí vše zvládala i mnohem dřív v 8 měsících stála, takže dr. byl moc rád a už tam nechodíme, nic se tím nezkazí, když se zajde k odborníkovi, uklidní vás a případně pomůže vašemu prckovi, já byla za to ráda, je to k nezaplacení než být v nejistotě 🙂

keba
autor
14. led 2009

Jistě to budu řešit,co se týče porodu byl normální,dříve narozená není!!
A taky se musíme pochlubit že včera se nám podařilo se dvakrát během dne obrátit ze zádiček na bříško!!!tak snad už to půjde pomalu všechno samo 🙂 ale u Mudr.se určo poradím,i dyby jen pro klid na duši...

paja.83
27. únor 2012

Ahoj holky, tak moje malá měla minulý týden přesně 6 měsíců a ještě se nepřetáčí ze zad na bříško, přetáčela se na oba boky, ale to už teď také nedělá, zaměřuje se teď na nohy, malá si s nima pořád hraje. Doktorce jsem říkala, že se malá nepřetáčí už 2x, ale ona tvrdí, že to brzy přijde. Poloha na bříšku se jí nelíbila od malinka, vždy se u toho vztekala a teď vydrží chvilku a pak opět řev, už jsem z toho nervózní, ale snad se taky brzo dočkám. Na kontrolu jdem až v 8 měsících, tak do té doby počkám a pokud neudělá nějaké pokroky, tak budu chtít rehabilitace. 🙂

elana
28. únor 2012

@paja.83 ještě vydrž, u nás jsou ty tabulky na otáčení hodně přísné, co jsem četla nějakou knížku o vývoji dětí psanou PEKIPem v Německu, tak tam jim dávají čas do konce 8. měsíce-u nás tolik dětí skončí na Vojtovce "zbytečně" (v uvozovkách proto, že ona nikomu neuškodí, ale příjemný to není a proč nenechat dítěti čas), přitom by stačilo respektovat jejich individuální vývoj a pohybovou snahu a přijdou na to samy, až zjistí (a časem to všechny zjistí), že na bříšku mají mnohem větší manipulační prostor 😉