Jak "rozmluvit" 26ti měsíční dítě?

ankil
9. črc 2010

Dcerce bude 26 měsíců a stále nechce mluvit, říká jen základní slova jako mami,babi, tati,dudu, gol, čiči, pipi, auto atd, napodobuje zvířátka, říká začáteční slabiky slov někdy řekne úplně krásně slovo třeba pejsek, voda, melou, jablko a pak to už z ní nedostanete, poskládá skládačku se zvířátky aniž by se spletla-ví kam které zvířátko patří, dobře si vše pamatuje stačí pouze párkrát ukázat, rozumí všemu co jí řeknete, když jí něco řeknete tak to udělá jen bojujeme s "mluvením". Všichni jí pořád vykládáme, čteme, ukazujeme věci a pojmenováváme je. Tak nevím jestli to už začít řešit s dr. nebo ještě počkat. Máte někdo taky takový problém nebo zkušenost?

ava
27. lis 2011

já jsem od začátku znakování věřila, že to neopožďuje nástup verbální komunikace jako takové, ale bohužel jsem v tom neměla stejný názor s manželem, tak jsme znakovat přestali, aby pak nebyla "moje vina", že syn ještě nemluví.
Nicméně radost, když ti 10měs.dítě znakuje, že má hlad/žízeň, je pokakané apod., je obrovská. A znakovat hodlám i s dalším dítkem, ať si říká kdo chce, co chce. Teď už si to budu moct obhájit, s prvním je člověk vždy zelenáč. Pravdou je, co píšeš, že když se pro znak naučí adekvátní slovo (byť zkomolené), ke znaku se nevrátí, i když mu není porozuměno. Což je další důkaz toho, že znak používá jen proto, že není schopno danou věc verbalizovat.
U vás je to teda zvláštní, ještě jsem nikdy neslyšela o tom (a to jsem lingvistka 😒 ), že by se dítě učilo mateřský jazyk tímto způsobem - jako cizí jazyk...což pro něj musí být nesmírně těžké! A je naprosto pochopitelné, že nemlže dělat tak rychlé pokroky jako jiné děti, které jazyk prostě nasávají jako houba, bez očividné námahy své nebo rodičovské.
Držte se, ať jsou pokroky co největší!!!

sisstin
27. lis 2011

@ava no expresivní dysfázie je ted poměrně častá vada řeči...a jsou i receptivní a smíšené formy, kdy dítě ani nerozumí mluvené řeči...řeč má jako shluk zvuků, a dlouho jim trvá, než se řeč dekoduje...tak to je teprve těžké postižení 😉

binki
16. pro 2011

@hehena připomeň mi to, prosím, :D už utekl nějaký čas

pavla72
9. led 2012

To je balzam na mou dusi - to jsem potrebovala slyset 🙂.Nase mala - 19 mesicu - byla od narozeni tichej patron,ani si nebroukala,ani vlastne moc neplakala,takze me celkem prekvapilo,ze zacala v 10 masicich rikat slabiky a po 1. narozkach ham,haji,haf,mnam atd.....a celkem se to pomalinku zlepsovalo.Jenze cca v 17 jsme meli mizernej mesic kdy ji vyrostlo 6 zoubku skoro najednou a ani nevim jak jsem ho s tim strasnym nevyspanim prezila,jestli jsem malo mluvila nebo naopak jsem tlacila na pilu - nevim???Proste najednou totalne zmlkla,ale totalne a ted nekdy kdyz si treba drmoli tu svoji hatlamatku o jede slabice,pridam se a chci to rozvinout a ona opet zmlkne a ani pip.Je pravda,ze neopakuje nic ani cinnosti a vse dela posvem,Ale dodaly jste me trpelivost a silu - vcera psala kolegyne z prace,ktera ma o 3 dny starsiho chlapecka a on zacina sklonovat a mluvit ve vetach - upadla jsem do strasne depky - dekuji vsem.

beruska24.9.
10. led 2012

@pavla72 - já si myslím, že každé dítě na to mluvení přijde ve ´´svůj´´ čas. naše od malička používala miminkovskou hatlamatilku (takové to broukání a různé zvuky), pak postupně začala nějaké to slůvko (srozumitelné snad jen pro mě), ale do dvou let měla tak 10, max. 15 slov. jinak všemu perfektně rozuměla. teprve krátce po 2.narozeninách začala používat více slov, i když většina zkomolená, ale snaží se sama od sebe. a všímám si, že občas se ji podaří hned na poprvé říct téměř srozumitelně nějaké nové slovo, které dříve říct neuměla. takže tomu nechávám zatím volný průběh.

hehena
6. lis 2012

@meleri jestli chytrý děti mluví pozdě, tak já mám zřejmě génia... 🙄

zdenulam
10. led 2013

Jak rozmluvit mého 25 měsíčního syna? Kladu si tuto otázku denně. Musím napsat, že máme ještě 6letou dcerku a ta je upovídáná už od 1 roku naprosto bez problémů až nás uši brní.
Synek umí 5 základních slov-mami, tati, babi, děda, Páji a samozřejmě řadu citoslovců. Je velmi chytrý, všemu rozumí, ví co po něm chceme, prostě existuje naprosto bez problémů bez verbální komunikace. Je šikovný, obratný, skládá sám puzzlíky, zvířátka krásně rozezná a ukáže, bohužel neřekne jak se které jmenuje-pouze citoslovci.
Přijde mi, že nemá potřebu mluvit, tím že mi mu rozumíme, že je v tom to pohodlný prostě a já nevím jak na něj. Nepřinutím ho, aby mi neukazoval, co chce, ale pojmenoval to!! Hodně čteme, kreslíme, hrjeme si, rád má i televizní pohádky. Zkusila jsem, že ho nevnímám, když mi ukazuje, co potřebuje, ale to prostě nejde dlouho ho ignirovat, pak začne brečet nebo se vztekat či se snaží získat či udělat si to sám bez mé pomoci, ale slovo z něj prostě nedostanu. ☹ ☹ ☹ ☹

vysocanka
Odpověď byla odstraněná
Zobraz