Jak "rozmluvit" 26ti měsíční dítě?

ankil
9. črc 2010

Dcerce bude 26 měsíců a stále nechce mluvit, říká jen základní slova jako mami,babi, tati,dudu, gol, čiči, pipi, auto atd, napodobuje zvířátka, říká začáteční slabiky slov někdy řekne úplně krásně slovo třeba pejsek, voda, melou, jablko a pak to už z ní nedostanete, poskládá skládačku se zvířátky aniž by se spletla-ví kam které zvířátko patří, dobře si vše pamatuje stačí pouze párkrát ukázat, rozumí všemu co jí řeknete, když jí něco řeknete tak to udělá jen bojujeme s "mluvením". Všichni jí pořád vykládáme, čteme, ukazujeme věci a pojmenováváme je. Tak nevím jestli to už začít řešit s dr. nebo ještě počkat. Máte někdo taky takový problém nebo zkušenost?

meleri
20. únor 2011

@wsmoulinkaa ahoj zrovna nedávno mi říkala tchýně že celkově muži mají s mluvením větší problém, prý je to vědecky dokázáno 😅 ale nevím...jak vidím mého tátu s bráchou tak těm se hu.a od rána do večera nezastaví a neřekla bych že by nějak vadilo že jsou muži..asi je to prostě o povaze a o tom jaký ten člověk je...
ale zas je fajn že ten chlapeček tvé kamarádky se rozmluvil, akorát to s tou školkou je smutné, sem nevěděla že už ve školce jsou děti takové..:( právě jsem si říkala že posmívání a tak že to je spíš na základce...

wsmoulinkaa
23. únor 2011

@meleri no právě jak je od mala zamlklý tak se špatně seznamoval, nezapadal moc do kolektivu...ale ted se už docela otrkal...je to prostě hodný klouček 🙂

jinak my pokročily...nela začala ukazovat na věci...jezdit na kolobrndě(motorce)...víc mi rozumí...a snaží se trochu víc breptat...konečně!!! taky řekne tata a teti...lepší se to, ona potřebuje čas...mám velkou radost 😵 😵

meleri
24. únor 2011

@wsmoulinkaa vidíš tak to je super, možná to chtělo jen čas....podle mě ten kolektiv je taky super. já doufám že díky školce můj syn taky začne mluvit..

wsmoulinkaa
24. únor 2011

@meleri určitě jo...mám plno známých, jejich děti se rozmluvily ve školce🙂) osobně si myslím, že kdyby se to ve školvće nezlepšovalo, daly by učitelky vědět. Pak by se to mohlo řešit....Samík ale breptá něco?? nebo vůbec? musím asi dočíst .-))

missymici
24. únor 2011

@ankil : Ahoj
Mu malej,se rozpovidal az po druhych narozkach.Do te doby rikal jen takovy zakladnu slova jednoduchy, jako mama,tata,baba,deda,na jidlo mam-mam a bobek, nenene neci,...atd.A kdyz neco rekl noveho,presne jak rict ty,uz to vickrat nezopakoval.Ale po druhych narozkach zacal mluvit,i kdyz pletl slabiky,a moc mu rozumnet nebylo,ale predci.Mela jsem radost.Rikal treba misto bota-bobot,jogurt-gogut,puding-pumig,piti-pici,... apk se jeho slovni zasova rozsirovala.Ted je s nim uz peknej pokec,i kdyz cizi mu moc nerozumi.
Kazde ditko je jine.Do tri let maji cas.

Takova perlicka: Manzeluv stryc,kdyz byl malej,tak do 4 let nerekl nic,krome mama a tata.Vsemu rozumnel co rikali jiny,co po nem chteli,ale nemluvil.Byli na trech letech u mudra a ten rekl,ze je poradku,ze jeste pockaji.A po 4 narozkach zacal mluvit ciste ,plynule,v dlouhych vetach,..presne jako dospely a bezchybne.Jeho rodice nestacili doslova zirat kdyz ho slyseli,byli uplne v soku.Ted si on sam z toho dela srandu,ze do 4 let jen poslouchal a ucil se to v mysli presne, a nemluvil proto aby se neztrapnila nerikal to spatne.A kydz si byl jist,ze to umi ,tak zacal mluvit 🙂

meleri
24. únor 2011

@wsmoulinkaa žijeme v cizině a tak je to náročné pro něho protože ty řeči jsou dvě..:( říká pár frází typu nechci nemůžu, tam atd, víceméně v obou řečech ale převládá u něho ta jeho řeč které nikdo nerozumí....já fakt doufám že ve školce se naučí všechno co já mu dát nemůžu...

wsmoulinkaa
25. únor 2011

tak to zvládnete hravě 🙂 a děti jsou šikovní na jazyky...až bude dospělý..bude vám vděčný🙂)) tak to je snad vše v pohodě...zase si pisnem až budeme zase šikovnější 😀 😉

ladiva
25. únor 2011

ahoj holky,náš malej taky moc nemluví. Za měsíc bude mít 2 roky a říká jenom mam-máma, tati ,pá pá, pe-pes, my-myš, kr kr-krtek, bopa- bota, to- strom, ba- balon, koo- kolo, bác, babu-babička, dědo, teta, kočka,sova, číí-čůrat, gajá-garáž. Když řeknu: Matyášku řekni auto, tak řekne.....á brrr 😒 naše doktorka říkala, že mluvení do tří let neřeší. Prý je to hodně individuální, jedno dítě ve 2 letech používá pár slabik, druhé dítě mluví ve větách. Matyášek ani nechce opakovat, když mu řeknu nějaké slovo, ať zopakuje, tak to třeba jednou zkusí a když mu to nejde, tak to ani víckrát nezkouší. Holt si musíme na to mluvení počkat 🙂
Jinak je šikovný a od malička hodně akční.....sám si sedl v půl roce, lezl v 7 měsících, v 8 si poprvé stoupl v postýlce a od 11 měsíců chodí. Na nočník si začal říkat ve 20 měsících, čůrá do záchodu i do nočníku, ale to kakání 😠 do plíny po spaní nebo do slipů. Jak tu někdo psal, že si jejich dětí hrají sami a koukají na pohádky, co já bych za to dala 😀 Matyášek si hrát sám moc neumí, třeba chvíli jo, ale všechny hračky ho brzy omrzí. Spíš si hraje s nehračkama...vysavač, ruční šlehač, deštník, různý kabely a tak......

hehena
13. lis 2011

@binki Binki a dás sem pár typů, co v tý knížce radí? docela by mě to zajímalo 🙂 díky 🙂 😵

pipiii
18. lis 2011

Pridavam se svoji 25 mesicni holcickou.. Mluvi si svym jazykem hatlapatla neco, do toho rekne jedno slovo: houpy, hami a jinak nikdo ji nic nerozumi. V ocich mych kamaradek jim uz prijde divna, mam i kamosky co fkat rikaj krasne plynule vety a tak jsme rada ze mala je mensi a drobounka a vypada tak na 1,5 roku a nikdo si o ni nemysli ze je divna...oni to lekari nejak resi??

sisstin
18. lis 2011

@pipiii nejdůležitější je, jestli rozumí 😉 takhle staré dítě má už obrovskou pasivní slovní zásobu, tj. zná názvy spousty předmětů, zvířátek, lidí atd. A zvládá dvojsložkové pokyny typu: dones si botičky, dej kostku na stůl atd. Od druhého roku dětem nabíhá tvz: "hlubší porozumění", tj, že chápou otázky typu: z čeho se pije, čím se jezdí, co se kutálí atd. U nemluvících dětí se to trénuje na reálných předmětech nebo obrázcích. Vyskládáš před ní třeba hrnek, autíčko a balon, a budeš se ptát a holčička na to bude ukazovat 😉 To hlubší porozumění by mělo naběhnout nejdéle do 2,5roku.

Co se týče mluvení, průměrné 24m dítě má 10-250slov( spodní hranice širší normy a vrchní hranice širší normy), do čehož se počítají i citoslovce (zvuky zvířátek atd.), a i slova, která jsou jiná než naše, ale dítě tím slovem označuje stále stejnou věc. Takže v tomto věku jsou ještě velké rozdíly.

Nicméně já jako matka dítěte s vývojovou vadou řeči bych už zbystřila a ve dvou letech bych pro jistotu navštívila klinického logopeda, který poradí, co dál 😉

já asi napíšu článek, jak rozvíjet řeč u batolat...píšu to po všech těch "nemluvících" diskuzích a je to pořád dokola 🙂

kdybys chtěla, tak se stav v Matka, otec, rodina do Poruch komunikace, můžu ti tam dát nějaké tipy jak rozvíjet řeč a taky i odkazy na různé pomůcky, popř. mi mrkni sem na koníkovi do alba 😉

crawler
18. lis 2011

@sisstin ahoj🙂můžu poprosit o radu? syn má sice teprve 18m, ale neříká ještě ani máma ani táta. Rozumí všemu, ale když po mě něco chce, tak jen řve čili tomu fakt neporozumím. říká jen ba (pes) a pak napodobuje pár zvířátek - čili bych mohla říct cca 10-15 "slov". Nicméně, chtěla bych se snažit nějak rozvíjet tu jeho schopnost mluvit, abychom se spolu dorozuměli - máš tip na nějaká cvičení? knížky? apod.? nevím, zda je něco vhodné pro takto malá batolata...

sisstin
18. lis 2011

@crawler už smolim ten článek, tak pak do něj mrkni 😉 jinak pro rozvoj té řeči je nejlepší neverbální komunikace, hlavně gesta. Takže dítě by mělo umět takové ty základy typu: paci paci, jak jsi veliký, dej pětku atd. Pokud tohle v pohodě zvládá, tak jsou výborný ty básničky s ukazováním, např. Brambora...kdy dítěti říkáš básničku a ono rukama ukazuje: koulela se zeshora (dítě ukáže směrem dolů), velikánská brambora (dítě dělá velký krouživý pohyb) atd. Takových "ukazovaček" je na netu fakt spousta, najdeš i videa z různých MC 😉

Já jsem velký fanda znakování, takže jestli nejsi apriori proti tomu,tak to je skvělá pomůcka jednak k tomu, že se s dítětem dorozumíš (a ono s tebou) a taky to tu řeč hodně rozvíjí 😉 no zbytek asi v tom článku, jdu tam naházet ještě nějaký odkazy 😉

sisstin
18. lis 2011

@crawler tak článek vytvořen, je to takový všeobecný. Jinak ještě můžete komunikovat přes obrázky. Vytiskneš mu a zalaminuješ věci, které má nejradši (takže jídlo, pití, nějakou hračku, nebo třeba fotku nějakého místa, cokoliv, co má rád). Koupíš si suchej zip a sešit nějakej, tam ten sucháč nalepíš po proužcích a na každou tu kartičku taky lípneš kousek sucháče. No a on si v tom sešitu může pak listovat a ukázat ti, co by chtěl, nebo co by chtěl děla, kam by chtěl jít atd. 😉

Pro takhle malý děti je dobrej i denní rozvrh (naše logo ho používala se svýma dvěma naprosto zdravýma holčičkama). Zas si najdeš obrázky pro běžné denní činnosti - jak dítě spí, čistí si zuby, jí, hraje si atd. Zalaminuješ, a můžeš koupit zase magnetickou pásku a lepit to na ledničku. Vždycky večer si s ním budeš povídat, co ho druhý den čeká a ty obrázky tam nalepíte, a vždycky, když tu činnost udělá, tak si ten obrázek odlepí. Pomáhá to dětem se orientovat v čase a vědí, co bude následovat 😉

crawler
18. lis 2011

@sisstin děkuji 😵 článek hned přečtu. Jen k těm ukazovačkám - už jsem to mnohokrát zkoušela, ale on nic - jen kouká, nic nechce opakovat - máme říkankový leporelo a moc ho baví, když já mu ty říkanky říkám, ale když to spojím s pohybem ruk, gesty, apod. tak uteče nebo se maximálně jen dívá - z jeho strany žádná aktivita... 😒

sisstin
18. lis 2011

@crawler tak on má ještě čas...ale do těch dvou let by to už mělo začít fungovat aspon trošku 😉 takový ty běžný činnosti v domácnosti ti napodobuje? Že třeba když zametáš, tak on si vezme svůj smetáček a zametá taky nebo něco takovýho? 😉

To by asi moc znakování zatím nešlo, když nenapodobuje ta gesta 😕 ona tomu asi fakt přímo- úměrně odpovídá i ta řeč, děti, které se lépe neverbálně dorozumívají i líp mluví..ono to spolu souvisí dost 😉 když bys to dělala jeho rukama (ty ukazovačky), tak by mu to vadilo nebo ne? 😉

sisstin
18. lis 2011

@crawler jo a ukazuje jako celkově a sdílí pozornost? Tj. že ukáže na něco, co ho zajímá, udělá nějakej zvuk, podívá se na tebe a čeká na odpověď (pojmenování té věci)? 😉 To je úplně nejvíc mega mega důležitý 😉

crawler
18. lis 2011

@sisstin když něco chce, tak je problém - dokáže si říct jen o jídlo (řekne em em - to teda znamená i dudlík i pití - takže postupně vyzkouším tyhle 3 věci až se trefím), ale když chce něco úplně jinýho, tak je to fakt mazec. Před pár minutami seděl v židličce a chtěl něco podat - ukazoval pořád na parapet, kde ale máme tisíc věcí - ukazoval a kýval hlavou - ptám se ho a dávám mu jednu věc za druhou a on zamává rukama jako že ne, že to není to, co chce...Takhle nám někdy trvá třeba 10minut než se dopracujeme k tomu po čem touží a v horším případě se k tomu ani nedopracujeme :-/ Znakování by fakt nešlo, protože on bojkotuje veškrý tyhle naše snahy 😅 ale třeba když jdu zametat, tak už jde rovnou pro malou lopatku, protože ví, že ji budu potřebovat - na takovýhle věci je šikovný.

sisstin
18. lis 2011

@crawler no hlavně je důležitý, aby sdílel..tj. ne že bude jenom ukazovat na to, co chce (pití, jídlo atd.), ale že bude ukazovat na vše možné, a sdílet to s tebou a chtít od tebe odpověd 😉

jinak u vás by bylo asi lepší se dorozumívat přes ty obrázky, mrkni sem:
http://www.oskola.cz/oskola/eshop/14-1-Struktur...
http://www.oskola.cz/oskola/eshop/14-1-Struktur...

atd. prolez si ten eshop, popř. Martina by ti vyrobila třeba piktogramy na přání... 😉

crawler
18. lis 2011

@sisstin děkuji, prolezu, ted ještě mudr. říkala, že to řešit nebudeme, že má ještě čas a že se uvidí, další ko je ve třech letech,ale půjdeme ve 2 na očkování, tak pokud nebude nějaká změna, tak to probereme...v naší rodině je s tím mluvením potíž - sestry mají 4 syny a všichni museli na logopedii 😅 😔

sisstin
18. lis 2011

@crawler no pokud by se to do dvou nějak nezlepšovalo moc, tak určitě řešit..i kdyby pediatra říkala něco jinýho 😉 ve třech je fakt pozdě...oni pediatři to furt hrozně bagatelizujou a zanedbávaj..zatím je to u nás v CR v tomto směru špatný 😉

sisstin
18. lis 2011

@crawler a to nemyslím přímo jenom to mluvení, ale právě taková ta neverbální komunikace, napodobování atd. 😉

crawler
18. lis 2011

@sisstin no jsem na malýho zvědavá, protože zatím ho nebaví nic napodobovat...je bez zájmu, ale naštěstí už malý pokrok je, že si prohlíží obrázky...to ho vůbec nezajímalo a ze dne na den najednou nosil leporela a chtěl si prohlížet...ukázat "jak jsi veliký?" uměl už v 8.měsíci, tak jsem si říkala, jejej, to budeme mít šikovnýho kluka - jenže on na tom ustrnul a ještě ted neumí ukázat nic navíc ... 😅

jajulin
18. lis 2011

@sisstin díky za super článek a hlavně ty odkazy na různé pomůcky. Máme doma taky nemluvce, ale trochu mě mate to, že rozumí snad všemu, jen prostě není schopen vyslovit většinu hlásek. Opravdu podle toho, co jsi psala v článku, si myslím, že nemáme problém v porozumění. Reaguje na všechny naše pokyny, moc rád si prohlíží knížky a chce, abych mu pojmenovávala, na co zrovna ukazuje. Funguje to i naopak - já se ho ptám, kde na obrázku najde např. kravičku, mráček, kytičku... a on ukazuje. Všimne si každého detailu a upozorní mě na něj. Během minutky složí dřevěné puzzle s krtečkem, které má 16 dílků, navléká korálky, umí se i skoro sám vysléct. Teď ho začaly hrozně bavit číslice, většinou už pozná všechny od jedničky do devítky. Ukazovací básničky a písničky jsou taky hodně v kurzu. Jeho aktivní slovní zásoba čítá hrubým odhadem 20 slov, ale velká část z nich jsou citoslovce nebo jeho výtvory (např. děda = tyty, voda = ava). Vrcholem jeho mluvy je holá věta "Aňa bumbá" - když kojím Anežku.
Naše typická konverzace:
Já: "Pavlíčku, řekni voda."
P: "Ava."
Já: "řekni VO"
P: "VO" (není to úplně přesně, ale podobá se to)
Já: "řekni DA"
P: "DA" (opět se to podobá)
Já: "Dobře, a teď řekni VO-DA"
P: (pečlivě) "A-VA"

Myslím, že zatím to snad není nutné řešit u logopeda, ale ráda už bych si s ním pořádně pokecala 🙂. Nebo co si o tom myslíš? Díky.

sisstin
18. lis 2011

@jajulin ahojky, no tvůj chlapeček je malej ještě...to bude jenom opožděný vývoj řeči, respektive jste ještě někde na spodní hranici širší normy. U kluků je to fakt dost normální, nicméně už bys měla trošku hlídat tu aktivní slovní zásobu. Ale v tomhle věku se fakt může rozkecat z měsíce na měsíc. Pokud má dítě jenom OVR, tak pak ta řeč nastupuje strašně rychle 😉 Pokud je jinak šikovnej (což teda asi je), tak bych byla min. do 2,5 ještě poměrně klidná 😉

Ona pak je právě expresivní forma vady řeči (tu má syn), kdy dítě rozumí normálně, ale má právě problém s tou řečí. Syn téměř do 3 let neřekl vůbec nic, ale jakože fakt NIC, mlčel prostě...jenom ukazoval na všechno a dělal "eee" 😝 , na 3letech přesně měl 10 citoslovcí a pak se ta řeč dál vyvíjela typicky dysfaticky a od začátku bylo poznat, že prostě problém je a není ta řeč normální 😉 a to my jsme na tom všem "makali" už od dvou let a v té řeči samotné byl fakt pokrok nulovej do tří let 😉

dvě slova spojil až někdy v 3,4roku 😉 dost dětí má právě ta svoje slova, ale celkem rychle by je pak měli nahradit právě těma slovama normálníma...což u nás moc nefunguje, syn těch "svých" slov má pořád strašně moc, a to už mu byly 4 roky 😉 😒

ta řeč (normálně) probíhá tak, že dítě nejdřív říká citoslovce, takže auto je "brm", pak třeba to vymění za počáteční slabiku, takže to je jenom "au", pak to slovo nějak zkomolí třeba, takže z toho je"auo", a pak už to říká správně a je to "auto", a pak k tomu přidává další slovo..což většinou bývá "auto jede" apod...no u nás je to horko těžko po roce pořád "auo", a to donedávna furt říkal jenom brm brm...pes je u něj furt "baf baf" 😝

jajulin
18. lis 2011

@sisstin díky moc za zhodnocení 😉 . Občas mrknu do Tvých alb a obdivuji, kolik úsilí dokážeš synkovi věnovat. Fakt smekám a přeji, ať je nakonec Tvoje úsilí korunováno maximálním úspěchem 😉 .
Přesně jak píšeš, některá slova jsou u nás ve fázi citoslovcí, ukazování nebo napodobování, u jiných už říká první slabiky (nebo taky poslední 😀 - BA = ryba nebo chleba) . Tak snad se ta řeč bude vyvíjet v rámci mezí. Možná budu za pár měsíců koukat, až to na mě začně chrlit všechno naráz 🙂 .

pipiii
19. lis 2011

@sisstin tak Amalka rozumi naprosto vsemu, at reknu dlouhe vety s otazkou, nebo ji reknu at mi poda uterku z topeni, nebo ze jdeme do auta a jedeme na nakup tak presne vi co bude a odpovida mi jo, ano a raduje se , nebo rekne nana(tancovat) kdyz jedeme tancovat, proste rozumi vsemu, je ona proste pouziva svych par slovicek a nechce se proste rozmluvit nooo, treba klokan se naucila vcera, rika krasne klokan, ale proste ryba, pes atd to jsou jen zvuky co delaji ty zvirata a nehnu s ni😀

pipiii
19. lis 2011

@jajulin my mame problem se slovem myš.. ma oblibenou hracku myšku i z ikei takovou plysovou. a rika : mí. a reknu amalkce: rekni myš: mí... jak dela had? ššššš a rekni myš: mí a proste myš nerekne e to uz zkousim snad 4 mesice, umi rict krasne slovo šikulka, ale myška nerekne, rekne mika....

sisstin
19. lis 2011

@pipiii tak to je podle mě těžce v pohodě, a i mluví...ono se to rozjede 😉 a zvuky zvířátek jsou slova...ony maminky říkají, že jejich děti nemluví a pak z toho vyleze, že jsou norma.... 😉 malá ti mluví, ne že ne 😉 syn nemluvil do tří let fakt vůbec, nic, neřekl jediný citoslovce...neuměl říct ani "bůůů", prostě nic 😉

sisstin
19. lis 2011

@pipiii vždyt ti ale mluví normálně, to, že neumí říct myš a říká "mikai" je normální....vždyt je to malej prcek ještě...ty jsi to podala tak, že říká jedno slovo a tím to hasne...a teď z tebe leze, že toho říká spoustu 😉 takže těch slov má mnohem víc, než jsi psala...

bud v klidu 😉 malá se ti pravděpodobně rozmluví úplně normálně, hlásky takhle malé děti učit nejde, ono ji to prostě doklapne 😉