Jak "rozmluvit" 26ti měsíční dítě?

ankil
9. črc 2010

Dcerce bude 26 měsíců a stále nechce mluvit, říká jen základní slova jako mami,babi, tati,dudu, gol, čiči, pipi, auto atd, napodobuje zvířátka, říká začáteční slabiky slov někdy řekne úplně krásně slovo třeba pejsek, voda, melou, jablko a pak to už z ní nedostanete, poskládá skládačku se zvířátky aniž by se spletla-ví kam které zvířátko patří, dobře si vše pamatuje stačí pouze párkrát ukázat, rozumí všemu co jí řeknete, když jí něco řeknete tak to udělá jen bojujeme s "mluvením". Všichni jí pořád vykládáme, čteme, ukazujeme věci a pojmenováváme je. Tak nevím jestli to už začít řešit s dr. nebo ještě počkat. Máte někdo taky takový problém nebo zkušenost?

ivika18
9. črc 2010

@ankil, já bych to ještě neřešila, každé dítko má svůj čas a uvidíš, že se brzo taky rozmluví. Náš malý se rozmluvil až ve 23 měsících, a to během 14 dnů začal mluvit v celých větách, hned správně časoval skloňoval. Tak si myslím, že to budete mít podobně, malá poslouchá, sbírá informace, ale prostě ještě nemá potřebu mluvit. A věř, že jak začne, tak pusu nezavře 😉

artuse
9. črc 2010

@ankil dcerka na tom byla podobně, taky hodně dlouho říkala jen počáteční slabiky slov jako např. "mo" = modelína a tak podobně + teda jednoduchá slova mama, baba, apod. Už jsem si taky dělala starosti, že nemluví, ale rozmluvila se pořádně cca ve 28 m, prostě najednou začala používat věty, přidávala nová a nová slova, a teď už opakuje všechno, sice jsou některá slova zkomolonější, ale jde jí rozumět, normálně se domluví, teď se začala ptát i slovem proč🙂 Já si tehdy říkala, že bych to začala rešit asi ve 2,5 roku, ale většinou stejně doktoři dávají čas do tří let... Určitě se Tvoje dcerka rozmluví, dala bych tomu ještě čas, pokud rozumí činnostem, které po ní chceš, tak by snad neměl být problém. Kamarádčina holčička má už 2,5 a nemluví téměř vůbec, kamarádka to zatím neřeší. Čtení, skládačky, kreslení to všechno pomáhá, 🙂

kammka
9. črc 2010

@ankil neřeš to, to příjde a budeš se modlit, aby ta holka chvíli mlčela.. 😀 😀 😀 😀

ankil
autor
9. črc 2010

holky díky, možná to potřebuji slyšet i od někoho komu začaly dítka mluvit později, ona fakt všemu rozumí a velice učenlivá, šikovná, ale ona si mluví prostě tou svojí hatmatilkou, to jsou úplné proslovy 😀 plus samozřejmě jak jsem psala vyše, ale řeknu vám že jsem z toho někdy pořádně na nervy, když vidím mladší děti jak krásně mluví a ta naše 😔 , i nočník jsme zvládli levou zadní až jsem z toho byla dost překvapená, 2x se počůrala a potřetí si už sama řekla 🙂 .

kubaka
9. črc 2010

@ankil u nás to samé, rozmluvil se až ke třetímu roku a te´d žvaní nepřetržitě celý den, až mi brní hlava - bez nadsázky. V autě ho musím krotit, pač pořád vykřikuje a ukazuje a musím se samozřejmě hned podívat na to auto, letadlo - když mlčel, řídilo se mi líp 😀 😀 Fakt je to individuální. První syn byl úplný opak. Ve dvou letech mluvil ve větách a vyjadřoval pocity, přání... stejní rodiče, přístup a úplně jiné dítě.

ygreen
9. črc 2010

syn taky nemluví - totální nezájem. Říká jen mami, hop, ne, neni, na, mňam. A naprosto si s tím vystačí. Ale mami začal říkat teprve včera. A začal si to říkat pro sebe a naprostou novinkou bylo, že to po mě zopakoval. To nikdy nedělal.

evi3
9. črc 2010

Dcéra veľmi dlho v podstate nehovorila, len "ma", "to" a "tam" a ukazovala a vystačila si s tým ešte na Vianoce, keď mala tých 26 mesiacov, január, február žiadna veľká zmena a v marci to začalo (to mala 28-29) ... rozrečnila sa neskutočne a na to, že bola začiatočník veľmi pekne a pomerne zrozumiteľne aj zložité slová. Teraz má skoro 32 mesiacov a teda "klapačka" jej ide naplno, pri všetkom, nestíchne ani pri jedle a umývaní zubov. Včera som povedala "čokoška" a slečna ma opravila "říká se čo-ko-ad-ka" 😉 .
Ankil, netrápila by som sa, moja dcéra v jej veku bola pomerne zaostalá 😉, doležité, je že rozumie a vie komunikovať s tým, čo ovláda 🙂

mobina
9. črc 2010

@ankil my jsme na tom stejně. oproti vrstevníkům i mladším dětem žádný zázrak, ale pomaloučku polehoučku se to zlepšuje. on je paličák, takže u nás neexistuje, že bysme si četli v knížce, okamžitě se zvedá a odchází. jak mu začnu zpívat, dělá pšt. prostě ignorant 😀 až nedávno začal opakovat slova, ale jak po něm chci něco na povel, tak se šprajcne a nezájem. takže on je prostě "já" a svoje jméno neřekne ani za boha 😀 jinak jak píšeš o té hatmatilce, tak to je u nás totéž. je schopný vést pětiminutový monolog v té svojí řeči a ještě se sám sobě smát 😀 a s tím nočníkem to u nás bylo totéž. ze dne na den na něj začal sedat a byl skoro bez nehod. ono to přijde a to se pak asi dozvíme věci 😀

kubaka
9. črc 2010

@mobina no to mám podobný paličatý exemplář - nesmím si ani zazpívat - zacpe mi pusu nebo začne hulákat " nepívej" - netuším proč 😀 , o knížky jeví zájem jen tak, že si chce ukazovat na obrázky a popisovat, ale čtení ho nezajímá - zavře a uklidí knihu a mám šlus. na povely nereaguje, šprajcne se, zato co chce on, to si dokáže vehementně vydobýt. Prostě je zatraceně svůj a ví co chce a co nechce a přes to vlak nejede 😀 Je to veselé, ale nehrotím to. Do života je to dobrá výbava. 😝

kammka
9. črc 2010

tuhle si přede mně stoupla kamarádky dcerka, byly jí tenhle týden tři...a řekla:...můžu si pučit KŘŘŘŘŘŘÍDU? málem jsem se propadla, protže ta naše důraa řekne ledatak ČČČČÍDU?? Ř prostě anni náhodou...ale rychle jsem se uklidnila.. 😀 😀 😀 zas řekne vždycky prosím a děkuji a to je super..i když zdravit začala teprve nedávno a to jen někoho (sousedky..)

@kubaka taky mi zakazuje občas zpěv..taky netuším proč 😀 😀 😀 a nejvíc toho n akecá, když sednu za volant - ato jsem bohužel začátečník - takže když zahlásí maminko co to je co to dělá to autíčko, tatínkovi to nedělá...anebo: maminko maminko pozor nezajeď kačenku je tam kačenka...to má štěstí, že se nemůžu otočit dozadu, páč bych ji probodla pohledem.. 😀

binki
10. črc 2010

no, jestli čtete v angličtině, tak doporučuju knížku Nurture shock, je tam deset kapitol o výchově a jedna z nich je o tom, proč Hana mluví a Alysa ne 🙂 docela mne to zaujalo, protože náš mladý s námi taky moc nekomunikuje, už týden zkouším dělat, co tam psali a začíná mluvit víc...

kubaka
10. črc 2010

@kammka jo to je přesné v tom autě - náš malý navíc v poslední době huláká - maminko nabouuej do auta - budeme bourat jo? No to je fakt děsná sugesce - pořád mu vysvětluju, že nabourat nesmím, že bychom měli rozbitou Pandu. Tohle říkat řidičce, co řídí teprve rok, v koloně na pražském okruhu, jedoucí podle navigace neznaje cesty, je fakt zkouška me psychické odolnosti 😀 😀 😀
Naštěstí manžel téměr nejezdí, takže ještě aby mě stresoval tím, co dělá auto jinak než tátovi nehrozí 😀
Už jsem si na to jakž takž zvykla a z větší části dokážu to jeho žvanění odfiltrovat, pokud teda nezařve do ticha nějakou děsně důležitou informaci 😒 - ale když občas o víkendu jede manžel začátečník a Marián spustí ten svůj vodopád údivů, výkřiků a oznámení, tak MM je z toho docela dost nervní, nedokáže to hulákání odfiltrovat. Raději se veze a nechává řídit spíš mě.

kubaka
10. črc 2010

@kammka jo ještě dobrá pomůcka je to malé zrcátko, kterým vidíš na dítě - jestli ho máš - nalepí se vedle zpětného a nastaví na sedačku s dítětem - takhle na sebe vidíme a můžeme si povídat - někdy na mě juká.

ankil
autor
10. črc 2010

@kubaka 😀 s Vámi jet v autě musí být docela zážitek 😀 😉

ankil
autor
10. črc 2010

@ygreen dcerce taky vystačí pár slov a ostatní buď ukáže nebo tě k tomu zavede

romana29
10. črc 2010

malá je šikovná, opravdu za čas příjde doba, kdy si budeš v duchu říkat "Buď ticho aspoň na chvíli 😀 ".
Děláš, co můžeš a co je správné - čteš jí, povídáš si s ní, víc udělat nemůžeš.
Já třeba zase řešil, že malej neříká háčky, ale doktorka řekla, že je čas, že málokteré tříleté dítě mluví pěkně a bez chyb.

ygreen
10. črc 2010

hele super, tak my se taky přidáváme k tvrdohlavcům a taky nesmím zpívat ani říkat říkanky, básničky, nic, to ječí néééééé 😀 . Ani si nesmíme ukazovat v knížce, páč okamžitě knížku zavírá a odchází si hrát jinam 😀 jediné kdy mu čtu a kdy "smím" je když jde brzy odpoledne spát - kolem 14. Lehnu si k němu a čtu - někdy pohádky, někdy sci-fi, které mám rozečtené já, jemu je to jedno, ten se hnojí v pelechu a kuní se než vytuhne. Já jen doufám, že mozek nacucává a nacucává, když to všichni pořád říkaj 😀 😀 😀

ankil
autor
11. črc 2010

tak to u nás bylo také, šli jsme si číst a dcerka mi hned zavírala knížku a odcházela pryč, ani prohlížení obrázků ji nebavilo, teď u čtení i vydrží a nedávno si vzala židličku, knížku, mě poslala pryč a ona seděla a sama si četla "svou řečí", bylo to srandovní a hrozně milé

kubaka
11. črc 2010

@ygreen ovšem "kuní se v pelechu" to je ten správný výraz,, co jsem pořád hledala na popsání postelové aktivity našeho malého. 😀 😀 😀 😀 😀 Půl hodiny vydrží šmejdit jako žížala v peřinách, chvíli není v klidu - ne "kunit se" je výstižnější. Někde zaleze a vykoukne druhou stranou. Když dlouho kuní po mě, tak mi to ale leze na nervy. Nenechá mě vklidu, v jednom kuse po mě leze, tulí se, olíbává mě, hladí, dloubá, šťouchá, kope, škrábe nehtíčkama - to je to někdy už silně únavné to jeho tulení a mezlení 😝 😅

berenika39
11. črc 2010

ahoj, tak jako nemám opravdu nervačit ve 23.měsících? taky mám doma prudkého inteligenta, co nemluví jako člověk. opakuje slova, není jich moc, zato si vybírá jen ty pro něj zajímavý, okurka, párek,helikoptéra, pupma plus takový ty zavedený co říká už dlouho. ale spojí max dvě, jediný sklonování je "mámě,bábě", věty nula, nikomu nic nikdy neřekne - na pokyn "řekni" odejde a mlčí. vypadá fakt na veřejnosti jak když neumí do pěti počítat ☹ . (umí do dvou, ukáže na ruce pět, je normálně bystrej, umí pasivně barvy, když se trefí), ale
NEMLUVÍ.

A za slovo kuní dávám jedna s *, je naprosto výstižný, ted v těch vedrech se kuní ještě víc než jindy🙂))

ygreen
13. črc 2010

schválně se chci zeptat, když ty děti co kolem toho 26 měsíce nemluví si jsou docela podobné, hlavně asi kluci - nemluví, brbtají v sanskrtu, nočníkují s obtížemi, nemají rádi když zpíváme nebo kecáme říkanky, nelibují si v četbě - jestli se ti vaši borci taky rádi dívají na telku a hrají si hodně sami? Tobiáš odmala miluje pohádky na dvd. Traktora Toma, Autobusy v jednom kole, Autíčko Finlay, Mňousky, Bořka..apod. Já i kdysi psala jednu bakalářku na téma škodlivosti tv u dětí a nechtěla jsem ji klukovi pouštět, ale z aprvé jsem zjistila, že domácí vzor je domácí vzor a když my s manželem jsme zvyklí mít televozi docela často zapnutou, těžko se tomu malej vyhne a my sami nejsme moc schopni to výrazně omezit a za druhé on ty pohádky TÁÁÁK miluje. Od cca 1 roku dokáže čumět na hodinovou pohádku bez hnutí - sedí, skáče u televize, nahlas se směje, dojde si pro pití, baštu a zase se uvelebí. Je strašně spokojenej. Teď v těch 2 letech musíme vypínat dvd z elektriky, protože on jde, vezme si třeba Shreka nebo Dobu ledovou a zapne si ji, sedne do křesílka a kouká, řehtá se tam kde má, je vykulenej nebo se bojí tam kde má a fakt to pozorně sleduje celou dobu. U některejch pohádek je z toho všeho vyloženě nadšenej, skáče před telkou a úplně se někdy klepe radostí, jak když dostane pecku 😀 snažím se to regulovat, ale je fakt spokojenej, tak denně tak 2 až 3 pohádky dá, záleží na denním programu, počasí, apod.
A s hraním - hraje si od mala sám. S autama si vleze za konferenční stolek, kde si udělal hnojník z hraček (aut) a drandí, pak na parapetu, na nábytku, na zemi, poříd drandí s autama - má jic desíky - jiné hračky ho skoro nebaví. Když si chceme sednout a posílat si s ním, tak chvilku trpí a vydží a pak nám je bere a jde si jezdit sám - bourá, skáče s nima, apod. Koupili jsme mu i CARS duplo, že bude stavět, ale stejně hlavně jezdí a jezdí a jezdí. Takže nemusí společnou hru. Ale zato zbožňuje společné mazlení. Tj. když si třeba lehnu já nebo manžel na zem, že si s ním budeme posílat auta, auto zahodí a hups na nás a mazlí se, porlezná nad náma, pod náma, kolem nás, skáče na nás, věší se a jinak blbne. Takže to žádnej samotář ani citově zaostalé batole neni 😉

berenika39
13. črc 2010

@ygreen tak tady shoda nepanuje 😉 😉 , petr pohádku neviděl snad ani jednu celou a telku nějak neregistruje, kváká si takovou tu šílenou reklamu "nízké ceny tatatata", nebo miluje zprávy - kde jsou věci, který má rád - gooool, auta,borhyová...
a nočník u nás proběhl hladce, ani nevím jak, od 18 měsíců chodí rovnou na velký wc na redukci a vůbec se nepočůrává. divný, každý dítě je prostě jiný, asi v tom nejde moc hledat souvislosti.
určitě mluvit budou, možná jenom my na to spěcháme 😉 😉 😉 😉

ankil
autor
13. črc 2010

@ygreen u nás se taky dost kouká na telku hlavně tedy Madagaskar, Shrek,Doba ledová, Příšerky sro atd a prožívá to přesně tak jak píšeš, směje se když je to srandovní, bojí se když je to trušku napínavé. Teď se snažíme telku omezovat takže na ni kouká jen když je unavená a chce si chvilku odpočinout a nebo při jídle, ale stejně býváme celé odpoledne na zahradě až do večera takže kouká až se vrátíme a ohledně hraní tak si dcerka umí hrát sama i s námi a velice má ráda děti, když je s nimi to je jak utržená ze řetězu

ygreen
13. črc 2010

ankil: já jsem spířená s tím, že syn bude televizní a počítačovej, je to na něm hodně znát. Ale zároveň má rád pohyb. Takže si myslím, že když se to ukočíruje v rozumné míře, tak že to nezanechá nějaké výchovné či vývojové následky 😀 Důležité podle mě je dbát na dost pohybu a pak když holt zbožňuje pohajdy a s náma nechce trávit čas hraním, tak si myslím, že mu to neublíží.

ankil
autor
13. črc 2010

@ygreen a jak si psala že musíte vypínad dvd z elektriky 😀 tak u nás je to to samé, sama si zapne telku, ví jak si pustit dvd a když vše vypnem tak už ví kterým cuplíkem se vše zapíná, to bychom museli fakt vypnout úplně ze zástrčky. Jinak dcerka celé odpo co jsme na zahradě vydrží běhat, nikde nepostojí, neposedí, furt musí být v pohybu a něco dělat

ygreen
13. črc 2010

to Tobík si hraje dost v klidu i na zahradě, s klackama, pouští si auta ze zastřešení na bazénu, houpeme ho, hraje si na kopečku hlíny, apod 😉

holesov
11. říj 2010

Dobrý den,ráda bych se k vám přidala,dcerka Nikolka měla tedka 4.10. 2 roky a stále nemluví,říká jen aj ale nevím co to znamená,neříká ani máma,táta,nic,,,už mám z toho trošku i obavy a přemýšlím že zajdu k doktorce,nevím zda ještě počkat jestli se rozmluví,,,tak ráda bych už aby mluvyla,,, 😒

berenika39
11. říj 2010

@holesov ahoj, to záleží na víc faktorech, jestli sdílí pozornost, jestli reaguje, rozumí tomu, co říkáte, dokáže se s vámi dorozumět i jinak než mluveným slovem, ...některé děti se rozmluví až po druhém roce, na to je čas, ale pokud by v tom byl i jiný problém, než řeč, bylo by škoda to nějak zanedbat. zkus zajít k pediatrovi, tím nic nezkazíš, třeba tě jen uklidní, že je všechno ok, případně pošlou na vyšetření - jak slyší atd...a neboj, bude to ok.

mamkamarketa
11. říj 2010

jsem rada,ze nejsem jedina,kdo ma,, nemluvici,, dite 😀 . synovi bude 23 mesicu,a taky jeho mluva nic moc.... (mama, tata, hapik, ) Je pravda,ze sme dvojjazycna rodina a doma s manzelem mluvime anglicky (manzel je z usa) ale i tak mi prijde,ze by mohl rikat vic slov. Spojuji vam slova?
myslim,ze rozumi dobre. Kdyz mu reknu pul vety v cj a pul vety v aj, pochopi me 🙂
a s tou televizi ... jedno z oblibenych slov naseho mladeho pana je ,,baby,, (mame satelitni program baby tv) ma vybrane pohadky, na ktere se mrkne (cca 4min) a pak si jde zase jezdit s autama, kdyz slysi, ze zpivaji deti v tv, bezi si zatancovat pak si i zatleska a jde zase jezdit s autakama. knizky? to bych za nim musela utikat a predcitat 😀 snad ho to jednou bude bavit.
a k nocniku, kdyz ho tam posadim okamzite se vycura, vyskoci zatleska si a jde dal. Ale nevim jak ho donutit,aby mi rekl,ze potrebuje... ☹

wsmoulinkaa
27. pro 2010

ahojky...taky se nám neche mluvit, ale ani ukazovat a pro něco dojít....taky ji nechávám svoje tempo... 😉