Jak "rozmluvit" 26ti měsíční dítě?

ankil
9. črc 2010

Dcerce bude 26 měsíců a stále nechce mluvit, říká jen základní slova jako mami,babi, tati,dudu, gol, čiči, pipi, auto atd, napodobuje zvířátka, říká začáteční slabiky slov někdy řekne úplně krásně slovo třeba pejsek, voda, melou, jablko a pak to už z ní nedostanete, poskládá skládačku se zvířátky aniž by se spletla-ví kam které zvířátko patří, dobře si vše pamatuje stačí pouze párkrát ukázat, rozumí všemu co jí řeknete, když jí něco řeknete tak to udělá jen bojujeme s "mluvením". Všichni jí pořád vykládáme, čteme, ukazujeme věci a pojmenováváme je. Tak nevím jestli to už začít řešit s dr. nebo ještě počkat. Máte někdo taky takový problém nebo zkušenost?

sisstin
19. lis 2011

on pak i z tohohle vzniká ten problém, že když přijde maminka za pediatrem a řekne, že dítě nemluví....tak on odvětí, že času dost a představuje si, že dítě říká citoslovce a další...nechápou tím, že dítě fakt neříká NIC...

mifinka
19. lis 2011

Máme skoro stejně starý děti a malej taky dost kobrcá.. já se sním domluvím, že ostatní neví co chce.. to je jejich boj 😀 slovíčka si upravuje tak aby se mu dobře vyslovovali, většinou to je podobné, občas mimo mísu.. třeba autobus je aduku, motorka ještě nedávno byla bodo... ted botorka.. a přitom M říkat umí.. problém je třeba V nebo sykavky.. ale to přijde, má ještě čas... už ted pusu nezavře, co teprv až se dobře domluvíme? 😀

pipiii
19. lis 2011

@sisstin ja kdyz jsem venku s detma stejneho veku nebo i s maldsima tak nevim zda je to nahoda ale mluvi krasne a i spojuji a temer vsichni se ptaji zda je normalni ze takhle ,,nemluvi,, na svuj vek. Proto jsem z tiho takova nesva. Zvlast rodina si rada rejpne ze na 2 letech preci deti uz mluvi a ji nikdo proste nerozumi, to ji rozumim jen ja a manzel, ale cizi clovek te svahelstine nerozumi vubec, takze to beru podle deti co jsou tak o 2-3 mesice mladsi a mluvi, nebo i sklonuji. Amalka mluvi silene moc napr: ewbfekjbwfjb jeiwfbeufbwbfj bnejwibucb, jo? bhjeiwcnejkden, cbdehjwibfeb, cb ehjwicbi, houpy?😀 proste kdyz to tak vezmu tak vzhledem(vazi na 25 mesicich rovnych 10kg a 85cm) vcetne mluveni presne odpovida tem 18mesicnim detem, takze mezi ne zapada😀

sisstin
19. lis 2011

@pipiii tak to bezúčelový žvatlání proložený smysluplnýma slovama (citoslovcema atd.) je fakt v tomhle věku běžný.... 😉 jak jsem psala, tak 24m dítě má 10-250slov, do čehož v pohodě zapadáte 😉 v tomhle věku jsou fakt mezi dětma šílený rozdíly (hlavně v té řeči)...některé už fakt ve dvou letech mluví ve větách, některé mají 20slov..a obojí je norma 😉

já třeba osobně žádnýho dvouletáka, co by mluvil "tak nějak pořádně" neznám, většinou mají tak těch +-50slov, občas se zadaří spojení dvou slov...ale vyloženě dvouleté mluvící dítě plynule fakt neznám 😉 čímž netvrdím, že takový nejsou - já jsem prej mlela plynule od roka, ale to jsou fakt spíš výjimky 😉

holčička krásně rozumí, chová se normálně....za mě bych ještě žádný obavy neměla...jo, kdyby třeba ve 2,5 to bylo tak nějak furt stejný nebo by dokonce nějaká slova přestala říkat, tak to už by důvod k obavám byl...zatím fakt ne 😉 v tomhle věku se ti za tři měsíce může rozmluvit tak, že nepoznáš rozdíl od těch již zminovaných dětí... je třeba tu řeč hlídat, jestli se rozvíjí a nestagnuje, nebo dokonce nedochází k regresu...ale zatím bud fakt klidná 😉

oni fakt lidi na jednu stranu přehání v tom smyslu, že když dvouletý dítě nemluví ve větách, tak z něj dělaj pomalu mentála...a na druhou stranu se některým lidem nemluvící 3leté dítě zdá v pořádku, což je taky kravina 😉

jajulin
22. lis 2011

@pipiii to zapadání mezi 18měsíční děti mi něco připomíná 😀 . Pavlík měří taky cca 85 cm a snad se s váhou blíží k 11 kg 🙂. Nosí velikost oblečení 86 a ta mu bude akorát ještě pěkně dlouho. Takže si všichni myslí, že mu je rok a půl a nikdo jeho nemluvení neřeší. Naopak se všichni diví, že už nemá plínku 😀 . No a to už většinou musím s pravdou o jeho věku ven 🙂. Já si myslím, že to "nemluvení" našich dětí je v normě a není potřeba to zatím nějak řešit. Ale úplně chápu Tvou touhu už si s dcerkou pořádně pokecat 😀 .

anag
23. lis 2011

Ahoj holky ... 🙂

Mám synka kterému budou teďka v prosinci dva roky. Bohužel nám pomalu vůbec nemluví. Jsem z toho dost špatná. Všechny děti i ty mladší v okolí už toho umí spoutu jen ten náš pořád nic moc. Dokonce mi už někteří radí,že s ním mám zajít k doktorce nebo spíš na ušní. Říká snad jen zdar, pálíto, nejedeto, táta, bába, bu... ☹ Když byl malinkej tak byl moc šikovnej. Jedinej z dědí uměl udělat papaci paci, jak je veliký a takový ty dětské věci a teďka ani ťuk ....
Holky myslíte,že bych s ním měla někde zajít?

sisstin
23. lis 2011

@anag no tvůj syn má slovní zásobu k věku, sice je to spodní norma...ale furt k věku 😝 ...2roky je norma 10-250slov 😉 počítaj se i citoslovce atd. Pokud rozumí a dokáže splnit dvojsložkové příkazy (přine si botičky, vem panenku a dej ji do kočárku atd.), a jinak se chová normálně, tak zatím bych to neřešila...jen ho víc rozvíjela ...

pokud by ve 2,5 ta řeč nijak nepostupovala, nebo by dokonce přestal říkat to, co už říkal..tak je opravdu dobré vyhledat nejdřív foniatrii, aby se vyloučilo, že má vadu sluchu...a pak navštívit klinického logopeda a psychologa...ani ve 2 letech bych to ještě neřešila, něco říká..není to úplně tak, že by neřekl NIC...

anag
23. lis 2011

@sisstin Díky moc. No snad se mu to tedy časem rozjdede. A stím posloucháním. Občas když mu něco řeknu,aby něco udělal, tak to udělá a z toho se mu asi nechce a můžu to opakovat pořád dokola. Jinak bych řekla,že je po všech stránkách velice šikovný. Jen mě někdy přijde jak kdy se mu prostě nechce .... ☹ ☹

anag
23. lis 2011

@sisstin Nemáš nějakou svědčenou radu,co pomáhá, kromě tedy mluvení na dítě? To dělám pořád,jen malej je neposeda a nevydrží dlouho u knížky si vykládat...

sisstin
23. lis 2011

@anag no tak byla bych už trošku opatrná 😉 protože takové to, že dítě "nechce poslouchat", taky může znamenat, že má problém s porozuměním...že tomu slovnímu pokynu prostě nerozumí 😉 pokud na něco někdy reaguje a někdy na to samé ne...to může být tím, že někdy je to jasné ze situace (třeba rozházené hračky a kyblík), ty mu řekneš: dej hračky do kyblíku..tak jemu je to jasné..nebo třeba na ten kyblík ukážeš... ale kdybys mu to řekla, a on by ty věci neviděl, tak by tomu nerozuměl...

ono v tomhle věku se těžko rozlišuje, čemu dítě fakt nerozumí a co je třeba dětský vzdor 😉 zkus ho "zkoušet" tak nějak nenápadně, že třeba budeš vařit..on ti bude pomáhat a ty jen tak mimo řečí řekneš: podej mi prosím hrnec (vařečku, cokoliv..to je fuk)..a jestli bude reagovat 😉 některé děti se seknou, když mají pocit, že je rodič z něčeho cíleně zkouší...

a hodně procvičovat to porozumění na obrázcích..ve dvou letech už dítě začíná mít "hlubší porozumění", tj. chápe otázky typu : z čeho se pije, čím se jezdí, co se kutálí atd. Takže před dítě můžeš vyskládat bud reálné předměty nebo jejich obrázky. V tomhle případě : hrnek, auto a míč např., a dítě by na ty otázky: z čeho se pije? Mělo ukázat na hrnek atd. 😉

Tohle hlubší porozumění by měly mít děti nejdéle ve 2,5roce..pokud ne, tak už to značí nějakej problém 😉 mrkni mi ještě na článek: https://www.modrykonik.cz/fotoblog/sisstin/clan...

pipiii
23. lis 2011

@sisstin chtela jsem ti podekovat, pac jsme si uvedomila ze Amalka je vlastne uplne v poradku a krasne jsi me uklidnila a at si kamaradky a rodina trhne🙂 Amalka na vse reaguje, jakoby s nami komunikuje a ted posledni dny vyplodila asi 4 novy sluvka coz je u ans fakt super, takze to vypada ze se i rozpovida krome te jeji japonstiny🙂

pipiii
23. lis 2011

@sisstin a treba Amy mi na tohle hlubsi porozumeni krasne reaguje a vse ukazuje🙂

martaska78
23. lis 2011

Ahojky, hlavně klid ono to opravdu příjde 🙂 , Syn ve 2 letech teprve začínal něco povídat, potom ostatní už pomalu vytvářely věty a malej pořád nic, pak ze dne na den začal krásně mluvit a teď v 5. třídě má samé 1 a žádný problém 🙂 a tomu co krásně mluvil zjistili lehkou mozkovou dysfunkci a má 3. Malá taky mluví svahilštinou, namluví toho dost, ale málokdo jí rozumí, bohužel je dost "vzteklá" a když dělám, že jí nerozumím, tak se zbytečně rozčílí a nemluví vůbec, tak čekám taky kdy to konečně příjde, hlavně se bojím zápisu do školky, aby jim tam něco pověděla a bylo jí rozumět 😖 .

blandik
23. lis 2011

@ankil - náš mluvit ve dvou letech tak nějak stejně jaké tvé dítě, pak se to pomalu začalo rozvíjet a teď ve třech letech mluví všechno, ve větách, používá přesné výrazy, opravuje mě,když se seknu a řeknu kolo místo pneumatika...Každopádně bych se akorát snažila mluvit hodně přesně, dětem se to všechno ukládá, nepoužívala bych už to dětskou řeč...

sisstin
23. lis 2011

@martaska78 hlavně nedělej, že ji nerozumíš...ty děti jsou pak demotivované a nechtějí už mluvit vůbec..je to v podstatě takovej zabiják komunikace 😉

sisstin
23. lis 2011

@blandik ta dětská řeč se právě používat má (ne šišlání)...místo ptáček říct "pip pip" atd. Ale to platí fakt u těch malých dětí, nebo starších dětí, které začínají teprve mluvit. Protože citoslovce jim jdou vyslovovat jako první, takže přes ně se pak dostávají k normálním slovům 😉

sisstin
23. lis 2011

@blandik teda respektive třeba vzít auto, začít s ním jezdit a říct auto - brm brm 😉 Protože dítě, které teprve začíná prostě auto neřekne, nejdřív musí říkat "brm" 😉 ale děti, který mají normoš vývoj řeči se naučej mluvit tak jako tak...to, jak na ně rodič mluví to příliš neovlivní 😉

kamila297
23. lis 2011

Už jsem přišla na to, že nemá cenu dítě do čehokoliv nutit (co se týče dovedností). Každé má na všechno svůj čas a čím víc se tlačí na pilu, tím hůř.

martaska78
23. lis 2011

@sisstin Jj, u nás to vedlo k tomu, že se začala hrozně vztekat. Na malýho to zabralo, jako "co chceš podat, já nevím?" Ale malá bude asi víc temperament 🙂 , no alespoň se neztratí 😀 . Horší je, že když se něco naučí jako "čiči" už jí to stačí a nepotřebuje nic jiného jako "kočička". Největší úspěch máme s tím, že se naučila, že je Michalka. Do teď byla "mimi" a konec 😠 . Na jméno reagovala, věděla že je Míša, ale když se jí někdo zeptal, tak prostě "mimi" a byla hotová 😅 . Tak teď když řekne, že je Michalka, tak má ovace 😵

sisstin
24. lis 2011

@martaska78 víš co, ony to ty děti nedělají schválně (nejsou "líné", nebo nemluví proto, že by jim maminka vše ulehčovala a oni neměli potřebu a bla bla bla)...to jsou prostě takové běžné mýty o vývoji řeči 😉 Dítě nemluví proto, že není ještě mentálně připravené, nebo má opožděný vývoj řeči a nebo má skutečně nějakou diagnozu, která mu v tom brání úplně nebo ten vývoj řeči negativně ovlivnuje. Žádné zdravé dítě není líné mluvit, je to jedna z nejzákladnějších lidských potřeb 😉

u vás je ten vývoj fakt normální, dítě říká nejdřív "čiči", pak bude říkat třeba "koča", a až pak bude říkat to slovo správně. Vyvíjí se to časem 😉 To samý ten vývoj jména atd., je to normální...jen je třeba hlídat, aby to dítě nezůstalo u téhle miminkovské řeči a rozvíjelo to dál 😉

blandik
24. lis 2011

@sisstin - ano, jen bych řekla, že tohle děti absolvují během prvního roku, respektive někdy po prvním roce, pak se to naučí, ač to neumí ještě říct třeba dlouho...spíše jsem měla na mysli, že není třeba používat papat, hamat, hačat, a mluvit zjednodušeně na dvouapůlleté dítě třeba...nevím - př. tady tohle je čistící vůz (místo auto)...protože už si tak děti uloží slovní zásobu do hlavičky..Ale nejsem odborník

sisstin
24. lis 2011

@blandik no ono se musíš přizpůsobit té aktuální řečové úrovni, takže pokud jsou tady holky, jejichž 2leté děti mají třeba 10slov 😉 je vždycky dobrý říct správný název a k tomu to citoslovce 😉 určitě rozvíjet tu pasivní slovní zásobu, to jo 😉

a nemyslela jsem právě papat, hamat a zdrobněliny..ale právě ty citoslovce 😉

sisstin
24. lis 2011

@blandik a u dětí, které mají podezření i na opožděnou recepci (porozumění) se fakt musí mluvit jednoduše klidně i ve 3letech...ale to tady asi nikdo takové dítě nemá, to už je fakt těžká porucha komunikace 😉

blandik
24. lis 2011

@sisstin - to zní dobře. Já nemám ráda takové to hačání a hamání...ale ta citoslovce budou pomáhat určitě, taky znakování - i pro ty starší děti. ty se věnuješ logopedii?

sisstin
24. lis 2011

@blandik no mám jeden kousek s vývojovou vadou řeči doma 😉 takže tak nějak polo - laicky... zatím 😉

blandik
24. lis 2011

@sisstin - aha, náš mluvit do cca 25M jen mama, tata, baba, a všechny zvuky motorů pomocí citoslovcí...a pak se to rozjelo, šílená výslovnost, spoustu hlásek neříkal..ale spravilo se to naštěstí samo..

sisstin
24. lis 2011

@blandik no syn má hodně těžkou vadu řeči 😉 do 3 let nemluvil vůbec, ale jakože fakt vůbec nic..ani citoslovce, prostě mlčel...teď sice mluví, ale je to katastrofa...jestli tě to zajímá, tak mi mrkni na blog - www.tichysvet.blogspot.com možná tam najdeš pro klučinu dobrý typy na hry různý pro rozvoj celkovej 😉

ava
26. lis 2011

@sisstin díky za tvé příspěvky....hodně věcí na základě svých zkušeností umíš objasnit. Dívala jsem se na tvůj blog, krásně se synem pracuješ. A Péťa se moc milé a hezké dítě.
Můj syn ve 2,5l. taky mluví jako mimino, ale rozumí velmi velmi dobře, prakticky všemu..protože jsme dříve znakovali, stále někdy raději volí tuto formu, tvoří si občas nové i teď. Snažím se ale moc ho v tom nepodporovat, protože pak je třeba u babičky nebo na hlídání a nedomluví se....
Snažím se nesrovnávat...ale je to těžké, jsme často v kolektivu...srovnávání je mor...každý z nich má jiné dary.
Přeji hodně pokroků!

sisstin
27. lis 2011

@ava ahojky, v tom znakování ho určitě podporuj dál 😉 ono to nefunguje tak, že by dítě radši znakovalo, než mluvilo 😉 vždycky je jednoduší prostě něco říct, než znakovat (naznačovat, přinést obrázek atd.). Tím, že ho v tom podporovat nebudeš, nedosáhne toho, že by nějak dřív mluvil...nebo respektive lépe mluvil. Prostě zatím mu to jde tak, jak mu to jde a zbytek doznakuje 😉 Dítě nejdřív znakuje, když to slovo umí už říct, tak ho za ten znak VŽDYCKY vymění...pak třeba něco říkají a něco znakují, až takhle plynule přejdou jenom k řeči. Mám to z víc zdrojů, i od holek, které s dětma znakovaly. Takže toho se fakt neboj, že by radši znakoval než mluvil 😉

Jinak co se týče nás, já na tom vidím nejhorší ten rozdíl mezi verbální a neverbální inteligencí. Syn má neverbální inteligenci v pásmu lehčího nadprůměru, nejlepší je v logice a zrakovém rozlišování. Tam je na úrovni i o dva roky starších dětí atd., ale zase právě naopak ta neverbální inteligence je někde na hranici subnormy a pod normou, páč mluví ve 4 letech jak 2leták. Ani ne tak na aktivní slovní zásobu, tu on má celkem velkou, ale právě na tu gramatiku 😉 Laicky dysfatický dítě se učí rodný jazyk jako cizí, takže ta gramatická pravdila nemají přirozeně, umí se to nadrtit a bohužel u každého slova zvlášt. Není to tak, že se naučí gramatický pravidlo a ted ho umí uplatit pak u všech slov. Syn mluví jak google překladač, naučí se slovo v jednom tvaru (páru, rodu atd.), a pak ho tak používá...a ta slova dává k sobě...

Syn by měl s odkladem školní docházky pak mluvit už normálně, ale máme obrovský riziko všemožných poruch učení 😉

sisstin
27. lis 2011

bože, píšu jak debil...mělo to být "ta verbální intelegence je někde na hranici"... a "musí se to nadrtit a to bohužel u každého slova zvlášt"...