Jak rychle by mělo miminko přibírat na váze?

janca.mareckova
9. únor 2010

Ahoj holky.
Moc bych se chtěla zeptat, jak rychle by mělo miminko přibírat na váze?? Když jsme šli z porodnice, malej měl 2610 gramů a teď na 2 měsících má neskutečných 5,9kilo!!! Doktorka říkala, že je až neskutečný, jak rychle to dohnal.... Za 14 dní mi teď přibral 1,1 kilo!!! Bojím se, že tímhle tempem bude mít na 4 měsících 10 kilo!! Přes den kojím (jen tak 1x během dne mu dám ještě nutrilon a to třeba na návštěvě.....) no a v noci kojím, ale jakmile je noc, je z něho otesánek...... a tak po kojení brečí hlady! Dostane tedy po každém nočním kojení nutrilon-90ml. A co je zvláštní....... přes den mu bohatě mé mlíčko stačí, ale v noci nee. I když mu dám v noci odstříkáných 120ml, za hodinu řve hlady..... někdy i dřív!! Co je špatně???
Tak jak to máte s mimískama vy??? Jak rychle a kolik přibívají???
Kolik vám přibrali během 6ti nedělí????

pikusa
9. únor 2010

Janco....¨Mates se narodil 3.44 a z porodnice šel a už měl zase 3.44.....
na 6ti týdnech 5.59,a pak to bral kilo a něco za měsíc až do 5.měsíce.Do půl roka jen kojenej.....
a ted??????? 11.44 naposledy na 10 měsících 🙂

kvakulka
9. únor 2010

Janco, ty mimča, co měla nízkou porodní váhu, tak ten dvojnásobek, který mají ostatní nabrat snad kolem pátého měsíce, mají mnohem dřív. Malej měl při odchodu z porodnice 2850. Za šestinedělí to moc valný nebylo, byl problém s mlíkem i s dokrmem, Ale 2 měsíc stál za to- 1,5 kg/měsíc. On navíc strašně žene do délky. Měl 48 cm a teď cca 66cm. Ale neboj, že by se to nezastavovalo, on to asi už dohnal🙂. Nejvíc se přibírá v prvních třech měsících. Od 3-6 měsíce asi jen 0,5 kg/měsíc. Později samozřejmě čím dál míň
Jetstli je teď obzvlášť nedojedený, tTak máte možná růstový spurt.

bara78
9. únor 2010

Hm, Tomík měl při odchodu z porodnice 2,8 (porodní váha 2,9), po šestinedělí už měl 4,2 a od té doby přibírá stále tak kilo za měsíc. v pátek mu budou 4 měsíce a má min 6,5 kilo. Jsem taky zvědavá, kdy se to trochu zbrzdí. Je jen kojený. Nutno říct, že pořád "žere".... 🙂

lilili2
9. únor 2010

My jsme měli porodní váhu 2930, při odchodu z porodnice 2900, šestinedělí 4600 a tři měsíce 5800 no a teď má 14 týdnů a má 6000 g. Malý to žene ale jenom do délky, buclatý není 😵

lilili2
9. únor 2010

jo a je jen kojený

tygrous
10. únor 2010

holky, tady je tabulka: http://www.rodina.cz/clanek94.htm

betelgeuzz
10. únor 2010

Janco, malá měla po porodu 2240 g, ze začátku, když ještě měla problém se sáním jsem dokrmovala. Ale když za týden přibrala 300g, řekla mi doktorka, ať jenom kojím. Ona taky často brečela, ale doktorka říkala, že každý pláč neznamená hlad, že přírůstek je obrovský a ke dokrmu není důvod. Poslechla jsem její radu a od té doby jenom kojím, přírůstky jsou akorát. Takže moje rada je vysadit nutrilon. On možná opravdu nemá hlad, jenom chce prso na uklidnění. Vyzkoušej, uvidíš.

misicka85
10. únor 2010

porodní váha - 3450g
3. týdny - 3800g
6. týdnů - 4500g
2,5 měsíce - 5700g
3,5 měsíce - 6250g
5 měsíců - 6750g
6 měsíců - 7250g
8 měsíců - 7590g
10 měsíců - 7920g
12 měsíců - 8450g

do 6 měsíců byla pouze kojená....

obecně - první 3 měsíce dítko přibírá 30g/den, 3-6 měsíc 20g/den a pak až do roku 10g/den. Ale nejde to říct takhle u každého,je to jen orientační 😉

romik84
11. únor 2010

Jančo, taky si myslím, nutrilon nedávat, když takhle přibírá.Moje dcera taky večer vypije obě prsa a pak řve, tak si s ní jdu lehnout, dám jí prso, chvíli se třeby vzteká, ale to prso potřebuje spíš jen cucat a cítit mou blízkost

janca.mareckova
autor
11. únor 2010

Já se musím opravit!!!
Pořídila jsem domů kojeneckou váhu a zjistila jsem, že váží 5,5kg přesně!! A ne 5,9kg..... Ta váha byla orientační. Zvážila jsem se nejdříve sama a pak s malým. No ale každopádně mám nové poznatky!!! Za 14 dní přibral 700gramů. Během každého kojení vytáhne z prsu 75ml......víc ani ťuk!!! když vezmu odsávačku, nevyteče už ani kapička. No a večer před spaním vytáhne už jen 60ml!!! A to opravdu brečí, protože má hlad. Je přeci hodně málo na 2 měsíční miminko, aby vypilo jen 60ml...... A snad mu nemůže nijak ublížit, když mu udělám 90ml UM 1x za den a to večer před spinkáním????????

tygrous
11. únor 2010

janca: taky obcas dam vecer sunar, pokud se mi nepovede pres den odstrikat moje mliko... ale davam jen 60ml, pak jeste na chvili prso a spi... driv jsem ho mela vecer u prsu i dve hodimy a stejne pak brecel a hledal prso a nic na to nepomahalo krome znovu prilozit...a tak to slo dokola i do pul druhe v noci...a pritom pribiral taky dobre...

betelgeuzz
11. únor 2010

Janco, záleží, jak často pije. Počítá se 150 ml na 1kg váhy a den, to vydělíš počtem kojení. Takže pokud pije často, tak i těch 60 ml může být akorát.

brisalek
11. únor 2010

janca, my jsme meli to same. Mala pribirala take pres 300 za tyden, ale vecer hodne plakala. Mlicka je asi vecer mene a asi hur spousti...vzdy se napila a pak krik, tak jsem ji treba hodinu nosila a pak se zase prisala a usnula..a jak pise tygrous byla u prsu nekdy i 2 hodiny.Casem se to zlepsilo a par dnu neplaka a 2 hodiny cucala a pak zase plakala...
Zkouseli jsme davat nutrilon nebo moje MM strikackou, ale kojeni pred spani,aby se udelala vic mleka...jenze pak to asi v 8 tydnech trochu ustala a pak znova tak jsem chtela dat nutrilon lahvickou, nebo nastradane odstrikane moje (co jsem odstrikala v noci, kdy dobre spala)a ona uz flasku v zadnem pripade nechtela.Myslim, ze jednou lahvi nutrilonu nic nezkazis a hlavne kdyby bylo potreba bude umet i z flasky. My jsme zacali ve 4 mesich, kdy uz mela 8kg v noci vstavat i 7x a vic a nic jineho nez prso nechce!!

janca.mareckova
autor
12. únor 2010

Brisalek: Já už jsem to vzdala. opravdu jsem zkoušela vydržet jen u kojení, ale v noci to opravdu nejde. Tedy před spinkáním!! Nevydržela jsem ten jeho zoufalý pláč. Jak píšeš, je u prsou třeba i 2 hodiny, pořád prostřídávám...... po 2 hodinách jdu zvážit a zjistím, že vytáhnul 20ml ☹ Takže brečí a brečí...... tudíž ho nebudu trápit!!!!

brisalek
12. únor 2010

koukam, ze ten muj vytvor je " ja dobra cecha" a samy preklep(nektery den neplakala a cucala 2 hodky, nektery den cucala chvili pak hodinu plakala a pak zase cucala hodinu...), ale snad tomu janca rozumis🙂.

Jo ja jsem take malou vazila pred a po. pres den vypila od 70 do i treba 150 v 6 tydnech, ale vecer take malo cim dele pila tim treba i vaha ukazala mene(manzel se smal, ale ja myslim,ze to sani je pro ne dost velka prace, takze kdyz nic netece tak je to mozne). Jenze ona proste chtela byt u prsu.

Moc dobre te chapu, ja jsem z toho place a bezmoci (mala mela navic tichy reflux a kuli tomu take dost plakala...), ze nevim co s ni... byla take dost stresovana.
Kdybych to mohla vratit tak urcite dam nutrilon lahvickou a take bych se snazila nenechat usinat u prsu pokud by to jen trochu slo....ale sama vim, ze nekdy nejde.

Jo a neboj, ze pribira moc. Me to dr. take porad rikala a ted pribrala 300 za 1,5mesice a posledni tyden nic....takze ono mimco dobre vi, jak ma papat.

Tak se drzte.

maly_prcek
12. únor 2010

My měli porodní váhu 3kg, už třetí měsíc přibíráme cca 1,2kg za měsíc... (Ve 4m jsme měli skoro 7kg)
Takhle nemůže přibírat pořád. TY děti, co hodně zepazčátku přibírají, pak přibírají málo po tom půl roce.

Miminka nepijou pořád stejné množství, někdy vypije 150ml, někdy 70ml - důležité je celkem za den, jedno kojení je absolutně o ničem sledovat.
Celkově bych nevážila, pokud mimi přibírá, jen tě stresuje, když jsi ve stresu, máš míň mlíka...

Stejně tak je absolutně o ničem kojit 2h... Dítě pije nějvíc prvních 10min (vypije 70% dávky, to je dokázané). Není to ani technicky možné sát 2h kvalitně v kuse (zkus si to 🙂 ) My kojíme cca 35-40min (už to je dost dlouho) a posledních 15min. je to jen dudlání. A stejně ho odpojuju já, on by se sám nepustil 🙂 Když kojíš tak málo, to mlíko se nestíhá dotvořit. Nehledě na to, že ty bradavkám to taky neprospívá.

Kolem 3m bývá růstová spurt, trvá pár dní, max. týden, pak se to spraví. Taky jsme měli několik...

Stejně tak bych řekla, že noční buzení není z hladu... :-/ Hlavně bacha, v tomto věku si dítě dělá režim, tak ať nekojíš celou noc ještě ve 2 letech.

Hodně pij, kojící čaje a uvidíš... Zkus dát na uklidnění dudlík, uskákat na balónu (dobrý je tatínek - ten nemá prso 🙂 ), uspat v šátku apod., přes den odstříkávat (aby se tvořilo víc mlíka)
Dobré jsou stránky kojeni.net.
Nebo si zkus pozvat laktační poradkyni, pokud chceš kojit... Určitě něco vymyslíte, od toho tu jsou... 🙂

Náš malý řve po kojení naprosto běžně. Má reflux a dáví se, zvrací, vrací se mu mlíko a proto řve. Chce polykat, protože mu to pomáhá na ten reflux, ale o to je to potom horší. :-/ Hlad fakt nemá, naopak se přepíjí...

brisalek
12. únor 2010

Jo ten dudlik a vsechny mozne zpusoby bych take zkousela, ale u nas bohuzel nezabraly...ja i manzel jsme mesic chlacholili, nosilii, houpali a mala od takove 4-5 hod odpoledne do 8-9 plakala a chtela byt jen u prsa kazdou chvilku.

Jak to napsala prcek, myslim, ze kazdy vi, ze 2 hodiny nepije, ale co s ni/nim, kdyz jinak krik a krik a krik(kdo nezazil asi nevi jak je to vysilujici).

Laktacni bych po svych zkusenostech moc neprehanela, muzes se zeptat (kojeni, kojeni, kojeni....ne zdravy rozum...tedy zadny dudlik...) dej na svuj instnikt a svuj dobry pocit at si s malym spokojena, stastna a hlavne klidna...pak bude i on. A ver si, jsi pro nej ta nejlepsi mama na svete. Zadne mimi u nas neumrelo hlady, kdyz dostane obcas nutrilon take se mu nic vazneho nestane, ale kdyz bude mit vycerpanou, stresovanou, neklidnou...maminku tak bude take nejisty, uknourany, uplakany a z toho prameni i spoustu dalsich problemu.

Janci ver, pro mne byly ty prvni 3 mesice dost"hrozne"(mala navic vubec nechtela byt v kocarku a pres den skoro nespala-tak 3hodiny), ale bude lip!!! Jen se zkus nestresovat a dat sama na sebe svuj matersky instinkt, sve pocity, sve sily....

jankanej
12. únor 2010

holky chci se zeptat, naše malá totiž poslední 4 dny fakt blbne, nevím jestli je tak zvědavá při kojení nebo co, ale prost se mi po chvilce odtrhává od prsu a já jí nemůžu za boha u něj udržet. vždycky se přisaje pak zas pustí...no děs...navíc mě mudra rozhodila tím že jsme přibrali jen 20g za dva týdny, ale jsou nám tři měsíce tak chci počkat jestli to není spurtík. Manžel taky nebyl žádnej bucel a ona mi jí pořád dobře až na ty poslední dny kdy se budí i v noci...jsem bezradná, včera hystericky řvala věčně byla přisátá a dnes když jí mm šel uspat tak jí dekou stáhl ruce aby si nemohla vytrhnout dudlíka z pusy protože to je pak děsný a od cca 7hodin chrápe jak zabitá, tak to asi nebude nedostatkem mlíka ne?snažím se kojit velmi často abych zvýšila laktaci - to mi poradila lakt.poradkyně ale přijde mi že nic jinýho nedělám a že prsa se mi moc nenalévají...máte podobnou zkušenost někdo?Mě totiž nepřijde že bych měla podviživený dítě...při porodu měla 3200g a ted ve 3m 4900g tak nevím...

lidiab
2. lis 2010

Zkusim ozivit tema...dnes jsme malyho zvazili a malem jsem omdlela, ma 6,5kg. 5.10, tedy skoro pred mesicem, mel 4700gr. To znamena ze za 4 tydny pribral neskutecnych 1800kg. Porodni vaha byla 3455gr. K doktorce jdeme az pristi tyden, ale zitra ji zavolam. Kojim castecne a dokrmuji Nutrilonem. Mate s tim nekdo zkusenost? Tak trochu se bojim co mi na to mudra rekne 😒

giselka
2. lis 2010

@lidiab naše malá taky hodně přibrala, za měsíc 1,5kg... dr to nijak neřešila, prý mám kvalitní mlíko a nemám dokrmovat, tak pokud to jde, zkus ten nutrilon omezit. Já poslední dobou dokrmuju jenom večer, tak uvidíme. První dcera taky hodně přibírala a nikdo to neřešil... Neboj, až bude papat i něco jinýho a začne se trochu pohybovat, ono se to srovná 😉

shaula
2. lis 2010

@lidiab Pravděpodobně tě pochválí, jak hezky přibírá 😉 Nenapsala jsi, kolik toho za den vypije, pokud to není nějak extrémně moc, tak to bude v pořádku.

germik
2. lis 2010

@lidiab - a si si istá že musíš dokrmovat? Možno by jej stačilo len MM 😕
Ja som to tak mala u prvej dcérky, kojila som ju a potom dokrmovala UM pretože plakala...až neskor som zistila, že dokrmovat som vobec nemusela, neplakala od hladu

hanula07
2. lis 2010

proc ti mala germik plakala kdyz jsi zjistila ze to neni od hladu?? me malej taky porad place a ja myslim ze ma hlad ale asi se pletu dneska jsem byla u dr, a za necele 3 tydny mi maly pribral 1,20kg tak jsem z toho trosku vedle

lidiab
2. lis 2010

Asi mate pravdu holky, budu muset ten Nutros asi omezit. Uvidim co mi na to rekne mudra, ale nejspis totez co Vy. Ani mi nenapadlo ze bych se mohla vic rozkojit a ted jak o tom premyslim tak mi vlastne dochazi ze mam vic mlicka.

kikola1fresss
17. únor 2011

Ahoj nevím zda-li je to doktorkou nebo mnou,ale my jsme se narodily s váhou 2740g v porodnici mi malá zjubla na 2556g,po 4dnech měla 2630g..za další 4dny jsme navštívily dětskou doktorku a tam měla 2690g...po 6 dalších dnech mi malá přibrala na 2780g doktorce se to zdá málo vám taky??prosím o radu...malá je jen kojená když jí nakojím tak saje tak těch 20min a pak nechce spí mi 3-4h a nepláče je naprosto spokojená...když zkouším odstříkat tak odstříkám 40ml z jednoho prsa tak to malá vypije a je spokojená...Děkuji Nikola

cikilik
17. únor 2011

Porodní váha 1700 gramů
22 dnů 2034 gramů
1 měsíc 2240 gramů
6 týdnů 3190 gramů
10 týdnů 4300 gramů
14 týdnů 5410 gramů
18 týdnů 6000 gramů
22 týdnů 6500 gramů
7 měsíců 7050 gramů
8 měsíců 7480 gramů
10 měsíců 8220 gramů

Syn byl 6 měsíců plně kojený.

jitulisek
17. únor 2011

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat za kamarádku. Má kloučka necelé tři měsíce. Když se narodil tak vážil 3,5 kg. Nevím, kolik se zhubl,ale pod 3 kg určitě nešel. Te´d váží 4,1 kg. Přijde mi docela málo přibrat za skoro 3 měsíce cca 1 kg. Doktor jí říká, že přibírání nejsou závody a že už není doba tlusých miminek. Tak nevim, mě to přijde málo. My měly ve třech měsícich 7 kg (porodní 3,2 kg),takže jsme problém neměly,ale druhá kamarádka má holčičku, která měla 4,8 kg ve třech měsících a doktorka je pak asi tři týdny docela sledovala, než se to upravilo. Tak mi přijde divný, když jednomu doktorovi to přijde málo a druhé zase dost. Co myslíte vy? Řešily byste to nějak? Má někdo podobnou zkušenost?

lamarika
17. únor 2011

@jitulisek teď jsem byla nedávno u doktorky na 3-měsíční prohlídce s malou a přišlo mi, že málo přibírá. Tak jsem se jí ptala co a jak a ona mi říkala, že by dítko mělo mezi 4-6 měsícem mít shruba dvojnásobek své porodní váhy. Takže kamarádky malej by měl mít v půl roce 7 kg 😉

luti
17. únor 2011

@jitulisek ahojky holky, take prispeji svou do mlyna🙂)), myslim, ze jako vse, je i pribirani miminek hooodne individualni, starsi lekari maji jiny nazor, nez ti mladsi, clovek si nevybere... 😉 osobne si myslim, pokud dite pribira pomalu ale jiste, je vse OK, vsude nas radi do tabulek a grafu a kdovi kde jeste. Nase druhorozena se narodila s 3,4 kg, v 6ti mesicih mela pod 5,5 kg a ted ma 16. mesicu a 8,5kg. Vyvyji se uplne v pohode, ji vsechno na co prijde.... vazne, ale je hoooodne aktivni, zacala chodit na konci 10teho mesice, jak rikam, jen pribira malo a energie ma rozdavani... a to nejsme s manzelem zadni drobecci oba dva mame 180 cm. U prvorozeneho, ten se narodil s 3,9kg a v Kvetnu mu budou 3roky a vazi 12,5 kg 😉 😉

pavlina05
13. únor 2012

Ahoj holky!

Tak já se také přidám...jen mám opačný problém ☹
Náš malý je horší jedlík,docela jej musím do jída tlačit a ještě k tomu všemu má asi alergii na BKM.
No každopádně :
porodní váha:3080 g
v 3 m. - 5450g
ve 4 m.- 5860 g
v 6 m..6670 g
a teď v 8 m jen 6980 g
Dr. mě vystrašil tím,že něco není ok,že rapidně klesnul v té své růstové křiivce 😒
Tak jsme byli po 3 t. na převážení a přibral nám jen 170 g.
Kolik má mimi v jeho věku přibrat?

Jinak jí vše,mimo mléka a kojím pořád.