Jak se krmí předčasně narozené děti?

brigule
21. kvě 2013

Zajímalo by mě, jak se krmí děti, narozené např. ve 28-29 tt. Může je maminka kojit nebo jsou odkázány na lahev? MM nebo UM? Je možné po propuštění normálně dlouhodobě kojit? A je matka s nimi v nemocnici nebo je propuštěna domů a děti chodí jen navštěvovat? Díky moc!

vecernice
21. kvě 2013

já mám kluky o něco později. ale ta děcka jsou moc malá, aby sály, nebo tahaly, takže zpočátku mají sondičky do bříška a krmí se tak. jak nabývají na síle, tak se zkouší přikládat (maminka od začátku odsává), jinak stříkačkou a později savičkou. já je nakonec kojila plně, ale šlo to až asi od 36tt ukončeného věku, nebo 37tt. jinak já měla to štěstí, že měli volné lůžko, tak jsem tam byla s klukama, ale zas to bylo "jen" 23 dní, pokud by byli asi výrazně dřív, tak propouští, a maminka dojíždí, a vozí mlíčko a nastupuje do porodnice zas až týden před propuštěním dětí domů.

mitote
21. kvě 2013

takove deti jeste nemaji vyvinuty saci ani polykaci reflex a jsou krmeny sondou, kteoru maji zavedenou bud nosem nebo pusou do zaludku. Teprve az dosahnou dostatecne hmotnosti a tydnu, jsou prikladany ke kojeni (za predpokladu, ze se mamince podarila nastarovat laktace a udrzet). Ze zacatku takova miminka piji treba jen 2 ml, postupne se to zvysuje. V momente, kdy deti pribiraji, maji dostatecnou hmostnost a dokazi snist plnou porci jidla a jsou zdravotne stabilni, mohou jit domu. Pokud maminka nema mliko, jsou deti krmeny z flasky UM. Ja jsem odesla s dcerou z nemocnice plne kojene. Maminka muze v nemocnici zustat i jit domu. Je to jen na ni. Bud muze byt doma a za detma jezdit, nebo muze byt ubytovana na hostinskem pokoji a za detma dochazet. Nektere nemocnice maji rooming in, pokud jsou deti stabilni, tak jsou s matkou na pokoji a zakladni ukony provadi matka - prebalovani, krmeni sondou, mereni teploty, polohovani,...

sal80
21. kvě 2013

Děti mají vyvinutý sací i polykací reflex, ale nemají sílu sát s prsa MM. Podává se jim MM sondou přes nosánek do bříška, později do pusinky stylem po prstu. Mamince se přikládají k prsu v okamžiku, kdy už zvládají sami dýchat. Stává se (v 28-29tt celkem často), že v inkubátoru potřebují kyslíkovou podporu (jen ji do inkubátoru "fouká" kyslík) nebo mají přímo kyslíkové brýle v nosánku. Někdy je potřeba i intubace, protože taková miminka jsou opravdu ještě hodně nazralá - tedy i jejich plíce. Maminka je s nimi v nemocnici, ale později za nimi může jen docházet a hospitalizovaná je opět ve chvíli, kdy už přichází doba, že se o miminka bude starat sama, že už nebudou na AR-JIPu. Kdybys chtěla info, napiš do IP. Když budu vědět - poradím 😉

holino
21. kvě 2013

souhlasím se @sal80 =) ....máme jedno takové nedonošenatko narozene ve 29 tt doma =) .....je to přesně tak u nás byl ale malej převezen do ostravy ja pak propuštěna a jezdila jsem za ním denně s odstříikaným mlíčkem .....měsíc před propuštěním mě přijali k němu .....a pak po měsíci malej teda po 83 dnech propuštění domů =)) ....velké problémy s dýcháním nás tam zdrželi dele no =( ....zkoušeli jsme kojit ale malého to vysilovalo a unavovalo skrz to dýchání takže jsme odsávali a krmili přes dudlík ....kdyby něco nějake info nebo tak klidně napiš do IP =)

trpaslinka1041
22. kvě 2013

Ahoj souhlasím s již zmíněnými příspěvky.Jsme narození sice na 32+5, ale sát ze začátku taky nemohl.Potom ano, ale neměl dostatečnou sílu na to,aby sál celý den, tak jsme dávali OMM.Byla jsem celou dobu ubytovaná v jedné budově s malým a mohla jsem tam kdykoliv zajít a pohladit,nakrmit a přebalit.Musím uznat, že to bylo hodně psychicky náročné a měla jsem sto chutí odjet domu a jezdit jen o víkendu.Podařilo se mi to překonat jen díky malému, který dával obrovskou sílu a energii na další dny.Celkem jsem tam byla 22 dní a rozhodně toho nelituji.Manžel nedokázal pochopit tu atmosféru která tam byla každý den a nebylo kam utéct a čím se zaměstnat.Laktaci se nám bohužel nepodařilo udržet, protože scházel ten počáteční kontakt mateřství.Nyní jsme doma na sunaru a taky rosteme.Jen je to finančně náročně, takže pokud je to jen trochu možné kojit je to obrovská výhoda.

medvidek
22. kvě 2013

Syn se narodil v 33+0 (odhadem) v Praze na Bulovce. Na tento týden ale byl velmi malý, měl jenom 1440 g. I když jsem první dceru kojila dva roky, u syna se mi mléko vůbec neutvořilo, takže byl od narození na Nenatalu a poté na Nutrilonu. U mě to bylo složitější, po porodu jsem celý týden jsem ležela na JIP na přístrojích a až potom jsem mohla (i když na vozíku) jet za synem na Neonatologii. Po tom týdnu mě z JIP převezli na normální pokoj na Gynekologii a odtud jsem každé tři hodiny docházela za synem (měření, přebalení a potom krmení ze stříkačky). Z nemocnice mě pustili jedenáctý den po porodu a potom jsem celých deset dní každý den i o víkendu za synem dojížděla (ještě že nebydlíme daleko od Prahy). A pak jsem nastoupila k synovi a strávila s ním dalších deset dní na Neonatologii, kde jsem se učila jak se o prcka starat, i když to bylo moje druhé zlatíčko, všechno bylo nové. Bojovali jsme s krmením z flašky, nejhorší to bylo v noci, kdy jsem ho u sestřiček krmila ve tři ráno celou hodinu a prosila ho, aby těch 30 ml vypil a my šli zase spinkat. Bylo to náročné, ale zvládli jsme to. 🙂

kikimaruska
22. kvě 2013

Mám prvního synka 28+3 tt, porodní hmotnost 950g(840). Kojení-nikdy se neměl sílu přisát+mám špatná prsa, takže jsme byly na lahvičce a mém odstříkaném mléce po propuštění. Pak postupně mu mlíčko bylo málo a trpěl hodně na reflux, takže jsme dokrmovali Bebou Alprem. Co se týče pobytu maminky, je to jiné centrum od centra. Já s malým být nemohla, chodila sem jen na hodinku dvě 1x denně, někdy se jen koukat, někdy sem směla klokánkovat(když byla volná židle) a dovážela sem své mlíčko. S miminkem se šlo pak na "krček" až těsně před propuštěním na cca.týden, aby se maminka sžila s miminkem a naučila se o něj pečovat. Tím, že dětí bylo hodně a pokoje pro maminky jen 2x 2 lůžka, tak se někdy i čekalo ☹ . Nějaká péče když byl na JIRP nebo intermediálu nepřipadala v úvahu. Prvně sem synka nakrmila a přebalila právě až po dvou měsících...ale jak říkám, liší se to (četla sem, že si maminky miminka i přebalovaly, koupaly...). Domů nás pouštěli na 2045g...podmínkou bylo dva dny za sebou aby miminko vypilo svoji dávku mlíčka bez přidaných vitamínů, přeskočilo hranici 2 kg a přibývalo na váze.Krmila sem co 2 hodiny a muselo se i budit...ikdyž u nás žádné buzení nehrozilo, synek vyžadoval krmení pravidelně a skoro nespal.

bonavoxa
22. kvě 2013

Mám dcerku narozenou 36+1 tt. Papírove žádná hruza, ale byla maličká 2160 g a 44 cm, pobyli jsme si týden na vyhrívaném lužku a bojovali s kojením. Malá se neprisávala, blbe pila i ze stríkačky, flašky..a vydrželo jí to dodnes. Paradoxne ale pribírá v pohode a blíží se 7mi kilum. Krmení ale obe nesnášíme, snad se to časem zlepší.

moke
10. dub 2019

Přidávám zkušenost. Syn předčasně narozený o 6tydnu. Byl slabý a nechtěl jist tak skončil na sonde měl ji asi týden potom jedl ze stříkačky a zkoušeli jsme kojení. V porodnici jsme byli 18dni.doma jsme kojili a pil bebu z láhve. Na půl roce konec kojení a začal krásně jist příkrmy a teď je to pěkný jedlik 😊