Jak se začínaly hýbat a přetáčet vaše děti?

kamhajek
28. únor 2007

ahoj, tak ten náš prcek se už začíná přetáček na bok a chtěl by se otočit až na bříško, ale v tom mu překáží ručička. Jak se začínali hýbat vaši prckové?

anavka
9. bře 2007

Ahoj holky,
potřebovala bych poradit, moje malá se začala sama přetáčet tak kolem 4. měsíce, ale teď je jí 6 měsíců a je nějaká líná. Chci s ní "trénovat" přetáčení, ale je na zádíčkách, já jí lákám na hračky, ale jí to stejně vůbec nezajímá a pořád šmrdlá se na zádech. Když jí vezmu na ručičku nebo trochu postrčim zadeček, tak se převrátí. Párkrát se jí to podaří, když třeba na chvilku odejdu a když přijdu, tak je na bříšku. Je nějaké "cvičení" nebo prostě něco, čim bych jí mohla stimulovat, aby se otočila? Díky.

jita2
9. bře 2007

Tak cvičení nevím, ale hlavně potřebuje kolem sebe prostor k tomu, aby se mohla přetáčet...dívej, u nás to bylo tak, že malá se tak snadno neotočila na posteli, jako spíš na přebalovacím pultě, a to proto, páč ten byl tvrdší..proto to šlo samo...tak zkus jí dát na nějakou tvrdší podložku, třeba na zem dej karimatku, zkrátka aby tam nebylo polstrování jako je na posteli, a zkuste to takhle, samozřejmě buď při ní, aby se třeba nebouchla, přece jen je to tvrdší, ale skutečně se dítě snáze přetočí na něčem tvrdším než na posteli...no a jak se to naučí tam, tak pak to půjde lépe i na té posteli 😉

anavka
9. bře 2007

Jíťo díky, ale já to s ní právě zkouším na zemi, máme tam deku a kolem hračky,jenže malá se akorát vzteká, že na k nim nemůže ☹ Prostě když se jí chce, tak se otočí, ale že by to bylo nějak extrémě hodně, to ne. Tak nám to asi bude trvat trochu déle, co naděláme 🙂

jjitulina
9. bře 2007

Inavko,já mám taky půlročního Vojtu a do otáčení na bříšku se mu nechce.Taky když mu pomůžu tak se přetočí,ale na břiše se mu moc nelíbí.Když ho mám na zemi,tak se odstrkává nohama a leze pozádu jako ráček 🙂 Každý mimčo je jiný a dřív nebo později se na to bříško překulí.Už to nijak neřeším.Vojta bude asi nějakej intelektual,páč je pořád takovej vážnej a děsně ukecanej a nějaký přetáčení na pandírko ho prostě neba 🙂

jita2
10. bře 2007

To je přesný, jak říkali v úterý v seriálu Ordinace..jak jsou mamky vystrašené vždycky z něčeho, co ten jejich prcek nedělá nebo nemá, a přitom ten od kamarádky už to dělá nebo má...všechny časopisy zahodit a nikdy dítka nesrovnávat, páč každý dítě je originál a je to velice individuální 😉

mapris
12. bře 2007

kamhajek,
malé se ještě otáčet nechce. Zatím jen tak na bok a když jí trošku pomůžeme - že jí chytnem za ručičku, tak se otočí na bříško, ale nechávám tomu čas. Zatím je mistryně v pasení hříbátek - a to někdy i venku, když jdeme na procházku. Nemůže v kočárku ještě sedět a už jsme ve sporťáku, tak jí dám občas na bříško, aby viděla a je klid :o)) Takže tak ..

souhlasim s jita2,
nesrovnávat. Taky jsem byla špatná, když holky psali co už jejich dítko umí a neumí, ale každé dítě je fakt originál :o)) Takže to už neřeším ..

anavka,
malá začíná být taky poslední dobou vzteklá. Když je na bříšku a dáme před ní hračky a dudlíka, tak se vzteká, že na to nemůže došáhnout a chtěla by to. No a zatím je přes den v cestovní postýlce a to jí vždycky musím dát nějakou hraču do ruky, ale teď už jí dávám na zem na deku, protože mně chce vidět. Momentálně jsme "nemocní", takže chudinka spíš pospává a když si hraje s nějakou hračkou, tak jsem šťastná, že je jí zas líp.

mallorry
8. led 2009

ahoj holky, malemu jsou koro 4 mesice a dva tydny a nechce se otacet na bok... je to normalni? mam cekat, nebo to resit s dr.? motivuju ho, ale nechce se mu...cvicim to s nim, mate nejake tipy? diky

dukie
8. led 2009

mallorry: Já na tohle nějak moc chytrá nejsem. Náš malej má 4 měsíce a 1 týden a že by se kdovíjak přetáčel... 😀 Jako umí ze zad na bok, to jo, ale že by se mu chtěla nějak moc často, to teda ne. Občas, když má třeba štěrchátko a cpe si ho do pusy a u toho zvedne nožky a překulí se na bok... no a hodně dobře mu to jde při kojení (kojíme nejčastěji v leže - jsem lenošná 😀 ). To ho vždycky položím na postel na zádíčka a jak si k němu lehám, tak se hned mrštně natočí vždycky na tu správnou stranu, kde jsem já a prso. 😀

Možná je prso dobrá motivace - lepší než hračky. 😀 Nechceš to třeba taky takhle zkusit? 🙂 Jinak asi moc neporadím, nevím, jak moc by to v tomhle věku mělo mimi dělat. Ale jestli máš pochyby, není nic snažšího než se fakt zeptat pediatra. 🙂 A víš jak... každé mimi je jiné, některé umí to či ono hned, jiné o měsíc později, některé o měsíc dřív... rozhodně bych se neznepokojovala, maximálně se fakt poradila s lékařem, abych měla čistý svědomí, že jsem nic neprošvihla. 🙂

mallorry
8. led 2009

dukie mas pravdu, kazde dite je jine...on se jako prekuli, jak pises, kdyz zvedne nohy na prebalovaku, tak se prekuli, nebo kdyz se chytne hracky na strane co je pridelana k takovymu kosiku a pritahne se k ni, tak se jakoby taky otoci na bok...ale neee samovolne, kdyz lezi na zadech a ja mu ukazuju hracky, na to prdi hosanek 😀
jinak taky sem rikala, ze bych mu potrebovala povesit na hrazdicku z boku moju kozu, ze to by byla jina motivace nez hracky 😀 😀 😀
dukie a proc nechodis k nam do zari 2008? je tam docela dobra parta a sranda, mame stejne stare deti, zaskoc nekdy, je to tema se zavinacama na zacatku a na konci.....

gedgitka.a
8. led 2009

ahojky náš malej se prvně otočil sám z bříška na zádíčka teď přesně na 5 měsících a zpět hnedle pár dní nato, ale jde mu to jen na levo na pravo je línej prďola 😀

gedgitka.a
8. led 2009

mallory: jo tak na kozu to náš malej slyší, už asik od 2 měsíců stačí říct papů a on je šupem na boku a papulku dokořán 😀 na bok to šel brzo, ale na bříško a zpět, až teď na 5 měsíci, dala jsem ho do ohrádky na bříško a za moment kouknu a on byl na zádech šla jsem a překulila ho zpět on se začal chechtat a šup zas na záda udělal mi to snad 10x po sobě, jako by říkal tůdle mamko záda jsou fajn 😀 , pak jsem mu dala dycky jen jeden prst a říkala šup na bříško a lehce zatáhla a on si seštěloval nožičky udělal hup a šel zpět na bříško a za 2 dny se už přetočil sám, ale jak říkám na druhou stranu ho to neba to mu musím pomoct malinko 😀

mallorry
9. led 2009

gedgitka no nas malej ma 4,5 mesice a neotaci se ani na bok vis....jako nekdy nahodou kdyz zvedne nohy tak se prekuli, ale ze by sam lezel a najednou se otocil za hrackou to neeee

majaaita
9. led 2009

Norma pro otáčení z bříška na záda je ukončený šestý měsíc 🙂 A při posouzení celkového vývoje je možné tolerovat i pozdější věk.
Hlavně nespěchat 🙂

mallorry
9. led 2009

maja a ze zad na bok to je jak? ach jo 😖

zelva
9. led 2009

Ahojky, tak náš malý má 4 měsíce a také se vůbec ještě nepřetáčí na bok. Je to takový buchťák. 😀 Je to bumbrdlík a bumbrdlíci jsou vždycky línější. Když před ním šmrdlám hračkou, tak je nadšený, ale jakmile s ní uhnu do strany, tak se na ní prostě vyprdne. Ptala jsem se doktorky a ona říkala, že se holt bude otáčet třeba o měsíc později, že to nevadí. Ať s ním trošku cvičíme když má dobrou náladu. Spodní ručičku dát podél tělíčka a vrchní nožičku pokrčit a jemně ho překulit na bok. Ale teda moc nadšený z toho není 😅

zelva
9. led 2009

mallorry: teď koukám, že jsi také z Mostu? 🙂

mallorry
9. led 2009

zelvi ja s nim taky cvici, dokonce se mu to libi, ale jakmile ho pustim, sup a je na zadech 🙂 jinak ja sem z litvinova 😵

gimik
9. led 2009

Holky, mojí malé jsou 4 měsíce a zatím se nepřetáčí, ale když jí chytnu za ručičky, tak se přitáhne a sedne si. Docela mě to překvapuje, není na to nějak brzy..

mallorry
10. led 2009

gimi to delaji deti v tomto veku 😉 ze se pritahuji do sedu a bavi je to....

gedgitka.a
10. led 2009

jojo mě malej taky začal asi v půlce 4 měsíce drapnul mě za prsty napružil se a šup do sedu, holky já nevím mě se malej kulil na boky, už ve 2 měsíci, ale třeba z bříška na záda a naopak, až teď na konci 5 měsíce, říkám mu Denísku kululů a pískám na jeho oblíbenýho plyšovýho Lvíčka a on se usměje a už se na bříšku vzpíná, že se překulí, ze začátku jsem mu dala prst a on se za něj chytil a já ho jakoby kulila ze zádíček na bok, říkala jsem kululů a jeho to začlo bavit a pak to začal dělat sám 🙂

kubaka
10. led 2009

Já mám dva atlety: oba se přetočili poprvé ve třech měsících, ve čtyřech to dokázali zpátky, v pěti se plazili a v šesti začali lézt. V sedmi se postavilii a v 11 chodili. Ale prý jsme mimo průměr 😀 😀
Ovšem nic to neznamená: první syn vyrostl v antitělovýchovné nemehlo, ten druhý vypadá, že mu kondice snad doufám zůstane.

alenka83
10. led 2009

holky, dejte dětičkám čas, oni na to přijdou, že jen na zádičkách je to nuda. Nám se malej přetočil poprvé ve 3 a půl měsíci a od té doby je na bříšku pořád. Nazpátek se mu moc nechce, když se mu to povede, řachne se do kebule, protože to ještě není to pravý vořechový. On je nejradši na břichu. V 5-ti měsících byl na 4, v 6 začal lézt a týden na to se postavil a ted už nechce nic jinýho než stát, ale nedovolujeme mu to. Co bych dala za to, kdyby ještě ležel na místě a kam ho položím tam ho i najdu. Jenže bohužel, už stojí u všeho a jak ještě nemá sílu v nožíčkách, tak padá na záda. V postýlce je to OK, tomu se směje, ale jinak to je hrůza, takže jsme mu stále za zadkem a nic neudělám. Takže budte rády, že jsou to ještě taková ta hodná místová miminka🙂

gedgitka.a
10. led 2009

no já ač se mi teprve malej kulí, teda říct, že kam ho položím tam ho najdu nemůžu, páč on je schopnej otočit se na zádech a teď i na bříšku do stran, tak o 90 možná víc stupňů a překuluje se takže dnes jsem ho po čvičení položila na zemi na podložce na záda a než jsem se otočila s čistou plínkou, že ho zpět obleču, byl odkulenej skoro pod sedačkou a ještě nožičkama o 90st jinak 😀 , ale to je zatím všechno, tak si ještě užívám celkem klid, kámošky holčina si ještě neuměla skoro sama sednout a lézt a rovnou si stoupla, jenže začla i chodit sice se chytala žbrdlí u ohrádky, nebo nábytku, ale to jí ještě nebylo 8 měsíců, náš malej je dle dr od narození trochu vývojově napřed nejen výživově, ale i psychomotoricky, ale mě to teď přijde, že je úplně ok, jak jiný mimča jen ten výživovej je možná fakt napřed měl na 5 měsíci 8950g a 72cm 😀

kacka2
12. led 2009

Omlouvam se za opuštění téma, ale musim reagovat:
Gedgitka: kamarádka má taky 5ti měsíčního kluka a ten má už 10 kilo a 74 cm 😀

gedgitka.a
12. led 2009

kacka2: ahojky ty jo tak to je taky macek 😅

majaaita
13. led 2009

Mallory, na bok tak od ukončeného čtvrtého měsíce, ale i později. Hlavní je, aby to dělaly děti správně - bez prohnutí do záklonu. (I když starší to dělal i přes cvičení a taky se to odnaučil 🙂
Celková váha dítěte pohyb ztěžuje 🙂 Tlustoši bývají línější, ale není to pravidlo 🙂

Přitahování za ruce do sedu - prosím, nedělat! Dítě má okusit sed teprve v okamžiku, kdy si sedne samo - nejlépe z polohy na všech čtyřech.

Jinak starší syn se na bok otočil poprvé ve 4,5 měsících, na bříško přesně v den ukončeného šestého měsíce (pokoušel mě 🙂, lézt začal v osmi, stát v devíti a rozešel se ve 14ti měsících.
Mladší to bere rychlejc, na bok umí asi týden.

Jinak cviky na přetočení - uchopit dítě za nožičku pod kolínkem, dát ruku podél těla (opačnou) a na tu stranu točit, nechat dítě dotočit pohyb a zvednout se do pasení koníků. Netahat ten pohyb za ruce, ale skrčovat to kolínko jakoby k bříšku, aby se zamezilo tomu záklonu.

Norma pro otočení z bříška na záda (cílené otočení, nikoliv přepadnutí) je ukončený sedmý měsíc, ale to se tolik nehlídá, některé děti to ani nenapadne a raději jdou rovnou do kleku a plazení. Záda je prostě neberou 🙂

mallorry
14. led 2009

majaaita diky moc, takze muzu jeste vyckavat jo? sem lehce nervozni z neho uz... vazi 6,5 kg, coz neni moc, tlustosek neni, tak nevim, kde to vazne...
s tim sezenim...co mam ale delat, kdyz on si sedat chce... a rozciluje se, ze mu nepomaham...ja ho nenechavam sedet, ale treba dvakrat za den, mu dam prsty, on se pritahne a chvilku sedi a strasne ho to bavi...
s tim cvicenim, tu ruku u paseni mu mam pak vytahnout? a pak hned zase zpatky na zada, nebo ho nechat past chvili?

majaaita
14. led 2009

Mallory, takhle dvakrát za den, to zas není taková hrůza, jen je potřeba to vyrovnávat pasením koníků. Pokud dítě nemá reflux, mělo by být v tomhle věku půlku bdělý doby na bříšu. Tzn. pokud ho otočíš (tu ruku vyndávat, ale jenom trochu, spíš aby pochopilo, že to má dělat samo, tzn. nechat mu jí tam chvilku, později jen pohyb naznačit), nech ho na bříšu, než začne být unavený. pak šup zase na záda, chvilku si povídat a zase otočit na bříško. Poloha na bříšku je pro zdravý vývoj základní.

Jinak proti zvedání se do sedu v náruči pomáhá klubíčko, chovat s podsazeným zadečkem.

majaaita
14. led 2009

Mallorry, ještě jsem to blbě vyjádřila, tu ruku, přes kterou otáčíš by dítě mělo mít pokrčenou, je to jednodušší.

gedgitka.a
14. led 2009

majaaita: ahojky tak já mám teda obříka na 5 měsících 9kg a 72cm a je to teda pěkně mrštný zviřátko 😀 😀 a když se mrkneš do mýho albíčka, mám ho tam myslím na jedné fotce, jako naháčka prsí se tam jak nějakej kultůrista 😀 😀 doba, kdy jsem ho položila a našla ho tak jak jsem ho dala mě, už pomalu opouští a začíná hoňka 😅