Jak si hrajete se 4-5ti měsíčními miminky?

gartneroval
4. čer 2009

Ahoj holky, zajímalo by mě jak si hrajete s asi tak 4 až 5-ti měsíčními miminky a jak vypadá váš den, vstávání, hraní, procházky....Mám 4,5 měsíční holčičku a snažím se jí pořád něčí bavit, stále být s ní a když jí vidím jen chvilku samotnou v lehátku tak je mi nějak úzko, tak by mě zajímalo jaké hry vymýšlíte takovým maličkým dětem, u nás zatím vyhrávají štěrkátka, kolotoč, hrací deka, tam jí ukazuju hračky, dávám jí na bříško, hodně si s ní povídám a jí to hrozně baví. Ted ze všeho nejraději cumlá kdeco. Ještě se neobrací, tak už se těším na něco nového. A co vy? 🙂

zuzik_p
4. čer 2009

Ahoj, ja bych si jen dovolila takovou malou radu...nech ji nekdy si hrat samotnou, pak by se to mohlo stat, ze se nebude umet sama zabavit a bude te stale vyzadovat.
Jinak mezi 4. a 5. mesicem take moji holcicku moc bavilo, kdyz jsem na ni mluvila. A rada si hrala v kresilku s hrazdickou

meleri
4. čer 2009

ahoj tak u nas to bylo podobne s tim ze jsem mu cetla pohadky a taky zpivala; taky poustela trochu hudbu a nekdy si taky pohral sam. ale jak pises mela jsem z toho trochu depku ze se mu nevenuju tak jsem s nim prakticky porad no a nevim jestli je to zrovna nejlepsi ale pravda je ze kdyz jdu pryc na chvilku treba do kuchyne tak si hraje sam..ale za takovych deset minut se uz ozyva kde jsem

shaula
4. čer 2009

Tak jsem ráda, že v tom nejsem sama🙂 Taky jsem měla vždycky pocit, že se dětem dostatečně nevěnuju, když je nechám chvilku hrát samotné... Ale časem jsem pochopila, že to taky potřebují, v tom má Zuzik naprostou pravdu. Četla jsem na netu takový krásný článek o tom, že když rodiče dítěti naplánují veškerou činnost, stále si s ním hrají, později mu jako staršímu vyberou spoustu kroužků apod. (samozřejmě v dobré víře, aby se dítě nenudilo), tak to je kontraproduktivní, protože dítě se pak opravdu neumí zabavit samo. A když náhodou musí, nebo mu odpadne kroužek, tak neví, co s volným časem, a paradoxně se nudí, protože neví, co by mělo dělat... Škoda, už ten článek nemůžu najít☹ Napsala jsem to asi krkolomně, Zuzik to napsala stručněji a výstižněji🙂

meleri
4. čer 2009

Shaulo;

to je zajimave s tim clankem...jako ze se mu venuju porad kdezto manzel ho treba necha samotneho na koberci a diva se na televizi a ja mu pak vynadam ze se mu nevenoval a on mi rekne nech ho at se taky zabavi sam...tak se asi budu muset mirnit...ja nevim kde se to ve me bere mam porad chut mu neco ukazovat; vykladat si s nim ale me to hrozne bavi...prave jsem si myslela ze kdyz ho naucim mit rada knihy,sport hudbu tak kdyz treba jednou nebude vedet co s volnym casem tak si otevre knizku nebo pujde na kolo...teda tim myslim uz jak bude fakt velky tak treba osmilety...no nevim; je to slozite co...ale je fakt ze mu ctu uz od narozeni, a zpivam a ted nechce nic jineho nez knizky...hracek ani moc nemame, protoze to ho zatim moc nebavi..

miskastehlikova
4. čer 2009

Ahojky,
já mám 5,5 měsíční dcerku...a náš den vypadá takhle:kolem 8 vtaneme,malá se nají,hraje si do půl 10 v postýlce,pak jdeme na procházku.Pak je oběd,potom si hrajeme spolu,pak procházka,pak hraní,pak koupání večeře a spánek...

Hrajeme si buď na pohovce,s různými hračkami,zpívám jí,ukazuju jí věci co jsou všude doma...V lehátku je se mnou v kuchyni a kouká v něm na TV🙂(což jí baví),v postýlce si hraje s hračkama..prostě různé.. 🙂

Ale taky malou nehcávám aby si hrála sama,jinak bych celý den nic nestihla😀

kacka.va
4. čer 2009

shaula: mě to kdysi přišlo mejlem a hned jsem si vzpomněla na jednu svou kamarádku, kde se to 100% potvrzuje. Jinak u nás to samostatné hraní začalo až těsně před rokem, předtím o samostatné hraní neměla moc zájem.

shaula
4. čer 2009

Tak ten článek jsem nakonec našla:
http://ona.idnes.cz/chcete-li-mit-spokojene-det...

Ještě jsem si vzpomněla na tyhle servery, jsou tam činnosti pro děti podle věku, co s nimi můžeme hrát apod:
http://www.fisher-price.com/fp.aspx?st=172052&e...
http://www.mamaaja.sk/index.cfm?module=Calculat...

berenika39
4. čer 2009

ahoj, za prvé mám opravdu zkušenost, že je lepší to rozdělit. vždycky po spaní, po jídle, když je prcek úplně v pohodě, jsem ho nechala chvíli se zabavit samotného, a když už byl kňourinka, hráli jsme si spolu. a tak to dělám dodnes, jen ty jeho a naše hry se zdokonalily 😀 😀 😀. Opravdu to tak funguje, později to oceníš, sám od sebe si bude hledat zdroj zábavy, poznávat. A ty to oceníš, protože budeš mít šanci třeba něco udělat nebo si dát kafe, abys mohl dál fungovat 😉 😉.
Kromě tohohle aspektu je jěště jeden - ty nerušený chvíle, kdy je prcek sám se sebou, jsou strašně důležitý. On už přemýšlí, svým způspbem, ale přece. Objevuje svět, potřebuje na to klid a čas.Třeba u těch nejmenších - ty hra s vlastíma ručičkama, to poznává sám sebe. Pak sejeho pozornost přesune dál do světa. Sama se někdy divím, jak dlouho vydrží Péta obracet v rukách jednu jedinou skládačku. Co na ní má? Nebo ho nechám, dokud ho to baví, lézt úplně po celým bytě. Všude se zastaví, ohmatá si povrchy, něco olíže 😀 😀, ochutná 😀 😀, štourá prstem do šroubků v prahu třeba pět minut, hraboší v šuplíku s ponožkama. To je jejich způsob učení se. A když budeš pořád do něj něco hustit (v dobrém, nemyslím to negativně), budeš ho rušit. Tohle se pozná pak třeba ve školním věku, až bude třeba, aby se soustředil na jednu věc dělší dobu.
Stručně, dej mu prostor....

berenika39
4. čer 2009

Jinak kolem 4.-5. měsíce se mi osvědčilo procházení po bytě a ukazování a pojmenovávání jednoduchých věcí. Nebo takový ty hříčky s nožičkama, ručičkama a tak. Nebo miloval obyčejný věci, šustivej pytlík, petku s něčím, co chrastilo, s vodou, a nebo jsem ho dala v lehátku na linku a povídala, jak vařím atd. A vůbec neodsuzuju dývka, jasně že jen chvilku, ale primitivní figurky, barvy, hlasy, jiný než jen máminej....

gartneroval
autor
5. čer 2009

Asi se chovám podobně jako píše meleri, když malou nechám chvilku samotnou už mám výčitky. Třeba ted, sedím u počítače, malá je v lehátku, kope nožičkama a v ručičce si převaluje hračku. Tak stejné to mám s manželem. Když si s ní hraje tak je to spíš tak, že si ji dá před sebe do lehátka, chvilku si s ní povídá, něco jí ukazuje, ale pak se zasekne a kouká na něco v televizi a já už mu hned říkám, at si s ní hraje, ale stejně mi to nedá, malou vezmu třeba na hrací deku a tam jí ukazuju hračky, dávám jí na bříško a tak. Prostě mám pocit že to manžel trošku odbývá, ale nemyslím tím, že by se jí nevěnoval, to ne, ale já mám s tím hraním prostě větší výdrž. Potom když toho mám hodně a třeba i nestíhám, tak jsem nervozní, že na malou nemám čas. Taky se nachytám, že manžela upozornuju co má dělat. Asi se musím zklidnit a nechat to být. 😀

berenika39
5. čer 2009

gartneroval: určitě neměj výčitky. to je špatně. je jasný, že jsi skvělá mamča, když takhle přemýšlíš, tak to neřeš. opravdu jí uděláš tu nejlepší službu, když ji necháš chvíli samotnou si hrát. a chlapi to mají jinak, dokud to mimčo s nima nekomunikuje, nevědí, jestli to, co dělají, je dobře. vydrž, dej tomu čas, at se tatka zapojí jen podle svojí chuti, pokud ho budeš napomínat, jen ho odradíš. uvidíš, že se to s přibývajícím věkem malé úplně obrátí. u nás teprve ted manžel sám od sebe vyhledává jančení a blbnutí s prckem, vidí odezvu, tak ho to baví. když mu leze do dveří naprroti, sápe se na něj, stojí u židle a škemrá o rohlík....a to ho od malinka pochopitelně miluje, v šestinedělí jsem měla vážný úraz, tak se naučil všechno praktické, dodneška mu vadrželo pravidelné koupání,mazání,oblíkání a tak. jen prostě to "hraní" umí líp mamča.
Hlavně se s tím nějak netrap nebo nestresuj, máte krásný zdravý dítě a to je hodně 😉 😉 😉

meleri
5. čer 2009

bereniko dobra rada... 🙂 manzela uz do niceho nutit nebudu...vsimam si taky ze ho to spis odradi..

jinak co se toho hrani tyce tak mi stejne prijde nejlepsi kdyz to clovek dela jak to citi nez se ridit tim co nebo jak to delaji druzi...zjistuju ze se to tak osvedcuje ve vsem ohledne ditete...

berenika39
5. čer 2009

svatá pravda. někdy zkušenosti jiných můžou "nakopnout", ale každá mamina ví stejně nejlíp, co je dobrý pro její mimčo.

mkeen
5. čer 2009

ahoj, my mame 4 mesicniho malyho "teroristu", jenz nejen, ze nechce byt ani minutku sam, ale nesnasi kocarek, nerad lezi, o paseni konicku si muzeme jen nechat zdat... Mam pocit, ze ho jen nosim. Ale je to nas milacek a kdyz se usmeje nebo dokonce zachechta... Vsak to znate... Vcera jsem cetla, ze by mel past minimalne hodinu denne, coz me vydesilo, protoze vydrzi tak 3min a nasleduje urputny plac ☹ Takze to mame 5x3min maximalne...
Co se her tyce, neni to jednoduchy, ale na chvilku zabira: kolotoc, prebalovani nebo proste nahej zadecek venku, Zahradka od Fisher Price, zrcadlo a nejvic ze vseho miluje koupani... Zpivani na chvilku, povidani taky, obcas mu i zapiskam 🙂
Rozvrh vychazi tak, ze momentalne pres den vydrzi byt vzhuru 2 hod a pak si na chvilku schrupne, takze asi takhle: v 7 vstavame, nakojime, hrajeme si a v 9hod usina. Jakmile se vzbudi, coz je vetsinou pulhodinka, jedeme na novo. Obcas spi i hodinku, to vetsinou kdyz si k nemu lehnu. A navecer vydrzi vzhuru mnohem dyl, vlastne tak od 17,30 do 21,30 - 22 hod, kdy jde spat. Koupeme kazdy den, sice se to pry nedoporucuje, ale je to rozhodne nejoblibenejsi cinnost a taky se hezky unavi a ma ritual...
Koukam, ze jsem se tu pekne rozepsala 😀

gartneroval
autor
5. čer 2009

U nás je to s tím spinkáním podobné, taky je vždycky tak po dvou hodinách unavená, dřív jsem ale nevěděla, kdy mi tak bude přes den spát, pořád to ještě není úplně pravidelné, ale už je to pár dnů podobné, tak si myslím, že se nám to pomalinku ustálí. Mi vstáváme tak v půl 8, v 8 se napapáme(máme 4,5 měsíce) tak do půl desáté si hrajeme(štěrkátka, hrací deka, povídání, básničk), mezi tím si samozřejmě odbíhám, abych se aspon nasnídala a umyla, potom mi většinou tak kolem desáté usne ta na 3/4 hod., kolem 11 papáme, zase si hrajeme tak do 12(mezi tím vařím) a pak jí dám do postýlky (posledních pár dnů, protože mi spinká jen v polohovacim lehátku) a tak do půl 2 spinká, pak dáme příkrm a jdeme ven. Koupeme kolem sedmé, v 8 papáme a pak mi kolem půl 9 usíná. Je fajn zjistit jak je to u jiných, připadá mi to pořád takové stejné, ale je to prima. 😀

shaula
5. čer 2009

mkeen - s tím pasením si zase tak nelam hlavu, prostě ho dávej hodněkrát denně na ty 3 minuty. U nás to probíhalo podobně, taky na bříšku moc času netrávili, hned byl řev. Ale úplně se to obrátilo, když se naučili otáčet na bříško sami - pak už na něm byli rádi. Věřím, že u vás to bude podobné.
Koupání každý den - taky jsou na to různé názory. Podle mě mu to ale neublíží, pokud nepoužíváš nějaké agresivní mycí prostředky nebo mu voda příliš nevysušuje pleť, a aspoň si vybuduje rituál.

mkeen
5. čer 2009

No, my mame problem s tim "jdeme ven", protoze malej nevydrzi v kocarku ani v autosedacce, v Manduce jen kdyz je unavenej a chce spat, satek odmita a nosit ho muzu chvilku, ale na delsi vylety to rozhodne neni... Uz jsem z toho trosku na palici, doufam, ze se to srovna...
Kazdopadne prvni tri mesice byly dost silene, ale poslednich par tydnu se vse stabilizovalo - vidim pokrok kazdy den...

mkeen
5. čer 2009

shaula: diky moc za radu, pilne pokladame na brisko a holt se to snazim "osulit" jinak - nosenim na tygrika, letadilkem nebo pokladanim na prsa... Az bude trosku starsi (a hlavne lepe ovladatelny 😀), zacnu s nim chodit na cviceni - ted by me asi vsechny maminky vyloucili 😀
A nepouzivame zadne drazdive kosmeticke pripravky - koupeme bez prisad, mazeme slunecnicovym olejem a na zadecek masticka... Rucicky myjeme specialnim mydlem, jsou v pusince v podstate neustale, tak nechci nic zanedbat.

shaula
5. čer 2009

mkeen - tak to je super, všechny tyhle polohy se počítají taky k času na bříšku. Takže nakonec to zas nebude tak špatné🙂 A ze začátku všechna mimina ve cvičení plakaly, jsou tam na to zvyklí🙂

markchina
5. čer 2009

Nazdar holky, muj prcek ma zitra 4mes. a fakt vidim pokrok kazdy den. Vojtula pres den vydrzi taky tak 2h. vzhuru a pak vzdycky asi na 45min. usina, je to tak pravidelne. Zacal se pretacet na brisko, kdyz mu byly 3mesice, takze ted je na nem skoro porad. Otocim ho na zada a sup na brisko 🙂 . Zatim to zvlada jen nalevo, ale na pravou stranu mu chybi jen kousek. Krasne pase a uz se zacina vzpirat na natazenych rucickach, tesim se na dalsi pokrok. Nekdy se zabavi sam s hrazdickou, hracky ho uz desne zajimaji, takze si v lehatku treba 30min. prohlizi tocici kulicku a nekdy si hrajem spolu. Povidam mu, ukazuju obrazky a dalsi hracky.
Holky co kojite, kolikrat za den a jak vam spinkaji v noci mimi a chteji papat?

jola2
5. čer 2009

čauvec holky! tak naše princezna je ráda pod hrazdičkou, když jí dám do druhé postýlky (jednu máme v ložnici druhou v pokoji) a tam mám orbitrek tak kouká jak maminka cvičí (dělá to i trochu hluk 😀). Taky nové hračky, nakoupila jsem jí všelijaké vybrující atd. ve finále jsem zjistila že jí víc zajímá plyšák ještě zabalený(v igelitu, nerozbalený) a podob. Taky jí nosím a ukazuji jí celý dům. Ale když je třeba pod hrazdičkou nebo na zemi (mám tam pěnové kostky a deku) obložená hračkami a kouká nebo si je prohlíží a drží v ručičce nějakou hrkálku tak jí nechávám ať se naučí být i sama bez mamky (taky jste to už psali výše) bo moje první holčička si vyžadovala pořád naší pozornost sama si ani neuměla hrát 😒 tak teď malou nechávám a když už se jí to nelíbí tak si jí vezmu.
marchina:já kojím přes den každé tři h. někdy (když je třeba boleníčko) tak častěji a přes noc jí dám v sedm pak se mi zbudí ve dvanáct nebo v jednu a pak ve čtyři pak zas po třech h.

gartneroval
autor
19. črc 2009

Ahoj, mám holčičku 6 měsíců. Připadá mi, že si sama neumí s ničím hrát, alespon 5 minut. Když u ní sedím, tak jí ukazuju hračky, podávám jí je, jsme na bříšku atak., ale připadá mi to furt stejné. Už jí to moc nebaví. Když jen na chvilku odejdu začně vrčet. Když jí podám hračku, tak ji odhodí. Jak je to u vás u tak starých miminek. Jak si momentálně hrajete a jak často si s ním hrajete a jak dlouho si vydrží hrát samo. Já u Niki sedím pořád, když je vzhůru(vydrží vždy tak 2 hodky a už je protivná a dávám ji spinkat). 😅 Strašně ji baví když ji máme na rukách a blbneme s ní. Jak je to u vás? 😒

berenika39
19. črc 2009

ahojky, právě to "připadá mi to pořád stejné" je dobře, fakt, milují stereotyp, opakování věcí, nejen pravidelnost v "pořádku dne" 😀 😀 , ale i to stejné přebírání hraček...naučí se tak nové věci, když je bude dlěat opakovaně. a pamatuješ si, jak jsem ti tu před šesti týdny psala, že ji máš nechávat samotnou - jen aby si hrála sama se sebou, aby si na to zvykla? myslím, že právě to neustálé nabízení hraní a změny činností a pobízení může fungovat obráceně, nevydrží ti ted u ničeho sama. ale hlavně každý mimčo je jiný, pokud vyžaduje tvoji pozornost, tak jí to dopřej, už se to nebude opakovat...
píšu jen ze svých zkušeností, v dobrém, rozhodně nechci nějk svoje názory paušalizovat, aby si to někdo nevysvětlil špatně ☹

zkus zas znova ji nechávat si hrát samotnou když je v největší pohoodě, po jídle, přebalenou (nebo rozbalenou, to maj rádi 😀 😀 ), a pak když bude už knourinka, zase se jí věnuj. střídej to, vrátí se ti to 😉 😉

v půl roce ještě rozhodně nebude umět se soutředit desítky minut, ale chvíli ji nech..

matiseklenka
11. led 2013

ano mate pravdu presne muj matyasek si sam taky hraje.Jsou mu 4 mnesice, zjistila sem ze si rad hraje z panenkama

lukkyna
4. lis 2013

@gartneroval jako bys mi mluvila z duše. Vím, že je to starší diskuze, ale musím na to reagovat 😀
A jak říkaš, budu se muset zklidnit a nechat malou taky občas si hrát samotnou....i když si už zvykla a moc se jí to nelíbí 😅

kativin
15. lis 2013

Tak se divím, jak pozdě dáváte ty prcky spát. Mám 4 měsíčního chlapečka a jsme naučení v sedm okoupat, nakrmit a v půk osmé nejpozději usíná. Pak se budí až k ránu okolo třetí-čtvrté na papání, ale jinak spinká a já si večer vždycky všechno udělám a pak v klidečku usedám k televizi. Možná kdybych ho dávala spát až kolem desáté, tak by se budit na krmení až ráno kolem šesté, sedmé, ale večer bych nic neudělala. Je to totiž mamánek a neraději se pořád chová a jak ho na chvilku odložím do lehačky nebo židličky, tak je hned fńukání...

marung
27. dub 2015

My mame 4,5 mesicniho kluka. Nas den vypada takto: v 6. rano vstavame, nakrmime, pak si zpiva s hrajicim kolotocem nez se postarame o zvirata a nachystame sobe snidani. Pak si povidame, hraje se na hraci dece, posvacime, zpivame si, usne. Pak je obed, po obede chodime na prochazky, nebo se jdeme podivat na nase zviratka. Kdyz usne, tak ho dam na terasu v kocare a ja muzu neco delat. Kdyz se vzbudi, tak se naji, pak si hrajeme s hrackama, zpivame. V 19,30 koupeme, ve 20. krmime na noc a usne az do rana do 6.

claris875
18. srp 2015

Ahojte, taky se připojím 🙂 Máme 4 měsíčního chlapečka a má to následovně - hračky ho moc neberou, nejradši je když mi sedí na klíně a cumle buď svoje nebo moje ruce, přitom sledujeme Aktu x - mám pocit že se mu líbí Scullyová 🙂 Miluje velkej gymnastickej balon, na kterej vlezem a houpáme se, u toho mu zpívám ukolíbavky který sem mu zpívala když byl v bříšku, různý básničky a říkanky. Hrací deku nemáme - dobrý nápad 🙂 Ani hrazdičku zatím, trochu sme podcenili nákup hraček, hurá do obchodáku 🙂 Vstává podle toho, kdy jdemespát - čím dýl, tím líp takže když usne v 22:00 definitivně se budí v 9:00,když usne už v osm tak v šest ráno když je maminka mimo svoje vědomí má hošíček nejvíc energie :D procházky dopoledne i odpo když mám sílu nám šmakujou, pěkně podél řeky 🙂 Musím poznamenat, že miminko byla nehoda - ještě sem nechtěla, sem charakterově založená trochu jinak - maluju, hraju a režíruju divadlo, pořádám výstavy a dost bojuju se stereotypem, který vychovávání dítěte obnáší... nicméně svoje mimi samozřejmě miluju, akorát si hledám každou volnou chvíli abych něco namalovala a moc se mi ho nedostává - občas cítím podráždění že už je zase vzhůru :( ... hold mám takovou povahu, ale bojuju a snad budu dobrou maminkou.... pardon za osobní zpověd :D koukám jak to ze mě leze ven :D

evapelclova
27. čer 2016

taky se přidávám po dlouhé době, malá měla teď 5 měsíců a vyhraje si tak 10-15 minut max.sama a pak se jí věnuji, hrajeme si, povídáme, říkáme říkačky, ukazujeme věci doma, je ve věku, kdy se chce nechat nosit a koukat se na různé věci, docela se kolikrát nudí a když si ji pochovám tak je to lepší, dnes jsme v stávali o 3/4na6, jinak vstáváme o půl8 😀 a tak jsem ji na půl - třičtvrtě hoďky uhoupala na sobě do klubíčka a jinak malou uspávám vožením v kočárku, nošením v šátku a jinak mám problém uspat, v noci se mi uceckává, takže to nemáme problém, ale zajímalo by mě, jak uspáváte děti vy....
jsem milující máma, ale jakmile dcerka začne plakat a nevím,co jí je, tak mi hrajou nervy, ale nikdy bych ji nikomu nedala....vydržíme vzhůru 1,5 - 2 hoďky , mezitím se nají malá, já, pak si hraje sama, pak spolu a pak jdem na změnu prostředí koukat po domě,zahradě, protože se nudí a chce koukat, pak dávám většinou do kočárku a jdeme spinkat, jen škoda, že neusíná v postýlce, občas bych si šla chrupnout s í a 19.00 koupeme ob den a kolem 19.30 - 20.00 chodí spát...