Jak si hrát, učit a motivovat miminko?

elis101
7. dub 2020

Ahoj holky, s malou se toho moc nezměnilo, pořád je to dost nespavec, ale bude jí v neděli už 12 týdnů a na hodně věcí reaguje, je to roztomilý a samozřejmě bych ji chtěla podpořit ve vývoji...Je ale asi milion publikací, možností a popravdě nemám čas to všechno pročítat. Říkala jsem si, než se malá narodila, že nakojím, usne, nastuduji moznosti na další měsíc. Houby, nespí od narození a večer už jsem i já KO

Takže mám takový obecný dotaz na různá doporučení a vaše zkušenosti. Jediná má představa byla, že bych ráda miminko motivovala interaktivními hračkami. Chtěla bych omezit hračky typu: dospělý pustí a hračka svítí a hraje a nic.... když už svíticí a hrací, chtěla bych aby se o to prcek musel nějak ,,zasloužit" ( nevím, jestli to není naivní představa 😅)...koukala jsem i na nějaké Montessori hračky a tak...

zatím je malá, máme dečku, zpívám jí, možná málo, ale nikdy jsem si doma moc nezpívala 🤦, máme nějaké chrastítko a pár těch hraček z různých materiálů a pořídila jsem si knížku Mámou hravě, kde jsou nějaké nápady. Když malá večer odpadne a já ne, snažím se ji studovat. Až bude větší chtěla bych pro ni Quietbook a takovou tu interaktivní stěnu ale co do té doby?

Zajímalo by mě tedy, kdo co máte za hračky, co se komu osvědčilo. Případně nápady na hry a tak. Prostě jak miminku s vývojem pomoct a neuškodit, nebo nebrzdit...Co dřív a co potom k věku dítěte...

konidana
7. dub 2020

@elis101 tak dokud neleze tak krom pár chrastítek a hrazdičky nic nepotřebuje. Je dobré miminko dávat do prostoryu na podlahu, aby mělo i jinou perspektivu než z postýlky. To je dle mne tak všechno 😉

lula86
7. dub 2020

@elis101 tak u nás se osvědčilo u syna hrazdicka, potom barevný slon který susti, má tahaci poutka, na nozickach připevněné 2 kroužky a jeden lehce gumový list, zrcátko na oušku (viz foto) to úplně miluje dá se připevnit kamkoliv ale my si s ním krajem tak že ho buď držím nebo si ho syn drží úplně sám, milujeme leporela kontrastní zvířátka, u těch mu říkám co je to za zvíře a dělám zvuk který vydává, říkám mu říkadla u kterého hybu rukama, zakrývám oči apod to má syn taky rád, zpívám mu, cvičíme na gymnastickem míči a hrajeme si s overballem, a jinak sním třeba chodím po bytě a ukazuji mu různé věci když nechce být na bříšku na zemi. Hračky typu spendlik, penová knížka, chrastitka máme taky, ale hraje si s nimi dle nálady.

malytlustyhroch
7. dub 2020

12 tydnu... v tom veku zhruba zacali mit moje deti velkou radost z basnicek - treba z Hrubina, jak to ma vyrazny rytmus a rymuje se to. Bavilo je koukat do zrcadla. Smaly se, kdyz se s nimi pokazde stejne manipulovalo u nejake rikanky - treba "Kutali se ze dvora, takhle velka brambora" (ale na prvni pulrok myslim staci takova rikanka jedna, aby dite vedelo, co ma cekat - protoze to, ze vi, co bude naslefovat je taky soucast te radosti). Mezi 4-6 mesicem nektera miminka uz bavi ukazovani v knizkach (top je minipedie od Svojky), to me treba s prvnim vubec nenapadlo. Kdyby mu neprines knizku Jezisek a nevidela bych to nadseni na vlastni oci, tak nevim, jak dlouho s knihou cekam. Ale myslim, ze to jsou veci spis navic, zaklad je, aby melo mimi dost prilezitosti k volnemu pohybu a dost kontaktu s tebou (coz z toho, co pises, predpokladam ma), a je celkem jedno jestli mu budes vypravet o tom, co bude k veceri nebo o pernikove chaloupce, jestli mu budes poustet Mozarta nebo rock'n'roll... Pro dalsi mesice, z montessori doporucuju predevsim ten princip pozorovat dite a nabizet mu aktivity, ktere zrovna chce (potrebuje) delat. Fakt to nemusi byt hracky za litr od fiser price - spoustu legrace je s pet lahvemi, kapesniky, oblecenim, krabickami na jidlo, vetsimi vycky... Ty nejmensi deti bavi postupne ty nejobycejnejsi veci: zuzlat, vyndavat, mackat, placat, zandavat, chrastit, kutalet, lezt... Na drahe hracky prijde cas po prvnim roce 😀

malytlustyhroch
7. dub 2020

Jo jeste jsem chtela napsat, ze moje petimesicni mimi uz asi dva mesice hrozne bavi prohrabovat se plinama (a oblecenim), ktere sundavam ze susaku a nejvic miluje dat si na hlavu mokrou plinu s obrazkama, kdyz vesim pradlo. 😀 A to je kolem nej hracek az moc, protoze ma starsiho brachu, stejne vedou barevne pliny a brachovy drevene koleje.

eithelwing
7. dub 2020

Řekla bych, že stačí, co děláš. 🙂 Písničky, ksichtíky, říkanky. Dcera to milovala. Měla jsem určité písničky k určitým činnostem.
A když se přetočila na bříško, líbilo se jí skoro cokoliv, především to, co dělalo zvuk. 🙂 Stejně ale postupem času zvítězily "nehračky", tedy nádobí, košík s jejími věcmi jako plíny, krémy. 🙂
Řekla bych, že z těch kupovaných hraček si nejvíc vyhrála (ale samozřejmě daleko později) s kelímky, jak z nich stavíš věž, s knížkami, se zaklepávačkou. 🙂 A hudební nástroje. 🙂

elis101
autor
7. dub 2020

@konidana s tou podlahou to budu muset nějak vymyslet. Máme ji strašně studenou, i do budoucna... lezení a tak 😒... zatím ji mám mimo postýlky na nízkém stolku s dekou a nebo pod hrazdičkou, ale tu mám podloženou puzzlemi a ještě jednou karimatkou...

elis101
autor
7. dub 2020

@lula86 něco podobného také mám, takovou hračku. Milovala na ni koukat, když jsem s ní nad ní mávala a teď už ji bere do ruky přesně jak říkáš... myslím, že právě pořádně objevila svoje ruce. Buď ,, žere" je a nebo se pokouší sežrat ty hračky 🙂. K leporelům jsem se jeste nedostala, ale je to super nápad, děkuji a když chodím po bytě, vyprávím kraviny, vezmu si ponaučení od Tebe a budu popisovat věci, to je super nápad, vůbec mi to nedošlo...tak jednoduché 🤦😄

elis101
autor
7. dub 2020

@malytlustyhroch moc děkuji za typ na knížku, hned zkouknu 👍. Pravda je, že zrcadlo miluje, zatím ji před ním zpívám a smějeme se....asi musím zapracovat na tom, dělat stejnou věc ke stejným písničkám/říkankám na stejném místě 🙂

puhelin
7. dub 2020

Ja nejsem priznivce blikavych kricicich hracek. Prarodice jsem prosila, at je nekupuji.
U nas se hodne ctou knizky, zpivaji zpivanky a rikaji basnicky, v tomhle veku jsem motivovala k otaceni na brisko (oba se otocily poprve okolo 14 tydnu), hodne byvaly pod hrazdickou, kde pozorovaly postupne Monte mobily, pak treba sustici pyticek na gume (natahnout ruku a pritahnout k puse). Lehavaly na zemi na dekach.

lula86
7. dub 2020

@elis101 oni to právě milují vidí okolo sebe nové věci a úplně jim vidíš, jak jim oči svítí. Jinak určitě jak radily i holky s obyčejnými věcmi dokážeš nemožné a nemusí to být jen koupené. Já už postupně spřádám plány jak motivovat syna k plazení/lezení. Čas ještě má je mu 5 a půl měsíce, uz vidím že se pokouší, ale zatím couvá dozadu.😀

leneee
7. dub 2020

@elis101 mne do zacatku pomohla tato stranka, kde jsou ruzne cviky s miminky na rikacky-je to toto: https://mimisek.estranky.cz/ a pak uz jsme meli sestavicku s rikackami co se ji libily - kovej kovaricku, bezela myska okolo briska, paci paci, atd... a potom pozdeji uz jsme vymysleli ruznou zabavu dle toho,co dceru zrovna zajimalo-zpivat ji,tancit s ni, ukazovat svet a povidat o nem... hracky nejsou v takto malem veku potreba-staci chrastitko, hrazdicka,.. nam se osvedcila i hrajici cb knizka od yokidoo