Jak vypadá váš den s miminkem/novorozencem?

janabrozova
7. kvě 2016

Ahojte maminky,

zajímalo by mě, jak vypadá váš běžný den s miminkem? Jak často chodíte ven a jak to řešíte, když vám mimi začne venku plakat - kojíte na veřejnosti nebo nosíte lahvičku? Mám dva a půl týdne starou holčičku a připadám si, že jsem pořád zavřená doma... vždy čekám, kdy mi malá usne, že se vypravím ven, ale ona mi třeba dnes od 10 ne a ne v klidu pospat. Dokonce jsem i obědvala teprve před chvílí. Pokud chviličku leží v klidu tak se tak tak najím nebo osprchuji a nebo sotva stihnu uklidit. Pak si řeknu, že si teda lehnu taky a ona se za 5 minut probere a zase pláče. Když si jen tak leží v postýlce a kouká, tak mám výčitky, že ji nechávám samotnou a přemýšlím, jestli ji nevzít do rukou a chovat. Ale zase ji nechci pořád tahat. ☹

Jak to je u vás?

Díky Jana 🙂

englerova14
7. kvě 2016

Nakojit,přebalit a hned ven na prochajdu. Když budeš muset, nakoj klidně i venku, potkávám tak spoustu mamin, některé si ani nedávají plenku, dnes je kojení na veřejnosti už ok. Taky mi trvalo se sehrat, také jsem jedla jak to vyšli (jednou jsem i na oběd zapoměla🙂 pomohlo navařit si na 2dny, vařit rychlá jídla, z jednoho hrnce, u čeho se můžu věnovat mimču a moc to nehlídat, jíst hned po nakrmení. Píšeš že je mimču 2,5 týdne, nehoň se, jsi nedělka, uklízej jen nutné,zapoj muže. Spi klidně ve 4odpoledne,když budeš mít šanci, dej mimčo taťkovi,babučce,kámošce do kočárku a lehni si,každá minutka spánku je dobrá.

englerova14
7. kvě 2016

Jo a s tím chováním ok, ale pokud nepláče, nechala bych jí se rozvíjet. Zavěs nad postýlku hračku, nebo si ji při vaření dej do lehátka, aby tě viděla. Když jí budeš blízko,bude spokojená a ty něco uděláš.

janabrozova
autor
7. kvě 2016

@englerova14 no, my to máme s těma babičkama složitější - všichni bydlí od nás daleko a přítel je poměrně dosti pracovně vytížený a to i o víkendech - pomáhá jak to jde, nakupuje, občas vaří nebo jídlo doveze vynáší koš apod. ale je hodně pryč a vrací se až večer. Vařím taky na 2 dny, ale někdy na to nemám sílu nebo náladu 🙂 malá má právě u postýlky hračky - ona je zkoumala snad už hned po příchodu z porodnice a teď si říkám, jestli ji už i nenudí 🙂

Lehátko sice mám, ale nevím, jestli ji do toho dávat kvůli zádičkům, když je ještě taková maličká...

englerova14
7. kvě 2016

Tak v lehátku ji nenecháváš hodiny, předpokládám, ale půl hoďky, než připravíš oběd k vaření, než něco poklidíš, myslím nevadí 😉

slunina
7. kvě 2016

@janabrozova A co na zemi? Já mám na zemi pěnové puzzle a na něm malý leží pod hrazdičkou. Může tak sledovat, co dělám a zároveň mít možnost volného pohybu. Lehátko používám jen na příkrmy.

englerova14
7. kvě 2016

@slunina dvoutýdenní mimčo na zem nevím...dávala jsem také na hrací deku,ale až kolem 2-3měs., do té doby postýlka, postel pod dohledem. Stačí chloupek, snítko v očičku, navíc bych se bála průvanu a chladu, takhle malé mimi ještě samo nereguluje těl.teplotu.

slunina
7. kvě 2016

@englerova14 A co ho přikrýt? Nebo do vložné tašky z kočárku?

koncita
7. kvě 2016

@janabrozova holka zlatá, nedělej si s tím hlavu, šestinedělí je mimojiné od toho, aby ses s miminkem sehrála, tak trochu vypozorovala co a jak a ne kvůli tomu se honit, všechno stihnout a hned po ránu letět ven 😀
Všechno přijde samo, brzy se zajedete a sama poznáš, kdy je ideální čas na procházku, kdy máš čas si hodit sprchu a najíst se. Teď je to všechno ještě nové, čerstvé....a absolutně není nic špatnýho na tom nechat jí jen tak ležet - zvlášť pokud jí nic netrápí a jen tak si kouká, nech ji být, fakt jí to újmu neudělá. Pamatuj, že u takto malých miminek i přemíra podnětů škodí, i oni musí "odpočívat". Něco jinýho je, když pláče, má trápení, tak to je dobré chovat, nosit, mazlit...dej si třeba kolíbku nebo cestovní postýlku nebo koš do obýváku, ať ji máš pořád u sebe a můžeš si ji popovážet po bytě, na zem ji ještě nedávej, je maličká, na lehátko má taky čas. A jestli máš balkon - super věc, dej do kočárku spinkat na balkon a hned máš čas pro sebe a malá je na vzduchu....

zlatkavlk
7. kvě 2016

Přesně jak je psáno, mimčo je maličké, nějaký režim si časem jistě najdete, hlavně v klidu a pohodě nic nehrotit 🙂 Já jsem během šestinedělí byla jako v jiném kosmu, malá hodně plakala než jsme přišli na to, že má hlad, že mám málo mléka, takže jsem ji pořád nosila a cucala mi prst, dokud jsme nedali dudlík... Vypravit nás ven na procházku pro mě byl docela slušnej stres, a co teprve třeba k doktorovi 😀 Chce to jen čas... mimčo bych nechala v klídku v postýlce, pokud vydrží... my jsme malou za každou cenu chtěli bavit a ve finále jsme nadělali víc škody než užitku, byla velmi brzy nasycená podněty a když se přetáhla, tak byla hodně plačtivá, k tomu prdíky... Vše si časem sedlo... 🙂 užívejte, strašně rychle to utíká...

janabrozova
autor
7. kvě 2016

@slunina na zemi ji zatím nechávat nechci, to spíš až bude větší ... to možná spíš zkusím to lehátko ... dneska nějak nechce spinkat, jen se na chvilku ztratí a když nejsem poblíž, tak začne po chvilce plakat...asi chce být pořád u mě nebo já nevím. byla přebalené a nakojená a šly jsme do parku a za 15 minut spustila kravál na celý park. tak jsem ji zkusila nakojit a během 2 minut co jsem ji přiložila odpadla a spala mi v kočárku skoro hodinu. Teď co jsme doma, zase leží v postýlce, kouká na hračky a už ji slyším tam zase mrčet. a bříško ji nebolí si myslím, ona prostě nechce být evidentně sama...

janabrozova
autor
7. kvě 2016

@koncita děkuji povzbuzení - cestovní postýlku máme, tak bych ji mohla zkusit rozdělat v obýváku a zkusit, co malá na to...ještě jsem jí nedávala dudlík a chtěla bych aby jsme se obešly i bez něj... ale jak jsme byly v parku a ona mi během 2 minut usnula u prsa a bylo po křiku, tak jsem si říkala, že bych ten dudel mohla zkusit...

evulina77
7. kvě 2016

chovej a hodně nos. Zkus popřemýšlet o šátku nebo ergonomickém nosítku. Nošené děti jsou spokojenější. Určitě bych ji nenechávala samotnou v postýlce koukat do blba... Na zem a na nějaké hrazdičky apod. je ještě brzo. Mimčo chce vymazlit a vychovat - od slova chovat 😀
Na dudlík pozor, může udělat pěknou neplechu s kojením...

janabrozova
autor
7. kvě 2016

@zlatkavlk no, to vypravování někam ven, ať už do parku, do města nebo k doktorce, to je fakt síla, pokaždé je nakojená a přebalená, ale jakmile se někam vyjede, tak spustí a ne a ne přestat, aby se uklidnila, tak ji musím vždycky aspoň na chvilku přiložit k prsu... a to je pak klid, ale nedej bože, aby u toho prsa pořádně neusnula a já ji dala zase do kočárku nebo do postýlky, to se do minuty probere a huláká znovu. Za jak dlouho se vám to s malou srovnalo nebo kdy to začalo být lepší? Chci si pořídit odsávačku a nosit pak mléko v lahvičce a pak ji venku kojit z lahvičky, jenže mám obavu, aby to pak nedělalo problémy s kojením a nebyla pak zmatená...

evulina77
7. kvě 2016

@janabrozova v šátku nebo ergonomickém nosítku se dá i kojit "za pochodu"

janabrozova
autor
7. kvě 2016

@evulina77 nosítko už mám objednané, ale tam chci nosit až tak od 3 měsíců... tak jedině ji nosit a chovat v rukách... ona se ráda rozhlíží...s tím dudlíkem mám právě obavy právě kvůli kojení - ze stejného důvodu se trochu bojím si nosit i odsáté mléko v lahvičce a venku ji krmit z lahvičky

janabrozova
autor
7. kvě 2016

@evulina77 🙂 to bych asi měla strach, ale to je asi všechno o zvyku a chce to praxi - nosítko právě mám objednané, šátek jsem chtěla taky - ty jsi nosila malé od kdy v šátku a v nosítku?

evulina77
7. kvě 2016

@janabrozova jaké máš objednané? Třeba manduca se dá nosit už od narození, má integrovanou novorozeneckou vložku. Jinak kojení ti brzo půjde ve všech polohách a lepší je rovnou kojit, dá se to dělat i decentně, ideál jsou kojící trička - dají se koupit nebo i ušít. Nemusíš nic vyvařovat ani ohřívat a hlavně nebudeš dělat v jídle malé cirkus - jako někdy tak a někdy jinak. Ohledně kojení poradím ještě dobré stránky, které mi ze začátku dost pomohly - kojeni.net

evulina77
7. kvě 2016

@janabrozova já nosila druhou a třetí dceru od narození. Mám manducu a kupovala jsem pro nejstarší, ptotože nesnášela kočárek a měla jsem jí furt na rukou a já měla strach, že jí pustím na zem. Začala jsem nosit až kolem 4 měsíce. A malá byla rázem nejspokojenější mimčo široko daleko. U poslední dcery jsem skoro vůbec nevyužila hluboký kočárek

jimichanga
7. kvě 2016

@janabrozova Když byl prcek takhle malý, fungovala jsem asi na autopilota. 😀 Nakojit, přebalit, uspat. Úklid šel ale stranou a já jedla až když byl čas..On tedy hodně spal, Když byl doma vzhůru, měla jsem ho u sebe. Ne v náručí, ale třeba vedle sebe na gauči, nebo v lehátku. Byl spokojený že je u mě a ani se nepotřeboval chovat. Chodili jsme ven každý den odpoledne, ale byla zima a někdy jsem vynechala..ovšem hlavu jsem si z toho nelámala.
Co se týče kojení, ze začátku jsem z toho měla osypky, ale když musíš tak musíš a teď už to ani neřeším. Lidi někdy koukají, ale je to o zvyku.
Vše chce čas. Doktorka mi tenkrát říkala, že pokud nemá náladu a venku být nechce, stačí si lehnout nahatí do postele a jen se mazlit. A fakt někdy očividně jen potřeboval mojí blízkost. Teď je mu 5 měsíců a závisláka jsem si nevypěstovala. Sám si dokáže hrát na dece, zabaví se, hraje si. Je to jen takové období. My měli kolem 2. měsíce prořvané večery a každý den jsem se toho děsila. Taky to odeznělo. Uvidíš že za pár týdnů už se zaběhnete a bude to fajn.. 🙂

psya
7. kvě 2016

Holky, a co varite na dva dny?

janabrozova
autor
7. kvě 2016

@evulina77 mám objednané babybjorn a podle popisu to je i pro novorozence... Od 3,5 kg a je tam za vložka na hlavicku. A díky za ty stránky ohledně kojení... Na ti se kouknu... To mi taky dělalo potíže... Teď už nám to jde lépe... Ale kojim ji jen v jedné poloze... Bojím se jí trochu chytat abych ji neublížila

janabrozova
autor
7. kvě 2016

@evulina77 já právě nosit chci... Ne teda pořad, ale na vyběhnutí tady kousek za roh do obchodu nebo na moment vyvencit pejska je to ideální. Aspoň nemusím tahat kočár tady po schodech...

janabrozova
autor
7. kvě 2016

@jimichanga děkuji za hezké uklidnění... 🙂 ona bývá celkem hodná... V noci mi spinká 5-6 hodin...přes den někdy také spavá... Ale dnes tak jaksi blbne... Celý den...jinak to takhle mívá večer asi od 8 do půlnoci že nechce spát a odehrává se vise popsané... Jak kdy no, přes den se ale budi castěji....zkusim si ji dávat vedle sebe jestli to pomůže...

jimichanga
7. kvě 2016

@psya Toho je dost..😀 máš na mysli něco konkrétního?

slunina
7. kvě 2016

@janabrozova Tak to my jsme si malou naučili na chování a uspávání na rukou a dodnes neumí usnout sama. Na malého už není tolik času na piplání, takže po krmení pěkně do postýlky a naučil se usnout sám. Když se vyspí, vezmu ho mezi nás. Zprvu jsem ho měla na gauči, abychom na sebe viděli(mám ho rozložený) a jak se začal trochu posouvat, přestěhovala jsem ho na zem. On jako není úplně na zemi, když je pod ním to pěnové puzzle a deka od hrazdy. Jinak moje děti kočárek nebavil, dokud něco neviděly. A když se mi ven nechtělo, nešla jsem. Nejsem robot. Všechno chce čas a vychytat si to, udělat si režim, časem to krmení bude pravidelné a půjde to plánovat. My chodíme odpo, když jsou oba vyspinkaní po obídku. Nechám je pohrát do dalšího jídla, nakrmím a pak vyrážíme. Dopo to nestíhám, vařím, peru a tak.

janabrozova
autor
7. kvě 2016

@psya já varim úplně jednoduchá jídla... Třeba podusim maso na šťávě a k tomu rýže nebo brambor... Nebo i těstoviny na různé způsoby... Nechci to zakriknout, ale můžu jíst všechno... Malou bříško nějak netrápí, maximálně se lehce osype, ale to netrvá dlouho....nebo kuskus že zeleninou to je taky hned...

janabrozova
autor
7. kvě 2016

@slunina taky chodim ven až odpoledne... Vždycky si plánuji, jak se pak odpoledne chvíli prosím, ale to mi nikdy jaksi nevyjde, protože se malá vždycky pak probudí a už se jí kolikrát nezbavim dlouho do večera...

slunina
7. kvě 2016

@janabrozova Tak to zkuste otočit a jít dopo, po snídani. Teď už venku je teplo i ráno. Po návratu nakrmit a udělat si obídek(nebo si ohřát z předchozího dne). Já jsem teda skoro nevařila, protože jsem "magořila" z toho, že jí nechávám samotnou, nechovám jí, jestli netrpí. Ale myslím, že oni si od nás taky potřebujou chvíli odpočinout a dělat si svoje. Zkuste i využít techniky - rádio, mluvené pohádky. Aby byl trochu ruch. První dítě a ještě navíc v šestinedělí je hrůza. Člověk se v tom plácá, pořád brečí, pak brečí dítě.. Doporučuji hodně čokolády nebo nutella, to je taky všelék. Uvidíme, že na konci těch 6-i týdnů se začne usmívat a vy už nebudete tak panikařit. V porodnicích by měli dávat manuál, jak se nezbláznit. Mě by tenkrát taky hodně pomohl..

psya
7. kvě 2016

@jimichanga
@janabrozova mně už dochází nápady.. a po dvou měsících mi přestává chutnat kuře 3x týdně.. tak hledám inspiraci; -)

slunina
7. kvě 2016

@psya Moje oblíbená nestíhačka je rýže, tuňák a kukuřice. Co polévku? Vývar, květákovou, špenátovou,..? Šunkofleky? Rizoto? Fr.br.?