Jak vyprat staré oblečení, aby vonělo?

volodka162
9. kvě 2014

Vážené slečny a dámy a kolegyně 🙂
Dostala jsem od jedné kolegyně z práce (moje nástupkyně) staré dětské oblečení, které dostala od babičky (cca 20-30let staré) a nechce ho v budoucnu využít. V tom nevidím problém - sama jsem si 80% nechala s tím, že to vyperu a děcko bude mít další věci na nošení a já ušetřím nějakou kačku. Jenže to oblečení děsně smrdí. Kolegyňka mne ihned po předání oblečení upozornila, že je napuštěné něčím proti roztočům-molům. Nedokážu vysvětlit jak to smrdí, ale oblečení jsem hodila do pračky, nalila Lovelu, dala prát na 60% na skoro 3h a smrdí pořád. Teď dělám druhý pokus s normálním práškem, aviváží na 30min a uvidím jestli se něco stane, ale nedávám tomu valnou výhru ☹ Je mi to líto vyhodit a tak se ptám - je nějaký způsob jak to vyprat a aby už to vonělo? Ocet? Nebo to nechat týden venku vyčuchnout? Díky moc za odpovědi 😀

mataharyy
9. kvě 2014

No nechala bych to řádně vyvětrat, pak bych to namočila, nechala to přes noc namočené a pak vyprat, dát máchání navíc... Jináč mě nic nenapadá 😅

ninive211
9. kvě 2014

@volodka162 A není to už zatuchlina daná věkem toho oblečení? Jedině nechat delší dobu vyvětrat a zkusit vyprat znovu, buď to pomůže nebo ne...já osobně bych teda 20 let staré oblečení na dítě nedala, ani na lítačku či na doma. Nejde o módu, ale právě o ten "smrad".

karlalala
9. kvě 2014

Ocet nezatracovat a vyzkoušet, mám s ním dobrou zkušenost, že ty "smrádky" z prádla většinou zmizí ;)

mataharyy
9. kvě 2014

Jo ocet je fajn a namočit do sody, to by taky mohlo pomoct... Těžko říct, otázkou je čím to je napuštěné 😅

volodka162
autor
9. kvě 2014

Nene, zatuchlina to není. Je to smrad alá po tom přípravku. Už jsem obdržela ještě od někoho jiného staré oblečení a to smrdělo zatuchlinou a bylo i zažloutlé, takže to šlo z domu. Asi teď mám citlivější těhotenský čuch. Sousedka - zkušená matka mi na chodbě řekla, že až přijde z pošty, tak si pujde čuchnout....no připadám si blbě, ale to oblečení je vcajku - malé znaky opotřebení a je hezké. No, tak přinejhorším to dám do charity 😝 Právě jsem to pověsila ven na šňůru a nějak se mi po tom motá hlava. Zkusím to tam nechat tři dny a pak dám na Vaši radu s octem přes noc ve vodě, opět vyprat v lovele na 3hodinky a pak vyvěsit.

blahova_andrea
9. kvě 2014

já dostala od tchýně taky skoro 30 let staré kabátky na miminko a vůbec to nesmrdí. já to hodila jen na vyvářku vyprat a až budu chystat výbavičku, tak to vyperu na čisto. v tvém případě bych to nechala hodně dlouho větrat na vzduchu, pak namáčela, klidně párkrát vyprala na maximum v klasických prášcích a avivážích nebo tom octu a až když se výsledek dostaví, tak bych poslední praní dala s tou lovelou nebo čím hodláš prát miminku 😉

laurital
9. kvě 2014

@volodka162 Ocet misto avivaze, ja jsem takto prala i veci z chalupy po zime, kdy to preci jen bylo citit urcitou zatuchlinou a opravdu to pomaha.Pradlo je krasne vonave, ocet neutralizuje pachy, zmekcuje a vytahne vuni prasku, kdezto avivaz jen prekryje event. pach.

speedygon
9. kvě 2014

@ninive211 tak jsem psala a příspěvek zmizel....dovolím si s Tebou nesouhlasit. ne všechno oblečení, co je staré, tak je i smradlavé. My tu máme i přes 30 let staré oblečení a rozhodně tedy nesmrdí a je stále i krásné(některé věci), takže děti normálně nosí...tohle je napuštěné možná naftalínem(obsažen v protimolových tabletách)

@volodka162 přítel Ti vzkazuje, abys k věcem dala do skříně nebo někam do uzavřeného prostoru levanduli a mateřídoušku, že by to mělo pomoct....

mataharyy
9. kvě 2014

Tak babička vzkazuje. Může to být prostředek proti molům, takže doporučuje nechat vyvětrat, pak do vody zkusit nějaký přípravek na kyslíkové bázi a horkou vodu, nechat přes noc, vymáchat, vyvětrat, na noc do octové vody, vymáchat, nechat vyvětrat a pak vyprat. Prý je to dlouhodobější bitva, staré prostředky proti molům jsou dost výdržné, ale jde to. Pak je dobré dát nějaké hodně voňavé mýdlo do skříně... Tak držím palce 😉

petrajurinova
9. kvě 2014

@volodka162 u nas na smrad z naftalinu pomohlo namocit pradlo na 3 hodinky do vodky a pak vyprat, ale je to trosku drazsi reseni.

volodka162
autor
9. kvě 2014

@ninive211 Dostala jsem od své mamky taky oblečení po mých bratrech (tj. max. 38roků staré) a vůbec nezapáchá.

@mataharyy No, termín mám za měsíc, tak snad do té doby to nějak vybojuji 😀 Děkuji

@petrajurinova Vodky máme dost, ale to by asi oficiálně u manžela neprošlo i když vodku nepije (a to máme tak 4 flašky) - ale pražskou bych taky litovala 😎

VŠEM MOC DĚKUJI ZA ODPOVĚDI 😉

mataharyy
9. kvě 2014

@volodka162 No tak konkrétně Pražskou bych tam klidně bez bázně a hany nalila 😀 😀 😀

Jo za měsíc to snad bude dobrý, když na to přijde dej to někam na týden větrat a je to 😎 😀 😀

granda
10. kvě 2014

také jsem dostala staré obleční na miminko a super.. všechno vyprala a vyvětrala na větru.... ale super retro věci na miminko ne každý má tisíce na nové oblečení....

volodka162
autor
10. kvě 2014

@granda No právě! Tady jsem dostala dupačky se vzorem jahůdek, třešniček, kostiček.......nostalgie 😎 To se už nikde nekoupí. Jen jediná velká škoda, že není zapínání mezi nožkama, ale jen zvrchu (u ramenou), ale to chce asi jen cvik a pujde to. Když to šlo našim mamkám, pujde to i nám 😝

granda
11. kvě 2014

@volodka162 me to navadillo... stejne jsme chodila umyvat zadeček pod vodu.... a byla v tom rozkosna....

marecek4
11. kvě 2014

jo je to nacpaný naftalínem,taky jsme takto dostala po ségrách plno věciček a plíny,naloženo cca 20 let-a posloužily pro všecky 4 děti-prvně jsme to nechala vyvětrat-jen jsem to nechala na verandě a nic s tím nedělala,pak jsme to s tchyňkou vyvařily a vypraly a opět nechaly venku sušit a pohoda,dokonce tam byly nějaké luxusní kousky staré 50 let-ručně šité a vyšívané košilky a čepičky-jen jedna mi vydržela doteď bohužel,zbytek nepřežil,bylo to už moc jemný ☹

volodka162
autor
11. kvě 2014

Tak musím říct, že větrání na čerstvém vzduchu a xxx té vyprání v pračce nakonec pomohlo.......asi jsem tu udělala zbytečnou otázku, ale takovej smrad z pračky jsem ještě necetila. Po vyprání těch hadříků jsem chtěla prát normální oblečení a z pračky to táhlo jak prase, tak jsem se bála, že bude ještě smrdět i to normální prádlo. 😀