Jak zabavit novorozence?

luthien.k
2. črc 2009

Jak jste zabavili novorozence, když přes den nechtěl spát? Ten náš kuliferda spí přes den čím dál tím méně, po kojení je minimálně hodinu až dvě vzhůru, někdy i do dalšího kojení (cca po třech hodinách), ale protože mu není ještě ani měsíc, nejde ho nijak rozumně zabavit, aby nebulel (teda kromě dudlíku, který jsem zezačátku vůbec nechtěla používat, ale v rámci svého duševního zdraví na něj přišla řada velice brzy). Na nošení po baráku v náručí sem tam, což by taky jakž takž bral, ho nechci zvykat, protože mých lehce přes 50 kg by to asi do budoucna nemuselo vydržet ve zdraví a v šátku řve ještě víc 😒 Máte podobnou zkušenost nebo vám malá miminka spinkají (spinkala) přes den pěkně? V noci je to docela dobré, někdy si chvíli pobečí, ale usíná po kojení celkem brzy.

atreides
2. črc 2009

nám se osvědčilo, že nejlepší zábava je máma respektive mámin obličej a na něm různé ksichty a časem ocenila hrací dečku, jinak klasika nošení bo bytě, od okna k oknu, měla ráda, když jsem přes ni přetahovala plínu a vždycky na ni kukla 😀

luthien.k
autor
2. črc 2009

Nevím, jestli nebudeme mít trochu netýkavku, ale ono dělání obličejů ho baví tak 5 minut a pak začně i přes máminu blízkost natahovat 😒 Klidný je, když si dudá a rozhlíží se okolo, když se motám kolem (vařím, žehlím nebo jsem na netu 🙂 ), ale pak si říkám, že tím ho zrovna moc nerozvíjím...

atreides
2. črc 2009

to tak neřeš, zase ho nemůže moc zahlnit a mimi stejně neudrží moc dlouho pozornost

janeyzelvicka
2. črc 2009

luthien, takhle malé miminko ještě nepotřebuje nějak extra rozvíjet, neboj 🙂
škoda že ti v šátku řve, já měla ty první měsíce malou v nosítku furt a ani jsem o ní nevěděla... co třeba permanentní přícuc?

luthien.k
autor
2. črc 2009

janeyzelvicka: myslíš permanentní přícuc k prsu? No, vzhledem k tomu, že mám kvasinkovou infekci v prsu a kojím se zaťatýma palcema u nohou, tak to by asi nešlo... Jaké jsi měla nosítko? Líbí se mi Ergo s novorozenecko vložkou, ale ta cena... 😨

smardik
2. črc 2009

luthien my měli to samé když byl malé a jediné co pomáhalo a jak jsem si zachovala své duševní zdraví bylo být venku a jezdit s kočárkem - tam byl spokojený a spal tam, malý je říjnový a venku jsme byli i přes zimu i 5 nebo 6hodin, ted je mu 8měsíců a spinká krásně

luthien.k
autor
2. črc 2009

smardik: v říjnu bývá fajn počasí - ani vedro, ani zima... On ale nespí ani v kočárku, odpolko jezdíme, když přijede taťulda z práce, ale on kouká nebo pláče i v kočárku. Je to prostě malý nezbeda. Navíc je venku pořád jako v prádelně, nic moc příjemné na procházky (momentálně opět bouří a leje).

janeyzelvicka
2. črc 2009

luthien, tak to by fakt nešlo... už mě teda nic nenapadá, sice pamět ztrácím rychle a malá už je o dost větší, ale pamatuju si, že ji nic moc nezajímalo... zkoušela jsem to s knihama, pohlednicema, ukazovala jsem, ale bylo jí to šumák...
Nosítko mám alpino. Ergo a manduca je dražší, to je fakt, ale jestli se mi nějaká koupená věc vyplatila, tak to bylo jednoznačně nosítko. Pořád ho hojně využívám 🙂

tereziep
2. črc 2009

Hele a co dát nějkou hračku - teda kolotoč na postýlku. My měli kolotoč z ikei a pak jsem tam koupila takový ty malí hračky. Připevnila jsem to na provázek a malá do toho ručičkou mlátila a strašně se jí líbilo, jak se to točí. Já taky malou nechtěla tahat.

gingerlady
2. črc 2009

Tak u nas taky takhle brzy zabral kolotoc, ale hraci deka ani napad😀

smardik
2. črc 2009

luthien to je blbé 🙂 když ani kočár ne, já teda chodím ven i ted (když je teplo do lesoparku kde tak nepraží) at malý nedostane úpal a v dešti (pokud teda nelije úplně šíleně) protože doma bych se zbláznila. zkus ten kolotoč ten našeho hodně zaujal - měli jsme obyč a ten vůbec, pak jsem koupila fisher-price a ten se mu líbil hodně 🙂

luthien.k
autor
2. črc 2009

Kolotoč zatím nemáme, o víkendu na něj asi řada přijde ;o) Budu ještě zkoušet i ten šátek, ten by mi přišel ideální - nebyl by sám a já bych mohla dělat nějaké drobné domácí práce. Zatím to prostě jistí ten dudlík, který zejména laktační poradci dosti odsuzují...
janeyzelvicka: na fotkách je u toho alpina dítě vždy na zádech maminky, jde nosit i vpředu?
smardik: jsem sice doma chvilku, ale ten pocit na zbláznění znám 😀

janeyzelvicka
2. črc 2009

Luthien, jasně, vpředu to jde 🙂 Já nosím jen vpředu, zatím jsem nezkoušela dát malou na záda a samotné by mi to asi ještě nešlo, nevím, jestli bych ji dokázala dirigovat tak, aby se chytla na zádech a já to nějak pozapínala 😀 takže když jsem sama, jen vpředu, vzadu pak s dopomocí. Jestli chceš, koukni ke mně do alba, v albu Opice ... 2 je právě manža s malou a má ji vepředu (fotka 8), dál je pak fotka i s nosicí bundou...

smardik
2. črc 2009

luthien bud ráda že ti chce aspon dudlík, můj ho plival nebo ho z něj natahovalo, šátek, vak jsme měli ale řval v něm jak hysterka, kdyby neměl rád i kočár zblázním se z něj. a ted čekáme druhé, budou od sebe 15měsíců tak se jen modlím at to druhé není to samé

luthien.k
autor
2. črc 2009

janeyzelvicka: pěkné fotky 😉 , mrkla jsem na to nosítko, malá v něm vypadá dosti spokojeně. No kéž by se něco takového podařilo i nám (právě mi tu to naše zvíře bečí na klíně, potřebuje se prostě někdy unavit...).
smardik: no, tak budu nakonec ještě ráda, že zabírá aspoň ten dudlík 🙂 Druhé mimi bude určitě hodné nebo budete zase hodně cestovat s kočárem 😉

luthien.k
autor
2. črc 2009

Jo, a co je ještě bohužel nutné, aby usnul a co mi rve srdce, je opravdu těsné zabalení do klasické zavinovačky i s ručičkama dovnitř 😒

tereziep
2. črc 2009

luthien.k - to je normální. Oni to některé dětičky tak chtějí. Ta moje zase chtěla spát jen málo uzažená. Já měla zase problém v tom, že jsem měla na balkóně starý kočárek - blázen jsem si myslela, že mi tam bude spát a já něco udělám. To jsem se šeredně spletla. Ta by se tam uřvala. No a když jsem jí přendala do jejího venkovního tak byl klid a ona usnula za chvilku. Jenže jsem s ní musela ven. Zlepšílo se to, až když byla zima a malá byla ve fusaku - to kočár na balkóně zkousla.

janeyzelvicka
2. črc 2009

luthien, souhlas s tereziep, pročpak ti to rve srdce? Pro miminka je to přirozené, vždyt v děloze byla taky tak "těsně zabalená" 🙂 hlavně když je tak spokojený 🙂

atreides
2. črc 2009

luthien taky jsme museli balit s ručkama jinak se mi odstrakoala od prsa, poprvé jsem na sestřičku koukala co jí to dělá 😅 , ale malé to evidentně nevadilo, časem ty packy začala sama vystrkovat

luthien.k
autor
2. črc 2009

Když mu ty ruce "svazujeme" 😎 , tak se docela vzteká, ale brzy se uklidní. Srdce mi to rve proto, že se nemůže svobodně hýbat 😅 Ale jakmile by je měl venku, tak se prvním samovolným zašermováním vzbudí...
tereziep: no jo, jsou prostě vybíraví, potvůrky jedny 😉

anitta
2. črc 2009

ahojky tak já mám doma totéž ale zvykl si na ruce a tak se mi často stává že ho mám celý den v náručí, nedokážu ho nechat plakat jsem slaboch no.
já mám manducu je to super ale v tech parnech ho do toho nechci dávat

luthien.k
autor
2. črc 2009

U nás se do toho taky vkládá tatínek se svými názory a protože už jednoho prcka má a ví, jak je težké odbourávat různé zlozvyky, tak mě rozhodně nenechá malého při bekotu neustále nosit a ani třeba zvedat ho večer řvoucího z postýlky. Takže ho hladím a zpívám mu, ale připadá mi, že to stejně moc nevnímá a potřebuje se prostě unavit...

anitta
2. črc 2009

já už ho to asi težko odnaučím , bojím se že vyplakáváním si ůže neco zbůsobit a je mi ho hrozne líto ☹ je vymodlenej a bude asi taky hoooodne rozmazlenej no 😕

janeyzelvicka
2. črc 2009

Holky, já myslím, že tak malinké miminko prostě potřebuje uspokojit své potřeby, a tou nejhlavnější potřebou je máma 😵 také si myslím, že vyplakáváním si může něco způsobit, protože z nějakého důvodu brečí (i nepřítomnost jejich jediného centra zájmů - maminky, je přece důvod 🙂 ), a když my ho "nevyslyšíme", tak jim to určitě v hlavičce jen tak nesepne, jsou ještě malí (tedy vaše miminka) To není slabošství, to je podle mě normálka. 🙂 Anit, tím, že ho chováš, když pláče, určitě nezpůsobuješ rozmazlenost 😉
Rozmazlené dítě je to, které sebou práská o zem a chce sladkost a maminka hned běží mu ji koupit, nebo prostě takové, které šéfuje celé rodině 😅 znám dost dětí, které rodiče nechávali vyřvat, a rozhodně jsou rozmazlení, a naopak rodiče, kteří se s dětma mazlili, chovali, ale nehodlali ustupovat nárokům vztekajícího se batolete 🙂

anitta
2. črc 2009

janey díky za utěchu přesně to si myslím také ale převaha názoru je nebýt otrokem určit ě pak důsledná budu ale to bude až bude chápat .ted je to bezbranné stvoření které miluju 🙂

evinkaa
3. črc 2009

Ahoj holky, tak my máme doma taky takovýho malýho nespavce, už asi tak od třetího týdne, byla to hrůza. Bojovala jsem sama se sebou a k tomu mimoušek vůbec nechtěl spát. Každý mi říkal, nakojíš a ono to bude spát do příštího kojení, ale ejhle, chyba lávky. 🙂 Jako první jsme pořídili kolotoč nad postýlku, který opravdu zabírá dodnes. Malé se to hrozně líbí. V šátku ani v nosítku jsem ji nemívala a nemívám. Paradox je, že když třeba malá řvala a už jsme nevěděli s taťkou co s ní, dali jsme ji do postýlky, pustili kolotoč a byl klid. Teď usíná taky sama v postýlce, přes den i před spaním večer, naučila se to tak nějak sama, nikdy nevyváděla, a jsem za to hrozně vděčná. Ono se to časem pravděpodobně změní, ale teď si to náležitě užívám. 😉 Jinak zabírá kočár, ale malá už je teď zvědavá a spává mi v něm jen tak hodinku, když jdeme na vycházku. Dřív to byly třeba hodiny čtyři. Jo a ještě jsme pořídili lehátko s melodiemi a vibracemi, tam jsem ji dávala taky brzy a dost zabíralo. Hrací deku opravdu až později. Tu jsme jí pořídili až teď, kdy má skoro 4 měsíce a moc se jí líbí. Takže držím, holky, pěsti, ať vám to krásně a dlouho spinká a nabírá síly. 😉

kubaka
3. črc 2009

ahoj, určitě ne nechávat cíleně "vyplakat" - to je šílený termín i otřesná praxe 😠 , takhle malé mimi potřebuje přítmí, klid, ležet v košíčku co nejlblíž maminky, dudat (když chce) a ono si bude koukat a pospávat jak bude chtít. všechno ostatní novorozence jen rozrušuje a přetěžuje, obtěžuje. Ale hlavně: chováním ho nerozmazlíte ani nevypěstujete zlozvyky. Pláč z pocitu bezmoci mu ublíží mnohem víc. V prvním roce je chování nutnost a nezbytnostj - oba jsem chovala podle libosti a jsou to kluci pohodáři.

Jestli jsi zjistila, že potřebuje zabalit, klidně ho bal - našemu to taky pomohlo. Taky byl uřvaný, jak jsem ho zavinula do pleteného šálu, tak usnul jak larvička. (u prvního syna jsem to zjistila až pozdě ) Když jsem ho nechala vklidu celý den ležet a přistřčila k otevřenému balkonů, střídavě prospal celý den a byl hodný.
Fakt nepotřebují bavit - i když to tak vypadá. Nakojit, pochovat a položit dřív, než se unaví, rozruší a rozpláčí. Zjistila jsem, že to funguje - teda většinou 😉 Pevné nervy, ale útěchou je, že to tak neuvěřitelně rychle uteče, že za půl roku budete mít doma úplně jiné dítě. Těch pár uplakaných týdnů se překlene hodně rychle 😉 🙂

svataterezicka
3. črc 2009

Nám se osvědčil taky kolotoč a kočárek. A taky máme chůvičky kde lze pustit několik melodií tak ji položím do postýlky, dám dudlík a pustím písničku a usne. Dávám ji taky do lehátka a to lehátko má takovou hrazdičku na které visí plyšové hračky tak na to kouká a šermuje rukama a kope nožkama. Většinou ji to vyčerpá že usne 🙂 Ale někdy nepomůže taky nic, tak přemýšlím o nosičce.

romcovaklarka
8. črc 2011

Tak jsem si to tu pročetla a žádné rady u nás nějak nezabírají, malému budou 4 týdny a dudlat nechce, v kočárku na procházce většinou pláče, melodie apod. ho uklidní max. na čtvrt hodinky a zase pláče... jediné, co funguje, je ten výše zmiňovaný "permanentní přícuc", což ale není úplně praktické 😅 a pak ještě většinou zabere, když ho nosím, ale nesmí to být naležato, ale jedině "nastojato" na rameni. A né že si s ním někde sednu, musím s ním pěkně chodit. Zkoušela jsem ho dát do babyvaku, ale plakal taky. Tak už nevím, co s ním 😕 Myslíte, že z toho v nějakém snesitelném časovém horizontu vyroste?

llllucka
9. črc 2011

@romcovaklarka:nevím,jestli ti to pomůže,ale já to teď s mladším synem měla taky.Pořád byl u prsu,ve dne,v noci,přes den toho moc nenaspal.Pak měl v 5-ti týdnech růstový spurt a všechno se změnilo.Takže radím,vydržet😉