Jaké rady vám dávají vaše maminky nebo tchýně?

yamdena
29. čer 2012

Ahoj maminky 🙂 ,

zajímalo by mě, jaké rady jste slyšely od svých vlastních maminek nebo tchyní ohledně krmení, spaní a výchovy svých děťátek a jak se s nimi vypořádáváte?

Když uvedu za sebe, tak:
- krmit dítě UM, aby neplakalo a aby spalo celou noc, protože mám slabé mléko
- dávat od narození čaj
- nenosit v náručí (zvykne si)
- nechat vyplakat
- nechávat během dne samotné v postýlce, kde si má vystačit samo
- nedávat na zem

Před svou mámou si připadám jako špatná máma, protože výše uvedené nedodržuju a ani nemůžu. Vždycky jsem měla za to, že co řekne máma je svaté 😅 , ale dnešní přístupy nebo naše děti jsou prostě jiné. Slabé mléko je mýtus, čaj jen u nekojeného dítěte, můj syn prostě nošení v náručí a hodně pozornosti vyžaduje (je proto rozmazlený?), nechat vyplakat nepraktikuju a syna v postýlce celý den nenechávám, dávám na zem, na postel, na stůl, kde si s ním hraju, dávám na bříško, atd.

Jenže - tím v podstatě dávám najevo své mamce, že její postupy, jakými vychovávala nás, nepovažuju za správné, což samozřejmě moji maminku uráží a mě to mrzí. Jak to dělat diplomaticky? A máte dojem, že dnešní děti jsou odlišné?

Díky za postřehy 😉

maybe72
31. črc 2012

@oktarina 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 Zdravím Tě a královsky se bavím 😀 😀 😀 , možná bys měla ta moudra začít sepisovat, škoda,aby takové perly upadly v zapomnění ... během těhotenství (koukám, jak vám to krásně utíká a gratuluju) navrhuju pouštět jedním uchem tam a druhým RYCHLE ven, aby tyto životunebezpečné informace nezanechaly žádnou stopu a po porodu se od takto smýšlejících osob raději izolovat, aby se Ti nezastavila laktace, fakt ...
Takže, drž se, nejez tolik a hlavně, choď pomalu, ať to všechno ve zdraví přežiješ ...

oktarina
31. črc 2012

@maybe72 kdybych sem měla psát opravdu všechno, tak mi asi admini bloknou přístup za spamování koňa 😀 Ventiluju tu jen to, co už bývá tou pověstnou poslední kapkou do kalichu, který přetekl... 😉
Jo holka, po porodu se izolovat? Moje matka už mi sdělila, že muž si brát dovču po porodu nemusí, neb ona jí má 20 dní a když si to rozdělí na půldny, tak "se o nás může starat dva měsíce"... Předběžně si rezervuji místo v Bohnicích, bo jestli já jí tohle nevymluvím, tak tam skončím...

maybe72
31. črc 2012

@oktarina Tak jiná rada, co Tě nezabije, to Tě vlastně posílí... No a kdyby ten váš brouček byl klučík, tak budeš výhledově báječná tchyňka, protože víš, že TAKHLE tedy ne... 😉 Každá snacha Tě bude milovat a až se otočí další generace, napíšu pod dohledem statného ošetřovatele na Modrého koníka, že moc dobře vím, proč je ta vychvalovaná oktarina tak báječná babička a tchyně ... 😀 😀 😀

marecek4
31. črc 2012

naštěstí už žádné rady nedostávám,nebo pokud ano,tak si je přeberu po svém,vyléčená jsem byla hned po narození první dcery kdy jí moje máma coby měsíčnímu miminku nacpala dudlík do cukru-byla hodně plačtivé mimčo,ale tohle jí ještě dodalo,ale je to jako se vším něco je použitelné,něco absolutně ne,třeba na radu od tchyňky jsem dětem dávala když bylo chladněji i doma tenké čepičky a byli klidnější

kamino
31. črc 2012

@oktarina Hele,Bohnice nejsou od nás až tak daleko,budu té navštěvovat😉 tak to si ty dva měsíce užij...až se budes někde houpat a budou to svádět na laktacni psychozu,tak my na konikovi budeme znát pravdu😉

oktarina
1. srp 2012

@maybe72 Ty si tááák milá 🙂 Děkuji! Brouček bude beruška, ale mít rád mě může i zeťák, no ne? 🙂 Po +-20 letech obnovíme diskuzi a povíme si, jak se nám podařilo být lepšími, jo? 😀

@kamino Ty jsi prostě zlato 😉 A budeš mě v areálu brát i na procházky mezi kytičkama a keříčkama? Hodní pacienti prý na zahradu mohou 😀 Laktační psychóze bych doporučila, aby mě zdaleka obešla 😉

kamino
1. srp 2012

@oktarina Jasne😉 a kdyz budes zlobit,vezmu sebou svoji mati😉

pepibubu
1. srp 2012

Tchýně neradí, ví, že nejcennější je si na to přijít sama.
Matička radí tolik, a takový bludy, že už jsem se to naučila nevnímat.

kozlenka
1. srp 2012

Bohužel je moje tchýně taky kapitola sama o sobě 😖 Ale nic mi nevadilo víc, než rady ohledně kojení, na toto téma jsem byla extrémně citlivá od kohokoliv, natož od tchýně 😀 "Mlíčko je jenom na hlad, na žízeň mu musíš dávat čajíček" 😠 má odpověď, že přední mlíko je na žízeň, zadní na hlad, jí nepřesvědčilo 🙄 No náš Davídek dost trpěl na koliky a při radách typu, že řve hlady jsem málem řvala já 😠 No a pak ty tradice, že 6tinedělí nechodit ven, ani nepřijímat návštěvy apod. Jinak co se ostatních věcí týče, tak pouštím jedním uchem tam druhým ven, protože podle ní, děláme všechno špatně 😀 Moje mamka je pravý opak, nikdy mi do ničeho nemluvila, vždy řekla jen svůj názor pokud jsem se jí konkrétně na něco zeptala, jinak je zastáncem toho, ať si to každý udělá po svém a můj manžel tvrdí,ž e má nejlepší tchýni pod sluncem 😀 🙂

oktarina
1. srp 2012

@kamino Nvyhrožuj mi ☹ To od Tebe vůbec není pěkné 😎

oktarina
1. srp 2012

@pepibubu 😀 Jsem četla vaši starší diskuzi a musím přiznat, že mě to nadzvedávalo ze židle... To už by mě vezli rovnou do těch Bohnic. Já to mám z obou stran, matka a tchýně se střídají, takže nestíhám "vstřebávat" a halt musí něco ven i na koňovi 😉

oktarina
1. srp 2012

@kozlenka Jj, taky jsem si vyslechla, ajká budu v 6N chudinka, že budu SAMA A ZAVŘENÁ MEZI 4 STĚNAMA JEN S UŘVANÝM DĚCKEM... 🙂 Hezký, že? Apriori budu mít uplakané miminko a aspriori budu pořád zavřená 😀 Mmch včera nám PA na kurzu říkala, že na takové "chytré" doporučení máme reagovat: No jo, ale jak se dostanu s dítětem na kontrolu k lékaři? To se přeci chodí už druhý den po návratu z porodky... 🙂 Zkusím to! A předpokládám, že výsledek budu (opět) ventilovat tady 😀 😀 😀 😀

pepibubu
1. srp 2012

@oktarina diskuse opět ožila, ale už se to snažím nevnímat.

Dám sem snad matčinu největší a setrvalou "radu": Dítě musíš rozvíjet..... Což v jejím podání znamená do něj pořád něco hustit a nedopřát mu ani 5 minut pauzu na vstřebání....

Osobně razím heslo žij a nech žít, ne že bych se jim nevěnovala, ale neperu to do nich pod tlakem.

Příklad ze včera: Šli jsme do herničky, která byla zaměřená na malování prstovými barvičkami. Martin si to zkusil, s nadšením, ale prostě dvouleťák, u ničeho nevydrží. Pepa estét si nechtěl zašpinit ručičky 😀 takže si tam oba jen hráli s tím co bylo k dispozici, a byli spokojeni. Matka by je určitě nutila u toho zůstat. To mi totiž taky řekla: Pepa se musí umět soustředit aspoň čtyřicet minut v kuse, dyť jde za dva roky do školy.......

oktarina
1. srp 2012

@pepibubu 🙂 a že s tím mají problémy prvňáčci, vydržet celou školní hodinu, to už jaksi přehédla? 🙂

zuza01
1. srp 2012

😀 😀
Dobrá diskuze, spoustu rad poznávám.
U nás - dávejte dudlík do medu, nebude řvát. Čím víc jí budete nutit chodit, tím dřív to bude umět. Od tří měsíců můžou děti jíst všechno, za nás už jedli svíčkovou s knedlíkem. Ten čaj musíš pořádně osladit, nejlíp medem. Mlíko jako mlíko, proč by nemohla z krabice? Děti v reklamě ten pudink taky jedí. Dítě se vždycky musí nechat vyřvat, přejde ho to.
Miluju věty, co začínají - tohle za nás... 😀

pepibubu
1. srp 2012

@oktarina víš co je nejhorší? Je to VYSTUDOVANÁ ÚČA Z MŠ, pravda naposledy dělala před mým narozením, pak byla dlouho se mnou doma a pak začala dělat sekretářku atd.

pepibubu
1. srp 2012

co se týče 6n, návštěvy jsme přijímali velmi omezeně, ven jsme chodili - za barákem máme park, ale jinak cesty busem atd jsem eliminovala na minimum. A teda dodnes maximálně nadskakuju, když vidím v hypermarketech maminy s kočárkama se sotva narozenými dětmi, to se mi opravdu nelíbí. Ale - každému co jeho jest....

oktarina
1. srp 2012

@zuza01
Děti v reklamě ten pudink taky jedí 😀 😀 😀 😀 😀
Od tří měsíců můžou děti jíst všechno, za nás už jedli ....(dosaď, co je libo!)
bože, za co????? 😀

oktarina
1. srp 2012

@pepibubu Já samozřejmě nemyslela chodit s čerstvě narozenýma miminkama na tak exponovaná místa, která navštěvuje spousta lidí = spousta kapénkových infekcí a bacilů. Jako obchody a MHD též neschvaluju (ale jsem zatím jen matka teoretička 🙂 třeba mě tu za to někdo sjede 😉
Ale nechápu, proč nechodit po sluníčku na půl hoďky na procházku, příp. nepřivítat zdravou návštěvu (bez chřipky atd)...

andelka
1. srp 2012

@zuza01 to je strašný 😕

@oktarina přesně tak, my jsme šli na hřiště a na procházku týden po porodu. Když je doma ještě jedno děcko, tak to jinak nejde 🙂

Já dostala dobrou radu od tchána!!!! malej měl měsíc a prý mu musím dávat čaj, že mlíko (malý je kojený) je jídlo a ne pití. Chápete jo? Chlap s děckama a i vnoučatama odchovanýma na Sunaru 😅

zuza01
1. srp 2012

Koukám všude podobný 😀
Ještě jsem zapomněla, že bych si měla nechat poradit, páč oni už mají zkušenosti, kdežto já o tom nic nevím 😉

leeela
13. srp 2012

Tak jsem se pobavila 🙂 moje tchyně je taky 'dobra' 😵 ještě jako tehu se mě ptala, co bych ještě chtěla koupit, tak jsem pipla, ze sterilizator, abych nemusela vyvarovat v hrnci.... Na to me pomalu servala, ze co si maluji ze na nejaké sterilizovani nebudu mít čas ( máme dvojčata a byli 34tt - takže sterilizuji doted 😝 ) dále ze nám seženou postýlky - a matracky... Jedna matracka stará 19(!) let po manzelovym brachovi druha 5 let po nejaké zname která měla mimco... To jsem rozdychavala dlouho.... Malé ve dvou měsících dávala do pusinky cukr - se slovy oslad si život holcicko.... To už jsem na ni vyjela... To ze ve třech měsících uz jeji děti jedli rajskou, vývary i s masem, všechno korenene, medem oslazene cajiky a ja do nich chci cpat CHEMICKE sklenicky to uz pouštim jedním uchem ven... Naposledy mě dorazila tím, ze musela svoje děti privazovat k noze stolu, aby ji nezdrhali z nocniku .... Zatím ne hlídala a nemám v planu ji děti ještě dlouho svěřit...naštěstí manžel to chápe 😀 zlata moje maminka 🙂

blandik
18. srp 2012

@leeela - uf, to je děs. U nás se tchýně v šestinedělí vyskytovala téměř každý den bez ohlášení, až jsem nakonec skončila tak, že jsem i před ní odsávala mlíko a ířkala si - to nikdy nevypadne? Její akce - novorozenci na tvář plenku, že je to uklidní - netuší asi, že novorozenec si tu plenku z pusy proste nesundá, když netuší, že ta ruka je jeho..dítě nám ve třech týdnech nechala v rekonstruované části bytu, kde byla samá suť a prach a nářadí, aby nám vysála v ložnici..její prnví a poslední hlídání na velmi dlouhou dobu..a to, že má pocit, že musí dítě vychovávat permanentní svou aktivitou a nedopřát mu chvilku klidu - tak to taky znám...na více perel moc času nebylo, dost rychle pochopila, že mě to nebaví poslouchat...Jo, a ještě jedna perla - dítě musíme vychovávat srdíčkem a tak nemožnou výchovu jako máme my ještě neviděla..a vychovala dvě děti, tak co ji já budu říkat o tom, že malý nesmí mléčné výrobky, ona ví lépe..

yamdena
autor
29. srp 2012

Wow, ani jsem netušila, že se diskuse takhle rozjede 🙂

Teď mám situaci opačnou - doktor i mamka mi řekli, abych dávala jako první jídlo polévku a podávala ji v lahvičce (nekojím) - a ačkoliv mě moderní maminky od toho odrazovaly, že je to překonané a že se nenaučí jíst lžičkou, světe div se - naučil 😀

benjik
29. srp 2012

Moje odpověd na název tématu:blbé 😀
Ne tak snaží se,my budeme jednou stejný.Nej rady začínají:"to za nás...." 😀

yamdena
autor
29. srp 2012

copak rady "to za nás.." - ještě lepší jsou "babička měla na krku pět dětí, chodila do práce, dědeček doma nehnul ani prstem, měli početné hospodářství a všechno perfektně zvládala a to tenkrát nebyly takové vymoženosti, jako mají matky dneska (pračka, myčka, obchodní centrum na každém rohu, mop...) .. já nevím, na co si furt stěžujete" 😀

lojzina
29. srp 2012

nebudu ani komentovat-nemam slov 😅 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 ,nekt.rady opravdu stoji za to.Me mamka ani tak neradi,spis sem tam neco prohodi a ja to taktne zamluvim jinym tematem a je to 😉 😵 ,tchyne neradi vubec,pac k nam temer nejezdi 😵 😀

ajuse21
21. zář 2012

-čajíček
-jsme na UM- řekla mi at přidávám víc odměrek,aby měl malej ,,hustší,, mlíko a víc se zasytil
-dávat um kdykoliv zabrečí,nechápe že nemůžu dát dřív jak po 3 hod.
-nechat řvát

oktarina
24. zář 2012

taky mám jenu "novou" víš, až porodíš, tak když bude dítě najezené a přebalené, MUSÍŠ ho nechat se vyřvat, aby sis ho nerozmazlila, to bys pak byla otrokem, pořád s dítětem na rukách...

eficenka
24. zář 2012

nejlepší moje babička...
- říkala mi jak si už neodpočnu že to bude náročný, tak říkám že si manža vzal 3 týdny volna, že jeden den budu koupat já druhej den manža, budeme se střídat přebalovat...
tak se začla smát a říká, to ale nemůže, vždyt je to chlap a to je jenom na ženský 😀